examen van hulpapotheker den hoogleeraar Dr. W. F. R. Suringar, te Leiden. Bij Zr. Ms. besluit van 19 Maart jl. is een nieuw voorschrift vastgesteld nopens de admissie enz. van studenten voor den militairen genees kundigen en pharmaceutischen dienst hier te lande en voor den geneeskundigen dienst bij de zee macht en in de koloniën en bezittingen van het Rijk, waarvan de voornaamste bepalingen hier zijn aangestipt. In verband met het hooger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gegeven, is het garnizoens-hospitaal aldaar bestemd tot het opleiden van jongelieden tot oflicieren-van- gezondheid en tot militair.apotheker. De toelating van jongelieden als-student heeft slechts eenmaal in het jaar plaats en wel op 1 October. De jongelieden, als student aan te nemen, moeten den vollen leeftyd van 17 jaren hebben bereikt, en niet ouder zijn dan 19 jaren wanneer zij voor de zeemacht, en 20 jaren indien zij voor de land macht in de koloniën zullen worden opgeleid. Het aantal studenten, telken jare toe te laten, wordt door den minister van oorlog, van koloniën en van marine, ieder voor zooveel hem aangaat, be paald. De studenten voor den geneeskundigen en pharmaceutischen dienst hier te lande genieten eene bezoldiging van f 500, die der zeemacht van f 600 en die in de koloniën van f 700 'sjaars. De Staatscourant spreekt in haar niet- officieel gedeelte het bericht tegen betreffende de concessie voor de droogmaking der Zuiderzee. Van de 14 candidalen, die zich gisteren in Den Haag aan het hoofdonderwijzersexamen onder wierpen, werden 7 afgewezen en 7 toegelaten, de heeren: A. Bloot uit Gorcum, A. Scheer uit Voor burg, M. Sterk uit Delft, A. P. Verberne uit Delft, P. J. Verlee uit Gorcum, J. Ph. Vos uit Leerdam, en J. v. d. Woude uit Gorcum. De eerste opvoering van Mullatuli's „Vorsten school" in de schouwburgzaal Frascati te Amster dam is Woensdag door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De heer Haspels ontving een lauwer krans, de schrijver twee, waarvan een hem namens het Am6terdamsche studentencorps werd aange boden. De minister van justitie brengt ter kennis van belanghebbenden dat allen, die tot den Neder- landschen adel behooren, gehouden zijn, aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende ge boorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand of uit kerkelijke regis- sters; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moeten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven akten. Te rekenen van 1 Mei zal het administra tief toezicht over het 2de reg. vesting-artillerie aan den intendant in de 3de militaire afdeeling, en dat over het 3de reg. vesting-artillerie aan den intendant in de 2de militaire afdeeling wor den opgedragen. Z. M. heeft aan E. A. Monteverde, te Lis sabon, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een schepeling van het Ned. vaartuig Henricadie op 20 Nov. 1861 in den Taag viel, toegekend de zilveren medaille, alsmede een loflelijk getuigschriftaan Ch. T. G. Haenljens, te Am sterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens het met eigen levensgevaar redden van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den gepension. lsten luit. H. P. C. De Pauw Gerlings, van het 2de reg. huzaren, den rang verleend van ritmeester; bij den plaats, staf benoemd tot plaats, adjudant 2de kl. te Amersfoort, den lsten luit. P. Van Eyk, van de inf., thans op nonactiviteit; bij de inf. benoemd: 4de reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. A. C. Apol, van het corps; 6de reg., tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit.-adjudant A. P- Klercq, van het 1ste reg. van het wapen, en den lsten luit. C. J. Koolhaas, van het reg. grenadiers en jagers; den kapit. A. P. Scheltus, van he t 6de reg. inf., op nonact. gesteldaan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat P. Herbidg, van het kol. werf depot, vergund het dragen u'er Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankryk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Gisteren stonden voor het prov. ge rechtshof in Zuid-Holland terecht de huzaar H. Scholtens, laatst in garnizoen te Leiden, en een vrouw uit diezelfde stad, beschuldigdde 1ste van in den laten avond van 27 Januari jl. uit een be woonden winkel te Leiden een zilveren horloge te hebben gestolen, de 2de van medeplichtigheid aan dezen diefstal door het gestolene desbewust te hebben geheeld en ten gezamenlijken bate te hebben verkocht. De volledige bekentenis der be schuldigden werd bevestigd door de verklaringen van den bestolene en van den kooper. Het O. M., vertegenwoordigd door advocaat-generaal Mr. Terp stra, requireerde schuldigverklaring met veroordee ling van ieder tot correctioneele gevangenistraf van ten minste 3 maanden. Door den verdediger, den advocaat Mr. Van Heusde Jr., werd gewezen op verzachtende omstandigheden. Na schorsing deed het hof uitspraak en veroordeelde ieder der beschuldigden lot gevangenisstraf van drie maanden in eenzame opsluiting. Het Vaderland verzekert dat de be- weringen van Th. Van der Meer, in zake de moordenaars van mevr. Van der Kouwen, niet meer zijn dan drorikenmanspraaljes. Van zijn preven tieve gevangenisstraf is in Den Haag niets bekend. Zekere K.een jongen van 14 jaren, die als leerling bij den kuiper H. te Scheveningen in dienst was, heeft zich gisteren door ophanging in een schuur van den reeder K. van het leven beroofd. Woensdag stonden voor het kanton- gerecht te Gouda de fabrikanten terecht, beschul digd van overtreding der wet-Van Houten op den kinderarbeid. Zij beweerden het volkomen eens te zijn met de strekking der wet, maar waren van oordeel, dat niet steeds daaraan de hand zou kun nen worden gehouden, daar de fabrikanten zelf niet altijd wisten hoeveel en welke kinderen op hun fabrieken werkten en dus ook hun leeft yd niet kenden. Men meldt aan het UIr. Dag b l.: In een der gemeenten dezer provincie had voor eenige dagen een wezenlijke hondenmoord plaats. Hon den, die volgens de verordening van het gemeen tebestuur, na eenige dagen bewaard te zyn ge weest zonder dat de eigenaar zich opdeed, moesten afgemaakt worden, werden door een tweetal politie-agenten naar den gemeente-vilkuil gebracht, waar zij aan een paaltje gebonden werden, met den kop tegen den grond. Na deze eerste toebereidselen, die vrij lang duurden en weinig handigheid der executanten bewezen, volgde eindelijk het ter dood brengen. Een agent, voorzien van een revolver met zes loopen, be gon van n°. 1 af de dieren voor den kop te schietenongelukkig schoot hij zóó, dat de kogels geen andere uitwerking hadden dan eenige noo- delooze verwonding der slachtoffers; geen enkel der zes schoten had een hond gedood. Nu was goede raad duur. Men had er niet op gerekend, dat de scherprechter zijn handwerk zoo slecht zou verstaan en hem geen kruit of kogels buiten de lading meegegeven. Dat te gaan halen ging niet aan, en te midden der jankende honden besloot men deze maar met een stuk hout dood te slaan. Vreeselijk schreeuwden de dieren, maar de agenten waren onverbiddelijk en gingen volhardend met hun werk voort. Na deze wreede executie heeft men nu wysel'yk besloten, de honden, die ter dood veroordeeld zijn, te verdrinken; men doet hun een groot stuk gewicht om den hals en werpt ze dan te waterna een kwartier uurs haalt men den dooden hond met het stuk gewicht weder op en het lijk wordt verder naar de mestvaalt getransporteerd. Dezer dagen had de korporaal v. B. van het Indische leger, vroeger dienst doende bij het 2de reg. infanterie, het ongeluk des nachts uit een raam der kazerne te Harderwijk, 20 voet hoog, op de binnenplaats te vallen. Zwaar ge kneusd is hij naar de infirmerie vervoerd gewor den. Men vreest voor zijn leven. In den nacht van Maandag op Dins- dag is een der Nieuwedieper haringtrekkers, ge naamd K. B., een man van ruim 70 jaren, op het Texelsche strand jammerlijk omgekomen. Waarschijnlyk heeft hij het kustlicht op het Mol- werk vtior dat op den Stuifdijk gehouden, en is alzoo, meenende in de richting van het laatste te loopen, in het Gaatje van de Mok geraakt. Daar althans is zijn lijk opgevischt. Men meldt uit 's- Hertogenbosch: Dinsdag-avond trokken wederom troepen straat jongens, gevolgd door eene onafzienbare menigte nieuwsgierigen, al zingende en tierende de straten door, om hunne serenades bij de bewuste kaas verkoopster te herhalen. Zij werden echter tel kens door de politie en maréchaussée uiteenge dreven. De vijf belhamels, die gearresteerd waren, en tegen wie proces-verbaal was opgemaakt, zijn wederom op vrije voeten gesteld. Onder hen be vond zich een, die een agent van politie met een steenworp in den rug kwetste. In het dorp E.mpel had onlangs L. D. het ongeluk, toen hij met zijne kar eene andere wilde voorbijrijden, zich te ver op de glooiing van den Maasdijk te wagen, met het gevolg dat de kar omsloeg en een arbeider, die er op ge zeten was, een val deed, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. De ongelukkige, een oppas send huisvader, laat eene weduwe met zes kinderen in kommervollen toestand na. Woensdag-nacht zyn, bij de boring onder leiding van den ingenieur Przibilla, te Husken, tien minuten noordoostelijk van Heerlen, steenkolen gevonden. De nieuwe ontdekking wordt dezer dagen door den hoofdingenieur van het mijnwezen in Limburg geconstateerd en de dikte der gevonden laag alsdan medegedeeld. BUITENLAND. TAixitsclilancl. De Parijsche correspondent van de Times geeft den tekst van de twee belangrijkste zinsneden uit de Duitsche nota en het Belgische antwoord, eri voegt er bijde quaestie is nog geenszins opge lost; de Duitsche regeering, gepolst zynde of zij tegen het openbaar maken der gevoerde corres pondentie bezwaar had, behield zich die openbaar making voor wanneer het haar goeddacht. De Times zegt verder: In afwachting van nadere en meer volledige inlichtingen, gelooven wij dat Duitschland geenszins zulke vreeselijke bedoelingen heeft als zijne buren het toedichten. Het was Bis marck zelf, die in ons blad het noodlottig plan van Benedetti ten aanzien van België openbaar maakte, en hy kan niet onderstellen, dat Belgié in het Europeesche statensysteem zijn belangrijk heid verloren heeft. De politieke relatiën met alle groote staten in Europa zouden zonder twijfel gewijzigd worden door eene aggressieve beweging van Duitschland in die richting. In Beieren, Westfalen en de Rijnprovincie worden voor don Carlos niet alleen giften inge zameld, maar zijn, gelijk nu te Berlijn is geble ken, ook lijsten in omloop gebracht, om in te schrijven voor eene leening, waarop in het laatst van Februari reeds voor ongeveer een millioen franken was ingeteekend, met het gevolg dat er reeds voorloopige leenings-bewijzen circuleeren. De aandacht der openbare autoriteiten is hierop ge vestigd. Volgens de Germania zou een onderoffi cier bij een regiment uit de Rijnprovincie wegens zijne ultramontaansche gezindheid uit den dienst zijn ontslagen. Spanje. De troepen van Valles zijn geheel uit elkander geraakt. De grootste helft heeft zich te Tortosa aan de regeering onderworpen, de overigen zijn naar Tristany gegaan. Lirio en zijn zoon, beide Cailistische chefs, zijn te Madrid aangekomen. Het placet, dat men zeide dat door generaal Concha aan den koning zou zijn aangeboden, be staat niet; de generaal heeft zijn klacht slechts ingediend aan den minister van oorlog en zij heeft betrekking op een maatregel, die in de eer6te dagen van zijn bestuur op Cuba genomen is. Ge neraal Concha heeft Jovellar niet kunnen beschul digen van het leger te hebben gedesorganiseerd, want het leger is in zeer voldoenden toestand. Eenige socialistische professoren, die hunne colle ga's hebben willen aansporen tot het aannemen van eene vijandige houding tegen de bestaande orde van zaken, zijn verbannen geworden; een hunner is Salmeron, vroeger president van den federale republiek. De Univers meldtGeneraal Echague heeft aan Dorregaray de grondslagen voor een convenio

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2