doorgebracht, verliet de bemanning den 5den Febr. op 26° 26' ZBr. en 63° 24' OL. het in zinkenden staat verkeerende vaartuig en ging zij over op het schip Galileï. Aan boord van laatstgenoemd schip was alles wel; de kapitein dacht den llden Maart de reis naar Amsterdam voort te zetten. BUITENLAND. Frankrij li. Tusschen de ex-keizerin en den heef Rouher is een ernstige botsing ontstaan, zoodat de ex- keizerin weigert hem verder gelden voor de Bona- partistische propaganda toe te staan en zelfs van hem verlangt, dat hij de leiding der partij nederlegt. De maire van Riantec, in het departement Morbihan, de vicomte de Lautois, is door den prefect geschorst, omdat hij een onderzoek had ingesteld tegen den hulp-geestelijke der gemeente, die den ingezetenen groote ergernis gaf (van welken aard het onderzoek was, meldt het bericht niet). De schor sing had plaats op verlangen van den bisschop van Vannes, die niet dulden wilde, dat een zijner geestelijken gecompromitteerd werd. Een krediet van 200,000 fr. is voor de onderzeesche verdediging der haven van Toulon bestemd. Twaalf electrische toestellen zullen aan den ingang der haven op bomvrye plaatsen ver rijzen; door middel van die toestellen zal men de torpedo's kunnen doen springen, zoodra de per soon, met de leiding er van belast, een vijandelijk schip binnen het bereik ziet. Er zal voorts in de nabijheid een park aangelegd worden tot berging van de torpedo's. De Fransche soldaat Blanc, die voor eenigen tijd tot den kogel was veroordeeld wegens eene beleediging een officier aangedaan, heeft gratie bekomen. Zijn vonnis is in tien jaren gevange nisstraf gewijzigd. Men zal zich herinneren dat Victor Hugo zich zijn lot aantrok en in een brief aan Mac Mahon aandrong om dien soldaat niet te doen fusilleeren. Ouitschland Volgens de Nordd. Allg. Zeit. vestigen de Duitsche autoriteiten de aandacht op inzamelingen, welke voor de Carlisten in Beieren, "Westfalen en aan den Rijn gedaan worden- De derde lezing van de wet, betreffende het inhouden der staatsinkomsten van de katholieke bisschoppen, is gisteren in de Kamer van afge vaardigden begonnen en ten einde gebracht. De afgevaardigde Jung wees er op, dat het verlichte en beschaafde deel der katholieke burgerij deze wet als het eenige passend antwoord van den staat beschouwde op de pauselijke encycliek. De minister van eeredienst Falk deelde mede, dat hij van bisschop Rudigier te Linz een schrijven ontvangen had, gedagteekend 17 Maart, waarin hij tracht te betoogen, dal hij de machtiging, orn zich aan de Oostenrijksche kerkelijke wetten te mogen onderwerpen, van den paus noch gevraagd noch verkregen had. De minister las daarop de zinsnede uit de daarop betrekking hebbende pau selijke brève voor, waaruit blijkt dat de paus in derdaad machtiging voor zekere bijzondere geval len verleend heeft. De wet werd daarop overeen komstig de bij tweede lezing goedgekeurde redactie aangenomen. Volgens de Nat. Ztg. zal de te Berlijn aan wezige Spaansche gezant ook te Munchen geac crediteerd worden, ofschoon Beieren geen eigen gezant voor Madrid zal benoemen. Groot- B ritan nië. De aanneming van het. door de gemeenten en de mijneigenaars in Zuid-Wales gedane voor stel, om de tot arbeid bekwame en om onder steuning vragende arbeiders in de mijngroeven te te gebruiken, in plaats van hun ondersteuning van •gemeentewege te verleenen, heeft eene algemeene, hevige beweging onder de werkliedenvereenigin- gen veroorzaakt en aanleiding gegeven tot ver scheidene meetings, waarin besloten is om bij <de regeering, die men beschuldigt de arbeidgevers 1e begunstigen, protest in te dienen. De heer Gladstone heeft zich voor eenigen tijd naar Oxford begeven, om in de aldaar aan wezige bibliotheek zijn theologische studiën voort te zetten. Lord Derby heeft voorgesteld om het uit leveringsverdrag met de Vereenigde Staten uit te strekken tot voortvluchtige personen, die op be- driegelijke wijze anderen hebben te kort gedaan. Dit voorstel z^l in Engeland groote ondersteuning vinden. Spanje. Professor Giner heeft aan den koning een ver zoekschrift ingediend waarin hij opkomt tegen de decreten, die onlangs genomen zijn met betrek king tot het onderwijshij noemt die reactionair. Hij is daarop, hoewel ongesteld, gearresteerd en in een spoorwegrijtuig 3de klasse naar Cadix ge bracht om naar Fernando Po getransporteerd te worden. Ook zijn nog twee andere personen, die in last hadden het Carlisme te propageeren, naar Fernando Po gebannen. De Carlisten in Navarra hebben een aan vang gemaakt met het verkoopen der goederen die zij van de liberalen geconfisceerd hebben. De Univers heeft uit Hendaye nog de volgende dépêche ontvangenOnder de Cabreristen is verdeeldheid ontstaan; Santa-Cruz heeft tegen Cabrera geschreven en nu hebben de vrienden van den pastoor zich teruggetrokken. Aguirre en de gouverneur van Irun hadden eene bijeenkomst afgesproken, maar Aguirre is niet gekomen. De Carlisten zijn zonder vrees. Zuid-A merika. In eene particuliere correspondentie van den Précurseur uit Buenos-Ayres, handelende over de gruwelen door een volkshoop in de hoofdstad der republiek bedreven tegen de Jezuïeten, worden twee oorzaken opgegeven voor de verwoedheid der bevolking. In de eerste plaats was het een herderlijke brief van den aartsbisschop, die de gemoederen ontstemd had, en in de tweede plaats een ergerlijke gebeurtenis, waarvan een jong meisje uit den werkmansstand het rampzalig slachtoffer was. De droefheid en verontwaardiging van den vader van dit meisje heeft de hartstochten van zijne makkers, de werklieden, gaande gemaakt en de in de stad vrij talrijke socialisten maakten van de verhitte gemoedsstemming gebruik, om eene meeting te beleggen. Door hartstochtelijke rede voeringen tot het uiterste opgezweept, stormde het volk onder de kreten „Weg met den bisschop, hangt den bisschop op, verbrandt de Jezuïeten," enz. op het aartsbisschoppelijk paleis los. Daarop hadden tooneelen plaats die aan de beeldstormerij herinneren. Nadat het paleis, waaruit de bisschop bijtijds ontsnapt was, geplunderd was, trok de woeste hoop verkleed in de kerkelijke gewaden naar het College der Jezuïeten, doch vierde eerst nog zijn vernielzucht bot aan de kerk van St.-Ig natius. Het prachtige gebouw der Jezuïeten, waar meer dan 30Ö jongelieden van de eerste familiën van 't land hunne opvoeding genieten, werd met behulp van petroleum in brand gestoken. Gelukkig waren de studenten afwezig, maar eenige Jezuïeten zijn gedood en andere ernstig gekwetst. Telegrammen. PETERSBURG, 6 April. De grootvorstin, echt- genoote van den grootvorst-troonopvolger, is heden morgen van eene dochter bevallen. BAYONNE, 6 April. De Carlisten hebben te Vera de vrouw en dochters van generaal Aguirre gevan gen genomen, on.der voorwendsel, dat zij strijd krachten voor Cabrera organiseeren. LONDEN, 7 April. De Belgische regeering heeft op de Duitsche nota geantwoord, dat de Belgische wetten alleszins toereikend zijn, maar dat het niet mogelijk is om kwade bedoelingen (oftenses d'in- tention) te onderdrukken. Zij voegt er bij, dat het onafhankelijke, onzijdige België nooit iets heeft gedaan, waardoor de betrekkingen kunnen worden gestoord met eene mogendheid, welke haar onzij digheid heeft gewaarborgd. INGEZONDEN. In de Leidsche Courant van 6 April is onder den titel „Muzikale Belangen" een ingezonden stuk geplaatst, dat ik niet onbesproken mag laten, om dat daarin een beschuldiging voorkomt die tegen mijn persoon is gericht. De schrijver zegt nl. „dat de muziekschool wordt in orde gehouden doordien hare gesmade commissarissen zich belasten met een groot deel van hel werk van den directeur." Wie nu niet met de juiste toedracht der zaak bekend is, zou daarin aanleiding kunnen vinden, mijn ijver te verdenken in de behartiging der mij toever trouwde belangen. Indien dit weikelijk het geval was, zouden commissarissen verplicht zijn geweest mij uit mijn betrekking te ontslaan, terwijl zij integendeel, zelfs na mijn vrijwillig genomen ont slag, op mijn aanblijven hebben aangedrongen. De vroegere commissarissen waren practische mannen, die van de juiste stelling uitgingen, dat alles wat met het muziekonderwijs in betrekking stond, behoorde tot den aangewezen werkkring van den directeur. Artikel 2 mijner toenmalige in structie bevatte het volgende: „Aan den directeur is de geheele directie der muziekschool opgedra gen. Het schikken en verdeelen der leden, het onderzoek naar de bekwaamheid der nieuwe leer lingen en hunne indeeling in de verschillende klassen, het handhaven der orde en in één woord alles wat de doelmatige inrichting en den gere- gelden gang van het onderwijs betreft, is uitslui tend aan den directeur opgedragen." In artikel 3 leest men„Tot het bevorderen van alles wat het muzikale onderwijs kan doen bloeien zal de directeur door commissarissen maandelijks worden uitgenoodigd tot het bijwonen der gewone verga deringen, waar de directeur hebben zal recht van zitting en stemming op gelijken voet met com missarissen, en al datgene zal kunnen voorstellen en aanbevelen wat hij in het belang der muziek school nuttig en wenschelijk acht." Sedert zijn deze commissarissen, die, in een tijd van ernstige crisis opgetreden, de muziek school voor den ondergang hebben behoed en tot nieuwen bloei hebben opgevoerd, afgetreden en door anderen vervangen, die een nieuw reglement hebben ontworpen, waarvan artikel 13 luidt„De commissaris-secretaris is belast met de uitvoering van alles wat op de indeeling der leerlingen, hunne opneming, verplaatsing en ontslag betrek king heeft." De heeren commissarissen hebben dus de uit breiding hunner bemoeiingen aan zich zeiven te wijten, en mijne schuld is het niet, indien dit nieuwe voorschrift de bron is geworden van vele moeielijkheden. Hoewel ik op de beschouwing van den rriij onbekenden schrijver nog vele gegronde aanmer kingen zou kunnen maken, wensch ik mij voor het oogenblik tot deze opmerking te bepalen. Leiden, 7 April 1875. A. J. Wetrens. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN van '1 tot en rnet 7 April 1875. GEHUWD. P. Mioch jm. en L. Vermond jd, C. H. De Jong jm. en J. A. Los jd. H. W. F. Van der Steen wedr. en C. Zwarte jd. J. Knotter jm. en M. L. Hoorn jd. T. J. P. Molles jm. en P. De Gorter jd. E. A. Visser jm. en J. Hoogendoorn jd. P. C. ftoodenburg jm. en M. C. Broekveldt jd. P. I. Wijnbeek jm. en P. C. Wagemaker jd. D. De Broijn jm. en C. E. Vink jd. P. M. Heijmans jm. en M. W. ViDk jd. BEVALLEN. A. C. Swanenburg geb. Noordermeer Z. G. Van Hoeken geb. Eilippo D. M. Eiebeek geb. Monti© D. A. H. B. Epskamp geb. Kuys Z. P. Pabst geb. Van Veen D. J. J. Van Mastrigt geb. Buitendijk D. J. Van Steyn geb. Rijsbergen D. F. C Duk geb. Van der Zeeuw Z. J. B. Kappelhof geb. Petri Z. J. M. Keyzer geb. Blom D. M. Groenewegen geb. Van Dijk D. E. Hardeman geb. Stuifzand D. N. Van der Laaken geb. Vlasveld Z. P. Hollebeek geb. Delfos Z. P. H. Coebergh geb. Van Catz Z. M. A. Van der Poll geb. Koblbeek D. F. C. Rosdorff geb. Goedraad Z. M. Van Gelder geb. Heymans D. D. Mieloo geb. Taffijn Z. H. M. Disse geb. Dufronne Z. G. Fortcric geb. Regeer D. M. Van der Veer geb. Hoppenbrouwer D. G. De Gooijer geb. Glazemaker Z. J. Robbers geb. Van der Nat D. J. Colpa geb. Van der Kamp D. N. P. Posthumus geb. Krnyne L. G. Verdoorn geb. Holm Z. G. Barendse geb. Tegelaar Z. levenl. OVERLEDEN. G. Kiewit D. 51 j. C. J. Fischer V. 73 j. R. Koekkoek 54 j. G. Van Putten 36 j. J. Van Es wed. M. Keereweer D. 65 j. M. C. Ruytenbeek geb. Laven 78 j. M. Rijke V. 74 j. J. Marks 81 j. C. A. Schreuder wed. J. M. Grashuis 69 j. N. Verver D. 13 m. J. Vervark 37 j. P. J. Van Bommel Z. 18 d. A. Aben Z. 3 j. T. Kramp 60 j. C. C. Giezen geb. Meerburg 48 j. H. J. Dreef 31 j. J. P. Sloos Z. 22 m. J. A. Geerling 47 j. Marktberichten. Amsterdam, 7 April. Tarwe per 2400 kg. Bonte Poolsche 300 2 m. z. k. Mei, 261, Nov., ƒ275. Rogge per 2100kg. N. Galatz 198. J. Taganrog; 183 bij partij. J. dito; ƒ185, 184; N. Petersburger ƒ190. Marianopel ƒ192. N. Bel gische 208 van boord; Op levering: Mei, ƒ180, ƒ181; Oct., 178. Raapolie op zes w. p. 100 kg.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2