ben, wanneer die zeep verraccijnsd is. Terugzen ding der geleibiljetten voor deze zeep naar het kantoor van afgifte, komt echter niet te pas. De debi teering moet geschieden krachtens het door ambte naren ter plaatse van wederinslag afgeteekend geleibiljet, waartoe dat biljet onverwijld door hen bij den ontvanger moet worden ingeleverdterwyl de crediteering moet geschieden ingevolge het geleibiljet, hetwelk voor den uitslag van de goede zeep wordt afgegeven. Deze handeling brengt voorts mede, dat bij peiling der fabriek of bergplaats ook de teruggezonden veraccijnsde zeep steeds onder den voorraad moet worden begrepen, even als dit met onveraccijnsde zeep plaats heeft. Z. M. heeft H. F. J. Ots, ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Baarle- Nassau, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Waalwijk. Den 12den dezer zal van het koloniaal werfdepot naar Nieuwediep vertrekken een deta chement suppletietroepen, sterk 100 man (waar onder 6 onderollicieren) om dien dag aldaar te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Conrad. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger, W. O. E. "Vetter, die van verlof naar Java retourneert en als medegeleide de 2de luit. der inf. van gemeld leger J. L. Koster, H. L. Kusky, P. C. Koopman, J. Hazenberg en de 2de luit. der cava lerie van dat leger A. H. Hoogeveen. Aan J. Smit, te Slikkerveer, gemeente Rid derkerk, is tot wederopzegging vergunning ver leend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland en Utrecht. De lste luit. Jhr. F. A. C. De Geer, van het reg. grenadiers en jagers, is op zyn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, op nonactiviteit gesteld. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Huis8eling G. J. F. Van den Oever, tot burgem. van Lierop G. Kooien; den lsten luit. H. P. C. De Pauw Gerlings, van het 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld, en het bedrag vastgesteld op ƒ700 'sjaars. Gemengd Nieuws. Gisterochtend te 10 uren ontstond te Katwijk brand in het perceel bewoond door J. Van Kuyeren. Weldra sloegen de vlammen naar buiten, terwijl het vuur, aangeblazen door den vrij sterken noordoostenwind, ook de belen dende perceelen dreigde te zullen aantasten. Door de spoedige werking der beide brandspuiten van Katwijk a. d. Rijn alsmede door de hulp van de brandspuit van het gymnasium werd men echter weldra de vlammen meester, zoodat het onheil zich bepaalde lot bovengenoemd perceel, dat ge heel is uitgebrand. Men kan de houding der be volking niet genoeg roemen. Allen, zoo oud als jong, brachten in allerlei voorwerpen water aan om de spuiten te voeden. Het dreigend gevaar is daardoor gestuit en de gemeente vóór groote onhei len gespaard gebleven. Gisterochtend is aan de Schevening- sche Vest te Rotterdam het lijk opgehaald van een tot dusver onbekend manspersoon. Naar men nader verneemt is de con ducteur, wien te Tegelen het ongeval overkwam, by het instappen in den bagagewagen gevallen en onder den trein geraakt. De beide beenen werden hem afgesneden. Naar het gasthuis te Venlo ver voerd, is hij kort daarop overleden. Te Roelof-Arendsveen verloren 11. Zondag twee knapen, van 12 en 13 jaren, op jammerlijke wijs het leven. Beiden hadden zich op het broze ys gewaagd en verdronken. Voor verdere ysongelukken aldaar heeft men waarschijnlijk niet meer te vreezen, daar de pastoor in den tweeden dienst allen, ouden en jongen, streng ver boden heeft zich meer op het ijs te begeven. Te Amsterdam reden Dinsdag-avond twee rijtuigen op de Heerengracht bij de Muider- straat met zooveel geweld tegen elkander, dat de koetsier van een der rijtuigen van den bok werd geworpen en met belangrijke verwondingen, die voor zijn leven doen vreezen, by den chirurgijn Van der Mey ingebracht. De heer en mevrouw JBange, die in het rijtuig zaten, kwamen met den schrik vrij. Het paard raakte te wateï en werd, na anderhalf uur arbeidens, mei een daartoe door een leerlooier afgestane machine uit de gracht geheschen. Het Britsch gouvernement heeft, be halve een fraaien kyker met inschrift, een kost baren zak-chrono in et er mei gouden ketting ten geschenke gegeven aan den gezagvoerder K. J. Lieuwen, voerende het fregat President van Rijckevorselbehoorende aan den reeder F. R. P. Victor, te Amsterdam. De kapitein redde 26 schipbreukelingen van het Engelsche fregatschip Waver ley, dat in den Zuid-Atlantischen oceaan, op den grootst mogelyken afstand van elk vastland, door den brand was vernield. Ze werden door kapt. Lieuwen opgenomen, gekleed en gevoed, en gedurende langen lyd aan boord gehouden, tot aan de ontscheping te Batavia. Uit Ween en wordt gemeld: Verleden week had hier een dames-yswedstrijd plaats, zoo als nooit, naar wy weten, in Europa heeft plaats ge had. Een talrijk publiek van passieve en actieve medeleden der ïjsclub was bijeen. De prijzen waren een paar vergulde schaatsen, een gouden horloge, een paar miniatuur-schaatsen als oorhangers en een ceintuur. Met trompetgeschal werd iedere toer aan gekondigd. Ongeveer een dozijn dames namen aan den wedstryd deel. Trots den hevigen wind en de groote koude werden kunststukken vertoond, die wij zelden door heeren zagen verrichten, zoodat de vroeger gemaakte opmerking, dat Weenen zich beroemen mag op de beste schaatsenrijdsters, op nieuw bewaarheid is. Voor de kenners herinne ren wij alleen de voor- en achterwaartsche krin gen, den dubbelen of driedubbelen cirkel op een en denzelfden voet, den vliegenden Mercurius, de wals, den strik en de spiraal. Na de uitspraak deed zich het zeldzame verschynsel voor, dat de eerste bekroonde den eersten prijs aan de derde bekroonde aanbood, wijl deze h. i. snet meer ge mak en vaardigheid dan zy de verschillende kunst stukken had uitgevoerd. Ten slotte weigerden bei den de pryzen aan te nemen. BUITENLAND. Frankrij k. Buffet heeft gisteren eene bijeenkomst met ver scheidene personen gehad, om zich met hen te verslaan over het regeeringsprogramma. Omtrent de keus der ministers is nog niet beslist. Nadat Buffet een onderhoud had gehad met den heer Dufaure, heeft deze in een der bureaux van de Kamer verscheidene invloedrijke afgevaardigden van het linkercentrum gesproken, o. a. de heeren Gasimir Périer, Laboulaye, Pothuau en Léon Say. Ouitsclilanci- De Nordd. Ailg. Zlg. meldt, dat de Fransche regeering order gegeven heeft in Duilschland 10,000 cavalerie-paarden aan te koopenhet blad heeft daartegen bedenkingen van volkshuishoude- lijken aard en hoopt dat er door de regeering maatregelen tegen genomen zullen worden. Naar men verneemt is in den jongsten ministerraad, gehouden onder voorzitterschap van prins Bismarck, beraadslaagd over de maatregelen, die, genomen zullen worden tegen de geestelyken, die, na de onlangs door den paus uitgevaardigde Encycliek, gehoorzaamheid aan 's lands wetten mochten weigeren. Er moet besloten zijn, een wetsontwerp by de vertegenwoordiging in te die nen, waarby bepaald wordt dat alle geestelyken, die handelen tegen de wetten des lands, de hun van staatswege toegekende bezoldiging zullen ver liezen. Dit wetsontwerp zou reeds in een der eerste zittingen van de kamer van afgevaardigden worden ingediend. Daar de bisschop van Munster de boete niet betaalt, waartoe hy veroordeeld is, heeft hij aan zegging ontvangen om zich in hechtenis te be geven, orn de subsidiaire gevangenisstraf voor den tijd van veertig dagen te ondergaan. Spanje. Door den Univers wordt medegedeeld dat onder de krijgsgevangenen, bij Daroca door Gamundi gemaakt, kolonel Sancho was. Daar deze eenigen tijd geléden twee commandanten van Carlistische steden die in zijne handen gevallen waren wreed aardig had doen vermoorden, werd hij door een Carlistischen krygsraad ter dood veroordeeld. De Spaansche minister van oorlog heeft zich echter door bemiddeling van den gouverneur van Logrono tot don Carlos gewend- en een beroep-gedaan op diens grootmoedigheid, waarvan het gevolg is geweest dat aan Sancho gratie werd verleend. Het bericht daarvan werd door twee Carlistische ruiters naar Logrono overgebracht. De Engelsche consul te Santander heeft voldoening gevraagd voor de beleediging, den kapitein van het Brilsche stoomschip MarieOwen, aangedaaneenige dagen geleden werd Owjen onrechtvaardig in een gevangeniscel opgesloten en door de politie op gruwelijke wijze geslagen. Concha is van Havanna afgereisd. Grroot-Uritannië- De Standard behelst een particulier telegram uit Calcutta, waarin gemeld wordt, dat dé expe ditie naar Chineesch Birrnah, onder aanvoering van kolonel Browne, door de inlandsche Chinee- zen is aangevallen. De heer Mafgaray, van het Corps dér genie, werd vermoord. De gedelegeerden der Schotsche mijnwerkers hebben besloten zes stuivers per werkman te hef fen ten behoeve der werkstakende arbeiders in Zuid-"Wales. John Bright heeft aan den lerschen priester O'Malley een brief geschreven, waarin hy de be weging ten gunste van Mitchell veroordeelt, en de H om e-r ul e-beweging bestempelt als kinder achtig" en- onzinnig. Oostenr.-Hong.Monarchie. Er is bij het hooger- en lagerhuis een keizer lijk rescript voorgelezen over de samenstelling van het nieuwe ministerie. De minister-president ont wikkelde vervolgens het programma van het Ka binet. Hij zeide dat mannen van beide partijen voor het ministerie gewonnen zijn, en dit wettigt de hoop dat deze zitting zegenrijke vruchten zal dra gen. In het lagerhuis heeft de heer Sennyey verklaard, dat hij eene loyale oppositie zal voeren, terwyl hij de regeering zal ondersteunen daar, waar zy op moeilijkheden stuitte, die het gevolg zyn van den overgang. De heer Lonyay gaf te kennen, dat hy de regeeringsvoorstellen, die aan de behoefte des lands beantwoorden, zal ondersteunenvoor 't overige zal hy eene zelfstandige houding aan nemen. Vereenigde Staten. De Senaat heeft gevolg gegeven aan de aanbe veling van Grant en Bristow en de wet op de middelen aangenomen. De Kamer van volksvertegenwoordigers heeft met 149 tegen 80 stemmen de resolutie aangenomen, waarbij de inmenging der regeering in Arkansas wordt afgekeurd. Telegrammen. MONTEVIDEO, 2 Maart. In Buenos-Ayres hebben anti-kerkelijke manifestatién plaats gehad. STOCKHOLM, 3 Maart. De rijksdag verwierp de voorstellen van de regeering omtrent veran deringen in de bepalingen van art. 80 der grond wet, betrekking hebbende op militaire aangelegen heden, en nam in plaats daarvan aan het ontwerp, dat de regeering in het voorgaande jaar op de militaire organisatie had aangeboden, maar dat toen verworpen werd. PARIJS, 3 Maart. Naar men verzekert, heeft Bocher de portefeuille van binnenlandsche zaken geweigerd. Men gelooft dat Buffet vice-president van den ministerraad zonder portefeuille zal worden dat Decazes de portefeuille van buitenlandsche zaken, Dufaure die van justitie, Wallon of Laboulaye die van openbaar onderwys, De Cissey die van oorlog, De Montagnac die van marine, Grlvat die van koophandel, Christophle die van openbare werken, Léon Say die van financiën en Casimir Périer of Lambert De Sainte Cróix de portefeuille van binnenlandsche zaken zal bekomen. LONDEN, 3 Maart. In oostelyk Tennessee heb ben overstroomingen plaats gehad, waardoor eehe schade van 1 millioen dollars is veroorzaakt. MELBOURNE, 3 Maart. Op de Australische kust heeft een orkaan gewoed, waarby het stoom schip Gothenburg te Port-Darwin schipbreuk heeft geleden85 passagiers en 35 man der equipage zijn verongelukt en 3000 ons goud verloren ge gaan. Drie booten vol passagiers dobberen op avontuur en men vreest, dat allen zijn omgeko men. Slechts vier man der equipage zyn gered.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2