■verstrekt. Een gelijk uitstel acht zij wenschelijk ten aanzien der sperforten. De gemeenteraad van Haarlemmermeer zal zich tot den minister van binnenl. zaken wenden rnet het verzoek, Haarlemmermeer op te nemen in het spoorwegnet, indien van Staatswege nieuwe lijnen worden aangelegd. Het plan bestaat bij eenige ingezetenen, ter behandeling der verbinding van Haarlemmermeer aan bestaande spoorwegen, eene meeting te beleggen. De gemeenteraad van Harlingen heeft be sloten den antieken raadhuistoren wegens bouw valligheid voor afbraak te verkoopen. In den loop van den aanstaanden zomer zullen door het 2de en 5de regiment infanterie, aan gevuld door afdeelingen cavalerie en artillerie, in en nabij de Peel, gelegen onder de gemeenten Deurne en Asten, groote manoeuvres plaats hebben. Naar men wil heeft de minister van oorlog aan de burgemeesters dier gemeenten inlichtingen ge vraagd omtrent den toestand der wegen, het getal militairen, zoo infanterie als cavalerie, dat inge kwartierd zal kunnen worden, enz. De audiëntie van den minister van oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Door de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, gevestigd te Amsterdam, zal, met de afdeeling „Rotterdam" dier maat schappij, te Rotterdam eene tentoonstelling worden gehouden van rozen, aardbeziën en planten op 3, 4, 5, en 6 Julia. s. Een ieder is uitgenoodigd tot inzending op deze tentoonstelling en tot mededinging naar de uitgeloofde prijzen. De inzending van planten moet geschieden op Donderdag 1 Juli, van 's mor gens 6 tot 's namiddags 4 urendie van af gesneden rozen, aardbeziën, andere vruchten, bou- quetten en mozaïekperken van afgesneden bloe men op Vrijdag 2 Juli, tusschen 6 en 10 uren des voormiddags. Tweede Kamer. In de zitting van heden is lot 2den commies-griffier der Kamer benoemd de heer Mr. A. D. Van Assendelft de Coningh te Rotterdam. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is gisteravond te Southampton aan gekomen. Voor de acte-examens van het lager onder wijs, die den 31sten dezer in Den Haag een aan vang zullen nemen, hebben zich bij de provinciale commissie niet minder dan 470 candidaten aan gemeld. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Gorcum G. F. Penning, thans te Wageningen; uit 's Rijks dienst ontslagen J. De Vriese, commies der posterijen 2de klasse. P. Van Rijgersma is, ten gevolge van zijn eervol ontslag als geneesheer te Terschelling, met den laatsten dezer eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van visiteur der quarantaine op dat eiland, en die tijdelijk opge dragen aan A. N. Erkelens, benoemd geneesheer aldaar. Aan J. Taat te Rotterdam is, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst langs de rivieren in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, en aan T. C. Schol, te Amsterdam, voor een stoomboofdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam en Rotterdam. Z. M. heeft aan S. W. Ruyssenaers, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, verlof verleend tot het aannemen van het comman deurskruis der orde van het Legioen van Eer; aan Jhr. J. Ortt van Schonauwen, eervol ontslagen inspect, van den waterstaat, verleend een pensioen ten laste van den Slaat, ten bedrage van 2667 'sjaars; aan W. P. Van Bergen Henegouwen, gewezen hulponderw. in Den Haag, ten bedrage van ƒ467 'sjaars; A. Wermenbol herbenoemd tot burgem. der gem. Prinsenhage; benoemd tot militie-commissaris in het 2de district der prov. Noord-Brabant den gepension. luit.-kolonel C. L. H. baron Quarles de Quarles. Gemengd Nieuws. Gisterochtend is in Den Haag in een herberg in de Snoekstraat een der bezoekers, een jong werkman, plotseling dood gebleven, ten gevolge van het gebruiken van een stuk vleesch, dat hem deed stikken. Doordejustitieisopsporing verzocht van den sedert eenige dagen van Rotterdam ver trokken opzichter der vleeschhal L. E., die ver dacht wordt van misbruik van vertrouwen of ver duistering van gelden door een met ontvangsten en bewaringen belasten openbaren ambtenaar. Za t er dag-m i ddag is te Rotterdam in de Leuvenhavari opgevischt het lijk van een onbe kend manspersoon, naar het uiterlijk te oordeelen een zeeman. Het aangezicht was door ontbieding onkenbaar gewordenalleen was nog te onder scheiden het donkerbruin haar, dito baard en wenkbrauwen. De justitie doet onderzoek naar een brand, die te Veenhuizen heeft plaats gehad en die aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. In het jongste nommer van het Poli- tieblad is opgenomen een staat van manschappen, die gedurende het jaar 1874 van het leger en het corps mariniers zijn gedeserteerd, en van wie op 1 Januari dezes jaars bij het depart, van oorlog niets stelligs bekend was. Hun aantal bedraagt 112, van welke alleen 37 van het kolon. werfdepót. Zondag is de locomotief van trein 6, het station Elburg langzaam binnenrijdende, ont spoord door den verkeerden stand van den wis sel. Door de spoedig genomen maatregelen is de dienst niet gestoord geworden en hebben de vol gende treinen geregeld geloopen.j De touwslagersknecht Vermeulen, te Gorcurn, is Vrijdag-morgen, bij het aanbreken van den dag, op weg zijnde naar de lijnbaan, een eirid buiten de gemeente gelegen, door een toeval getroffen, waaraan hij van kindsbeen leed, en vóór hem eenige hulp kon worden verleend, stortte de ongelukkige stuiptrekkend voorover in den zoogenaamden Schelluinschen Vliet, waaruit hij door de hulp van eenige veldarbeiders zoo spoedig mogelijk gered werd; reeds bij het vervoer naar een nabijgelegen herberg is hij echter bezweken, zoodat een inmiddels aldaar verschenen deskundige slechts den dood van den drenkeling kon con- stateeren. Een der lotelingen uit de gemeente Amersfoort, ter zitting van den militieraad te Utrecht verschenen, had slechts de lengte van I 'It meter. Te Nieuwediep is het in de laatste dagen buitengewoon levendig in de buitenhaven. De aanwezigheid van verscheidene Belgische en Boulogneesche vischloggers, die er komen om aas (haring) te halen en die met graagte de rog, door de Urker visschers aangebracht, opkoopen, ver oorzaakt er levendigheid en vertier, die velen tot eene wandeling naar de buitenhaven uitlokt. Na afloop van het getuigenverhoor voor het prov. gerechtshof in Zeeland in zake de 33 ingezetenen te St.-Philipsland, loonde adv.- generaal, Mr. Van Nes van Meerkerk, aan, dat rebellie had plaats gehad, met uitzondering van zeven der beschuldigden, voor wie hij vrijspraak eischte; dat de 26 overigen schuldig zijn, en de burgemeester als de schuldigste van allen moet worden beschouwd. Met aanneming van verzach tende omstandigheden, voortvloeiende uit den opge wonden toestand der menigte en het vroeger onbesproken gedrag der beschuldigden, requireerde hij voor 26 hunner eene gevangenisstraf van 5—10 jaar, en voor den burgemeester, wegens mede plichtigheid, eene gevangenisstraf van 515 jaren. Voor eenige dagen kwam een Pruis in de herberg van M. te Kuurade binnen en be stelde er goede kolfie met het noodige er bij, 't geen bem dan ook spoedig opgedischt werd. Na het zich goed te hebben doen smakeD, slopte hij op zijn gemak een pijpje en trad in gesprek met den zoon des huizes. Intusschen ging de huisvrouw uit, schijnbaar naar de kerk. Om het evenwel nog beier op reis te kunnen uithouden, bestelde bjj nog wat bier. De waard bracht hem een glas jong bier. Nauwelijks had de reiziger het aaugevat of hij begon het bier te bezien en er van te proe ven, terwijl hij den waard opmerkte, dat hij liever Beiersch bier had gehad, waarop deze antwoordde, dat zij geen Beiersch bier hadden. „Wel," hernam de gast, dat is zoo gemakkelijk te maken;" en door zijne goede taaien zijn weten schappelijk voorkomen kwam hij weldra met den waard overeen, een vat jong bier tot Beiersch te gaan maken. Gewapend met boor en hamer gingen beiden in den kelder. De gast boorde nu een kraangat in het vat, om er de noodige lucht in te brengen, die het Beiersch bier doet moussee ren, deed toen den waard den vinger in het gat stoppen, waarop het vat als gewoonlijk op zijn zijde gelegd werd. De Pruis opende het spongat. Intusschen vroeg de waard of hij de kraan mocht insteken. „O neen," zei de ander, „eerst moet er nog lucht in en een stop er op; hebt gij geen stop?" „Neen", antwoordde de waard. „Wacht dan maar, ik heb er een boven in mijn hoed," zeide de Pruis, waarop hij naar boven ijlde om den stop le halen, maar ook in een ommezien de deur uit was. De waard, die eeo poosje met den vinger in het kraangat stond te wachten, werd weldra angstig en begon te roepen, en daar hij noch aan de kraan, noch aan den stop van het spongat kon, moest hij, om den inhoud te redden, in die positie blijven, tot eindelijk hulp op daagde; maar van den Pruis was geen spoor meer te vinden. Een kapitein van het Belgische leger heeft gewed, dat hij 100 kogels in een schijf van één meter middellijn zou schieten, binnen een tijdsverloop van 3 uren (dus voor ieder schot slechts 1.8 minuut tijd), op een afstand van 300 pas. Zondag heeft hij de weddenschap gewonnen; in 2 uur 13 minuten (dus per schot slechts 1.33 minuut) had hij zijne 100 kogels in de schijfge- schoten. Eene bijzonderheid is 't verder, dat de uit stekende schutter alle schoten uit hetzelfde geweer afvuurde, zonder dat het behoefde schoongemaakt te worden. Greld- en effectenmarlrt. Amsterdam, van 8 tot 13 Maart 1875. De meerdere levendigheid, welke wij verleden week in den fondsenhandel waarnamen, heeft in de laatste dagen plaats gemaakt voor de oude lusteloosheid; de handel was weder uiterst beperkt en de omzettingen liepen slechts over minimum-kapitalen. Van eenigszins belangrijke variatiên in de koersen kan dus geen sprake zijn. Het voornaamste dat er in onze binnenlandsche waarden voorviel was eene daling van >/j pCt. in de 3 pCt. Werkelijke Schuld en van pCt. Aan- deelen Handelmaatschappij; daarentegen eene rijzing van 2'/t pCt. in Aandeelen Stoomvaart Nederland, 1 pCt. Oblig. Boxtel-Wezel, en van 2 pCt. Aand. Nederl.-Indische Handelsbank. Van de builenlandsche fondsen waren de meeste Russische flauwer, uitgezonderd del873er, die o/8 pCt. verbeterden; Spanjaards verloren, zoowel buitenlandsche als binnenlandsche, >/2 pCt. Eerst daags zullen de achterstallige coupons worden betaald met ƒ.22,50 per ƒ1000, zoodat zij 5 pCt. verlies te ijjden hebben. Oostenrijkers, aanvankelijk wat gunstiger, liepen later weder op den ouden koers der vorige week terug. Peru en Egypte, hoewel wat aangenamer, verhoogden niet noemenswaardig in prijs, terwijl Turkije onveranderd bleef. Noord-Arnerikaansche Staatsfondsen waren flauw, vooral de lS85er, die 1 pCt. verloren, omdat er een groote inkoop door den minister is aange kondigd. Hoezeer er in Spoorwegfondsen eenige handel was, vooral in Certif. North-Western, die van 46'/, tot 50 pCt. rezen en 49 pCt. sluiten, Missouri Kansas-Texas, die echter weinig vari eerden, en Certif. Milwaukee die 3 pCt. wonnen, bepaalden zich de omzettingen toch tot zeer kleine posten. Geld op prolongatie bleef ruim verkrijgbaar a 3'/j pCt. BUITENLAND. Frankrij k. Men verzekert dat benoemd zijn tot ondersecre tarissen van Staatbij het ministerie van binnenl. zaken Desjardins, justitie Bardoux, financiën Passy. Charles Jourdain is benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van onderwijs en eeredienst. De keizerin van Rusland is Zondag-avond te Parijs aangekomen. De nationale vergadering heeft in hare zitting van Zaterdag de wet op de samenstelling van de kaders en het effectief der legers, bij derde lezing, zonder belangrijke wijzigingen aangenomen. Heden zal zij overgaan tot het verkiezen van een nieuwen voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2