LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4686. A0. 1875. Dinsdag 23 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcrc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Maart. Rl De heer E. G. Segers, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor hel op hem uitgebrachte beroep bij de Waalsche gemeente te Haarlem. Bij de heden op het raadhuis gehouden openbare aanbesteding van het verrichten van <liepwerken in de stadsgrachten was de laagste inschrijver en is daarvan aannemer geworden J. Spies, te Leiderdorp, voor de som van 1700. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ31.00, ƒ6.10 en /3.20; de laagste 30.50, f 5.50 en 3.10. Tot organist by de Ned. Herv. gemeente in Den Haag is met ingang van 1 April benoemd de heer J. A. II. Van Hartrop, van Oegstgeest. Op de Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering der heeren, die zich met de poging tot instandhouding der Hoogduitsche opera aldaar belast hebben, is gebleken dat 't ingeschreven driejarige subsidie nog circa twee duizend gulden beneden 't strikt benoodigde cijfer is. Er zal •derhalve nog moeite worden gedaan om de betrek kelijk geringe som, die ontbreekt, te verkrijgen. De heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels nullen, bij de eerste opvoering van „Vorstenschool" te Amsterdam, mevr. Kleine uitnoodigen die voor stelling bij te wonen. De „Centennial Gommission" voor de inter nationale tentoonstelling te Philadelphia in 1876 heeft, op verzoek van verschillende vreemde com- missiën en om meer kans te hebben dat de openingsplechtigheid bij gunstig weder zal plaats vinden, besloten, dat de tentoonstelling zal ge opend worden, in plaats van op 19 April, den lOden Mei, en gesloten, in plaats van den 19den October, den I-Oden November 1876. Ten overstaan eener Commissie uit Gedep. Staten van Zuid-Holland werd heden in een der lokalen van het prov. bestuur in Den Haag over gegaan tot de uitloting van 20 aandeelen van ƒ210.000 der provinciale geldleening van ƒ300.000 aangegaan 7 Juli 1871, en van 20 aandeelen van ƒ100.000 der prov. geldleening van ƒ105.000, aangegaan '1 November 1872, beide tegen eene rente vari 5 percent. De aflossing van de uitge lote obligatiën zal geschieden 1 Juli en volgende da gen ten kantore van den arrond.-betaalmeester in Den Haag of aan de Rotterd .Bank te Rotterdam. De uitgelote aandeelen van eerstgenoemde leening zijn de nos.188, 73, 27, 203, 191, 135, 12, 187, 20, 179, 19, 133, 47, 36, 204, 124, 82, 149, 8 en 197; die van laatstgemelde leening nos. 51, 95, 87, 32, 79, 88, 92, 82,27,46,78, 77, 11, 36, 43, 76, 90, 5, 97 en 48. De kapt. Hofstede, van het 4de reg. inf., is voor vijf jaren gedetacheerd bij het Oost-In disch leger en voor gelijken tijd bij het 4de reg. de kapt. Boellaard, van de infanterie in Oosl- Indië. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te R.oermond Mr. A. F. J. H. Leurs, plaatsverv. kantonr. en adv. aldaar; aan Mr. J. Zijlstra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Harlingen; met 1 April benoemd: tot officier van just, by de arrond.-rechtbank te Hoorn Mr. T. A. Van Bommel, subst.-officier te Alkmaar; tot subst.- officier van, just, bij de arrond.-rechtbank te Alk maar Mr. M. G. P. Del Court, subst.-officier te Brielletot subst.-officier van just, bij de arrond.- rechtbank te Brielle Mr. P. E. G. Gerlings, rechter- plaatsverv. en adv. te Arnhemtot burgem. der gem. Havelte A. Van Riemsdijk. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks negen uren had de dienstmeid van bakker Beuling, wonende op den hoek van de Mare en Langegracht, terwijl zij water wilde scheppen, het ongeluk dat zij uitgleed en daardoor in de Langegracht geraakte. Spoedig scholen eenige personen te hulp en werd zij met een haak behouden op het droge gebracht, zoodat zij een half uur later weder haar werk kon verrichten. Hedenochtend te halftien is in Den Haag bij de Koninginnebrug drijvende gevonden het lijk van den 21-jarigen, sedert geruimen tijd ver misten zoon van Ds. Z. Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het drenkelingenhuisje op de naastbijgelegen begraafplaats gebracht. V r ij dag-middag is te Rotterdam een arbeider, werkzaam op een lichter in de Maas aan de Boompjes, bij ongeluk te water gevallen en kort daarna levenloos er uitgehaald. Den 17den dezeristeMiddelharnis des avonds, ten huize van den winkelier J. D., terwijl allen naar de kerk waren, diefstal ge pleegd. Door middel van den sleutel, welke dien dag van de binnenzijde der deur schijnt medege nomen te zijn, is men binnengekomen en is uit het kabinet, waarop de sleutel zat, aan rijksdaal ders en guldens circa 250 ontvreemd, terwijl bankpapier en nog twee zakken met specie onaan geroerd zijn gelaten. Bij de terugkomst der be woners vond men de buitendeur ontsloten en den vermisten sleutel aan de binnenzijde der deur weder in het slot gestoken. Er is proces-verbaal opgemaakt! Zaterdag-avond ging het 11-jarig dochtertje van V. aan de Keulsche Vaart te Utrecht water scheppen. Haar lang wegblijven trok de aan dacht. Men deed onderzoek en een paar^uur later werd haar lijkje uit de vaart gehaald. -'^3 Een dezer dagen te Zuidland over leden landbouwer, Lodewijk Bijls, heeft zijn aan zienlijk vermogen vermaakt aan verschillende be sturen en inrichtingen, alle te Rotterdam gevestigd, als: aan de Evang. Luthersche gemeente aldaar, aan het bestuur der Maatschappij tot nut der zeevaart, aan de Zuid-Holl. Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen, aan de inrichting voor doofstommen, aan het bestuur der werkin richting voor hulpbehoevende blinden en aan het burgerlijk weeshuis. Uit de nalatenschap moeten echter worden uitgekeerd de volgende legaten: aan de huishoudster van den overledene jaarlijks 5000, aan zijne beide knechts ieder f 2000 en aan twee vroegere knechts ieder 1000 's jaars. Het kapitaal, voor deze jaarlijksche uitkeeringen bestemd, gaat na den dood der legatarissen aan de genoemde instellingen over. Voorts heeft de zuster van den erflater, zoolang zij leeft, vrucht gebruik der landerijen. Te Middelburg stond Vrijdag voor het prov. gerechtshof terecht M. Lampier, oud 16 jaren, koewachter te Waterlandkerkje, beschul digd van moedwillige brandstichting in de schuur van den landbouwer bij wien hij in dienst was. Het O. M. eischte een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De verdediger mr. M. H. Van Diggelen concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, met het oog op de verwaarloosde opvoeding en den jeugdigen leeftijd. Het hof heeft den besch. veroordeeld tot correctioneele gevangenisstraf van vier jaren. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Februari. Verschillende gewesten van Nederlandsch-Indië, vooral Java, zijn door zware rampen getroffen. Reeds is medegedeeld welke verwoestingen de Kloet in Kediri heeft aangericht. De vloed van water, modder en zand, die met ongeloofelijk ge weld afstroomde, nam alles in zijn vaart mede of vernielde het. De schade is aanzienlijk, zoowel voor het gouvernement als voor particulieren. Slechts enkele tabakopkoopers hebben betee- kenende schade geleden. De bevolking verkeert in grooten nood, zoodat Cornmissiën zijn gevormd en inschrijvingen geopend om de ramp te leni gen. De heer D'Abo heeft 1000 beschikbaar gesteld en door de Europeanen op Blitar werd reeds 2000 ten behoeve van de inlandsche be volking ingeschreven. Door de Commissie voor den watersnood is eene som van f 10,000 uit het door haar beheerde fonds ter beschikking gesteld» Blitar vertoonde een waar tooneel van verwoesting. Achter de regentswoning zag het er uit alsof men daar eene geheele dessa in elkander had getrapt. Twee dessa's werden in den omtrek vernietigd, elf erg en dertig minder zwaar geteisterd. Met tal van sawahs was hetzelfde het geval. Het ge tal dooden is nog niet bekend, want vele men- sch'en zijn gevlucht. Steenen ter grootte van 2 a 3 el getuigden van de kracht der uitbarsting, waar door het kratermeër bezweken was. Vele brug gen zijn weggeslagen en ravijnen ontstaan. De af deeling Kerlosono werd mede onder water ge zet. Ten gevolge van de dykbreuk bij Traijang ontstond eene overstrooming over circa 20 vier kante palen. Eene uitgestrektheid van 2500 bouws sawahs zijn in dit jaar niet te bewerken. In de afdeeling Kediri heeft eene dessa met hare ge huchten zwaar geleden. In het eerste oogenblik vreesde de bevolking van Blitar voor eene tweede uitbarsting en ontstond er eene paniek. Zij wei gerde heerendiensten te verrichten. De aanspo ringen van bestuurswege brachten echter spoedig meer kalmte teweeg! De Pépé-rivier had reeds een paar malen eene gedeeltelijke overstrooming te Solo veroorzaakt. Den 6den ontstond een geweldige bandjir. In hef residentiebureel en in vele andere woningen klom het water tot 5 voet. In de dessa Lemolossan moesten de menschen op de daken vluchten. Vele dessa's werden ontruimd. Ongelukken hadden niet plaats, maar de toestand van de bevolking ter hoofdplaats was treurig. Op aansporing van den resident heeft het inlémdsch bestuur gekookte ryst verstrekt. De Soesoehoenan heeft zich in het ern stigste oogenblik per prauw tot hem begeven, ten einde omtrent een en ander in overleg te treden. Het water is vervolgens weder gezakt. De spoor- wegbaan Samarang-Vorstenlanden tusschen Tan- goeng en Kedong-Djati is over 2 kilometer vernield. Ook te Demak en te Bodjonegoro deden bandjirs zich gevoelen. Op eerstgenoemde plaats stond water in alle woningen, drie steenen huizen uitgezonderd. Te Bodjonegoro bereikte de vloed eene onge kende hoogte. Ambarawa leed mede groote schade; Twee huizen werden vernield en vele zwaar beschadigd. Ngawie in Madioen was niet gelukkiger. Het water moet daar tot eene hoogte van 10 voelen zijn gestegen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1