LEIDSCH N°. 4644. A0. 1875. Zaterdag 3 April. De Toonkunst te Leiden. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maandenf 1- Franco per postn U40. Afzonderlijke Nomineesn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grooterc letters naar plaatsruimte. Ingezonden Onder onze stadgenooten werd dezer dagen een circulaire verspreid, waarin hun werd mede gedeeld, dat zich te Leiden een afdeeiing der „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" gevestigd had, die zich ten doel stelt alle muzi kale krachten en middelen, waarover de plaats onzer inwoning te beschikken heeft, in het belang der kunst tot één geheel te vereenigen. Wij hebben den inhoud dezer circulaire aandachtig overwo gen en zien ons genoopt de redenen bloot te leggen, die ons omtrent de wenschelykheid der bedoeling en het welslagen der poging rechtma- tigen twijfel doen koesteren. Wij zouden den maatregel kunnen toejuichen, indien het muzikaal leven te Leiden werkelijk opbeuring behoefde, of •wanneer zich niet reeds in ons raidden vereenigingen bevonden, die met uitstekend gevolg in denzelfden geest werkzaam zijn, zoodat de nieuwe inrichting wel tot verbrokkeling van krachten zal leiden, maar niet aan de eendracht bevorderlijk kan zyn. Er bestaat hier toch sinds jaren een „Leidsche Maatschappij voor Toonkunst" die in een bloeienden toestand verkeert en een muziekschool in het leven heeft geroepen, die om haar degelijk onderwijs geroemd wordt en een sieraad onzer stad uitmaakt. Naast deze schoone inrichting bezitten wij de „Leidsche Zangvereeniging", die geregeld om de twee jaren groote muziekfeesten weet te organi- seeren, zooals ons weldra weder een te wachten staat, wier uitvoeringen zich een grooten naam hebben verworven, en vele vreemdelingen her waarts lokken. Deze beide vereenigingen, die ieder een organiek onderdeel van den gemeen- schappehjken akker bearbeiden, reiken elkander de hand en vormen een schoon geheel. De zang school der Leidsche Maatschappij voor Toon kunst levert de bewerktuigde bouwstoffen voor het uitmuntend koorpersoneel, dat ons door andere plaatsen benijd wordt. De scherpe afscheiding van standen, die in andere steden afzonderlijke zangver- eenigingen heeft in het leven geroepen, wordt gelukkig bij ons niet aangetroffen. Op vocaal gebied bestaat dus feitelijk reeds de meest ge- wenschte eenheid. Alleen zucht naar verande ring of overmoed, uit weelde voortgesproten, kunnen naar wijzigingen in dien toestand verlangen. Op instrumentaal gebied zal daarentegen de door tegenwoordige commissarissen der M. v. T. ge- wenschte eenheid nimmer tot stand komen waar de elementen voor een groot orkest te Leiden ontbreken. Bij iedere belangrijke muziekuitvoering moeten de beste krachten van elders komen en toch willen de genoemde commissarissen nog wel twee muziekcorpsen in het leven roepen Goede musici kunnen in de groote steden beter een geschikten werkkring vinden dan by ons en het gevaar is niet denkbeeldig dat zelfs de weinige bruikbare elementen onzer schutterij-muziek by de voorgenomen uitbreiding der militaire muziek corpsen zich verplaatsen zullen. De taak, waar mede de nieuwe inrichting zich zou willen belas ten, wordt reeds door anderen op zoo uitstekende "wijze vervuld, dat zij nog geene verbetering of aanvulling behoeft. Herhaaldelijk zijn dan ook door de Amster- damsche Maatschappij onderhandsche uitnoodigingen gericht tot de hier bestaande muziekvereenigingen, om zich bij haar aan te sluiten, maar Leiden, dat op zijn zelfstandigheid, ook op muzikaal gebied, prijs stelt, heeft die vleiende uitnoodigingen telkens met fierheid afgewezen. De haar toegezegde bescher ming en ondersteuning verlangen wij niet en be hoeven wij niet. Wie zal zonder noodzakelijkheid zijne vrijheid van beweging opofferen, om aan den leiband eener centraliseerende maatschappij te loopen, wier hoofdzetel elders gevesligd is en wier hoofdbestuur uitsluitend uit leden der Amster- damsche afdeeiing is samengesteld. Reeds bij de eerste handeling, die de Leidsche afdeeiing ver richt heeft, namelijk het vaststellen van haar huishoudelijk reglement, zooals by iedere latere wijziging, behoeft zij de goedkeuring van het hoofdbestuur en deze hatelijke censuur zal zich te sterker doen gevoelen, naarmate de afdeeiing in bloei toeneemt. Meer dan ééne afdeeiing heeft dan ook reeds de gehoorzaamheid opgezegd en zich van de melropool losgescheurd. De ondergang der „Leidsche muziekfeesten" zoude dan ook het eerste onverm'ydelyk gevolg geweest zijn, indien aan het verlangen tot samen smelting voldaan werd. Leiden zoude dan voortaan mei andere steden, waar eveneens afdeelingen der Maatschappij gevestigd zijn, hebben mede te dingen en van de willekeurige besluiten der algemeene vergadering afhankelijk zijn, of wel, ingeval van loting, zich aan het blinde toeval zien overgeleverd. Indien de Leidsche afdeeiing der „Maatschappij ter bevordering der Toonkunst" zich niet, als de plattelands-schutterij, met een denkbeeldig bestaan op het papier wil tevreden slellen, zal zij voor- deelen moeten welen aan te bieden, die de deel neming aanlokkelijk maken. Wanneer de nieuwe nering met de klandisie der oude firma wil begun stigd worden, zal zij voor ons geld betere waar moeien verschaffen, dan nu in den winkel te koop is. De groote aanplakbiljetten voor de vensters lokken wel nieuwsgierige toeschouwers maar geen koopers uit. Er werd ons een exemplaar der wel toegekend, benevens hel jaarlijksch verslag, zooals dit bij alle vereenigingen het geval is. Wij verkrijgen het recht de huishoudelijke uitvoeringen van andere afdeelingen bij te wonen, waarvan in den regel weinig gebruik wordt gemaakt, omdat de meeste leden door hun beroepsbezigheden te veel aan de plaats hunner inwoning verbonden zijn. Wij kun nen tegen halven prijs de werken koopen, welke door de Maatschappij worden uitgegeven, maar waar het werken voor gemengd koor of orkest geldt niet vallen binnen het bereik van een par ticulier. De toegang tot het jaarlijksch muziek feest, dat nog de grootste prikkel tot deelneming zijn zoude, blijft slechts aan de leden der alge meene afdeeiing gegund en wordt voor de afdee- lingsteden tot den eersten avond beperkt. Een poging door de afdeeiing Arnhem beproefd, om aan deze stuitende bevoorrechting een einde te maken, werd op de laatste algemeene vergadering verworpen. Behalve deze bezwaren, hebben wij nog grieven van meer persoonlijken aard, die wij niet onbe sproken mogen laten. Onder de oprichters ont moeten wij nagenoeg alle commissarissen der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst, tot wier aangewezen roeping het behoort, om den bloei en het behoud eener vereeniging te bevorderen, met wier beheer zij belast zijn. Hoe kunnen deze mannen hunne medewerking verleenen, om eene inrichting in het leven te roepen, die niet alleen bestemd is als mededingster der vereeniging op te treden, wier belangen aan hunne zorgen zijn toevertrouwd, maar ook, indien het verlangen der oprichters zal verwezenlijkt worden, bestemd is de Leidsche maatschappij te vervangen? Orn de oplos- sing der laatstgenoemde zooveel mogelijk te bevor- I deren, wordt zelfs een premie uitgeloofd in den vorm eener met de helft verminderde contributie. Wy zijn nieuwsgierig te vernemen of de leden der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden lijde lijk berusten zullen in de handelingen van hare leidslieden, wier ongeschiktheid om aan het hoofd der zaken te staan door vroegere gebeurtenissen reeds genoegzaam gestaafd is, zoodat de zaak overweging verdient, of, na dit onwaardige spel, de taak niet aan bekwame handen behoort te worden toevertrouwd. LEIDEN, 2 April. Ten tweeden male trad gisteren de heer Beaumont in de Loge op en droeg met veel talent de schoonste fragmenten uit Dickens* Christ mas Carol voor, doch weer was het aantal van belangstellenden zeer gering, en bestond het audi torium hoofdzakelijk uit dezelfde personen die de eerste voordracht hadden bijgewoond. Te meer speet ons dit, daar wij vernamen dat den eersten keer de heer Beaumont nauwelijks de kosten van zaalhuur heeft kunnen goedmaken. Eene toevallige en voor den spreker zeer ongelukkige omstandigheid maakte bovendien dat het auditorium gisteren veel geringer was dan het had kunnen kunnen zijn. In de courant was nl. bekend gemaakt dat de voor dracht in plaats van te acht uren, gelijk de eerste maal, te halfacht zou beginnen, en toen legen dat uur de bezoekers verschenen, was de zaal nog niet verlicht, en werd men teruggezonden met de boodschap dat de heer Beaumont uit Leiden verdwenen was en er dus geen voor dracht zou gegeven worden. Vijf minuten later verscheen de vermiste spreker en nadat eenige teruggezondenen, die 't naastbij woonden, werden gewaarschuwd en ook spoedig terugkwamen, be gon tegen acht uur de voordracht. Later bleek het dat de heer Beaumont van het geheele mis verstand niets afwist. Zeer te betreuren zou het zijn wanneer ook de laatste lezing op Zaterdag-avond te half acht (dit heeft' de spreker uitdrukkelijk gezegd), wanneer de Hamlet zal worden voorgedragen, niet beter wordt bezocht. De talentvolle vertolking van Shakespeare en de levendige voordracht van den heer Beaumont verdienden hier een betere ontvangst. Wij vermelden hier nog dat de heer Beaumont family-tickets uitgeeft, waardoor op dezelfde kaart, tegen slechts eenmaal betaling van den prijs meerdere leden van hetzelfde gezin toegang ver- krygen. Den 6den dezer zullen de wekelijksche zit tingen van Commissarissen der Spaarkas in het Nutsgebouw alhier weder een aanvang nemen. In 't belang van den werkman bevelen wij hem deze nuttige inrichting dringend aan. In de 30 Maart gehouden zitting van den gemeenteraad te Noordwijk is verslag uitgebracht over den toestand der spaarbank aldaar op 1 Januari 1875. Daaruit bleek, dat er op dat tijdstip 93 deelhebbers waren en in 1874 was, ingebracht /4120.51,/a. De grootste inleg in dat jaar bedroeg 535 en de kleinste f 0.04. Een en ander ver geleken met de vorige jaren, was voldoende om te doen zien, dat deze zoo hoogst nuttige instel ling, die nog niet langer dan ruim 3 jaar bestaat, zich in een wel langzamen, maar niettemin zekeren vooruitgang mag verheugen. Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, is 31 Maart 's namiddags te half- v'yf te Suez aangekomen en heeft des avonds te. halfzeven de reis voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1