LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4640. A0. 1875. Dinsdag 30 Maart. STADS - BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel inecr0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. t Uithoofde yan het Paaschfeest zal deze courant Maandag niet worden uitgegeven. Zij, die zich met 1 April a. s. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gra tis. Van het kwartaal MaartMei worden dan alleen de maanden April en Mei tegen 67 ets. in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrik Kuyl, winkelier, hou dende verzoek om petroleum te mogen bergen in zijn huis aan de Mare n°. 21; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 {Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Dinsdag den 30sten Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Maart 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag den 3den April 4875, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 27 Waart. Het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot herziening der kiestabel bevat zeer uitvoerige be schouwingen, zoowel over^de noodzakelijkheid eener afdoende census-herziening, de wijze van indeeling der kiesdistricten, de ongenoegzame toelichting van hel wetsontwerp, den verkeerden grondslag van de voordracht, als steunende op het bevolkings cijfer van uil. December 1873, in plaats van 1874, alsook over het ontwerp zelf zooals 't daar ligt. De meerderheid verklaarde zich stellig tegen het voorstel, om aan Amsterdam toe te voegen 16 buitengemeenten met veel lageren census. Anderen verdedigden dien maatregel. Mei de vorming van een nieuw district Bergen-op-Zoom had men over 't algemeen vrede, doch de wijze van samenstelling gaf tol onderscheiden bedenkingen aanleiding. Over de indeeling zelve en de verschikking van eenige districten werden eenige vragen gedaan. Vervolgens heeft de commissie van rapporteurs tot den minister de volgende vragen gericht: 1°. of hij de adviezen van de Gedeputeerde Staten wilde overleggen; 2°. of hij, na de ontwikkelde bezwa ren, bij de door hem voorgestelde formatie van het district Amsterdam volhardde. Daarop is door den minister geantwoord, dat hij bepaald moest weigeren mededeeling te doen van de bedoelde adviezenen, wat het andere aanbelangt, dat hij, na raadpleging van de uitkomsten van een onder zoek naar de bevolking op uit. December 1874, van oordeel is, dat er niet 2, maar 3 nieuwe leden moeten bijgekozen worden, en dat hg zich dus voorstelt eene nadere gewijzigde voor dracht te doen, waardoor aan de bezwaren tegen de uitbreiding van het kiesdistrict Am sterdam voor een groot deel zal worden tege moet gekomen. Met opzicht tot meer ondergeschikte punten, tot de indeeling der districten betrekke lijk, deden enkele of meer leden opmerken dat men gaarne deze gelegenheid had te baat zien geno men om van Leiden een enkel district te maken, dat dan zooveel mogelijk uit de stad zelve be stond. Bij een goed geordend kiesstelsel behoort een brandpunt van intellectueele ontwikkeling als Leiden een zelfttandig district te vormen. Veur, Stompwijk, Voorburg en Zegwaard zag men liever hij Delft blijven in plaats van naar Leiden te worden overgebracht. Bij het ontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie wordt voorgesteld, de sterkte te bepalen op 67,500 man, met eene jaarlijksche lichting van 13,500 man. De zeemilitie bedraagt slechts 1000 man. Het ontwerp bevat eenige ver beteringen in de bestaande wetten, waarvan de ondervinding het wenschelijke of noodzakelijke heeft aangetoond. De strekking der voornaamste bepa lingen is vermeerdering van het maximum van sterkte der militie, verkregen door beperking van het thans overdreven getal vrijgestelden en tevens het hekomen van meer elementen voor het onmis bare militiekader. Onder anderen wordt bij een oneven getal broeders het grootste getal dienst plichtig. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van het Kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zijn tot nieuwe bestuurders benoemd Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ullord, Mr. D. J. baron Mackay, in Den Haag, prof. Dr. A. W. T. Juynboll te Delft, en prof. Mr. P. A. Van der Lith te Leiden, in plaats van de aftredende bestuurders, Dr. P. Blee- ker, Mr. E. H. 's Jacob, Mr. P. J. Bachiene en prof. J. J. Meinsma. Tot hoofdonderwijzeres aan de algemeene bewaarschool (Fröbel-melhode) te Velp, hij Arnhem, is benoemd mejuffr. S. G. Van den Worm, van de Kweekschool voor bewaarschoolonderwijze- ressen alhier. De sergeanten L. W. A. Medenbach, G. G. F. Van Erpers Royaards, W. H. G. Carbenlus en A. Dozy, van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen, zijn geslaagd in hun exarnen en zullen eerstdaags bij den hoofdcursus te Maas tricht worden gedetacheerd ter verdere opleiding voor den rang van 2den luitenant bij het wapen der infanterie. Den 12den Mei a. s. des voormiddags te 9 uren zullen de miliciens van de lichting van dit jaar uit deze en omliggende gemeenten hij de verschillende corpsen van het leger in vverkelijkén dienst worden gesteld. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8389 vol wassen personen en van 3240 kinderen. Het stoomschip Borneovan Nieuwediep naar Atjin, is 25 dezer Malta gepasseerd. Het gedenkteeken op het graf van Ds. L. S. P. Meyboom zal den 29sten dezer op de Wester-hegraafplaats te Amsterdam, des namid dags te twee uren, op plechtige wijze worden onthuld. Uit Pest wordt gemeld, dat de beroemde componist Liszt dezer dagen namens den Koning uitgenoodigd is in den loop van het voorjaar naar het Loo te komen. Liszt antwoordde, dat hij in het begin van Mei aan die uitnoodiging hoopte gevolg te geven. Z. M. heeft H. S. Smits, surnumerair te 's-Hertogenbosch, benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen en van het kadaster. Bij resolutiën van den minister van finan ciën zijn de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Purmerend en Leeuwarden (buitengemeenten) respect, gerangschikt in de 4de en 7de klasse. Bij kon. besluit is G. Suyckerbuyck erkend en toegelaten als vice-consul van België te Batavia. De minister van hinnenl. zaken heeft in getrokken de beschikking van 22 Juni 1874, waarbij aan C. J. Boon, te Hoogezand, vergun ning verleend is voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Zuidlaren en Groningen vice versa. Z. M. heeft aan den afgetreden minister van marine L. G. Brocx toegekend een pensioen ten lasle van den Staat, ten bedrage van 4000 's jaars. Gemengd Nieuws. Uit Leidschendam meldt men ons van 26 dezer: Gisteravond ontstond brand in de arbeiderswoning van den visscher A. Hilgersom te Stompwijk, buurtschap Veenweg. Het huis is met den geheelen inboedel en de visschersnetten totaal verbrand. Hoewel het gebouwtje geene groote waarde bezat, was alles slechts verzekerd tegen de geringe waarde van ƒ1500. De oorzaak wordt daaraan toegeschreven, dat eene lamp voor een oogenblik slechts op den zolder was geplaatst. Men meldt uit Woubrugge: De ver dachte A. Z., die op 10 dezer uit wraak eene poging gedaan heeft om brand te stichten ten huize van haren meester, heeft nu hare schuld bekend. Na eerst herhaaldelijk bij het hoofd der politie ontkend te hebben, is het den rijksveld wachter H. C. Van Beugen, gestationneerd te Woubrugge, gelukt haar tot bekentenis te brengen; zij is vervolgens gevankelijk naar Leiden gevoerd. In 1874 heeft zij reeds 3 maanden celstraf onder gaan wegens diefstal in dienstbaarheid. De ar r. - rechtbank te Amsterdam heeft den heer J. W. Vos, arts te Weesp, be schuldigd van het onbevoegd uitoefenen der artse nij bereidkunde, bij een uitvoerig vonnis van alle rechtsvervolging ontslagen, de kosten door den staat te dragen. Het kerkbestuur der Neder 1. Israël, hoofdsynagoge te Amsterdam heeft Zaterdag jl. ter kennis van de gemeenteleden gebracht, dat het, in overleg en met toestemmiog van den opper rabbijn, heeft besloten af te schaffen het tot dusverre plaats gehad hebbende „Hamankloppen." Elk synagogebezoeker werd mitsdien uitgenoodigd zich te onthouden van het maken van eenig misbaar bij het uitspreken van dezen gehaten naam, terwijl ieder, die zich niettegenstaande dit verbod zou veroorloven beweging of gedruis te maken, zich zou blootstellen aan de onaangename gevolgen, welke dit zou hebben, naardien het kerkbestuur, niet genegen wanorde van welken aard ook of uit welken hooide te dulden, genoodzaakt zou zijn zulks als stoornis der orde gedurende den dienst te vervolgen. In 1869 overleed te Veendam de heer S., gewezen scheepskapitein, zijne vrouw met 4 meisjes in hulpbehoevenden toestand achterlatende. Spoedig daarna stierf ook de moeder en nu stonden de vier weezen hulpeloos bij eene oude grootmoeder, die, schoon met geheel hare ziel aan hen gehecht, evenmin bij machte was in het onderhoud harer kleinkinderen te voorzien. Ouderloos en arm, zie daar eene treurige toekomst. Daar komt eensklaps uit een ander werelddeel, uit Zuid-Afrika, de tijding dat nauwe bloedverwanten, eene zuster des kapiteins, te Natal, in kinderloozen echl met een geneesheer levende, bereid is de weesjes tot zich te nemen en voor hunne geheele opvoeding te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1