bewuste leden kwamen niet. De voorzitter gaf toen Ie kennen, dat daar de meerderheid der leden afwezig was, de vergadering verdaagd werd tot een later te bepalen dag. Den 3den werd aan de leden weder kennis gegeven, dat er den volgenden dag raadsvergadering zou gehouden worden Ie 11 uren des voormiddags, doch nu gaven vijf raadsleden kennis aan den voorzitter, dat zij op dat uur de vergadering niet zouden bijwoner.1, maar wel te zes uren des avonds. Van deze zaak is door de vijf raadsleden nu kennis gegeven aan den Commissaris des Konings. Op Urk is men reeds sedert 19 F e - bruari ingevroren. Een der gevolgen is, dat men er sinds zes dagen geen wittebrood heeft kunnen bekomen, omdat de gist ontbreekt. De postschip- per zit te Kampen met zijn vaartuig in het ijs vast. L' e Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van H. Salomons tegen den slaat der Nederlanden en daarbij, na de om schrijving der daadzaken, in rechten de vragen ter beantwoording gesteld: 1°. of in deze door ambtenaren of beambten van den staat, in hunne hoedanigheid als zoodanig, zijn gepleegd onrecht matige daden (door het bij vergissing namelijk in hechtenis nemen te Amsterdam en aldaar ver- hooren, vervolgens geboeid overbrengen naar Den Bosch en aldaar eenigen tijd gevangen houden van den eischer, op de beschuldiging van bedrie- gelijke oplichting, terwijl men met den verkeerden persoon te doen had); en 2°. of die onrechtma tige daden zoodanig waren, dat de staat daarvoor burgerrechtelijk verantwoordelijk is. By gemoti veerd arrest heeft de raad de vordering des eischers ontzegd, met veroordeeling in de kosten. De uniform der Amsterdamsche poli- tie-agenten zal geheel worden veranderd. Een kleine nette helm zal de thans in gebruik zijnde képi en schako vervangen. Langzamerhand zullen dan de jassen en het schoeisel wijziging ondergaan en de mantel, die des winters gedragen wordt, voor een overjas plaats maken. Door de arrond.-rechtbank te Tiel is uitspraak gedaan in de kerkelijke quaestie te Op- heusden. De kerkvoogden aldaar, F. Van de Poll c. s., werden indertijd door het classikaal bestuur van hun lidmaatschap der hervormde kerk ontzei. Daardoor werd hun tegelijkertijd de bevoegdheid ontnomen, langer als kerkvoogden werkzaam te zijn, en de gemeente werd door den kerkeraad geroepen om nieuwe kerkvoogden te benoemen. De ouden stoorden zich echter aan die benoeming niet, maar bleven in functie. De nieuwbenoemden, H. Deys c. s., sloegen daarop den rechtelijken weg in en trachtten alzoo de ouden te noodzaken tot het doen van rekening en verantwoording van hun gehouden beheer. De rechtbank heeft thans in dien zin uitspraak gedaan, dat de door de gedaagden opgeworpen exceptie van non-qualifi- catie ontvankelijk en gegrond werd verklaard, met veroordeeling van den eischer in de kosten van het rechtsgeding. De rechtbank nam aan dat voor het vonnis van het classikaal bestuur, waarbij de gedaagde kerkvoogden ontzet zijn van het lid maatschap der hervormde kerk, zij ook hadden opgehouden kerkvoogden te zijn, doch verklaarde de verkiezing der nieuwe kerkvoogden onwettig, als zijnde uitgeschreven, voorbereid en geleid door den kerkeraad, die daartoe niet bevoegd was. Vijftien jaren geleden verliet zekere G. R., te Smilde, zijn beminde Geesje B., nam dienst voor Oost-Indië, maar gaf de belofte om, wanneer hij in staat zou zijn haar te onderhou den, terug te keeren en haar te huwen. G. R. is nu als gepensioneerd opperwachtmeester terug gekeerd, vond zijne geliefde weer, die hem stand vastig trouw gebleven was en vele goede aanzoe ken van de hand gewezen had, en heeft er voor gezorgd dat het huwelijk binnenkort zal plaats hebben. Hij is 45, zij 49 jaren oud. De heer Kr ij the, van Bedum,een grijs aard van 81 jaren, reed dezer dagen van Win schoten op schaatsen naar Beerta, van waar hij kort daarna, doch nu in gezelschap van den nog ouderen heer M. Buiskool, die reeds 88 winters telt, terugkeerde, om te zamen een ritje naar Scheemda te doen. Beiden gleden over de baan, met eene snelheid die menig jongere beschaamd maakte. Een aandoenlijke gebeurtenis heeft I te Oostermeer plaats gehad. Een schipper was bijna met vrouw en drie kinderen van den honger omgekomen. Niemand die vermoedde, dat in dat gezin vreeselijk gebrek heerschte, toen 't Dinsdag de aandacht van iemand trok, dat gedurende de laatste twee dagen geen van de bewoners van het nabij liggend vaartuig zich had vertoond. Eenigen argwaan koesterende, begaf hij zich er heen, en tol zijn ontzetting vond hij daar vader, moeder en kroost in een toestand van hartverscheurende ellende. Allen hadden zich ten dood gewijd; le fier om te bedelen, hadden zij, toen de laatste penning was veiteerd, het besluit genomen, nu maar rustig en bij elkander den hongerdood af te wachten. In 48 uren was geen bete door de kin deren genuttigd, en men zegt dat de ouders reeds langer hadden gevast, 't Behoeft niel gezegd te worden, dat er nu voedsel in overvloed door lief dadige menschen werd gezonden, maar men vreest dat het voor den man te laat zal zijn. Moeder en kinderen zijn van hel doorgestane leed gelukkig hersteld. Te Wemeldinge heeft een treurig voorval plaats gehad. Een oude vrouw van ruim 70 jaren woonde bij haar zoon op een kamer. De kachel was uitgegaan, en daar nu de koude haar beving, bracht haar schoondochter haar een stoof, terwijl deze haar tevens beloofde, dat haar man, die spoedig thuis kwam, de kachel wel weder zou aanleggen. Nauwelijks is de dochter weder heen gegaan, of ze hoort een jammerlijk gekerm in de kamer. Zoo spoedig mogelijk snelt ze er heen, maar ontwaart nu een treurig tooneel: haar schoonmoeder staal in vlam. Wel was de brand spoedig gebluscht, doch de oude vrouw had zulke hevige brandwonden bekomen, dat ze na een smar telijk lijden van weinige uren overleed. Te Selzaete waren dezer dagen bij ge legenheid der kermis een paar verliefden uit Neuzen aangekomen en namen aldaar al spoedig in een herberg deel aan den dans. Om welke reden is niet zeker bekend, doch onverwachts werden het meisje door haar minnaar met een dolkmes eenige ernstige, hoewel niet doodelijke verwondingen toe gebracht, terwijl het scheen, dat de aanvaller het op haar leven gemunt had. Dadelijk toegeschoten hulp der aanwezigen deed wellicht ernstige gevol gen voorkomen. Het meisje is den volgenden mor gen naar hare ouders te Neuzen vervoerd. De dader, zekere Welters, weduwnaar met vier kin deren, laatst buitengewoon opzichter bij de op richting van een marinegebouw te Neuzen, is voortvluchtig. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft bij vonnis van gisteren de gehouden proces- cies, by gelegenheid der tentoonstelling van de relie ken der St.-Servaaskerk, in strijd met de wet verklaard en den pastoor-deken veroordeeld in de kosten van het proces. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Buffet heeft gisteren opnieuw eene conferentie gehad met Mac Mahon; hij wil de onderhandelingen hervatten, indien Mac Mahon zijn mandaat hernieuwt. Men geloofde dat Mac Mahon gisteren eene beslissing zou nemen, die de crisis tot oplossing brengen zal. De maarschalk heeft ook met den heer Dufaure eene conferentie gehad. De laatstgenoemde neemt genoegen met vertegenwoordiging der minderheid van 25 Febr. in het nieuwe Kabinet. Het gerucht wil verder, dat de heer Buffet zich met de samenstelling van het Kabinet eerst belasten zou, na zich met den heer Dufaure verstaan te hebben omtrent het programma. Generaal Kaufmann, die de Russische expe ditie naar Khiwa in 1873 aangevoerd heeft, heeft den keizer van Rusland eene zeer merkwaardige verzameling van Khiwaansche edelgesteenten aan geboden. Z. M., na die voorwerpen bewonderd te hebben, heeft in het belang der ethnographische wetenschap beslist, dat die verzameling naar het Keizerlijk Russisch aardrijkskundig genootschap zal gezonden worden om een deel uit te maken van hetgeen door dat genootschap op het congres voor aardrijkskunde te Parijs zal tentoongesteld worden. De Rép. fr. meldt dat de constitutioneele wetten niet in alle gemeenten des lands zijn aan geplakt. Het schijnt dat de minister van binnen- landsche zaken ten aanzien dier zaak geen strikte bevelen gegeven heeft, of dat zij hier en daar slecht uitgevoerd zijn. Volgens den Rappel zal de heer Jules Simon zich candidaat stellen bij de aanstaande verkiezing van een lid der Fransche academie, ter vervan ging van wijlen den heer Guizot. De heeren Marrin en Talabot, directeuren der Zuider-spoorwegen in Frankrijk, hebben, ge steund door eenige inwoners van Marseille, een expeditie uitgerust tot het doen van onderzoekin gen naar de diepte en de levende wezens der Middellandsche Zee. Er zullen peilingen plaats grijpen en er zal gevischt worden door een stoom boot, die bepaald hiervoor is ingericht en voorzien van microscopen, photographie-toestellen en allerlei hulpmiddelen om nieuwe of zeldzame staaltjes der onderzeesche zoölogie te bewaren. Men verwacht belangrijke ontdekkingen en met spanning ziet de wetenschappelijke wereld naar den uitslag uit. O uitscliland Het wetsontwerp tot intrekking van de door den Staat verleende ondersteuning van Roomsch- Katholieke bisdommen en geestelijken bestaat uit 15 artikelende uitbetaling vanwege den Siaat zal volgens art. 2 weder volgen, wan neer de thans fungeerende bisschop of bisdombe stuurder schriftelijk de verklaring geven, dat zij zich aan de wetten van den Slaat onderwerpen; deze bepaling geldt voor het geheele bisdomop de individueele verklaring van geestelijken ten opzichte van gehoorzaamheid aan de Staatswet volgt betaling; wordt de schriftelijke vei klaring van gehoorzaamheid aan de wet herroepen of ge handeld in strijd daarmede, dan wordt de geeste lijke volgens art. 11 van zijn ambt ontzet; het verrichten van geestelijk werk wordt aan hen, die zijn ontzet, geslraft met eene boete tot 300 rnark, hij herhaling tot 3000 mark. Grr oot- l^ritannië- In het Lagerhuis heeft de heer Adderley gisteren meegedeeld, dat hij weldra de correspondentie zal overleggen betreffende de onderhandelingen met andere mogendheden omtrent een gesloten tijd voor de robbenvangst. De heer Goschen heeft een amendement voorgesteld op de bill betreffende het ruilen van standplaatsen, tusschen de officieren van het leger. Hij slelde voor, het betalen eener vergoeding bij dergelijke ruilingen te verbieden. Hierover ontstond eene langdurige discussie; ten slotte werd het amendement met 282 tegen 186 stemmen verworpen. De heer Smyth heeft een wetsontwerp aangeboden, strekkende om de Unie tusschen Ierland en Engeland op te heffen. Het wetsontwerp, volgens 't welk vrouwen den doctorsgraad aan de Schotsche Academie kunnen verwerven, is met 194 tegen 151 stem men verworpen. In het Lagerhuis is door lord Hamilton medegedeeld, dat inderdaad de expeditie, van Birmah uitgezonden tot het banen van een han delsweg naar Zuidwestelijk China, op 22 Februari door inboorlingen aangevallen is. Zij was, rnet achterlating van drie gekwetsten en het grootste deel der bagage, ontsnapt. De Engelschen zijn in hunne noordpool expeditie al buitengewoon exclusief. Van een. aantal zeelieden uit verschillende landen is bij het Britsche bewind het verzoek ontvangen om als vrijwilligers op eigen kosten deel te mogen nemen aan die expeditie; aan allen is een weigerend antwoord gegeven. Dit is ook het geval geweest met den heer Bellot, een Fransch zeeman, wiens broeder vóór eenige jaren op eene poolreis het leven liet. Spanje. Bij Castelfullit zijn de Carlisten onder Miret op de vlucht gedreven, rnet achterlating van veel dooden en gekwesten. Neu de Prades, een hunner opperhoofden in Catalonië, is ernstig gekwetst. De gevangenen, die door hen in Seo d'Urgel werden vastgehouden, zijn ontsnapt. De Univers deelt mede dat Estella thans geheel m al versterkt is. Dit nieuws was reeds sedert drie weken bij den briefschrijver bekend, doch redenen van strategischen aard noodzaakten hem het geheim te bewaren. Aan Daily News wordt gemeld dat het vertrek van de gravin van Girgenti is verhaast

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2