LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4627. A°. 1875. Vrijdag 12 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. Frederik Johannes Falter en Pieter Hendrik Willem Mulhovius, meubelmakers, houdende verzoek om in het huis aan de Haarlemmer straat n®. 119 een fornuis te mogen doen plaatsen; 2°. Anthonie Boekkooi, manufactuurverver, om in het pand in het Huigstraatje een verf ketel te mogen doen plaatsen; 3°. Abraham Tan Wijk, winkelier, om vergunning tot het bergen van drie vaten petroleum op de plaats achter zijn huis aan de Zijdgracht n°. 31; 4°. Adrianus Blom, vee houder, houdende verzoek om op het open erf van zijn huts in de Looierstraat n°. 35 meststoffen te mogen be waren en in zijn slal in die straat varkens te houden en te mesten; en 5°. Frederik Halderiet, varkensslachter, om vergunning tot het bewaren van varkens in het pak huis in de Stinksteeg n°. 3; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19), alsmede op de Algemeene Politiever ordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 15den Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegeu die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 11 Maart 1875. LEIDEN, II Haart. De laatste lichting der correspondentie, te ver zenden met het stoomschip Conradnaar Batavia en Padang, is aan het postkantoor alhier bepaald op 12 dezer, des nachts te 12 urendrukwerken en monsters moeten vóór 6 uren 's avonds be zorgd zyn. Het stoomschip Groningen is gistermiddag te 3 uren van Southampton naar Batavia vertrokken; de Prins Hendrik is gisterochtend van Batavia naar Nederland vertrokken. Omtrent de sedert eenige dagen verspreide geruchten aangaande het stoomschip Voorwaarts, den 3den dezer van Suez vertrokken, en dat, als het einde der reis even vlug is als het be gin, voor uit. dezer te Batavia zal arriveeren, is het aan de directie der stoomvaartmaatschappij „Nederland" gelukt den oorsprong op te sporen. In een wijnhuis op de Weesperzijde te Amsterdam is door eene familiebetrekking van een der mari niers aan boord een verzinsel uitgestrooid dat, als het niet met moedwil is geschied, alleen kan ontstaan zijn door eene verkeerde lezing van het bericht omtrent het stoomschip Hongkong. Den 8sten dezer is van de werf der heeren Raylton Dixon en C°. te Middlesbrough te water gelaten het stoomschip J. B. Walker, behoorende tot de „Star-Ball-Line" en bestemd voor de vaart met passagiers en goederen tusschen Rotterdam en Java. Het schip is lang 265, breed 32 en hol 24 voet, laadt ongeveer 2500 ton, heeft de hoogste klasse in Lloyds en uitstekende inrichtingen voor passagiers. De machines zijn van het compound- systeem van 130 paardenkracht nominaal. Het schip zal gevoerd worden door kapt. Duncombe van de John Bramall. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer S. P. Van Weezel, med. dr. en arts. Tot leden van het Hislorisch Genootschap te Utrecht zijn benoemd, en hebben die benoe ming aangenomen, de heerenJhr. A. Ver-Huell, te Arnhem; J. G. v. Slee, te OostzaanJhr. M. A. Snoeck, te 's-Hertogenbosch; Mr. C. Pijnacker Hordijk, te Amsterdam A. C. Loffelt, te Dordrecht J. J. Meinsma, te Delft; Mr. J. Sillem, te Am sterdam; R. P. Mees R.Az., te Rotterdam; J. Gerdes Oosterbeek, te Arnhem; A. A. Looijen, te Utrecht; H. A. Vethake, te Breda; M. A. Perk, te Amsterdam; A. W. Wijbrands, te Hoorn Jhr. Mr. Th. H. F. v. Riemsdijk, te Utrecht, en A. v. Toorenenbergen, te Groningen. De gemeenteraad van Haarlem heeft het door B. en Ws., gewijzigde concept-contract met de Imperial Continental Gas-Association, betreffende de gasverlichting in die gemeente, met 16 tegen 7 stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op voorslel van B. en Ws. besloten, de stedelijke schilderijen-musea „Fodor" en „Van der Hoop" des Zondags gedurende een bepaalden tijd koste loos open te stellen voor hoogstens 50 werklieden, die zich daartoe den vorigen dag bij den bewaar der hebben aangemeld. Door den heer J. Theunisseri, in leven regent van het Diaconie-armhuis der Herv. gem. te Meppel, is aan dat huis 5000 gelegateerd en 500 om het familiegraf van den overledene te onderhouden; aan het Burgerweeshuis aldaar mede ƒ5000; alles vrij van successie en onder bezwaar van vruchtgebruik d*or zyne weduwe. De minister van oorlog heeft op inspiratie van den minister van binnenl. zaken volgens de Fr. Ct. in overweging genomen, of er termen, zijn om jongelieden, die een dienstplichtig nommer hebben getrokken en werkzaam zijn bij het onder wijs, of aan kweekscholen worden opgeleid tot onderwijzer, vrij te stellen van het vervullen hun ner militaire verplichtingen. By gelegenheid der den 9den dezer gehouden openbare Nulsvergadering ie Bodegraven werd door den penningmeester verslag gedaan van den staat der spaarbank. Daaruit bleek dat gedurende het afgeloopen jaar door 155 deelhebbers was ingebracht de som van 6283.48'/i, terwijl het totaal der terugbetaalde gelden ruim 2832 be liep. Als men hierbij in aanmerking neemt dat in 1871 slechls een bedrag van ƒ2488 inkwam en de uitgekeerde gelden bijna 2000 bedroegen, dan komt men tot het besluit, dat ook daar de spaarbank goede diensten verricht. Z. K. H. Prins Frederik heeft met Gedep. Staten van Noord-Brabant eene overeenkomst aangegaan tot afschaffing op 1 Mei e. k. der tolheffing op den klinkerweg van Oosterhout naar de Vijf Eiken, zoomede op den weg van Lage Zwaluwe naar Moerd'yk, zijnde domeinen van den Prins. Deze tolheffing drukte zwaar op de inge zetenen van Oosterhout en omstreken, die, reeds in de paarden-belasting aangeslagen, welke als equi valent moet strekken voor de opbrengst der tollen, nog steeds verplicht waren, op genoemde wegen tol te belalen. Bij de overweging van het ontwerp tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken, was men, blijkens het voorloopig verslag, het in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij algemeen daarover eens, dat door het in wer king komen dezer wet in vele opzichten, beter dan tot nutoe, aan de hier in aanmerking ko mende belangen der ingezetenen voldaan en in erkende leemten of gebreken van het besluit van 1824 voorzien zou worden. Toch hadden enkele leden gaarne motiveering gewenscht van de voorkeur, die de Minister thans weder uitslui tend aan het preventieve stelsel heeft gegeven. Verscheidene leden achtten vereenvoudiging der wet wen6chelijk en noodig. Hunne hoofdbedenking was, dat de daarbij plaats hebbende verdeeling der bevoegdheden tusschen de verschillende met het onderwerp te mengen staatsmachten en autoritei ten vreemd was geregeld, waardoor geheel het samenstel der wet een bont aanzien erlangde. Naar het vrij algemeen gevoelen is bij het samen stellen der lijst, in art. 2 opgenomen, geen goed stelsel gevolgd, gelijk in bijzonderheden werd uit eengezet. Ook de overige artikelen gaven aanlei ding tot velerlei opmerkingen en bedenkingen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is, nadat de heeren 's Jacob c. s. hun amendement, om de uitlevering wegens staatkun dige misdrijven expresselijk uit te sluiten, hadden ingetrokken doordien de Regeering verklaard had dat dergelijke uitlevering in geen tractaat zou worden toegestaan, de geheele wet omtrent de voorwaarden op uitlevering van vreemdelingen aangenomen met algemeene stemmen. Maan dag te twee uren zal de benoeming van een tweeden commies-griffier plaats hebben en Dins dag te 11 uren de beraadslaging over het ont werp van amortisatie van Nat. Schuld. De Eerste Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 30 Maart, des middags te 3 uren. Blijkens het voorloopig verslag over het ont werp lot wijziging van art. 302 van het Wetboek van koophandel bestond er in de afdeelingen der Tweede Kamer verschil van gevoelen over de tijdigheid van de indiening van dit ontwerp. Men achtte de beslissingen van rechtbank en hof te Amsterdam, dat de doorloopende levensverzekering niet als een geldige overeenkomst is te beschouwen omdat de tijdsbepaling ontbreekt, onjuist. Boven dien, eene gevestigde jurisprudentie op dit punt bestond nog niet; de Hooge Raad heeft zich omtrent deze quaestie nog niet verklaard. Werd de noodzakelijkheid der wet dus door velen op deze en andere gronden betwist, onderscheidene andere leden betoogden die noodzakelijkheid op de gronden, in de Mem. van toelichting ontwik keld. In verschillende afdeelingen werd de vvensche- hjkheid betoogd eener wettelijke regeling der nu ten deele bij Koninkl. besluiten aan gebrekkig Staatstoezicht onderworpen, ten deele geheel teu gelloos werkende levensverzekering-maatschappijen, tot welke ook die behooren, welke men gewoonlijk begrafenis- en ziekenbussen noemt, en die waarbij een werkman zich een pensioen verzekert. Het ingekomen wetsontwerp tot wijziging der wet van den 20sten Juli 1870 Slaatsbl N°. 127), houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn, strekt ter voldoening aan de toe zegging, door de regeeriug gedaan bij de onder handelingen met Portugal over het sluiten van een nieuw tractaat van handel en scheepvaart. Dat Rijk stelde als voorwaarde de verhooging der grens van de normale sterkte zijner wijnen, in dier voege dat voor wijnen van geen hooger alcoholgehalte dan 21 percent geene verhooging van den accijns meer verschuldigd zal wezen. Die bepaling wordt nu ook in het ontwerp voorge steld en zal, meent de regeering, tevens aan de bezwaren van de Nederlandsche handelaren tege moetkomen. Zij geldt ook voor den wijn^ die bij het in werking komen dezer wet in entrepot is opgeslagen. Uit het ontwerp lot goedkeuring van het handelstractaat, met den Oranje-Vrijstaat gesloten, blijkt, dat vvederkeerige behandeling op den voet der meest begunstigde vreemde natie door weinige

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1