LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4629. A0. 1875. Maandag 15 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, rRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de medicijnen de heer A. Van Traa, j geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift j over de behandeling van diabetes melluus. Dat het plan van een herhaling der ten toonstelling van planten, door den handwerksman gekweekt, in toenemende male sympathie vindt bij hen, voor wie die expositie eigenlijk bestemd is, blijkt sprekend hieruit, dat op Donderdag- en Vrijdag-avond, 11 en 12 dezer, toen de gelegenheid werd opengesteld, om zich te doen inschrijven tot het bekomen over eenige weken tegen een zeer geringe vergoeding van slekplantjes, zich niet minder dan 456 personen van beiderlei kunne en van verschillenden leeftijd bij de Commissie hebben aangemeld, door wie 3127 planten werden aan gevraagd, die met Mei zullen worden afgegeven. Wij vernemen dat in de vergadering van Vrijdag-avond de Commissie voor de Volksvoor lezingen aangenaam verrast werd door het bericht dat door twee belangstellenden (geen van beiden inwoners van Leiden) reeds ter beschikking waren gesteld twee bijdragen, respect, van f 50 en f 10. Met zulk een begin mag ze zeker op een goed gevolg hopen. Öp de jaarlijksche tentoonstelling der alge meen e vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haarlem, die tot den I7den dezer geopend blijft, zijn o. a. de volgende inzendingen bekroond: van J. Van Leeuwen, firma J. C. Rodbard, alhier: aucuba in minstens twaalf soorten, zilveren me daille; oranjeboompjes, zilveren verg.; tafelversie ring, zilveren medaille en kl. zilv. med.van J. Mater, chef van het établissement van Von Siebold alhier: phormium, zilv. verg. med.van A. Van Raai van Konijnenburg Jr. te Noordwijk: dubbele hya cinthen, zilveren medvroege tulpen, kl. zilv. med. 50 verschillende enkele en dubbele hyacinthen, zilveren medaille. Naar wij vernemen zijn eenige ingezetenen voornemens een adres tot de Tweede Kamer te richten, waarbij zij haar verzoeken om le bewer ken dat eene splitsing van bet hoofdkiesdistrict Leiden in twee enkele districten waarvan het eene zou bestaan uit de gemeente Leiden met twee of drie der naastbij liggende gemeenten, die met Leiden nauwe betrekkingen onderhouden en het andere zou kunnen worden samengesteld uil de plattelandsgemeenten die met elkander in in zichten, belangen en behoeften overeenstemmen - in het aanhangig wetsontwerp tot herziening der kiestabel worde opgenomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 74—93 vol wassen personen en van 2942 kinderen. 's Rijks middelen hebben opgebracht in de maand Februari jl. f 6/104,892 tegen ƒ0,425,431 in Februari 1874, en f 11,242,738 in de eerste twee maanden dezes jaars legen f 11,901,779 in hetzelfde tijdperk van 1874. Het 2/I2 der raming bedraagt 13,960,627. Tot mededirecteuren der naamlooze ven nootschap „Het onderling crediet", gevestigd te Rotterdam, zijn verkozen de heeren: A. L. Le Rütte, cand.-notaris en geëmployeerde aan de bijbank van de Ned. Bank en J. J. Francois, cand.-notaris te Rotterdam. Eenige handelaren en belanghebbenden bij den handel te Rotterdam hebben een adres gericht aan den minister van financiën, ten einde Z. Exc. te wijzen op den onhoudbaren toestand waarin tegenwoordig ons mu elsel verkeert en waarvan de gevolgen zich in de drie laatste maanden hebben doen gevoelen, door een geregelden achteruitgang der wisselkoersen. Door de Kamer van koophandel te Amsterdam is een adres van dezelfde strekking aan den minister gezonden, terwijl de Kamer van I kooph. en fabr. le Rotterdam adressen heeft ge- j richt aan de leden der Tweede Kamer en aan de Kamer van kooph. te Amsterdam, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt om tijdelijk den dubbelen standaard nan te nemen. Op verlangen van Z. M. den Koning zal een spoorbaan worden aangelegd van de halt As- selt van den Ooslerspoorweg naar het paleis het Loo. Te Rotterdam zal eene afdeeling van de Schippers-vereeniging „Schuttevaer" worden opge richt. Te Enkhuizen is eene afdeeling tot stand gekomen met 90 leden. Door den minister van financiën zijn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot adspi- rant-landmeter bij het kadaster de heeren: F. Bos te Deventer, N. C. Wetselaar in Den Haag, A. Bos te Tièl, C. W. Hoffmann te Steenbergen, J. G. Allaries te Rotterdam, A. M. De Koningh te Amersfoort, J. Appel te Middelburg, J. J Bon meester tijdelijk in Den Haag, G. Hoogland ie Dordrecht, C. Jongkees te Alkmaar, H. J. Guise te Alkmaar, W. Vruggink te Leiden, J. G. Pompe te 's-Bosch, H. M. L. Bingen te Helmond, J. Mulder te Oriderdendam, en J. Van Os te Gorcum. De dirigeerende offic.-van-gez. J. A. C. Von Königslöw, geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten April op nonact. gesteld en met den laatsten Mei vervangen door den dirigeerenden offic.-van-gez. W. C. A. Hajenius. Gemengd Nieuws. In de zitting van den Hoogen Raad heeft adv.-gen. Smiis gisteren conclusie genomen in de revisie-zaak tusschen den Staat der Neder landen, eischer, proc. Francois, tegen de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, ver- weerderesse, proc. Van der Jagt. Het betrof hier weder de quaeslie, of de Slaat, vergoeding verschul digd was voor het doen ophouden der overeen komst tusschen de regeering en de Maatschappij over het brievenvervoer en de toepassing van art. 39 der spoorwegwet op de Maatschappij. Laatstgemelde vorderde oorspronkelijk een som van f 1,600,000. De Hooge Raad had indertijd deskundigen benoemd, om de geleden schade le berekenen. Adv.-gen. was nu van oordeel, dat alleen de schade kon worden berekend die ge leden was op den dag der dagvaarding van 127 September 1872, dus over 27 dagen. Hij betoogde dal de grondslagen van de berekening door des kundigen niet konden worden aangenomen, en concludeerde tot veroordeeling van den Staat in de werkelijk geleden schade, nader op te maken bij staat, en subsidiair tot betaling van eene schadevergoeding door den Staat ten bedrage van f 1188. Uitspraak 14 Mei. Een negenjarige knaap, ter gelegen- heid der jongste strafzitting van het kantongerecht te Gorcum door het openbaar ministerie als ge tuige gedagvaard in zake eener op een beelwor- telsuiker-fabriek aldaar gepleegde overtreding der wet, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinde ren, is wegens het zonder aanvoering van wet tige redenen niet verschijnen om getuigenis der waarheid af te leggen, door den kantonrechler veroordeeld tot eene geldboete van f 5 of eene subs, gevangenisstraf voor den tijd van 1 dag. Donderdag is de 19-jarige H. Koster, stoker op de stoom-meel- en oliemolen van den heer T. van Andel, te Gorcum, bezig zijnde met het smeren van een kamrad, terwijl de machine in volle werking was, door deze bij de kleederen gevat en tusschen de raderen geklemd geraakt. Hoewel de machine zoo spoedig doenlijk tot stil stand gebracht en de arme jongen uil zijn vrees lijken toestand bevrijd werd, is hij echter aan borstkas en ledematen geducht verminkt. Ten gevolge van een locaal onderzoek, Dinsdag-avond te Maassluis door de heeren officier van justitie, rechter commissaris en griffier van de rechtbank te Rotterdam ingesteld, is gistermor gen van daar gevankelijk naar Rotterdam over gebracht zekere M. N. v. E., uitdrager, verdacht van brandstichting met buitenbraak jl. Maandag te Maassluis gepleegd in een timmermanswinkel naast het pakhuis van den gearresteerde. Naar men verneemt was de voorraad lompen enz. in dat pakhuis van weinig beteekenis, ofschoon toch voor f 2500 tegen brandschade verzekerd. Be doelde persoon, in 1874 van Hellevoetsluis naar Maassluis overgekomen, moet reeds vroeger, ook verdacht van een dergelijk feit, in arrest zijn ge weest, doch toen bij gebrek aan bewijs zijn ont slagen. Donderdag-nacht is te Doelinchem in het kantoor van den heer Ketjen ingebroken. De beide nachtwakers, die den dief tij Jig bemerkt hadden, posleerden zich zoodanig, dat hij, welken uitweg hij ook koos, door een hunner gevat moest worden, hetgeen ook werkelijk geschiedde; doch spoedig wist hij, door van zich af te slaan, te ontkomen en het hazenpad te kiezen. Gisterochtend werd in de buiten- gracht te Deventer gevonden het lijk van eene vrouw van omstreeks 45 jaren. Misbruik van sterken drank en een tegen haar ingestelde ver volging wegens diefslal in loontrekkenden dienst doen vermoeden, dat hier weder een zelfmoord heeft plaats gehad. Het lijk van den sedert Dinsdag avond te Zwolle vermisten Antonie Rozeman is gisteren in de Stalionshaven aldaar gevonden. Te Tjalleberd had Donderdag eene gerechtelijke schouwing plaats van het lijk van S. E. Vonk. Deze had u. M. Muggenbeet, mede aldaar woonachtig, beleedigende woorden toege voegd, waarna Muggenbeet, in drift ontstoken, hem tegen den grond zou geworpen hebben. Daar Vonk spoedig daarna is overleden, bestond er vermoeden dat de dood misschien een gevolg van deze mishandeling zou zyn. Een groot ongeluk, waarbij het ver lies van menschenlevens te betreuren is, heeft te New York den 25sten Febr., toen men zich in de St. Andrewskerk tot het houden van godsdienst oefening vereenigd had, plaats gegrepen. Nadat de dienst, waaraan door een groot aantal geloo- vigen werd "deelgenomen, ongeveer voor de helft was afgeloopen, stortte een gedeelte van het dak der kerk, waarop een stuk van een nabijslaanden muur gevallen was, naar beneden. Verscheidene personen werden daarbij verpletterd, en anderen bekwamen ernstige verwondingen. De paniek, die onder de menigte ontstond, en de moeite, welke men deed om zoo mogelijk het leven te bewaren, hadden het ontstaan van een vreeselijk gedrang tengevolge, waardoor menigeen verwond werd. Vijf menschen hebben bij het ongeval het leven ver loren, en 29 personen waren zoo zwaar gewond, dat zij naar het hospitaal vervoerd moesten worden.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1