Men spreekt van het afdrijven van lijken en huizen. Dat Batavia en Samarang, hij volslagen gemis aan behoorlijke afvoerkanalen, niet gespaard konden blijven, spreekt vanzelf. Men heeft wel werken geprojecteerd, maar die zijn nog verre van tot stand gebracht. Te Samarang vooral was den 9den dezer de toestand ernstig. Hier ter plaatse zijn slechts die wijken onder water gekomen, waar men elk jaar gevaar loopt te verdrinken. In Bezoe- kie is de weg van Sitoebondo naar Bondowoso door bandjirs zwaar beschadigd. Een groot aantal bruggen zijn weggeslagen De adsistent-resident van Benkoelen deelde officieel mede, dat de natuur lijke dam van een meertje in het hoogland der afdeeling Seloema was doorgebroken. Talrijke ladangs werden verwoest, eenige huizen spoelden weg en ook een drietal menschenlevens zijn te betreuren. Men vreesde eene tweede doorbraak, die dan ook spoedig na de eerste volgde. Hulp van besluurswege werd niet noodig geacht. Door den gourerneor-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. lste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura J. W. Obdam. Benoemd: Tot voorz. van de landr. te Meester Cornell's en Bekassi Mr. J. H. Bergenia, to Sidoardjo (Soerabaija) en Bangil (Pasoeroean) Mr. J. D. Peere boom Voller, te Rembang en Blora Mr. G. C. C. Specht Grijp, te Toeban en Bodjonegoro Mr. J. C. Mulock Houwer, te Bre- bes (Tagal) J. F. Phitzinger, te Sumanap en Pamakaesan Mr. J. W. H. De Moulin; tot pres. van den raad van just, te Banda Mr. D. H. Van Gelder; tot 3den comm. bij de algem. rekenk. C. F. Meister; tot opz. 3de kl. bij den wat. en s'lands burg. openb. werken, F. W. Van Gulden; tot comm. op het ads.-res. kant. te Sintang H. J. C. Van der Star, op het ads.- res. kant. te Sintang H. O. Fabius; door den landraad te Anjer tot buitengew. subst.-off. C. J. C. Wijnaandts; tot lsten huipond. aan de openb. lag. school to Cheribon, J. F. Den Hollander; tot lsten kl. bij het dep. van just. J. E. Leidelmeijer. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den res. van Amhoina D. Boes Lntjens; een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15-jarigen onafgebr. dieDst in Ned.- Indie, aan den griff, by den landr. te Magelang J. C. Beek. Ontslagen: Eervol, de kantoorchef 3de kl. bij den telegraafd. C. Spier; eervol, de klerk ter algem. secr. J. F. Bertrand;uit 's lands dienst, de vaccin, voor het eil. Siauw (Menado) A. Sengké. Benoemd: Tot ads.-res. voor de compt. tevens super-int. van het vendudep. te Soerabaja A. P. Van LeeuweD, tot comm. op het bureel van den ads.-res. van Aijer-BaDgies en Ran P. E. Schotel; tot comm. hij 's lands alg. pakh. te PadaDg C. Ph. Burgcmeestre; tot adm. der tinm. in het dislr. Soengeislau C. J. E. Klencke; tot adm. der tinm. in het distr. Toboali J. L. Webertot e'lève bij dc tinm. op Banka, J. D. Toorop en J. F. W. Michel. Ontslagen: Eervol, wegeDS ziekte, de 3de comm. op het resideDtie-kantoor Muntok A. J. De St.-Paul en de 3de commies op het bur. van den residentie van Menado F. A. Hemcoelraan; op verzoek, eervol, met behoud van recht op pensioen de gewezen afslager bij het venduk. te Batavia H. J. L. Paulas. Benoemd: Tot griff. bij den landr. te Patjitan J. B. Hanson, tot 3den comm. op het res.-bur. te Muntok P. H. J. Beer; by het binnenl. best. op en buiten Java en Madura: tot contr. lste kl. A. C. Uljé'e en H. Van Steeden, tot contr. 2-de kl. P. H. Van der Kemp en J. N. Burgerboudt; bij het dep. van binnenl. best. tot hoofd- comm. Jbr. L. Th. Hora Siccama, tot lsten comm. J. W. D. Afis, tot 2den comm. A. G. Boudriot en W. N. P. R. Van Beusechem; door den dir. van justitie, tot buiteDg. subst.-grifF. Mr. E. Frieswijk. Bevorderd: Bij de in- en uitvoerr. en acc. H. A. Brans, te Batavia, tot verific. 3de kl.J. Van der Lin den Jfzn. en O. J. A. Munters, resp. te Soerabaya en Sama rang, tot ver. 4de kl. Benoemd: tot lsten klerk op het res.- kant. te Probolinggo, E. F. UDgerer. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot gezaghebber 2de kl. M. -C. Kelfkens, tot gezagh. A. C. Rijcken. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan de offic.-van- gez. lste kl. "W. E. Do Jong en J. Goslings; wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indiö, aan den kapt.-kwart. hij de mil. adm. M. Van den Bergh. Bevorderd: bij de artillerie, tot magazijDm. 2de kl. (lste luit.), H. F. E. Muller. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegeDS 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indiö, aan den kapt. der inf. W. J. J. Rijnders. Ont slagen: Op verzoek, eervol, de 2de luit. Jhr. H. Th. Leijssius. Vergund: Op verzoek, om naar Ned. terug te keeren, aan den off.-van-gez. 2de kl. van het Ned. leger J. M. W. Van Dnsseldorp, op grond dat de tijd van e'ën jaar gedurende welken hij bij het leger in Ned.-Indiö is gedet. op 7 Maart is verstreken. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de lste stuurman J. W. Nis. Eervol, uit '8 lands dienst,*: dc benoemde machinist bij -het marine-etablissem. te Soerabaya W. Lus. BUITENLAND. Frankrij li. De commissie, belast rnet het onderzoek I naar de verkiezing van De Bourgoing in het departement Nièvre, heeft aan eene subcommissie het onderzoek opgedragen van de gerechtelijke stukken, die de minister van justitie haar heeft ter hand gesteld. Die subcommissie bestaat uit de heeren: Albert Grévy, Jules Ferry, Testelin, De Ségur en Savary. De Commissie, belast met het uitbrengen van rapport over de verkiezing van Cazeaux, heeft besloten het verdere onderzoek uit te stellen tot na de vacantie. Er zijn zooveel be zwaren tegen die verkiezing ingebracht, dat de Commissie het onderzoek nog niet ten einde heeft kunnen brengen. Zij wil den prefect der Beneden- Pyreneeën te dier zake hooren. Er liep Zaterdag te Parijs een gerucht, dat een leening van 1200 millioen zal worden voor gesteld om het voorschot van de Bank en de leening-Morgan af te lossen. Duitscliland. Naar men verneemt heeft de regeering de voorstellen aangenomen, welke Spanje deed tot beëindiging der zaak betreffende de tiustav. Een commissie van onderzoek zal benoemd worden, waarin van beide zijden personen zitting hebben. Naar 't heet zou echter de voorwaarde zijn ge steld, dat Spanje eerst de toegezegde 10,000 thaler betaalt. Voor de internationale tentoonstelling van tuinbouw, die in Augustus te Keulen zal worden geopend, zijn voorloopig zooveel aanmeldingen ont vangen, dat men nu reeds kan berekenen, meer ruimte noodig te hebben dan rnen aanvankelijk had gedacht. Inzonderheid is dit het geval met de inzendingen van kunstbloemen. Voor de heelden, statuetten en andere tuinsieraden zal nu een af zonderlijk lokaal worden ingericht. De keizerin, onder wier protectoraat de tentoonstelling zal worden gehouden, heeft een buitengewonen eereprijs toegezegd, terwijl de extra-premiên, uitgeloofd door corporaliën en particulieren, te zamen reeds 20,000 mark bedragen. De medailles bestaan uit 69 gouden, 422 zilveren en 914 bronzen. Daarbij komt een onbepaald aantal eervolle vermeldingen. De Pall Mall Gazette zegt dat Bismarck in het verzoek van Spanje om uitlevering van den infant Alfonso, (broeder van don Carlos) heeft toegestemd. Het hof van appèl te Paderborn heeft den bisschop aldaar wegens zijn herderlijken brief van 14 Maart 1874 veroordeeld tot drie maanden opsluiting in eene vesting. In het proces, waarhij geëischt wordt de sluiting van het algemeen Duitsch arbeiders-ver- hond, het algemeen Duitsch metselaars- en steen houwers-verbond en de Duit6che timmerlieden- vereeniging, zijn deze als politieke veregnigingen door den rechter erkend. Denemarken. Het volksadres ten gunste der regeerings-voor- stellen ter versterking van de verdedigingsmiddelen des lands is aan den koning, aan den minister president en aan de beide Kamers toegezonden. Het is voorzien van 26,185 handteekeningen van kiezers. Bij de verkiezing van leden van den kolo nialen raad van St.-Thomas en St.-John heeft de oppositie gezegevierd. Al hare candidaten zijn met eene meerderheid van 35 a 40 stemmen gekozen. In de stad St.-Thomas bevinden zich thans 30 a 40 zusters van liefdadigheid, die uit Mexico zijn verdreven; 34 zijn naar Frankrijk vertrokken; de overige hadden de wjjk naar Guatemala ge nomen. Groot-Britannië. Uit Barnes wordt gemeldZaterdag had de groote roeiwedstrijd plaats tusschen de univer siteiten van Oxford en Cambridge. Oxford won en kwam zes bootslengten vóór Cambridge aan. Spanje. Een depeche van 19 dezer uit St.-Sebastiaan luidtDe Carlisten gaan voort Orio te beschieten de fusillade werd te Hsurhil gehoord. De procla matie van Cabrera maakt grooten indruk, eene vertaling in het Baskisch zal verspreid worden op het platteland. Verscheiden bataljons jagers zijn ter versterking aangekomen. De Univers bericht uit Bayonne: Alle Car- lislen, die onze stad binnentrekken, teekenen adres sen om tegen het verraad van Cabrera te proles- teeren en hunne toewijding aan den koning le beluigen. De Guipuzcoanen, onder bevel van Egana, bestoken nog altijd met succes de versterkingen der Alphonsisten aan de Oria. Een van onze guerillas, uit 50 vrijwilligers bestaande, heeft on verhoeds Caseda (8 uur van Pampelurja) aange vallen. Het plaatsje werd door Iwee compagnieën soldaten verdedigd, die veel manschappen verloren en twee kolonels en tien soldaten in onze handen achterlieten. Uit Barcelona wordt gemeldGeneraal Nou- vilas, verscheiden hoofd- en gewone olficiertn en soldaten, die bij de Carlisten gevangen waren, zijn alhier aangekomen. Zij zijn 500 in getal en den 17den te Sempredon tegen Carlislen uitgewisseld. Volgens inlichtingen uit goede bron is het een valsch gerucht, dat de mogendheden te Ma drid aanmerking hadden gemaakt op de zending van den Spaanschen gezar. t naar Bucharest, en hebben zij integendeel geweigerd te bewerken dat aan Turkije de gevraagde voldoening gegeven wordt. T elegrammen. ROME, 21 Maart. De senaat heeft goedge keurd de begrooting van openbare werken en het leggen van een telegraafkabel tusschen Sardinië en den vaslen wal. PETERSBURG, 21 Maart. L'e keizerin is uit San-Remo hier teruggekeerd. De keizer was haar tegemoet gegaan; de straten der stad waren ver licht. De vrije en ongehinderde doorvoer is toegestaan van goederen uit Pruisen naar Oosten rijk over het tolkantoor Grajewsky en met de spoorwegen Grajewo-Brest-Kiew. BERN, 21 Maart. De Spaansche regeering zal nog vóór het einde dezer maand het wereldpost verdrag ratificeeren. BARCELONA, 21 Maart. Martinez Campos is Olot binnengerukt, na de Carlisten verslagen en 300 hunner krijgsgevangen te hebben gemaakt. MADRID, 21 Maart. Het bericht, dat prinses Girgenti 215 millioen realen heeft geëischt als ach terstallen op de civiele lijst, is ongegrond. INGEZONDEN. Aan de politie te Lelden. Het is verscheiden maanden geleden sedert wij (een zeventigtal vrouwelijke ingezetenen dezer stad) een adres aan den gemeenteraad aanboden met verzoek verordeningen in het leven te roepen (on afhankelijk van de weinige bestaande algemeene wetten), die alle welgezinden zouden steunen in het tegengaan der vele dierenmishandelingen die ons volk ontsieren en het ook ongevoelig maken voor wreedheid jegens menschen. Na breedvoerige discussie werd het vervullen van dien wensch aan de politie opgedragen. Of nu dit lichaam zooveel drukte heeft dat het onderhavige punt nog geen beurt heeft kunnen krjjgen? of deze zaak zoo] vreemd, zoo nieuw, zoo moeielijk is, dat men zoo lang werk heeft om bedoelde verordeningen vast te stellen? dan of men de quaestie niet de moeite waard vindt er zooveel beweging om te maken? wellicht is dit alles te zamen oorzaak, dat we nog niets bemerken, nog niets verkregen hebben. Men duide het ons niet ten kwade dat we biijven aankloppen, ja zelfs dat we ons verstouten onze hulp aan te bieden door te wijzen op het voorbeeld van Haarlem. Aldaar toch heeft de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren van den ge meenteraad verkregen i?at de volgende politie-ver- ordeningen zijn vastgesteld. De nationale vergadering is tot den llden Mei uiteengegaan. Bij vonnis in het proces Oudin contra de nieuwe administralie van het Crédit Mobilier heeft de rechtbank van koophandel de uilgifte van 160,000 nieuwe gepriviligeerde actiën onvereenig- haar verklaard met de rechten, aan de oude actiën loegeslaan; de beslissing van de algemeene ver gadering vernietigd, en den nieuwen raad van administratie vnn het Mobilier in de kosten ver oordeeld. Men zegTt dal de Raad van bestuur van het Crédit Mobilier'apipelleeren zal van de uitspraak der rechtbank van koophandel en onmiddellijk aan de inschrijvers op de nieuwe prioriteitrj-actiën -de gesloite gelden zal Jeruggeven. De Times bericht dat de prins van Wales met den aanvang van den koelen moesson naar Indië vertrekken zal, ten einde door Hindostan een reis te maken. Uit Rangoon wordt gemeld dat de Britsche expeditie naar zuidwestelijk China aldaar onver- richterzake teruggekeerd is. De communicatie met China is van dien kant geheel afgebroken. Een Engelsche veldbatterij zal naar de grenzen van Tongon oprukken. John Mitchel, afgevaardigde uit Tipperay, is Zaterdag overleden. De parfumerieënfabriek van' Eugène Riiamel, aan 't Strand te Londen, is Vrijday!-nacht geheel afgebrand.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2