LEIDSCH N°. 4642. ■A0. 1875. Donderdag I April. S T A D S - B E RI C H T E N. EEN GEWICHTIG PLAN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post.n 1«40. Afzonderlijke Nommersv 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. f'De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden, Gezien art. 31 der wet van den 4den Juli 1850 {Staats blad n°. 37); Doet te weten, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Maart 1875. Onder de bij den Gemeenteraad ingekomen stukken, die ter inzage der leden zijn nedergelegd, komt er ditmaal een voor, dat de bijzondere aan dacht verdient van allen, wien Leidens bloei na aan 't hart ligt. Voor hen, die eenigszins op de hoogte zijn van hetgeen er binnen onze veste en in hare omstreken omgaat, zullen wij er zeker niet behoeven bij te voegen, dat wij het oog hebben op de missive van het Gemeentebestuur van het naburige Katwijk, waarbij kennis wordt gegeven van het plan om de kom van het dorp Katwijk- aan-Zee door middel van een te graven kanaal te verbinden met het uitwateringskanaal van Rijn land, waartoe tevens de medewerking van onze gemeente wordt ingeroepen, in de eerste plaats door deelneming in een daartoe aan te gane g^d- teening. Burgemeester en Wethouders hebben daarop een goedkeurend praeadvjes uitgebracht, een be sluit, dat onze lezers ongetwijfeld met ons zullen toejuichen. En hoe kon 'took anders? Het fortuin wordt ons als van zelf in den schoot geworpen. Een enkele blik op de kaart van ons land is -voldoende om ieder te overtuigen, dat het bezit van een nijvere bevolking voor een stad niet voldoende is om tot bloei en welvaart te geraken en zich daarin te handhaven. Ondanks arbeid, veel en ingespannen arbeid zal zij slechts een kwijnend beslaan voortsleepen, zoolang het haar "ontbreekt aan de gelegenheid om op een snelle, gemakkelijke en goedkoope wijze hare producten af te voeren en in ruil daarvoor zich in het bezit te stellen van de voortbrengselen van anderen. "Voor sommige plaatsen wordt dit door haar lig ging nagenoeg tot een onmogelijkheid gemaakt en een phase van stilstand, ja achteruitgang is daarvan het onvermijdelijk gevolg. Reden te meer voor een stad als de onze, die in veel gunstiger positie verkeert, met heide handen de gelegenheid aan te grijpen om dien gelukkigen toestand nog zooveel mogelijk te vebeteren. Elke tijdelijke, ook geldelijke opoffering, die zij zich daarvoor getroost, zal onschatbare winsten afwerpen. Door zijn ligging is Leiden het natuurlijke punt van samenkomst der omliggende bloeiende ge meenten. Daarom is de welvaart der laatsten tevens een hoofdvoorwaarde voor den voorspoed der academiestad. Deze is nu wel in Noordelijke en Zuidelijke richting van een goed communicatie middel, den Hollandschen Spoorweg, voorzien, maar de gemeenschap juist met de' meest wel varende streken, althans in de meer onmiddellijke nabijheid, Westwaarts de zeeplaatsen, Oostwaarts de Rijnstreek, kon heel wat beter zijn. Wat Katwijk-aan-Zee bij een vergemakkelijkt verkeer voor Leiden kan worden, zien wij aan hetgeen Scheveningen voor de residentie is. Moge laatstgenoemd visschersdorp een zeeplaats zijn, waar mode en gewoonte de haute volée van bin nen- en buitenland doen samenkomen, Katwyk- aan-Zee zal niet alleen de badplaats van Leiden worden, maar tevens meer en meer worden be zocht door die hreede schaar van landgenooten en vreemdelingen, wier gezondheidstoestand hen de toevlucht doet nemen tot het zeebad, maar tevens het verblijf in het meer woelige Scheve ningen minder aanbevelenswaardig maakt. Hoeveel de schat!en, die de vischvangst dage lijks oplevert, hij een versneld vervoer naar Lei den in waarde zullen stijgen, zal men beseffen ook zonder dat wij er bepaald op wijzen. Maar er is nog een reden, waarom wij de tot standkoming der nieuwe verbinding vooral zullen toejuichen. Nog altijd koesleren wij de hoop dat eenmaal ook de Rijnstreek nader tot onze stad zal worden gebracht door een spoorweglijn naar Woerden. De nauwere aansluiting met de nabu rige zeeplaats zal de behoefte aan die verbeterde communicatie ten Oosten meer en méér op den voorgrond doen treden. Reeds een tweetal jaren geleden werd hij het toenmaals ontworpen spoor wegplan ook degelijk gewezen op het belang, dat het voor de zeeplaatsen zou hebben. Gaat men thans in omgekeerde volgorde te werk, het ver band blijft niettemin bestaan en wij twijfelen er niet aan het graven van het ontworpen kanaal te Katwijk-aan-Zee zal ons een schrede nader brengen tot de uitvoering der spoorweglyn LeidenW oerden. Eerst wanneer ook dat laatste plan lot verwe zenlijking zal zyn gekomen, zal onze stad op den goeden weg zijn. Links de schatten der zee, rechts de rijke producten van veestapel en tuinbouw in aanhoudenden af-en aanvoerdaarbij de welvaart, door een bloeiende badplaats verspreid; het ver hoogd vertier van Leidens eigen fabriekswezen en nijverheid; een nog uitgebreider kring van studee renden ook door een nauwer verbinding van de twee eerste academiesteden des Rijks, zietdaar zoovele lichtpunten, die wij ons in de toekomst voorstellen. Daarom twijfelen wij niet of onze Gemeenteraad zal de thans voorgenomen eerste schrede op den weg der verbeterde gemeenschap begunstigen door voor de voorgestelde som van f 5000 of, zoo rioodig, zelfs voor een hooger bedrag deel te nemen in de uit te schrijven geldleening tot aan leg van het verbindingskanaal te Katwijk-aan-Zee. LEIDEN!, 31 Jla&rÉ* Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij is een adres tot de Eerste Kamer gericht, waarin die Kamer verzocht wordt hare goedkeuring te onthouden aan hel wetsontwerp, houdende regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. De adressante is van oordeel, dat het ontwerp, zonder eenig nader technisch onder? zoek, in de Tweede Kamer in beraadslaging genomen en goedgekeurd, 1°. als politiewet zich noodeloos en onwettig mengt in de particuliere zaken der ondernemingen 2°. de aansprakelijkheid der onder nemingen uitbreidt en tevens hare vrijheid geheel beperkt; 3°. verkregen rechten schendt; 4°. de meeste onderwerpen bij besluit wil geregeld zien, hetgeen deels is onwettig, deels ongeraden, terwijl het ontwerp in werkelijkheid ten slotte de rege ling van het spoorwegwezen niet bevat, maar aan de particuliere inzichten der regeering overlaat. In de Aliddelburgsche Ct. levert „een spoorwegambtenaar" een artikel over „de veilig heid der conducteurs en der reizigers". Hij merkt aan, dat het by de nieuwe bepalingen zeer zelden voorkomen zal, dat de conducteurs zich langs de loopplanken van een in gang zijnden trein moeten begeven. Zulks doet hem vreezen, dat, wanneer het werkelijk noodig zal zijn, en misschien het leven van vele reizigers op het spel zal staan, de> conducteurs, met het gaan langs de loopplank niet meer vertrouwd, de nóodige hulp niet zullen kunnen verleenen, omdat zij bang zullen zijn van den trein te vallen. Een groot bezwaar van het niet ophalen en controleeren der plaatskaartjes gedurende den rit bestaat verder voor het reizend publiek hierin, dat het nu geheel en al is afge sloten van de gemeenschap met de treinbeambten. De veiligheid voor de reizigers acht de schrijver door het nieuwe kon. besluit veel verminderd. Er moest nog eene bepaling bygevoegd worden van dezen inhoud; „in ieder rijtuig zal op eene zichtbare en voor de reizigers gemakkelyk te bereiken plaats eene inrichting worden aangebracht, waardoor men ten allen tijde den conducteur zal kunnen waar schuwen, wanneer diens hulp noodzakelijk is." Van het reizend publiek zelf zal het dan kunnen afhangen, of het al of niet de conducteurs zonder hooge noodzakelijkheid aan het gevaar zal bloot stellen om van den trein te vallen. Deze inrich tingen zullen niet moeielijk te vervaardigen zijn; maar de spoorwegmaatschappijen zouden hierdoor genoodzaakt worden veel kosten te maken. Door den kerkeraad te Spankeren is tot predikant beroepen Dr. Van der Kemp te Noord- wij kerhout. Het stoomschip Koning der Nederlanden is 27 Maart van Batavia naar Nederland ver trokken Conradvan Nieuwediep naar Batavia, dien dag te Port-Saïd aangekomen; P. Galand Zondag te Nieuw-York gearriveerd. De heer en mevr. Cremer te Wageningen hebben ter gedachtenis aan -hun 50-jarig huwe lijksfeest aan de diaconie dier gemeente een voor haar zeer gunstig gelegen stuk bouwland ge schonken. Door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" werd gisteren te Rotterdam eene ver gadering gehouden, die door een 50-tal personen werd bijgewoond en uitsluitend belegd was om te beraadslagen over een advies ter zake van maatre gelen tegen de longziekte onder het rundvee. Nadat over het door de afdeeling Alphen ingediende bezwaar en de naar aanleiding daarvan van den mi nister van hinnenlandsche zaken ontvangen missive door verschillende sprekers het woord was gevoerd, werd de volgende door den voorzitter voorgestelde motie met algemeene stemmen aangenomen „De vergadering, van oordeel zijnde dat het verbod om vee te doen weiden op de naast aan- gelegene landen van stukken, besmet door de longziekte, evenmin als de afzondering van gezond doch van longziekte verdacht vee, onder den bestaanden stand dier ziekte, in deze afdee ling der H. M. van Landbouw voor uitvoering vatbaar is, verzoekt het afdeelingsbestuur in dien zin aan het hoofdbestuur te berichten, onder toevoeging dat het naar het oordeel der vergade ring tot bestrijding der longziekte in den tegen- woordigen toestand voldoende is, de inenting op doeltreffende wijze te bevorderen en het aangetaste vee volgens de bepalingen der wet te doen ont eigenen en afmaken. De afdeeling dringt daarbij aan op te nemen maatregelen van regeeringswege om de hulp der districts-veeartsen spoediger te doen verleenen."

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1