LEIDSCH N°. 4648. A0. 1875. Donderdag 8 April. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Noramersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor- j derd tot doctor in de rechten de heer E. F. M. Mathon, geb. te Hulst, met stellingen. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. A. Schmier als kapi tein bij de dd. schutterij alhier en als zoodanig benoemd den heer Mr. G. H. P. Kiaverwijden, thans 1ste luit., en tot lsten luit. den heer Ph. F. Rollandet, thans 2de luitenant. De candidaten vanGeloof en belijdenis" zijn bij de stemming op 5 en 6 dezer allen gekozen tot gemachtigden voor het kiescollege der Ned. herv. gemeente alhier. Op de '10de jaarlijksche vergadering van moderne godgeleerden, gisteren te Amsterdam ge houden, waren 170 personen aanwezig. De vraag Kunnen wij ons nederleggen bij de ontworpen wet op het hooger onderwijs, werd ontkennend be antwoord. Door den hoogleeraar Rauwenhoff werd meegedeeld, dat door den senaat der Leidsche hoogeschool bij de regeering zal worden aange drongen op het behoud der theologische faculteit aan minstens twee universiteiten. In de vergade ring is door vele aanwezigen een adres aan de Tweede Kamer geteekend, waarbij de bezwaren tegen het ontweip zijn uiteengezet. Van de 11 candidaten voor de de akte als hoofdonderwijzer werden gisteren in Den Haag 6 afgewezen en 5 toegelaten, te weten C. Ber- kouwer uit Lekkerkerk, J. Hasper uit Leiden, L. Kieviet uit Hillegom, J. Kleinendorst uit Strijen, en H. H. Zijslra uit Stolwijk. Woensdag 21 dezer zal de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden worden van de leden der Kweekschool voor Zeevaart alhier, des namid dags te een uur, in het gebouw der inrichting. De Haagsche gemeenteraad heelt gisteren aangenomen het voorstel lot voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld door opneming eener som van ƒ100.000, welk bedrag het huis Scheur leer in Den Haag heeft aangeboden te verstrekken. Voorts besloot de raad om, met het oog op de aanzienlijke en met het jaar klimmende kosten voor de hoogere burgerschool, bij de regeering eene rijkssubsidie aan te vragen. De behoefte aan onderwijs schijnt den bouw van twee meisjesscholen te vorderen. Een daartoe strekkend voorstel van B. en Ws. is gisteren ingekomen. De Koning en de Koningin benevens Prins Hendrik zijn gistermiddag te halfdne te Amsterdam aangekomen. De vorstelijke personen werden door een buitengewoon talrijke menigte met geestdritt ontvangen en verschenen dadelijk bij aankomst in het paleis op hel balkon. Morgen zal de Koningin de opening der bloemententoonstelling in het paleis voor volksvlijt bijwonen. Het stoomschip Harrington, te Point de Galle aangekomen van Batavia, is 4 dezer van daar naar Nederland vertrokken, na kolen inge nomen te hebbende Maaskapt. Chevalier, is den 5den te New-York gearriveerd, 13 dagen reis van Vlissingende W. A. Schollen heeft Maan dag-middag bij 't verlaten van de haven van Vlis singen een tros in de schroef gekregen, en na die te hebben geklaard, gistermorgen de reis voortgezet. Omtrent het aanhangige plan tot droog making van een deel der Zuiderzee wordt mede gedeeld, dat het voornemen zou zijn, voor dit belangnjke werk concessie te verleenen aan een consortium, met subsidie of rentegarantie van den Staat. Aan het hoofd van dat consortium staat, naar de N. B. Ct. verneemt, de heer Dr. Cramer, vroeger hoofdredacteur van het dagblad de Tijd en later agent van Langrand Dumonceau. Een ontwerp van wet tot goedkeuring der concessie is reeds door den raad van state onderzocht. De Ned. Bank had op 5 April by een muntmateriaal van f 138,466,137.61 voor eene som van f 127,481,370.205 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 50,992,548.08 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registr. en dom.: te Helmond, Mr. K. L. Van Woelderen; te Oirschot, M. Van den Berghte Boxmeer, F. R. J. Dubois; aan J. A. A. Meevers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betr. van surnum. der posterijen; benoemd tot 2den luit. bij het corps mariniers de serg.C. M. E. R. G. Von Bose, A. P. Timmers, L. H. J. L. Vogelvanger en J. M. Ripping; bij den grooten istaf, tot kolonel, Zr. Ms. adjudant den luit.-kol. Jhr. W. J. A. Storm de Graveaan den voor den c|ienst in Indië bestemden soldaat W. WeissembergeV, van het kol. werfde pot, vergund het dragen der Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico de vice-adm. J. J. Wichers en F. A.A.Gregory, met den laalsten dezer, eervol ontheven van de betr. van directeur en comm. der marine, respect, te Amsterdam en te Willemsoord, onder dankbet. voor hunne diensten, en op nonact. gesteld, en benoemd tot directeur en commandant der marine te Amsterdam, den schout-bij-nacht J. M. I. Brutel de la Rivièie en te Willemsoord den benoemden schout-bij-nacht P. A. Van Rees. Z. M. heeft, ter zake der krijgsverrichtingen legen Atjin, gedurende het 3de kwartaal des vori- gen jaars, bij het leger in Ned.-Indië, bevor derd tot ridder 3de kl. der Milit. Willemsorde, den luit.-kol. der inf. J. H. T. Wiegand ;benoemd tot ridder 4de kl. der Mil. Willemsorde, den luit.- kol. der inf. M. C. E. Ruempol; den majoor der inf. M. A. E. Phafï; den majoor der art. T. J. A. Van Zijll de Jong; den kapt. der inf. A. W. H. Perelaer; den kapt. der genie A. J. J. Staal; den lsten luit. der inf. J. Van Wijk; de 1ste luits. der art. G. J. V. Vinkhuizen en P. De Wijs; den lsten luit. der genie H. A. G. Von Dentzsch de 2de luit. der inf. T. Van der Zee en A. Van den Brandeler; den gegageerden adj.-onderoffic. der inf. B. Van Weenen; den adj.-onderoffic. W. K. Abeleven; de sergeants der infanterie C. F. Vorsterman van Oijen en R. Kaspar; den serg. der sapp. en min. F. A. Van B'ylevelt; den fus. C. Hoffmans; den Afr. fuselier T. Tak; den kanonnier 1ste kl. J. L. A. Loose en den korporaal H. Vermeer; eervol doen vermel den: de kapit. der inf. C. A. Van Randwijk, eervol uit den milit. dienst ontslagen, W. J. Thieme, A. Van der Straate en D. H. P. Andreae; de lste luit. der inf. J. J. Ten Siethoff, M. C. B. De Groot en D. Cheriex; den lsten luit. der art. J. F. Arnold; den off.-v.-gez. 2de kl. S. Hartog; de 2de luits. der inf. J. G. Blanken, H. C. Krijgs man en F. Godin; den serg. der inf. J. Schilder; den fourrier M. Van den Elsden serg. der sapp. en mineurs J. E. C. Slruyk; den korporaal der inf. P. Jagers; den mineur 2de kl. P. Holl, en den tamboer E. F. Graf. Deze onderscheidingen hebben hoofdzakelijk betrekking op de gevechten van 26 Juli, 17 Aug. en 28 Sept. 11. ter ver meestering achtereenvolgens van kampong Soerian, den grafheuvel beoosten Kotta-Radja en kampong Langkroek. Gemengd Nieuws. Omstreeks 1 uur is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken in de leesbibliotheek en boekbinderij van L. G. op de Turfmarkt No. 29 in Den Haag. Hij deed zich in den aanvang nog al belangrijk aanzien en een groot gedeelte van den winkel met zijn inboedel van boeken, schrijf behoeften enz. heeft veel door de vlammen gele den, die, dank zij de krachtige hulp van de brand weer, binnen een uur tyds werden bedwongen. De bovenbewoners hebben hel dreigend gevaar weten te ontkomen door uit de dakvensters bij de buren over te klimmen. Eene vrouw echter is uit het raam der eerste verdieping gesprongen en is op glasscherven terechtgekomen, zoodat zij eene belangrijke verwonding aan het been heeft be komen. Zeven Amsterdam anderen te geschreven gezin als maanden geleden verliet te een meid haar dienst en wist een krijgen door een valsch getuigschrift, door een kameraad, die in hetzelfde min diende. Deze min hielp haar de reeds vroeger gepleegde diefstallen voortzetten. De schoone wasch werd des nachts geplunderd en het vermiste op rekening van den bleeker gesteld. Op kasten en kisten werden valsche sleutels gemaakt en met succes gebruikt. Een pakje diamanten werd mede ontvreemd. De nicht van de min fun geerde als heelster. Gelukkig kregen de min en een nieuwe meid, die er ook van scheen te we ten, twist. Men verweet elkaar zooveel leelijks, dat de meesteres, die de woorden hoorde, de tusschenkornst der politie inriep, welke zoowel de min als de ex-dienstbode in hechtenis nam de nieuwe meid werd voorloopig op vrije voeten ge laten. In het gehucht Duldersum heeft eene ongehuwde vrouw haar pasgeboren kind gedood. Zij heeft haar schuld bekend en is in hechtenis genomen. Bij gelegenheid van de paardenmarkt te Deventer werd Maandag een meisje van 3 jaren zoodanig overreden, dat z'y thans in levensgevaar verkeert. Gisterochtend zag men te Deventer reeds twee zwemmers in den IJsel. Maandag-avond is een inwoner van Delfshaven bij ongeluk in de sloot, loopende langs den West-Zeedyk, gevallen en eenigen tijd later levenloos opgehaald Maandag zijn bij Urk met zegens vier honderd duizend haringen gevangen. Kapitein Van der Me ij, voerende het Ned. barkschip Galileivan Probolingo naar Am sterdam, den 8sten Maart in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloopen, heeft aldaar aan gebracht den gezagvoerder, den stuurman en 4 man der equipage van het Hamburger schooner- schip Tein Esserkapt. Greuning; één man was verdronken. Dit schip, van Adelaide met meel en provisiën naar Port Natal bestemd, was den 30sten Jan. in een hevige bui gekenterd, waarna de equipage gedurende 4 uren zich buiten op de bakboordszyde heeft vastgeklemd. Toen braken de masten, waardoor de schooner zich weer richtte en drijvende bleef. Na vervolgens 6 dagen zonder eten of drinken daarop te hebben

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1