Uit Kampen wordt gemeld: Door het ge meentebestuur is een prachtig album aangelegd voor vorstelijke personen, die ons zeldzaam schoone oude stadhuis komen bezichtigenhet titelblad, door onzen stadgenoot den kunstschilder Hein in allegorischen stijl geteekend; is waarlijk fraai te noemen en doet diens penseel en pen alle eer aan. De twaalf op gemeld stadhuis aanwezige kussens en echte gobelins zullen door bekwame handen worden gerestaureerd, waarvan de kosten op 95 gulden per stuk te staan komen. Naar aanleiding van de besluiten der alge- rneene vergadering van het Tooneelverbond heb ben zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur de volgende Commissiën gevormd1°. Commissie voor de beoordeeling van de tooneelstukken, welke voor de driejaarlijksche medaille in aanmerking kunnen komen: de heeren Prof. J. G. De Hoop Schetter, J. A. Alberdingk Thijm, Dr. Max Rooses, A. C. Loffelt en F. C. De Brieder; 2°. Centrale Commissie voor het onderzoek van oude stukken, welke voor het tooneel geschikt gemaakt kunnen wordende heeren A. G. Loffelt, D. F. Van Heyst en J. H. Róssing. Dr. H. J. Van Ankum, hoogleeraar in de zoölogie aan de hoogeschool te Groningen, heeft zich voor den tijd van drie maanden naar Napels begeven, ten einde zich aldaar aan de studie te wijden. Dezer dagen werd te Brussel eene samen komst gehouden van de Nederlandsche Vereeni- ging van Weldadigheid onder presidium van baron Gericke v. Herwijnen. Uit het door den secre taris voorgelezen rapport van het 8sle dienst jaar blijkt het volgende. De gezamenlijke bijdragen en giften, door 321 leden bijeengebracht, hebben tr. 5,960 bedragen. Teijler's stichting te Haarlem steunde de Vereeniging opnieuw met een gift van 100 gulden. De rijke opbrengst der in 1873 ge houden tentoonstelling en verloting hebben de Vereeniging in staat gesteld, aan een, sinds hare oprichting, gekoesterd plan gevolg te geven, na melijk het plaatsen in gestichten van ouden van dagen en invaliden des arbeids. Drie oude vrouwen werden reeds vroeger geplaatst. Dat getal is thans tot vijf gestegen. Een krib in het gesticht voor blinden werd der Vereeniging door de „Société royale de philantropie" aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de tentoonstelling van oude kunstwerken, ten bate dier Maatschappij door de Ned. Vereeniging gehouden. Die krib draagt den naam „Van Lansberge." Eene andere werd tot vereeuwiging van het 25-jarig koningschap van Z. M. Willem III, met de opbrengst van een daartoe georganiseerd concert, behoudens eene bijdrage uit de reserve-kas gesticht. Daaraan is later nog een krib toegevoegd, en thans zal het bestuur den Koning en der Koningin der Nederlanden vergunning verzoeken, aan beide kribben de namen „Willem 111" en „Sophia" te mogen geven. Het bedrag der ondersteuningen beliep omstreeks fr. 10,000, waarmede 268 per sonen of 95 gezinnen werden gebaat. In verband met de nieuwe stoomvaartlijn VlissingenEngeland bestaat, naar men ver neemt, bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen het voornemen, met de aanstaande regeling van den zomerdienst een sneltrein van Vlissingen naar Rotterdam en omgekeerd te doen loopen. De eerste trein die uit Vlissingen vertrekt en de laatste die daar aankomt zouden dan snel treinen worden. Hierdoor zal het traject Vlissin genBreda in 45 minuten minder afgelegd worden. Van het instructie-bataljon zullen acht onder officieren deelnemen aan het in deze en de volgende maand in Den Haag onder presidium van den luit.-gen. Mac Leod, inspecteur der inf., te houden examen voor den rang van 2dën luit. De lsle luit. P. A. Van Buuren, van het 6de, en de 2de luit. J. A. E. C. A. Timmerman, van het 3de reg. inf., zyn, te rekenen van 1 April a. s., benoemd tot onderwijzers bij den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van 2den luit. en in verband daaimede bij het 5de reg. infanterie overgeplaatst. De Duitsche postadministratie heeft bekend gemaakt, dat voortaan bij geldverzending naar Nederland de Nederl. gulden zal werden berekend ep 1 mark 77 penningen. Door den minister van financiën is ter kennis van belanghebbenden gebracht dat de vermoedelijke belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen te Har- lingen, na aftrek der kosten wegens reizen, druk werk, enz. kan worden geraamd op/"950's jaars. Door fabrikanten van drijfriemen voor fabriek- werktuigen wordt leder ingevoerd, dat uit de gewone gelooide huiden is gesneden, met vetachtige zelfstandigheid bestreken is om het meer buig zaam te maken, en min of meer uitgezet om te voorkomen dat de riemen later zouden rekken. Dit leder is dus niet enkel gelooid en behoort mitsdien niet tot het „zoolleder, tuig- en zaal leder" belast met 4 pCt. der waarde, maar tot de „bereide huiden en vellen van alle soorten", belast rnet een invoerrecht van 2 pCt. der waarde. Ten einde dit laatste recht te doen toepassen, is het echter niet voldoende, dat uit de aangifte ten invoer blijkt, dal het leder voor drijfriemen bestemd is. Door den minister van financiën is daarom bepaald, dat de aangifte bovendien ook uitdruk kelijk moet vermelden, dat het niet enkel gelooid maar ook verder bewerkt is. Majoor L. Ridder van Rappard is van het 2de bij het 3de regiment huzaren te Haarlem overgeplaatst. Door oud-kweekelingen van het Athenaeum Illustre te Amsterdam zal een adres aan de Tweede Kamer worden gericht, houdende verzoek om aan deze inrichting van hooger onderwijs het recht toe te kennen om op dezelfde wijze en met dezelfde gevolgen als de Rijksuniversiteiten examina af te nemen en doctorale diplomata te verleenen. Aan het ministerie van marine is gisteren aanbesteedhet bouwen en leveren van een loods- kotter met beschieting en mastgestel. Hiervoor waren vier biljetten van inschrijving ontvangen. Het minst was ingeschreven door den heer P. Van Goor te Hasselt, voor f 13455. Z. M. heeft aan J. M. Schot, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als landmeter 1ste kl. bij het kadaster. De Ned. Bank had op 1 Maart bij een muntmateriaal van f 138,444,266.455 voor eene som van f 125,457,963.62 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwyl het muntmateriaal op zijne beurt 50,183,185.445 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. Z. M. heeft aan Mr. A. Six, op zijn verzoek, met 1 April, eervol ontslag verleend als kantonr. te Voorburg; aan Mr. A. Looijen, op zijn verzoek, met 1 April, eervol ontslag verleend als off. van just, bij de arrond.-rechlbank te Hoornden 2den luit. A. A. Van den Bosch, van het reg. veld-art., op zijn aanvrage, te rekenen van 20 April, op nonact. gesteld, en vergund zich gedurende zijn nonact. bui tenslands op te houden. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks 4 uren is het achtjarig kindje van zekeren B., timmerman, wonende op de Waardgracht alhier, door een hoepel van het ijs af te halen er doorgezakt en door spoedig aangebrachte hulp met moeite gered. Maandag-avond heeft in Den Haag- een nachtwaker op het Buitenhof het te kwaad gehad met een beschonken manspersoon, die in een worsteling hem tegen den grond wierp, ten gevolge waarvan deze politiebeambte het sleutelbeen brak. De vechtersbaas is in arrest genomen, en tegen hem wegens verzet tegen het openhaar gezag proces-verbaal opgemaakt. Het prov. gerechtshof in Zuid-Ho 1- land heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van H. Muller Sz., koopman enz. onder de firma H. Muller en Zn. te Rotterdam, appellant van een vonnis der rechtbank aldaar van 18 Februari 1874 contra 1°. E. Oort, scheepsgezagv. en 2°. de naamlooze vennootschap de Stoomvaart-maat schappij „Nederland", geïntimeerde, strekkende om alsnog toe te wijzen de in eersten aanleg afgewezen vordering van den eischer, nu appellant, tot het bekomen van vergoeding der schade, ver oorzaakt door het op 19 Mei 1871 verbranden der goederen, welke door hem waren ingeladen in het stoomschip Willem IIIgevoerd door den eersten, toebehoorende aan de tweede geïnti meerde. Het hof oordeelde, dat de oorzaak van den brand niet is bewezen, en dat de appellant dus terecht de schadevergoeding heeft gevorderd met het oog op de onbekende oorzaak van den brand; dat volgens art. 345 wetboek van koop handel de schipper in het algemeen voor alle schade aansprakelijk is; dat de schipper, zich beroepende op een der drie gevallen, waarin deze aansprakelijkheid volgens de 2de alinea van gemeld artikel ophoudt, het bewijs van het bestaan dezer exceptie heeft te bewijzendat hij zich wel heeft beroepen op overmacht, maar dat die niet is be wezen, daar de brand in dit geval niet als zoodanig kan worden beschouwd; dat dus de algemeene aan sprakelijkheid van den schipper is blijven bestaan. Daar derhalve naar 's hofs oordeel de appellant door het vonnis a quo is bezwaard, heeft het hof het vonnis der rechtbank vernietigd, den eersten geïnt., zelfs bij lijfsdwang, veroordeeld tot vergoeding der schade c. e. en de tweede geïnt. aansprakelijk verklaard voor datgeen, waartoe de eerste is veroordeeld. Ook in het proces van den heer Mel- vill, gevoerd tegen het gemeentebestuur van Den Haag, betreffende eene vordering tot terugbeta ling van een gedeelte van door hem naar zijne meening te veel betaalden hoofdelijken omslag, is de burgemeester in het gelijk gesteld. De arrond.- rechtbank gaf gisteren hare decisie en ontzeide den eischer zijne vordering lot teruggave. De trein, gisteren te 4 u. 55 m. op den Rijnspoorweg uit Amsterdam naar Rotterdam vertrokken, heeft tusschen Amsterdam en Breu- kelen, ten gevolge van een defect aan een wiel der locomotief, een uur oponthoud gehad. De postiljon C. Hout, komende van Amsterdam, op weg naar Hoorn, is bij Schare- meer, door het schichtig worden van zijn paard, met paard en kar op en door hel ijs geraakt; alles is met veel moeite gered en erg beschadigd weer opgehaald. Eene dame, die op de postkar zat, heeft belangrijke kneuzingen bekomen. De postiljon is met een nat pak tot nogtoe vrij gekomen. Het O. M. bij het prov. gerechtshof in Overijsel requireerde gisteren voor den gefailleer- den commissionair in effecten Isaac Wolff, laatst wonende te Kampen, thans te Zwolle in hechtenis, schuldigverklaring aan de misdaad van bedrieglijke bankbreuk, en veroordeeling te dier zake tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De advocaat van den besch., Mr. J. D. Van Ketwich Verschuur, te Zwolle, concludeerde tot vrijspraak. Dinsdag a. s. zal het arrest in deze zaak worden uitgesproken. De rechtbank te Arnhem heeft giste- ren den jongeling op de kostschool te Elburg, die uit onvoorzichtigheid de oorzaak was van den dood van zijn kameraad, veroordeeld tot 14 dagen cellulair. Maandag-avond is de conducteur d. R., van de Maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen, bij het vertrek van trein 78 (een goederentrein, waarop geene kaartjes te con troleeren zijn) aan het station te Tegelen van den trein gevallen; hij geraakte onder de wielen en is aan de gevolgen overleden. In de gemeente Emmen is eene oude vrouw door het vuur in eene stoof in brand ge raakt en aan de brandwonden overleden. Te Rien (Friesland) is een man zoo danig met het hoofd op het ijs gevallen, dat hij onmiddellijk is overleden. Nabij Bolsward is een man verdronken. BUITENLAND. Frankrij li. De heer Buffet heeft gisteren met den president der republiek eene conferentie gehad. Naar men verzekert liep de beraadslaging over de vraag: of de heer Buffet als president der nationale verga dering niet meer diensten kon bewijzen dan als hoofd van het Kabinet. De heer Buffet meende dat hij, bij de verdeeldheid tusschen de partijen, als president der nationale vergadering beter dan in hoedanigheid van minister-president in staat was,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2