Volgens een bericht uit Brussel aan de Daily Telegraph heeft de Koning der Nederlanden in de Brusselsche hoofdstad het hotel tan madame Couteaux in de Rue ducale aangekocht met het doel er een conservatoire voor muziek in te ves tigen, onder directie van den heer Cabel. Het bericht in de Duitsche bladen, betref fende een verloving van Prins Alexander der Nederlanden met een Pruisische Prinses, wordt in een Havas-telegram uit Den Haag tegenge sproken. Een heden ontvangen regeeringstelegram uit Atjin meldt: In Groot-Atjin viel in den laat- sten tijd niets bijzonders voor. Over 't algemeen was de gezondheidstoestand niet verbeterd, maar de cholera zeer verminderd. Pedawa Besar (noordoostkust) had de Nederlandsche vlag ge- heschen. Gisterochtend is na eene gevaarlijke ziekte van eenige dagen "Walterus De Fremery, een der kundigste en meest geachte officieren bij de Ned. marine, overleden. Hij was te Megen geboren en laatstelijk kapitein-ter-zee titulair, inspecteur over de artillerie der zeemacht en in die gewichtige be trekking werkzaam aan het ministerie van marine. Behalve met het militaire kruis was hij begiftigd met de ridderorde van den Ned. Leeuw, die van officier der Belgische Leopoldsorde, alsmede met het eereteeken voor krijgsverrichtingen op Bali, ter zake waarvan hij indertijd eene eervolle ver melding verwerven mocht. Het hoofdbestuur van het Ned. onderwij zersgenootschap heeft, op voordracht van de afd. Haarlem, het honorair lidmaatschap opgedragen aan Dr. J. Van Vloten. Door wijlen den heer W. M. Zoethout, te Gaastmeer, is aan het bestuur der Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Nijmegen het vierde gedeelte toege kend in eene erfstelling groot 24,000. Het stoomschip Prinses Amalia, kapitein Fabritius, van Batavia naar Nieuwediep, is 31 Maart des ochtends te Napels aangekomen en denzelfden avond vertrokkenhet had oponthoud gehad door slecht weder. Het bestuur van de vereeniging het Neder landsche Rundvee-stamboek heeft bij circulaire kennis gegeven, dat het stamboek is geopend en dat van nu af hel aan de leden toebehoorende uitmuntende Nederlandsche rundvee van inlandsch of gekruist ras daarin kan worden ingeschreven. Tot lid der prov. staten te Gorcum is ge kozen de heer M. F. Boonzajer met 430 van de 615 uitgebrachte geldige stemmen. Den lOden Maart werd aan de hoogeschool te Göttingen bevorderd tot doctor in de philosophie de heer Francois P. L. Pollen te Scheveningen, naar aanleiding van verschillende proefschriften betrekking hebbende op de Fauna van Madagascar. De Ned. Bank had op 30 Maart bij een muntmateriaal van 139,622,465.58^ voor eene sorn van f 132,626,898.30 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt /53,050,759.32 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De officier van admin. 1ste kl. F. F. A. Canneel en de luit.-ter-zee 2de kl. H. J. J. Kempe, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Ned.-Indië en van daar den 24sten Maart jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. Bij ministerieele beschikking is aan T. C. Schol, te Amsterdam, voorloopig vergunning ver leend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, alsmede voor een stoomsleepdienst tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat K. H. F. W. Wübbel, van het kol. werfdepot, vergund, het dragen van het IJzeren Kruis 2de kl., alsmede van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat L. G. E. Debel, van het kol. werfdepot, vergund het dragen ■der Fransche herinneringsmedaille voor de expe ditie in Mexico; aan C. Van Arcken, juwelier te Batavia, vergund het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van St.-Sylvester. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam heeft op dat gedeelte van den Nieuwezijds Voorburgwal, dat bekend staat onder den naam van Pijpenmarkt, in den afgeloo- pen nacht een zeer hevige brand gewoed, waardoor de zetterij, drukkerij en de redacliebureelen van het Nieuws van den Dag en de zetterij en boek drukkerij van de heeren RoelofTzen en Hübner totaal zijn vernield. Het was ongeveer halftwee toen de vlam zich openbaarde. Zes handspuiten en twee stoom spuiten werden in werking gebracht, en ruim drie kwartier uurs handhaafden de pijpvoerders hunne stellingen i n het gebouw. Maar het bleek alras dat het kwaad dieper school. De hevige hitte door brandend lood, door met drukinkt door trokken brandend hout, door gloeiende drukspecie, brandende boeken èri papieren veroorzaakt, maakte het noodzakelyk de vlammen van ter zijde en van achteren aan te tasten. Het geheele achtergedeelte van de gang tot de steeg stond in vlam. De veertien huisgezinnen in de steeg woonachtig, zochten met have en goed een heenkomen. Alles werd gedaan wat mogelijk was, om het onheil te bezweren. Maar het vuur was het krachtigste element. Krakend en knetterend stegen de vlammen opwaarts en verlichtten zoowel Kalverstraat en Rokin, als de overzijde van den Burgwal. Tot kwartier voor drieën brandde alles door, zonder belang rijk incident. Juist op dat oogenblik kwam het bovengedeelte van een gevel naar beneden. Door een ijzingwekkend geschreeuw van de aan wezigen werd die val aangekondigd, helaas! te laat voor den brandwacht Gorter, die onder het puin bedolven raakte. Onmiddellijk daaruit be vrijd, werd hij naar het gasthuis gebracht; de verwondingen waren niet zeer gevaarlijk; aan zijn helm is hij ongetwijfeld zijn leven verschuldigd. Toen een kwartier later een andere gevel naar beneden stortte en met ontzettend gekraak op de straat plofte, zoodat het plaveisel dreunde, scheen het alsof de brand, die blijkbaar begon te ver minderen, een nieuwe uitbreiding zou krijgen. Krachtig en ferm werd echter gewerkt, en toen de „Jan Van der Heijde", de drijvende stoomspuit, kwam aanstoomen, kon zij nog goede diensten bewijzen. Toen de dag aanbrak, was men den brand meester. De beide perceelen zijn tol ruïnen verteerd, op de onderste verdiepingen na, die, hoewel zeer bescha digd, zijn staan gebleven. Op de straat vormen destuk ken gevel een puinhoop van niet geringen omvang. Voor uitgevers, drukkers en redacteuren van het Nieuws van den Dag en van het Amsterdamsche Effectenblad is deze brand een groote ramp. Een aantal boeken en papieren der administratie van het Nieuws zijn gered. De brandweer heeft zich dapper gekweten en in den loop van den voor middag ook alle wrak staande muren omgetrok ken, zoodat de ruïne nu volkomen is. Maandag-ochtend is in de wachtka mer 3de klasse van het station van den Holl. spoorweg in Den Haag een kindje van 4 maanden, dat door de moeder op den arm gedragen werd, doodgedrongen. BUITENLAND. Frankrij li. Tusschen de ministers Buffet en Dufaure was eene kleine moeilijkheid gerezen over een onder geschikt punt in de circulaire des heeren Dufaure aan de procureurs-generaal, maar die moeilijkheid is uit den weg geruimd. Het Journal Officiel zal heden die circulaire bekend maken. Er be staat tusschen de heeren Buflet en Dufaure geen verschil van meening over de algemeene staatkunde van het Kabinet. Dat er Bonaparti6tische prefecten en maires zijn, die boven de officieele bescheiden van depar tement en gemeente het opschrift„République fran^aise" weglaten, is bekend. Doch minder be kend is het, dat sommige dier ambtenaren een opschrift van eigen vinding daarvoor in de plaats gesteld hebben, luidende: „État franfais." Onder anderen bedient zich de maire van Vaissac (departement Tarn-et-Garonne) van deze formule, en de minister Buffet heeft hiertegen geen bezwaar. Duitschlancl. Volgens een telegraphisch bericht uit Lissabon aan het Afrikaansche genootschap te Berlijn, is de Duitsche reiziger Homeyer te Loango aange komen en reeds den 11 den Februari naar de binnenlanden op reis gegaan. Overal viel hern een eervolle ontvangst ten deel. De Ulmer Schnellpost meldt uit Blaubeu- ren (in Wurtemberg) dat de aldaar wonende Karei Mauch, bekend door zijne reizen in Afrika, den 27sten Maart uit de bovenverdieping van zijn huis gevallen en daardoor zoo zwaar gekwetst is dat er aan zijn behoud wordt getwijfeld. JSpanje. Uit Bayonne wordt gemeld dat tusschen Saballs en Huguet twist zou zijn ontstaande laatste wil zich niet langer aan de bevelen van den eerstfr onderwerpen. In het noordei leger der Carlisten zou men krachtige maatregelen hebben genomen, om toetreding tot het manifest van Cabrera te verhinderen, maar toch hielden de deserties uit het leger aan. Cabrera heeft uit Biarritz, onder dagtee- kening van 26 dezer, geantwoord op het besluit van don Carlos, waarbij hij van zijne titels en decoraties vervallen wordt verklaard. „Omdat ik, aldus schrijft hij, „vrij van alle verbintenis ben, heb ik koning Alphonsus erkend. Uwe Hoogheid heeft zonder rechters bijeen te roepen uw wil in de plaats der wet gesteld en straffen opge legd, die voor een militair erger zijn dan de dood. Deze handelwijze zou myne beste rechtvaar diging zijn, indien ik rechtvaardiging noodig had. De weifelende Carlisten kunnen thans de wijsheid en rechtvaardigheid van Uwe Hoogheid beoordee- len. Ontneem mij mijne decoraties en titels, die ik met mijn bloed veroverd heb; ik zal mijne wonden behouden en de herinnering aan mijne diensten bewaren. Dat God tusschen uwe handel wijze en de mijne beslisse; ik ben alleen geleid geworden door de begeerte, om zooveel ik ver mocht de wedergeboorte mijns vaderlands te bespoedigen." Generaal Concha legt Jovellar, minister van oorlog, ten laste, dat hij generaal Riguelme be vorderd heeft, dien hij (Concha) wegens indiscipline naar Cuba had verbannen. Men zegt dat er voor die zaak een speciaal gerechtshof zal worden be noemd. Het gouvernement is zeer met de zaak verlegen. Men gelooft dat de minister van oorlog zal aftreden. Telegrammen. LISSABON, 31 Maart. Er is eene quarantaine bevolen voor de dieren en voor huiden, afval, enz. van hoornvee, uit Nederland en van het eiland Malta in Portugal ingevoerd. Deze maat regel is genomen met het oog op de veeziekte. BARODA, 31 Maart. De commissie, belast met de leiding van het proces in de zaak van den Guicowar, is het niet eens kunnen worden om trent de uitspraak. Men verwacht den lOden April een proclamatie van den onderkoning. PARUS, 1 April. Het Journal O/ficiel bevat de circulaire van Dufaure, zooals zij door de Times is medegedeeld, met uitzondering van één paragraaf, welke is weggelaten, omdat de daarin gevraagde inlichtingen betreffende de pers reeds aan het departement van binnenlandsche zaken waren verkregen. LONDEN, 31 Maart. De heer Ralli (van de liberale partij) is te Bridport tot lid van het Par lement gekozen met eene meerderheid van 431 stemmen. De heer Cadorna heeft heden zijne brie ven van terugroeping aan koningin Victoria aan geboden. De heer Ranees is vervolgens bij H. M. toegelaten ter overhandiging zijner geloofsbrieven. De ontvangsten over het heden geëindigde dienst jaar hebben bedragen 74,921,873 p. st., of 2,413,784 p. st. minder dan het vorige dienst jaar, maar 496,873 p. st. meer dan de raming. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. B. en Ws. leggen over een verzoek van het Hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot bevor dering van geregeld schoolbezoek om op de Zon dagen tusschen twaalf uren en halftwee het school-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2