vereeren, door een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf op te -richten. De hoofdonderwijzer G/ Japikse alhier, vroeger secondant bij den overledene, is de ontwerper. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z: K. H. prinë Frederik heeft de heer N. Vijver berg té Zoetermeer Hd. een gelukwensch in dichtregelen aangeboden, waarvoor hij onder dag- teekening van 1 Maart van Z. K. H. een vleiend schrijven ter dankbetuiging heeft ontvangen. Blijkens een gisteren ontvangen telegram van den gouverneur-generaal heeft de generaal-majoor Pel den 25sfen Februari aan de Indische regee ring bericht, dat de cholera in Atjin vermin derde. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Het stoomschip Voorwaartsvan Nieuwe- diep naar Batavia, is den 3den dezer des ochtends te Suez aangekomen en te halfelf van daar ver trokken. De cadetten der Kon. Militaire Academie zullen van 15 Juni tot 15 Juli a. s., onder bevel van den kapitein der artillerie A. L. W. Seijfïardt, het kamp op de Teteringsche heide betrekken. De officieren die mede zullen kampeeren zijn de lste luit. der inf. Bomberg, Plantenga, De Vla ming en Van den Berg; de lste luit. der cav. Simonde lste luit. der art. Gaillard en De Wilde, en de lste luit. der genie Kaiser. Tot het afnemen van het eind-examen der stafschool zal in 't begin van April te Breda aanwezig zijn de volgende commissie: generaal-majoor Schön- stedt, chef van den generalen staf, voorzitter; kolonel H. J. Enderlein, van de genie; luit.- kolonel Van Gheel Roëll, van de art.luit.-kolonel Van Hellenberg Hubar, van de inf.; majoor Den Beer Poortugael, van den generalen staf, secretaris. Sedert eenige dagen is in Den Haag vereenigd de commissie, waarvan sprake was in de memorie van beantwoording des ministers van oorlog ten aanzien van de begrooting van uitgaven voor de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1875, en wel bepaaldelijk over de werken tot verdediging van de nieuwe Hollandsche waterlinie. Ingevolge het door den minister aangekondigde bestaat die commissie uit officieren van den generalen staf en van de verschillende wapens, die bij de ver dediging van forten betrokken zijn. De commissie onder voorzitterschap van den luilenant-kolonel J. M. Van der Star, van den generalen staf des legers, bestaat voorts uit den luitenant-kolonel der infanterie P. M. Netscher, de majoors der genie P. Stolk en J. H. Kromhout, den majoor der artillerie M. J. Van Nieuwkuijk en de kapiteins der genie J. A. Schuurman en A. Berends. Het doel der samenroeping is om den minister te dienen van advies. Naar men verneemt heeft de heer W. G. A. Diederichs de rijke en merkwaardige verza meling van autografen, door wijlen zijn vader, den heer P. A. Diederichs, bijeengebracht, aan Amsterdam ten geschenke gegeven, en zal zij waarschijnlijk op het archief der gemeente wor den bewaard. Te Amsterdam heeft zich een Vereeniging gevormd, welke zich ten doel stelt de uitvoering van orgelmuziek aldaar te bevorderen. Zij wenscht dat inzonderheid te doen door in het Paleis voor Volksvlyt een orgel te plaatsen. Daartoe zal een negotiatie van f 50,000 in aandeelen a f 500 worden gesloten. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen over de spoorweg politiewet voortgezet. Art. 69 zijn deels met eene geringe wijziging of bijvoeging goedgekeurd. Daarop is de discussie aangevangen over het tweede hoofdstuk en de onderdeelen daarvan be treffende het toezicht op de spoorwegdiensten. De amendementen op de artikelen 1012 zijn ver worpen. Bij de algemeene beraadslaging over het hoofdstuk is teruggekomen op de le groote macht der regeering in de huishoudelijke aangelegenheden der spoorwegondernemingen. Naar men verneemt heeft het wetsontwerp tot wijziging der rechterlijke organisatie en be trekkelijk het getal gerechtshoven ten doel, het getal der laatsten van elf tot vijf te beperken, ge vestigd te Leeuwarden, Arnhem, Amsterdam, Den Haag en 's-Hertogenboscb. Naar wij vernemen is bij den Raad van State ingediend een wetsontwerp tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte van de Zuiderzee. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3de kl. aan Jhr. H. M. E. baron Van Asbeck. In de zitting der burgerlijke kamer van den - Hoogen Raad heeft heden Mr. M. A. Eekhout den ambtseed afgelegd als raadsheer in het prov. gerechtshof in Groningen. De adjunct-commies bij de directie der marine le Hellevoelsluis C. Admiraal wordt met 1 Mei overgeplaatst naar die te Amsterdam; en bij eerstgen. directie, met 1 April, benoemd tot klerk de schrijver F. J. Kloprogge. Z. M. heeft pensioen verleend aan: J. Blaauboer Az., ontvanger der dir. bel. en acc., f 1391; A. J. Tengbergen, ontv. der dir. bel. f2166', Mr. A. F. baron Sloet tot Hagensdorp, zich noemende en schr. Mr. A. F. baron Sloet van Zwanenburg, ontv. der dir. bel. en accijnzen, 1440; A. Bertling, directeur van het poslk. te Dordrecht, f 1900; benoemd tot lsten luit.-kwar- tierm., n. o. v. r., bij het 6de reg. inf.. den 2den luit.-kwartierm. E. G. Le Rutte, van het corps. Gemengd Nieuws. De stoomboot Volharding die heden den dienst van hier op Amsterdam weder zou hervallen, heeft het niet verder kunnen brengen dan tot het Tolhuis. De massa ijs, die zich nog steeds overal in de vaart bevond, noodzaakte haar weder de terugieis aan te nemen. Gisteren deed het prov. gerechtshof in Zuid-Holland uitspraak in de jl. Donderdag behandelde strafzaak van J. II. v. d. V. en C. J., beiden kleermakers te Rotterdam, beschuldigd van valschheden in authentieke en publieke ge schriften door verzinning van verbintenissen en het namaken eener handleekening, benevens het desbewust gebruik maken van die valsche akten. Het Hof heeft den eersten besch. veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf en drie boeten van /50, den tweeden besch. tot tuchthuisstraf van vijf jaren bevens eene geldboete van 50. Dat beschaafde en goed opgevoede personen zedelijk diep kunnen vallen, was Woens dag aan de correctioneele kamer der airond.- rechtbank te Amsterdam waar te nemen. Een jongmensch, 30 jaar oud, geboren le Soerabaya, als student in de theologie aan de academie te Utrecht ingeschreven, stond met een werkman uit Amsterdam, die van medeplichtigheid beschul digd werd, terecht wegens bedelarij. In 1863 of 1864 was hij als student in de letteren inge schreven en had een jaar daarna het groot mathesis-examen met goeden uitslag afgelegd. Intusschen was zijn vader in Indië gefailleerd, waardoor de zoon geen geldelijke hulp meer erlangde. Dientengevolge trachtte hij door les te geven in zijn levensonderhoud te voorzien. Een paar jaar geleden het hij zich overschrijven als student in de theologie. Nadat hij eenigen tijd voor het propaedeutisch examen gewerkt had, kon hij wegens gebrek aan geld niet verder stu- deeren en kwam toen op de gedachte, door bede len geld te erlangen. Met een brief, waarin zijn toestand geschetst werd en die valschelijk met den naam van Ds. Verhoeffuit Utrecht onderteekend was, zijn inschrijvingsbiljel als student en nog eenige andere papieren, vervoegde hij zich in Den Haag bij eenige voorname ingezetenen en erlangde onge veer 250. Van dat geld betaalde hij eenige schulden en voorzag in zijn levensonderhoud. Van Den Haag vei trok hij naar Amsterdam, waar hij bij een slaapsteehoudster zijn intrek nam. De namen van eenige ingezetenen had hij op een papier, hunne woonplaatsen waren hem echter onbekend; zijn mede- besch. echter, die met vrouw en drie kinderen in het zelfde huis woonde, wilde hem tegen f 2.50 per dag wel bij die personen brengen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Beiden begaven zich nu op weg. De student hing bij de bezoekers een somber tafereel op van zijne omstandigheden, wekte door zijn spreken het mede lijden van verscheidene ingezetenen op en zag zijn moeite met een opbrengst van p. m. 600 beloond. Eenige schulden werden van dat geld betaald, eiken dag ontving de werkman f 2,50 en studie boeken werden aangekocht, om daarvan, met het oog op het af te leggen examen, gebruik te maken. Van Juni tot November 11. bracht de student aldus den tijd door, toen de politie van. zijn han delwijze kennis kreeg en hem in verzekerde be waring nam. Aanvankelijk luidde de aanklacht voor beiden: valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan, en voor den student tevens bedelarij. Het Hof in raadkamer was echter van oordeel, dat de besch. correctioneel moesten terechtstaan wegens bedelarij en medeplichtigheid daaraan, daar het valsche stuk slechts als middel om met beter gevolg te bedelen te beschouwen is. De student erkende voor de rechtbank het hem ten laste gelegde feit de wérkman beweerde geen medeplichtige te zijn geweest, maar knecht van den student. Het O. M., waargenomen door Mr. Op ten Noort, achtte beider schuld wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op het lange voorarrest zou hij zijn requisitoir een weinig verminderen en eischte voor elk de veroordeeling tot een cellulaire gevange nisstraf voor den tyd van 2 maanden. De rechtbank veroordeelde beide bekl. tot de door het O. M. geëischte straffen. Woensdag-avond te 10 uren is te Amsterdam brand ontstaan op de bovenverdieping van een lompenpakhuis in de Uilenburgerstraat. De uit het dak slaande vlam deed voor een ern- stigen brand vreezen, vooral daar drie dergelijke pakhuizen naast elkander gelegen zijn en de zol ders met elkander in verbinding staan. De brand weer was evenwel spoedig aangerukt en den brand na verloop van een half uur meester. Hare taak was echter verre van gemakkelijk; zij moest de slangen door twee nauwe gangen en daarna tot een hoogte van ongeveer 17 meters voeren eer zij de brandende lompen bereikte. Nauwe lijks zullen de spuiten geborgen geweest zijn, of hare hulp werd weder ingeroepen op de Laurier gracht, waar een hevige binnenbrand was ont staan. Ook daar was zij binnen een uur overwin naar van het vernielend element. Een droevig ongeluk had Woensdag middag te Amsterdam plaats. Een knaapje van ongeveer zeven jaar viel op de Prinsengracht van den wal af en door het ijs heenonmiddellijk schoot hij daaronder en niettegenstaande de dadelijk aangebrachte hulp, werd hij eerst toen hel te laat was op het droge gebracht. Door den heer B. Dij kerm an, fabri kant te Breda, is buiten de voormalige Bossche poort aldaar een verplaatsbaar houten woonhuis opgesteld, met acht kamers en voorzien van slaap plaatsen, kasten, trap, privaten enz., zooals in een van steenen gebouwd huis van den eersten rang gevorderd wordt. Het huis is zeer net afgewerkt en tot heden heeft men dergelijk fabrikaat hier te lande niet gezien. Het gebouw zal in Drenthe geplaatst worden; de kosten dezer verplaatsbare houten woning bedragen f 2400. Naar men verneemt is de instructie in zake het tweegevecht, dat op 25 Nov. 11. in de omstreken van Maastricht heeft plaats gevonden, thans afgeloopen, en zijn dientengevolge Jhr. BI. v. T., lste luit. der inf.; H. D., zeepzieder; Mr. Jhr. L. H. M. v. K., wethouder en advocaat te Roermond; T. baron d'A. de B. en F. Von E., 2de luits. der inf., de eerste wegens het aan Jhr. Mr. S., advocaat te Maastricht, met voorbedachten rade toebrengen eener verwonding met een sabel aan het been, waaruit eene ziekte van minder dan 15 dagen is ontstaan, de vier laatsten, allen getuigen bij het duel, wegens medeplichtig heid aan het ten laste gelegde feit, ten correcti oneele verwezen. De rechtbank heeft de behandeling der zaak op 16 Maart a. s. bepaald. Door den commissaris van politie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen eene herbergierster, wonende onder die gemeente, die sedert lang werd verdacht gehouden de onzedelijk heid van zeer jeugdige meisjes te bevorderen; naar men zegt moeten de handelingen dier vrouw van dien aard zijn, dat zij de diepe verachting ten volle waard zijn van de ouders, die in het belarig hunner dochters door de politie werden gewaar schuwd. Menschonteerende praktijken om aan geld te komen moeten ten laste dier vrouw zijn aan h^t licht gebracht. Het stoomschip Princessvan Ant werpen naar Londen met mais, is "Woensdag in de Noordzee gezonken; zeven personen zijn daar bij verdronken en tien gered.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2