geen mogelijkheid zou beslaan om den Koning te spreken. De portier deelde dien wensch aan een der adjudanten des Konings mede en deze ver telde op zijne beurt den vorst wat er gaande was. Met zijne gewone goedhartigheid gaf Willem III ten antwoord: „Welnu, laat den man maar binnenkomen." Eerbiedig, doch ongedwongen, stapte Jan Bot eenige oogenblikken later in de zaal en bepleitte zijne zaak ongeveer aldus: „Dag Sirel Ik heb hier altijd goeie visch gebracht, maar zoo je niet maken kunt, Sire, dat ik mgn hond weer voor mijn wagen mag spannen, dan kan ik je niks meer brengen. Ze zingen wel in Den Haag: daar kan de Koning niks aan doen; maar ik denk dat je met een goed woordje hier wel wat aan doen kunt, Sire." Hoor eens man, gaf de Koning glimlachend ten antwoord, „ik zal maken, dat jij er voortaan je hond weer gerust voor kunt spannen Meteen: „Dank je Sire, nou zal ik zorgen dat je gauw een lekkeren schelvisch hebt," ging Jan, vrij wat lichter van hart dan hij gekomen was, weder heen. Welke stappen Z. M. bij het gemeentebestuur heeft aan gewend, weten wij niet, doch zooveel is zeker, dat de bepaling sedert dien tijd schijnt ingetrokken te zijn; ten minste allerwegen ziet men weer trekhonden. Zaterdag-avond had te Leeuwarden een treurig ongeval plaats. Terwijl de scheepstim merman D. Bakker met zijn leerling, een jonge ling van 17 jaren, bezig was eene met hout ge laden schouw langs de Dockumer-Ee naar zijne werf, op de Olde Galileën, te vervoeren, kantelde het ranke vaartuigje door den hevigen wind om, met het gevolg dat beiden verdronken. Bakker laat eene weduwe met twee kinderen na. De ar rond.-rechtbank te Maastricht, gisteren vonnis wijzende in de vervolging, inge steld tegen de heeren Jhr. Blois van Tr., lsten luit. der inf.; H. D., zeepfabrikant, Jhr. Mr. L. M. Van K., advocaat en wethouder te Roermond; T. baron d'A. de B. en F. Von E., 2de luits. der inf. (de eerste wegens het in een tweegevecht op 25 Nov. 11. aan Jhr. Mr. W. S. moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van kwetsu ren, ten gevolge hebbende beletsel van werk ge durende minder dan twintig dagende vier laatstgenoemden wegens medeplichtigheid aan gemeld wanbedrijf) heeft, de ten laste gelegde feiten als wettig en overtuigend bewezen aanne mende, den hoofdbeklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, de vier overigen tot eene geldboete van vijftig gulden verwezen; de kosten door de vijf bekl. ieder voor een vijfde te dragen. De eisch van het O. M. luidde: cel lulaire gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden voor Jhr. BI. v. Tr., van veertien dagen voor de vier getuigen. Volgens den Siècle heeft de politie te Valenciennes een Nederlander gearresteerd, die, op zijn zachtst gesproken, een zeer zonder lingen handel dreef. Hij verkocht alle soorten van instrumenten welke door dieven en inbrekers worden gebezigd. Toen men hem gevangen nam, was hij in het bezit van een aanzienlijken voor raad pamfletten, waarin de volledigste inlichtingen voorkwamen aangaande de beste wijze om iemand op den openbaren weg uit te schudden en hem zonder eenig gerucht om hals te brengen ingeval hij weeistand bood. Het is wel onnoodig te zeg gen dat deze marskramer en zijn zonderlinge koopwaar op het oogenblik in verzekerde bewaring gehouden worden. BI ij kens nadere berichten is van de parfumerieën-fabriek van Rimmel te Londen alleen een bijgebouw verbrand, zoodat dan ook de zaken weinig stoornis ondervonden. Oielcl- en eflectenmarkt. Amsterdam, van 15 tot 20 Maart 1875. Hoezeer er eenige meerdere levendigheid en daardoor wat belangrijker variatie in de prijzen der fondsen viel op te merken, waren toch de omzettingen niet zeer belangrijk en bepaalden zij zich in de meeste soorten slechts tot zeer kleine posten. Dit was mede het geval met onze Nationale Schuld, die echter, onder den invloed van de aan genomen Amortisatie-wet, zeer gunstig gestemd was, zoodat de 2'/2 en 4 pCt. en de 3 pCt. 'jj pCt. avanceerden; onze industrieele papieren vonden mede in de meeste soorten eenigeri aftrek, waaronder de Aand. Stoomvaartmaatschappij Ne derland den hoofdrang innemen met eene rijzing van 4 pCt.; oude Aand. Handelmaatschappij, waarin de rescontre op 16 dezer zeer levendig was, ver liepen met 1 pCt. en nieuwe Aandeelen met 1 pCt. avance. Van de builenlandsche was er in Spanjaarden veel affaire, waardoor de prijzen aanvankelijk sterk rezen, en ten slotte nog iets hebben gewonnen: die der Buitenlandsche van 22»/16 tot 22'/,, de Binnenlandsche van 17'/s tot 17'/,6 pCt. Russische Slaats- en Spoorwegwaarden varieerden slechts zeer weinig, lerwjjl enkele soorten daalden, als Aan deelen Groote Russische Maatschappij 3, waarvan f'lj herwonnen werd; Losowo-Sewastopol, die op ongunstige geruchten, waaraan men echter weinig geloof sloeg, aanvankelijk daalden, herstelden zich nagenoeg weder geheel. Oostenrgksche fondsen waren verlaten en fluctueerden alzoo niet noemens waardig. Alleen Oost-Hongaarsche sporen sluiten ƒ11/» hooger dan voor acht dagen, op grond dat men op eene schikking van gouvernemenlswege hoopt. Noord-Amerikaansche Staatsfondsen hebben geen noemenswaardige prijsverandering ondergaan; alleen in Louisiana-Leveebonds had een vrij belangrijke koersverbetering plaats, van de 6 pCt. ruim 2 pCt., van de 8 pCt. 3>|2 pCt. Ook in Spoorwegwaarden hadden eenige omzettingen van beperkt bediag plaats, waardoor er in enkele soorten eenige fluc tuation van geringe beteekenis plaats hadden. De geldmarkt blijft voortdurend ruim voorzien, zoodat op prolongatie a 3'/a pCt. steeds over vloedig aangeboden wordt. Schoon op zich zelf eene ruime geldmadst wenschelijk is, moeten de omstandigheden, waardoor die veroorzaakt wordt, en de beoordeeling van hel feit wel degelijk in overweging genomen worden. En die oorzaken komen ons voor, zeer ongunsiig te zijn. Onze handel kwijnt, omdat de transactiën met het Bui tenland afnemen, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel moet worden toegeschreven aan den wissel- valligen toestand onzer wisselmarkt. Door de Kamers van koophandel te Amsterdam en te Rot terdam is dit gevoelen breedvoerig ontwikkeld in de adressen welke zij den minister van financiën hebben aangeboden, en waarbij zij op voorziening in ons muntstelsel aandringen. Indien de Tweede Kamer thans wat minder onhandelbaar mocht blijven en een eventueele muntwet, door den mi nister voor te stellen, wat minder uit de hoogte weet te behandelen en met wat meer kennis van zaken te beoordeelen, valt het niet te betwijfelen of de invoering van den gouden standaard zal weldra een einde maken aan onze onhoudbare wisselmarkt, en den handel een nieuw leven schenken. BUITENLAND. FranltrijlE. Graaf de Jarnac, Fransch gezant te Londen, is gisterochtend overleden. Het bureau der Kamer is bijeengekomen, om te beraadslagen over de vraag waar de Senaat zijne zittingen zal houden. Twee plannen liggen ter tafel. Volgens het eene zal de tegenwoordige vergaderzaal der Kamer, dat is de voormalige schouwburg te Versailles, aan den Senaat afge staan worden en zal de bestaande Kamer een nieuw gebouw krijgen in de Rue de la Bibliothèque. De uitvoering van dit ontwerp zal l'/i millioen kosten. Volgens het andere plan, dat eene uit gave van slechts millioen zal vereischen, zal de Senaat zijne zittingen houden in de „Salie des Batailles." Voorts is er sprake van een nieuwen spoorweg tusschen Versailles en de Place de la Concorde te Parijs, ten einde op die wijze Ver sailles rechtstreeks in verbinding te brengen met het middelpunt der hoofdstad. De minister van binnenlandsche zaken in het vorig Kabinet heeft vóór zijn aftreden aan de prefecten eene circulaire gericht, waarin zij uit- genoodigd worden vooral te zorgen, dat geen ter aardebestelling met overhaasting plaats hebbe. Voordat iemand begraven wordt, moet goed en wel geconstateerd zijn, dat er een lijk is. De wet, die daarin voorziet, wordt niet altijd stipt op gevolgd. 1 >uitschland. De verjaardag des keizers is gisteren in Duitseh- land allerwegen feestelijk herdacht. De koning van Beieren heeft den keizer per telegraaf in warme bewoordingen gelukgewenscht. Uit Fulda wordt gemeld: De uitgezette doch heimelijk teruggekeerde pastoor Helfrich Dippertz is bij het lezen van de mis in verzekerde bewa ring genomen. In het laatst der vorige maand is eene commissie van artillerie-officieren uit Berlijn naar Duimen (Westphalen) gegaan, ten einde de zware vuurmonden, bestemd voor kustverdediging en geleverd door Krupp* in den polygoon dier plaats te beproeven en over te nemen; 47 van die kanonnen zijn reeds gemaakt; zij kosten 30,000 thaler per stuk. Met ladingen van 85 tot 90 kilo schieten zij projectielen van 480 kilo. Elk schot kost ongeveer 100 thaler. Groot-Britannië. De uitgevers der Londensche Globe and Tra velier roepen voor den lijd, dien het duren zal eer hunne nieuwe persen enz. geheel geregeld werken, de welwillendheid der geabonneerden in. Sedert den lOden dezer maand wordt het blad op eene nieuwe, volgens de jongste vindingen ingerichte pers, de Victory genaamd, gedrukt. Het werktuig is voorzien van rollen, die elk drie Engelsche mijlen papier houden. Als de machine in werking gebracht is, wordt het papier achter volgens gevocht, gelucht, aan weerszijden be drukt, afgesneden, gevouwen en in het kantoor van uitgifte afgeleverd, met eene snelheid van 20,000 exemplaren per uur. Er kunnen 40,000 exemplaren per uur afgeleverd worden. Sedert hel begin dezer maand is uit Liver pool voortvluchtig Edward John Barry, kassier, tevens kapitein bij het 1ste regiment artillerie- vrijwilligers van Lancashire, ten nadeele zijner patroons, eenige houtmakelaars, eene som van ongeveer 5000 p. st. ontvreemd hebbende. Majoor Greig, de chef van politie te Liverpool, heeft eene som van 100 p. st. voor zijne aanhouding uit geloofd. Spanje. De Madridsche regeering constaleert, dat zij geen deel heeft aan de openbaarmaking van de documenten betreffende de schikking die met Cabrera gemaakt is. De voorwaarden, die in het manifest van den generaal zijn gemeld, zijn geene andere dan die door het Spaansche gouvernement in gelijke omstandigheden zijn toegestaan aan de noordelijke provinciën en aan de partijgangers van don Carlos, rnits zij zich onderwerpen aan. de constitutioneele monarchie. Telegrammen. LONDEN, 22 Maart. Gisteren is in Hydepark een monster-meeting gehoudenmeer dan 20,000 Ieren verlangden de invrijheidstelling der Fenians. VENETIE, 22 Maart. De heer Nigra, de bur gemeesters van Rome en van andere groote steden, vele voorname Italianen en Franschen en een menigte andere personen zijn hier aangekomen, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het gedenkteeken voor Manin. ROME, 22 Maart. Aan het H. College is een apostolische brief gezonden, waarbij aan den pre sident der republiek Peru het recht wordt toe gekend, orn aan den H. Stoel de geestelijken voor te stellen, welke hij waardig acht aan het hoofd der bisschoppelijke zetels geplaatst te worden. De president van Peru zal evenzeer het recht hebben, om aan de bisschoppen eene voordracht te doen van de geestelijken, die voor de vervulling der voor naamste betrekkingen in aanmerking kunnen komen. INGEZONDEN. Motto: „Waar haelt de gek de broi qnk woorden toch van daen. von del. „Das Schrecklichste der Schrecken is der Mensch in eeinem Wahn. Schiller. Schoolverzuim C o 11e ge verzuim. Onder bovenstaanden titel heeft een zeker ano nymus X ons een paar malen in het Nieuws

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2