LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4637. A0. 1875. Woensdag 24 Maart PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AJJVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2S Maart. Heden vierde de hoogleeraar Vissering den "25sten verjaardag van zijn professoraat. Een tal rijke schare zijner oud-leerlingen was van heinde en ver herwaarts gestroomd om den geliefden leermeester de hulde hunner dankbaarheid te brengen. Namens hen werd het woord gevoerd -door Mr. Mackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die in eene belangrijke rede uiteenzette de diensten, die Vissering, niet alleen op het gebied der wetenschap maar ook op dat dei' practijk, de Hoogeschool en den lande bewezen <en hoe hij door woord en daad er toe heeft bijge dragen om de vrijheid, die hij bij de aanvaarding van zijn ambt voorgespiegeld en gepredikt had, op het terrein der staat- en staathuishoudkunde te verwezenlijken. Namens het studentencorps werd het woord gevoerd door zijn voorzitter, den heer Kappeyne van de Coppello, die in sierlijke en krachtige taal de gevoelens vertolkte, die de tegenwoordige leer lingen bezielden tegen den Hoogleeraar, die niet minder hun vriend dan hun leidsman was. Voor de Hoogeschool en de rechtsgeleerde facul teit sprak de rector Buys in bewoordingen, die getuigden van de innigste vriendschap en deel neming en een antwoord uitlokten, den spreker en den toegesprokene volkomen waardig. Prachtige geschenken werden den jubilaris aan geboden, doch geen geschenk, wij houden er ons van overtuigd, kan bij hem eene meer aangename herinnering achterlaten dan die der volksstem die hij bij deze gelegenheid mocht opvangen en waar nemen, toen zij oprecht en ongeveinsd hem toeriep Vier uw feest in vreugde en met fiere zelfvol doening, want gij hebt uw plicht gedaan De te Amsterdam gevestigde Handelsver eniging „Vervroegd Beursuur" is er in geslaagd, haar werkkring ook uit te breiden buiten die gemeente en eerlang zal ook het bureel in het buitenland vertegenwoordigd worden. Voor de be langen der Vereeniging zullen werkzaam zijn de volgende heeren, bij wie formulieren verkrijgbaar zullen zijn Rotterdam, D. J. De Clercq en E. G. W. HoyerLeiden, D. Siegenbeek van Heukelom Dordrecht, H. Vriesendorp Jr.Goes, Mr. J. De "Witt Hamer; Groningen, Mr. R. Feith; 's-Her- togenbosch, G. Bosch; Utrecht, Mr. J. de Rou- ville; Almelo, Jan Dikkers, en Maastricht G. L. Van Meerbeke. Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer des namiddags Gibral tar gepasseerd; de Prim Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, is denzelfden dag te Point-de- Galle aangekomen, en heeft, na steenkolen inge nomen te hebben, de reis voortgezet. De arrond.-rechtbank te Amsterdam heeft, ter vervulling der onlangs opengevallen rechters- plaats, een drietal opgemaakt, bestaande uit Mrs. Jhr. B. De Bosch Kemper en E. Boas, rechters- plaatsverv. aldaar en Jhr. J. C. J. ridder Van Rappard, lid der arrond.-rechtbank te Assen. In de buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers in de Mijn-compagnie „Nederland", gisteren in Den Haag gehouden, is door den voor zitter, Mr. P. P. Van Bosse, o. a. medegedeeld, dat de rapporten en berichten uit Amerika, laat stelijk ontvangen, de gunstige verwachtingen en uitzichten, door den hoofdagent omtrent de Caribou- mijn gegeven, bevestigen. N. a. van mededeelingen door den heer Mr. J. Wertheim Jz. uit Amster dam, als vertegenwoordiger van en volkomen beschikker gedurende 6 maanden over de aan- f deelen der Amerikaansche aandeelhouders, werd door de Vergadering eene motie aangenomen, de strekking hebbende alle leden van het vroeger bestuur uit te noodigen hun ontslag terug te nemen en opnieuw zitting te nemen als bestuurders der Compagnie. Vooraf had de heer Wertheim verklaard, dat het hem gelukt was den heer De Groot te bewegen, den waren toestand der mijn in Amerika te onderzoeken en dat wel geheel voor rekening der Amerikaansche aandeelhouders, die daardoor een bewijs wilden geven dat elke beschuldiging van zwendelary of dergelijke ten hunnen opzichte ten eenenmale ongegrond was. Derhalve werden bij acclamatie benoemd tot leden van den raad van directie de heeren Van Bosse, Kappeyne van de Coppello, De GraefT van Polsbroek, Du Bois (tevens waarnemend directeur) en Speelman; welke allen, 't zij zei ven of door gemachtigden ver klaarden, de betrekking te aanvaarden. Bij herhaling legde de heer Wertheim de verklaring af dat hij, als vertegenwoordiger der Amerikaansche aandeelhou ders in den raad van bestuur, de rechten van dezen zou handhaven, maar dat zijn bedoe ling was, niet als vgand 'egenover de Nederland- sche aandeelhouders op te treden, doch door ver standige maatregelen en bevordering van eensge zindheid tot het welslagen der zaak mede te werken. Ten gevolge van deze besluiten kwamen de voorstellen tot eventueele liquidatie en verkoop te vervallen, terwijl voorts besloten werd op de gewone vergadering, den 15den Mei a. s. te houden, over te gaan tot bekrachtiging van de gewijzigde statuten, welke bij gemis van het ver- eischte getal aandeelen thans niet kon geschieden. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de Amsterdamsche Stoomsui- kerraffinaderij is met 63 van de 84 stemmen besloten tot liquidatie en zijn tot liquidateurs benoemd de heeren J. P. Van Rossum, F. Dinger en C. A. A. Dudok de Wit. Blijkens heden bij het ministerie van kolo niën ontvangen telegram was de nieuwbenoemde landvoogd Van Lansberghe gisteren te Padang aangekomen. Z. M. de Koning heeft voor den interna tionalen wedstrijd van Tooneelkunde, uitgeschre ven door de Rederijkerskamer „Vreugdedal" te Breda, een gouden medaille beschikbaar gesteld, en wel voor den besten dilettant of de beste dilettante. Z. M. heeft den burggraaf De Bresson, laat stelijk iste secretaris van het Fransche gezant schap, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; met 1 April aan den ingen. van den waterstaat 2de kl. K. F. W. Rooseboom, op zijn verzoek, ontslag verleend uit 's lands dienst en benoemd tot ing. van den waterstaat 2de kl. den ing. 3de kl. P. H. Kemper; tot ing. van den waterstaat 3de kl. den adsp.-ingen. A. B. Albers; aan den korporaal-scherpschutter J. B. Weydeveld, van het reg. grenadiers en jagers, vergund het dragen van het kruis Fidei et Virtuti; den Oost- Indischen ambtenaar W. H. Senn van Basel, laatstelijk controleur 2de kl. bij het binnenl. be stuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft aan A. Balen van Andel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvan ger der dir. bel. en acc. Ie Voorburg, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. De twee zakkenrollers, veertien da gen geleden op de Botermarkt te Amsterdam ge arresteerd, zijn door de arrond.-rechtbank ver oordeeld, de een tot zes jaar acht maanden, de ander tot 18 maanden gevangenisstraf. Het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land heeft gisteren zijne beslissing genomen in het aanvaringsproces tusschen J. Bekker, schipper van het verongelukte ijzeren kraakschip De Vrouw Maria, te Amsterdam thuis behoorende', en J. Mulder Drenth, kapitein van het Nederl. stoom schip Maasstroom. De aanvaring had, gelijk be kend is, den 25sten Sept. 1873 plaats op de Maas, nabij het Yachtclubgebouw te Rotterdam, en schipper Bekker verloor daardoor niet alleen zijn vaartuig, maar zelfs verdween zijne vrouw in de diepte. De vordering tot het bekomen van schadevergoeding van den schipper der Maas stroom werd schipper Bekker door de Roller- damsche rechtbank ontzegd. Het Hof, in hooger beroep rechtsprekende, was van een ander gevoelen dan de eerste rechter. Bij het gisteren gewezen arrest werd het vonnis der rechtbank vernietigd en de conclusie van den appellant, strekkende tot veroordeeling van den schipper der Maasstroom tot schadevergoeding, hem toegewezen. In den nacht van 21 dezer brak te Oosterhout brand uit in het gasthuis. Door repa ratie aan de groote klok kon deze niet geluid worden, waardoor een geruime tijd verliep eer de brandweer op de plaats des onheils was aan gekomen, zoodat de brand op 't hoofdgebouw kon overslaan. Slechts een klein gedeelte van 't uitge strekte gebouw is in de asch gelegd. De zieken werden tijdig vervoerd. In den nacht van 16 op 17 Maart is bij Schiermonnikoog gestrand het Ned. kofschip Reinderdina Magretha, kapt. K. Koens, tehuis behoorende te Sappemeer, komende van Groningen met eene lading haver, bestemd naar Exeter. De equipage, bestaande uit 4 man, die zich den gan- schen nacht onder vreesehjke koudein het want had den moeten ophouden wegens de hevige branding en stortzeeën, is door de boot der N.- en Z.-Holl. redding-maatschappij gered. Schip en lading zijn totaal verloren. De zaak van Jacob Wolff, ex-directeur der gefailleerde Overijselsche Bank, zal den 15den April voor den Hoogen Raad behandeld worden. Uit Apeldoorn wordt gemeld: Zoo w el hier als in de omstreken heeft zekere vischboer, Jan Bot in de wandeling genaamd, eene alge meene bekendheid, en die bekendheid is er te pikanter op geworden, sedert een bezoek, dat hij den Koning op zijn buitenverblijf Het Loo" ge bracht heeft. Ziehier wat er is voorgevallen. Evenals te Amsterdam is ook eenigen tijd geleden te Ap'.iüoorn de locale bepaling door het gemeente bestuur uitgevaardigd, dal voortaan geen honden als trekhonden mogen gebezigd worden. Een der slachtoffers van dien maatregel was Jan Bot. Jaar in jaar uit had hij met een hond voor zijn wa gentje zijne waar aan den man gebracht, en 't laat zich begrijpen, dat het den man wel hard moest vallen, als hij halverwege de plaats zijner inwoning en Apeldoorn zijn hond moest uilspan nen, om zelf zijn last voort te trekken. Op zeke ren dag door den portier van het Loo onderhanden genomen, dat hij zoo slecht voor visch zorgde, oordeelde Jan het lang genoeg, en vroeg of er

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1