genoemden zullen worden opgeleid voor het ge woon, de andere voor het lichter examen. Op art. 20 der wet omtrent de voorwaarden tot uitlevering van vreemdelingen is aangenomen een amendement-Godefroi, volgens hetwelk het vervoer van den vreemdeling, wiens uitlevering door een vreemde mogendheid aan eene andere vreemde mogendheid is toegestaan, over ons grond gebied moet plaats hebben onder geleide van Nederlandsche politie-agenten. In de zitting van den HoogenRaad der Neder landen van heden zijn beëedigd Mr. A. F. L. Gre gory, als advocaat-generaal by het provinciaal gerechtshof in Groningen en Mr. Y. T. J. Mut- saers als advocaat bij den Hoogen Raad.. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op "Woensdag 17 dezer, des voormiddags te elf uren. Bij beschikking van 10 Maart is aan ge broeders Pot, te Bolnes, gemeente Ridderkerk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in Noord - Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. De luit.-ter-zee 2de kl. P. D. A. Frankamp, laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-I. en van daar den 7den dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan den O.-I. ambtenaar J. H. Roduner, laatstelijk hoofdonderw. aan de o. 1. s. te Ternate, thans met verlof, vergund het aan nemen der onderscheidingsteekenen van ridder 3de kl. van de Danebrogsorde. Gemengd Nieuws. Een talryk publiek woonde gisteren de terechtzitting van het hof van Zuid-Holland onder voorzitterschap van Mr. Francois bij, en geen wonder: de gefailleerde commissionairs in effecten te Schiedam, gebrs. Melchers, werden terechtgesteld ter zake van de misdaad van frau duleus bankroet. Hun was bij de akte van be schuldiging, wier voorlezing een uur duurde, ten laste gelegd dat zij, als gefailleerde kooplieden van een bijzonderen last voorzien en tot bewaar nemers gesteld van gelden en handelspapieren, die gelden en waarden, waartoe de last en be waargeving betrekking had, ten hunnen eigen bate hadden aangewend. Vijf feiten waren daarbij geformuleerd en wel: 1°. dat zij in September 1874 van Frank Kool een som van ruim f 600 hadden ontvangen, om daarvoor een obl. Binnenl. Spanje groot 2000 aan te koopen, terwijl dat geld of die obligatie door hen ten eigen bate is aangewend; 2°. dat zij in 1872 ten eigen bate hebben aangewend f 7000 Buitenl. Spanje, f 6250 Binnenl. Spanje, 2500 dollars Maxwell Shares en 500 p. st. Werk. Grenada, welke door W. C. Van der Schalk te Schiedam waren verstrekt om uitsluitend te dienen als surplus bij een prolon gatie, en welke zij aan deze, nadat de prolon gatie was afgeloopen en hij het verlies had bijbetaald, hadden behooren terug te geven; 3°. dat zij in Januari 1873 van W. A. Beukers hebben ontvangen 3 obl. Binnenl. Spanje om deze te doen viseeren, ten einde de verschenen coupons te kunnen doen ontvangen; dat zij wel de opbrengst der coupons hadden betaald, doch de obligatiën ten deele hadden beleend, ten deele verkocht ten hunnen eigen behoeve; 4°. dal quitantiën, hun tegen provisie ter inkasseering \erstrekt door den heer H. P. Nolet, als corres pondent van de Tielsche Brandwaarborg-maat schappij, door hen in September 1873 zijn ge- iqkasseerd, zijnde het bedrag door hen niet aan Nolet verantwoord, maar ten eigen bate aangewend; en 5°. dat zij een wissel, groot f 1009,50, dien zij van T. H. B. Snijders te Schiedam hadden ontvangen, ten einde het bedrag bij A. De Jong en C°. te Dordrecht te doen inkasseeren en dadelijk af te dragen, waarbij uitdrukkelijk was gelast het niet op rekening-courant te brengen, niettemin in die rekening hebben gebracht, terwijl zij de ruim 1000 ten eigen bate aangewend hebben. Achtervolgens werden achttien getuigen door het Hof gehoord, terwijl de verklaring van den 12den getuige, wegens ziekte verhinderd te compareeren, werd voorgelezen. Na het hooren van de getuigen, tot ieder der verschillende feiten betrekkelijk, werden de beschuldigden telkens categ goriseh door den voorzitter ondervraagd, in hoe verre zij de feiten erkenden of ontkenden, zoodat zij zich met ontwijkende antwoorden niet langer behelpen konden. Ten aanzien van de 1ste en 3de feiten erkenden beiden hun schuld daaraan, terwijl de 2de beschuldigde de feiten, sub 1, 2, 3 en 5 in de akte van beschuldiging vermeld, meer bepaald erkende. Van het vierde feit be weerden beide beschuldigden niets te weten of zich te herinneren. Te 4 uren ongeveer werd het woord gegeven aan het O. M., dat bij monde van den advocaat-generaal Mr. Van Maanen de schuld van de beschuldigden aan de misdaad van frau duleus bankroet volhield en hun veroordeeling requireerde tot tuchthuisstraf van ten minste vijf en ten hoogste vijftien jaar. De schuld van den eersten besch. aan punt 2, 4 en 5 en van zijn broeder aan punt 4 achtte adv.-gen. onbewezen. Daarna werd omstreeks halfvyf de zitting tot hedenochtend te 10 uren geschorst, om aan den verdediger van de beschuldigden, Mr. J. Van Gigh, het woord te geven. Deze geloofde dat de beide laatste punten van beschuldiging geen mis drijven opleverden, en dat de andere handelingen, al mogen ze onregelmatig zijn, met geene kwade bedoelingen zijn bedreven. Alles in aanmerking nemende, twijfelde pleiter niet aan de vrijspraak der besch., waartoe hij dan ook concludeerde, onder herinnering aan den Hove, dat besch. reeds 7 maanden in preventieve gevangenschap waren. Na uitvoerige re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op a. s. Donderdag te 1 uur. In de vorige week had te Haarlem mermeer een droevig ongeluk plaats. Het zoontje van T. Groen reed uit de school mede op een driewielskar. Na een eind gereden te hebben viel hij er af; onmiddellijk ging het wiel van een achteraan komende kar over zijn hoofd, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat hij geheel be wusteloos is thuis gebracht. Gelukkig dat de ge neesheer in de onmiddellijke nabijheid was, zoodat spoedig hulp verleend kon worden. Men hoopt nog op herstel. Een veehandelaar uit Ommen, die op de veemarkt vier koeien had geplaatst, zonder het marktgeld (in het geheel 20 cent) te beta len, is deswege door de rechtbank te Deventer veroordeeld tot vier geldboeten, elk ad f 50. Te Zwolle wordt sedert den 9den dezer vermist A. Rozeman, knecht bij de heeren Hens en Schaepman. Daar hij dien avond te ken nen heeft gegeven, dat hij naar een in de Wil lemsvaart liggenden turfschipper wilde gaan om turf te koopen, vermoedt men dat hij door den hevigen wind te water is^ geraakt. Te Huizen is ten gevolge van den hevigen storm Dinsdag-avond een visscher uit die gemeente, die met zijn vaartuig voor de haven lag, van het dek afgeslagen en verdronken, on danks de pogingen van zijn zoon om hem te redden. Door de koningin van Engeland is palent verleend aan den heer P. van Gelder, te Vrijenban, op de uitvinding van een verbeterde graanzuiverings-machine, genaamd Helicoïdal grain- clearer. BUITENLAND. Frankrij k. Volgens den Parijschen correspondent van de lndép. Beige is, vóórdat den heer Buffet verzocht is geworden als minister van binnenlandsche zaken zitting te nemen in het Kabinet, al het mogelijke bij Mac Mahon gedaan, om hem te bewegen een ministerie buiten de Kamer samen te stellen. Die poging was in zoover gelukt, dat de heer Andral, vice-president van den raad van state, gepolsd werd of hij zich met het samenstellen van een extra-parlementair Kabinet wilde belasten. Maar deze weigerde, en zoo werd de toeleg verijdeld. Met zekerheid wordt gemeld, dat agenten van de Internationale, in gemeenschap staande met de Bonapartisten, dezer dagen Genua ver laten hebben om zich naar Parijs te begeven, ten einde eene beweging onder de werklieden in de voorsteden te voorschijn te roepen. De eerste beweging zou Maandag jl. zich geopenbaard hebben. De prefect van politie te Parijs, de heer Léon Renault, van de zaak onderricht, heeft de regee ring gewaarschuwd, en de plannen der agenten zijn nu totaal verijdeld. Soubeyran heeft bij de nationale vergadering een wetsontwerp ingediend, strekkende om de leening-Morgan te converteerendie operatie zou eene bezuiniging aanbrengen van 56 millioen. Men gelooft dat de heer Buffet heden in de Kamer het programma van het Kabinet zal ontwikkelen. Het programma zal de wet op liet benoemen der rnaires handhaven en den ambtenaren het behoud hunner betrekkingen verzekeren. De verklaringen, die de Parijsche prefect van politie heeft afgelegd voor de parlementaire commissie van enquête naar de verkiezing van De Bourgoing, zijn dadelijk bij wijze van afzon derlijke brochure in den handel gebracht. Van dat geschrift, waarvan eene groote oplaag was verschenen, is reeds een tweede druk van de pers gekomen. Ouitsdilaxicl. De Börsenzeit. spreekt het bericht tegen dat weldra de verplichte betaling in goud zal worden ingevoerd. Het blad acht dit feitelijk ongegrond en op zichzelf onwaarschijnlijk. De Parijsche correspondent van den Times spreekt ten stelligste een bericht van het Berl. Tageblatt tegen, volgens hetwelk de Duitsche regeering, ingeval van zekere manoeuvres in Frank rijk, de mobilisatie van twee legercorpsen zou hebben aangekondigd. Bij den Duitschen gezant te Londen is ook niets daarvan bekend. Uit eene goede bron wordt gemeld dat de regeerir.g er van heeft afgezien in de tegenwoor dige zitting van den Landdag nadere ontwerpen ter bestrijding van het ultramontanisme in te dienen, daar zij zich overtuigd houdt, dat de tot nutoe genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de clericale oppositie te breken. Geruimen tijd heeft hertog Karei van Bei eren, de broeder der keizerin van Oostenrijk, zich te Munchen toegelegd op de beoefening der genees- en heelkunde. Dezer dagen heeft de hertog, tevens arts, een zeer moeilijke oogheelkundige operatie verricht, onder de leiding van professor Rothmund; de kunstbewerking is met den gun- stigsten uitslag bekroond. Spanje. De Gaceta meldt dat in een gevecht op den weg van Huesca (Arragon) een commandant, twee officieren en negen soldaten der Carlisten gedood zijn, en dat men 10 krijgsgevangenen heeft gemaakt. Uit Madrid wordt van 10 dezer gemeld: De Carlisten zijn geslagen geworden te Montreal del Campo. Het bataljon gardes van don Carlos is ontbonden. Het bericht van d* nederlaag van den brigade-generaal Girlot bij Girone is onjuist hij heeft integendeel een aanval van 12 bataljons Carlisten onder Lizarraga en Saballs afgeslagen. De gezanten van Nederland en Noord-Amerika zullen heden hunne geloofsbrieven aan den koning overhandigen. Het corps diplomatique zal heden opgewacht worden door de infante Isabella, prinses van Girgenti. Men is hier zeer verwonderd over de valsche berichten die door sommige buiten- landsche correspondenten over den Koning en zijne omgeving worden verspreid. Alphonsus XII is zeer welvarende, werkt dagelijks met zijne ministers, en onder deze laatslen heerscht de vol maaktste overeenstemming. Het is evenzeer onjuist,, dat der gewetensvrijheid eenig geweld wordt aan gedaan. Uit Puicerda wordt gemeld dat de krijgs gevangenen van Seu d'Urgel niet ontsnapt zijn, en dat de Carlisten hunne toebereidselen, om Puicerda aan te vallen, voortzetten. De Times heeft uit Santander bericht ontvangen dat de telegraafkabel tusschen Santander en kaap Lizard hersteld is. Grr oot-Uritannië. In het Lagerhuis heeft Disraeli voorgesteld dat het huis met Paschen zou uiteengaan van 25 Maart tot 5 April. Northcote zal de begrooting den 15den April indienen. In het Hoogerhuis stelde lord Richmond voor, dat het Huis van den 19den e. k. tot 6 April zijne zittingen zou ver dagen. De wet op het brevet van uitvinding is in het Lagerhuis verworpen met 213 tegen 77 stemmen. Sandford stelde voor, van de belasting op 't inkomen vrij te stellen allen, wier jaarlijksch inkomen niet meer bedraagt dan 300 pond st.;

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2