LEIDSOH DAGBLAD. N°. 4643. A0. 1873. Vrijdag 2 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174» Grootere letters naar plaatsruimte. f STADS - BERICHTEN. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); L Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuisop Maandag den ll2den en Dinsdag den 13den April 1875, op eerstgemelden dag des voormiddags te hal/tien, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver - wisselaar verlangen op te treden-, voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien lot des namiddags drie uren, de Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovengehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de ivjeede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummer ver wisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 April 1875. JACHT en 7I§9CI(ERIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1875/6 in het bezit wenschen te zien van JACHT- of V[SCHAKTEN, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der viucherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Komngs in deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte en het visschen als het water met ijt bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 24 Maart 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 3 April, des namiddags te half drie. Onderwerpen 1*. Benoeming van twee hulponderwijzers of hulpondcrwijzereasen aan de scholen n°. 1 ea 2 voor minvermogenden. (54). 2°. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor onvermogenden (59). 3°. Verzoek van Prof. A. E. Simon Thomas, om continuatie als praelector in de verloskunde. (51). 4°. Idem van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om continn- atie als gemeente-archivaris. (57). 5°. Voordracht tot wijziging van de Verordening op het Brand- wezen. (52). 6°. Voordracht betrekkelijk de deelneming in de geldleening ten behoeve van den aanleg van een kanaal naar Katwijk aan Zee. (56 en 65). 7°. Idem tot verhooging der jaarwedden van eenige hulponder wijzers en hulpoDderwijzeressen. (56 en 64). 8°. Idem betrekkelijk de uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (5S en 63). 9°. Idem betrekkelijk de inrichting van een nienw zuiverhuis ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek. (61). 10°. Voordracht tot onderhandsche verhuring van de beide huizen op de Aalmarkt, afkomstig van de Administratie der Ver- eenigde Gast- en Leprooshuizen. (62). 11°. Idem tot het afstaan in gebruik van het schoollokaal op de Marendorpsche Achtergracht aan de Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek. (60.) 12°. Verzoek van Mej. T. W. Zeegers, om restitutio van plaat selijke belasting, dienst 1874 (66). 13°. Voordracht tot het verleenen van eene personeele toelage aan den leeraar W. G. C. Bijvanck. (67). LEIDEN, 1 April. De laatste lichting aan het postkantoor alhier voor de correspondentie, te verzenden naar Bata via per stoomschip Egerotlis bepaald op den 2den dezer, des nachts te 12 uren; drukwerken be- hooren te 6 uren 's avonds te zijn bezorgd. De voorjaars-examens, ter verkrijging der akte van bekwaamheid in een der vakken van het lager onderwijs, zyn gisteren in Den Haag onder voorzitterschap van den inspecteur, den heer Lindo, aangevangen. Totaal hebben zich 480 candidaten aangegeven. Gisteren werden geëxa mineerd voor de akte in de Fransche taal 9 candidaten8 werden afgewezen en 1 toegelaten de heer J. F. D. Blöte uit Leiden. Dinsdag en Woensdag werd in de stede lijke gymnastiek-inrichting alhier de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging van gym- nastiek-onderwijzers in Nederland. Na afdoening der gewone huishoudelijke zaken en het stemmen voor een plaats voor de volgende ver gadering, waartoe Gouda werd gekozen, kwamen de 8 stellingen over gymnastiek, behandeld in de openbare vergadering van de Vereeniging tot ver betering der volksgezondheid te Utrecht in be spreking. Na vele en rijke discussiën over die stellingen, welke een voor een in behandeling kwamen, werd besloten genoemde Vereeniging een dankbetuiging te zenden, met die opmerkingen, welke de vergadering bij eenige dier stellingen meende te moeten maken. Ook verplichtte de heer I. S. G. Disse, hoofd onderwijzer aan bovengenoemde inrichting, de ver gadering aan zich, door het geven eener les aan meisjes. Eene fraaie serie voor oefeningen werd schoon en met tact te aanschouwen gegeven, die, zooals de president zich uitdrukte het bewijs gaf, dat het gymnastisch onderwijs te dezer slede aan zeer goede handen is toevertrouwd, te meer daar de uitvoering van die oefeningen, op mannen, die juist op de puntjes weten te letten, een zeer gun- stigen indruk heeft gemaakt. De behandeling der gewijzigde voorstellen van de commissie van wetsherziening voor het lager onderwijs had ten gevolge, dat de vereeniging hare zienswijze over die wet in eene der organen voor onderwijs zou kenbaar maken. Ook de examens voor gymnastiek werden besproken en door alle aanwezig zijnde onderwijzers werd erkend, dat de eischen, op intellectueel gebied daaraan gesteld, veel te gering waren; middelen tot verbetering werden aangegeven en zullen worden uitgevoerd. Voorts was de stofontwikkeling op de gymnastiek een punt van bespreking, terwijl ook door som mige leden werd opgemerkt, dat zij bij bestrijding van onjuiste begrippen omtrent en bij opwekking tot gymnastiek niet op die ondersteuning van sommige heeren geneeskundigen en onderwijzers konden rekenen, welke toch te verwachten is voor een vak, dat zulk een ruime plaats in de opvoeding beslaat. Ook in een ander opzicht was de vergadering vruchtbaar. Sommige onderwijzers ondervinden in de uitvoering van een paar van het 12-tal kin derspelen van den heer W. Haanstra eenige moeie- lijkheden, waarom genoemde heer werd uitgenoodigd, eenige dier spelen den leden te aanschouwen te geven. De heer Haanstra gaf eenige spelen, met een twintigtal dames, kweekelingen der Kweek school voor bewaarschoolhouderessen alhier, ten beste, waarmede hij het bewijs leverde dat de moeielijkheid niet in de samenstelling dier spelen, maar in de minder goede uitvoering daarvan lag; nog meer kwam dit uit toen heeren onderwijzers, daartoe uitgenoodigd, gistermorgen een bezoek brachten aan de gemeentebewaarschool in de Groenesteeg, hoofdonderwijzeres mej. Steenbergen. Daar zagen zij die spelen, onder leiding van eenige der bovengenoemde kweekelingen, door een 40-tal kleinen van 45 jaar ten uitvoer brengen met een juistheid en tact, die pleitten voor het onder wijzend personeel niet alleen, maar ook bewezen dat Leiden trotsch mag zijn op die kweekschool voor bewaarschoolhouderessen welke, onder de bekwame leiding van de directrice mej. L. Harden- berg en den heer H Haanstra, hoofdonderwijzer dier inrichting, in eene werkelijke behoefte in ons land voorziet en welke eene schoone toekomst wacht. De vergadering, overtuigd van het verband tusschen die gymnastischespelen en de gewone gymnastiek, besloot dan ook bestuurderen en houderessen van bewaarscholen in ons land op merkzaam te maken op eene instelling, die langs een wetenschappelyken en practischen weg onder wijzeressen voor die prille jeugd vormt. Het Be stuur is voor dit jaar samengesteld uit de heeren P. G. Adrian, PresidentF. C. Grote, Secretaris F. G. Croesen, Penningmeester, allen te Amsterdam H. Eshuys te Rotterdam en H. J. Steenbergen te Gouda. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3690,/2 portiën, als: 3329'/a warme spijs, 287 vleesch en 74 spek. Tot gemeente-secretaris van Noordwijk-Bin- nen is benoemd de heer E. De Groot, ambtenaar ter secretarie te Avereest; de heer J. A. De Kempenaer, ambtenaar bij het provinciaal gouver nement van Zuid-Holland, was bij loting tegen den heer W. Lotsy, ambtenaar ter secretarie te Oegstgeesl, mede op de voordracht geplaatst. Naar men verneemt hebben van de door het dagelijksch bestuur te Maastricht aangewezen leden der regelings-commissie voor het in Au gustus a. s. aldaar te houden XlVe taal- en let terkundig congres o. a. de heeren A. S. Kok, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond, en H. P. H. Eversen, archivaris der gemeente, om uiteenloopende redenen voor de benoeming bedankt. Van andere leden is tot heden nog niet bekend, of zij zich met de hun opgedragen taak zullen belasten. De commissie schijnt voor 't overige van het welslagen van een letterkundig congres onder hare leiding te Maastricht geene te hooge verwachtingen te koesteren; niettegenstaande behoorlijk gedane oproepingen toch zijn hare leden reeds herhaaldelijk, bij gebrek aan voldoende op komst, onverrichterzake weder uiteengegaan. Te Tilburg had den 29sten Maart een eigenaardige plechtigheid plaats. De afdeeling Tilburg der Vereeniging van het Metalen Kruis trok in plechtigen optocht naar het monument van wijlen Z. M. Koning Willem II en verving den lauwerkrans, door haar verleden jaar op het voelstuk neergelegd, door een anderen van metaal vervaardigd. Door den secretaris der Tilburgsche afdeeling werd bij die gelegenheid een gepaste toe spraak gehouden, waarin hij den held van Waterloo, vooral ook in zijn betrekking tot Tilburg, herdacht. Uit Dillenburg meldt men dat de werk zaamheden aan den zoogenaamden Willems-toren zijn afgeloopen en dat de inwijding van het ge- denkteeken den 29sten Juni zal plaats hebben. De commissie tracht, zegt men, nog geldelijke bijdragen in te zamelen, ten einde den toren inwendig met beelden enz. te versieren, welke op den grondlegger van Nederlands onafhanke lijkheid betrekking hebben.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1