mede, dat Multatuli te ongesteld was om te ver schijnen. Mej. Baart werd afzonderlijk terugge roepen, nadat mej. Krüseman en de heer D. Has pels waren verschenen. De indruk, dien het stuk maakt, is matig, ofschoon het door het Gezelschap zeer goed was ingestudeerd. De heer D. P. Schouw Zantvoort, pred. te Leiderdorp, is beroepen tot pred. bij de Nederl. Herv. gemeente te Harderwijk. Ds. Böhringer in Den Haag heeft het be roep aangenomen voor de Luthersche gemeente te Amsterdam. Te Weesp is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer Johan Godart van Gendt, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, commandeur der orde van de Eikekroon. Eene schilderij van Frans Hals, in 't hofje van Vrouwe v. Beresteyn te Haarlem aanwezig, willen regenten aan 't buitenland verkoopen. Er is reeds een kopie gemaakt, om er voor in de plaats te hangen. Een belangstellende vraagt in de N. R. Ct., of de Staat niet zou verplicht zijn 't stuk te koopen, om een kunststuk voor 't va derland te redden. Door B. en Ws. te Amsterdam is gisteren op het raadhuis in het openbaar aanbesteedhet onder profiel brengen, rioleeren en bestraten van eenige nieuw aangelegde wegen in het nieuwe kwartier der stad, tusschen de Utrechtsche en Leidsche poorten, met het onderhoud dier werken tot ultimo December 1875. Het laagst werd inge schreven door de heeren J. Kooy te Amsterdam en Reimer te Rotterdam, voor de som van ƒ120,400. Mede werd aanbesteed het uit diepen der stads-buitenwateren, van het IJ en de dokken. Aannemers zijn geworden de heeren M. Deutekom en W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor de som van ƒ18,500.57. Bij beschikking van den minister van ko loniën, van 26 Februari 11., zijn de hoofdonder wijzeressen J. C. Daverveldt, J. H. M. Thissen, J. "W. F. Boerema en A. M. E. Keyzer, en de hulponderwijzeressen C. H. Verwohlt, E. H. Zaal berg, C. E. Van Schooten, E. H. M. Syriër, O. H. G. Van Steeden, M. F. Der Kinderen, A. J. Le- feber, A. M. Mikkers en E. A. Van der Meyden gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot hulp onderwijzeres voor den dienst daar te lande. De volgende officieren worden met 16 Maart a. s. geplaatstaan boord van Zr. Ms. raderstoom schip Bromo, de luif.-ter-zee 1ste kl. H. Quispel, als 1ste officier, de luit.-ler-zee 2de kl. A. G. I. baron Van Plettenberg, J. Schimmel en J. Last drager, de olfic.-van-gez. 2de kl. A. Pieters en de offic. van admin. 2de kl. W. F. Klompéaan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Merapide luit.-ter zee 1ste kl. L. A. Walaardt Sacré, als 1ste ofGc., de luit.-ter-zee 2de kl. W. M. J. Visser, G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop en G. J. De Vriese, de offic.-van-gez. 1ste kl. J. O. Hart- hoorn en de offic. van admin. 2de kl. E. T. Cou rier dit Dubekart aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luit.-ter-zee 2de kl. P. Holt- zapflel, L. A. H. Lamie en J. Roosenburgen aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk, de luit.- ter-zee 2de kl. J. H. Cremer. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal morgen niet plaats hebben. Tweede Kamer. In de zitting van heden is art. 1 van het ontwerp, houdende aan sprakelijkheid der ondernemers van spoorweg diensten voor veroorzaakte schade bij uitoefening van den dienst, na langdurige discussiën aange nomen met 61 tegen 11 stemmen. De discussie is gevorderd tot art. 3 en 't daarop voorgestelde amendement-Godefroi. De voorstellers een er enquête omtrent de regeling van het toezicht op de spoorwegen wenschen die te doen loopen over de vraagpunten 1. Hoever behoort het toezicht van het staatsgezag op de uit oefening der spoorwegdiensten te gaan 2. Welke voorschriften zijn noodig tot verzekering eener goede uitoefening van spoorwegdiensten in het belang van het openbaar verkeer en van de zeker heid van personen en goederen Van 24 Jan. tol 20 Febr. zijn door long ziekte aangetast: in Zuid-Holland 135, in Noord- Holland 2, in Utrecht 1, in Friesland 226, in het Rijk 364 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 275 runderen aangetast. Z. M. heeft aan H. Gooymans, met 15 Maart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Mook en Middelaar, en tot burgem. dier gem. benoemd F. G. O. Gooymansaan C. A. De Zwart de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs, hem bij besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, van 8/15 Februari 1870 ontnomen, teruggegeven. Gemengd Nieuws. De ar rond.-rechtbank in Den Haag deed gisteren uitspraak in de in appèl behandelde vordering van den heer Van Lennep, betreffende de restitutie van hoofdelijken omslag. Met vernie tiging van 's kantonrechters vonnis, is den eischer, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., zyne vordering ontzegd, zoodat de gemeente in het gelijk is gesteld. Gisternacht geraakte aan het Toe steiger te Rotterdam, vermoedelijk door het over matig gebruik van sterken drank, zekere C. N., polderwerker van beroep, in 't water. Hij werd spoedig daarna opgevischt. Niettegenstaande alle onder toezicht van een deskundige aangewende pogingen, is het niet mogen gelukken de levens geesten op te wekken. Zekere S. te Amsterdam heeft zich uit de voeten gemaakt en van zijn meester 2200 gulden medegenomen. Men denkt, dat hij met zijn vrouw naar Engeland zal trachten te ontkomen; doch de noodige maatregelen zijn ge nomen om dat te verijdelen. Men meldt uit Z a a n d ij k van 28 Febr.: Gisteravond te halfnegen had alhier in de Zaan een verschrikkelijk ongeluk plaats. Negen werk lieden, van den molen huiswaarts keerende, maakten gebruik van een roeiboot, die lek bleek te zijn. Toen de boot van wal gegaan en op het midden der rivier was, vond men het spoedig raadzaam haar te verlaten, daar zij reeds in zin kenden toestand verkeerde. Van de negen perso nen kwamen er acht aan wal, van welke twee in bewusteloozen toestand. Een bezweek nog dien zelfden avond. Het was een weduwnaar met 7 kinderen. De negende persoon, een jongeling van omstreeks 20 jaar, was in de boot gebleven en is verdronken. Drie preventief gevangenen te Arn hem, van welke twee onlangs door het hof van Gelderland tot crimineele strafwaren veroordeeld, hebben Zondag-nacht gepoogd de cel, waarin zij in de gevangenis aldaar gezamenlijk waren opge sloten, te ontvluchten. Met behulp van ijzeren staven hunner kribben hebben zij getracht den muur der cel te ondergraven, om zoodoende een riool op een binnenplaats, dat hen naar buiten zou voeren, te bereiken. De noodige tijd tot uit voering van dat plan heeft hun echter ontbroken in den morgenstond werden de aard werkers door de komst van den gevangenbewaarder gestoord. Hun zucht naar de vrijheid zal hun nu nog een correclioneele gevangenisstraf voor poging tot ontvluchting met braak op den hals halen. Het lijk, dat verleden week in de bosschen bij Zevenaar gevonden is, blijkt te zijn van een Duitscher, die gewoon was bij de boeren spek op te koopen. Zijn schedel was zeer ge kwetst en deed vermoeden, dat hij zich door mid del van een pistoolschot van het leven heeft be roofd. Onder de gemeente IJ s e 1 muiden is de 24-jarige E. Siero uit een boom op het ijs in een sloot gevallen, waardoor hij zoo ernstig be zeerd werd, dat hij den volgenden dag in het stads-ziekenhuis te Kampen is overleden. Zaterdag-morgen had teUsquerteen treurig ongeval plaats. Een man van 37 jaar, bezig zynde met het leggen van een rieten dak, had het ongeluk op den steiger een misstap te doen, met het noodlottig gevolg, dat hy naar beneden viel en onmiddellijk een lijk was. Hij laat eene weduwe en zeven kinderen na. In de J av abode worden eenige bijzon- derheden medegedeeld omtrent het sneuvelen van den 'lsten luit.-kwartiermeester Muller. Deze offi cier maakte deel uit van een konvooi, dat in de Atjinrivier door den vijand werd overvallen. Tot aan de borst in het water staande, werd hij door de vijanden omringd. Reeds door hen verwond en geen kans ziende om uit hunne handen te komen, heeft hij zich niet levend willen over geven en zich met zijn revolver voor het hoofd geschoten. Een Europeesch fuselier van het kon vooi, die dezen officier ter hulp snelde, werd door hem afgewezen, waarschijnlijk omdat hij zóó door den vijand omringd geen hoop op red ding meer zag. Bij den aanval op Longbatta zijn de zwaarste verliezen geleden door het 10de bataljon onder majoor Van der Meer. De positie van die troepen moet een oogenblik verschrikkelijk geweest zijn. Naar de missigit terugtrekkende, moesten de soldaten tot aan hun middel door moerassen wa den, terwijl zij van twee zijden aan het schroot der Atjineezen waren blootgesteld. Het bataljon verloor dan ook 1 sergeant, 2 korporaals, 1 hoorn blazer en 14 fuseliers aan gesneuvelden, terwijl 3 sergeanten, 2 korporaals, 2 hoornblazers en 22 fuseliers zwaar gewond en 13 nog licht ge wond waren. Sommigen van de onzen zonken zwaargewond in den modder weg. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 22 tot 27 Febr. 1875. Wederom leverde de beurs weinig opmerkens waardigs op en bleven handel en varialiën over het algemeen beneden het middelmatige. Behalve in eenige der als 't meest solide bekend staande fondsen, werd er weinig nieuw geld aan de effec tenmarkt toegevoerd, hoezeer er blijkbaar overvloed is van losliggend kapitaal, waardoor dan ook de prolongalie op 3'/2 pCt. bleef. De daling der Indische Spoorwegaandeelen, die op de tijding der vreeselijke overstrooming, waar door Java geteisterd werd, op 713/4 pCt. vielen, waarna zij zich echter weder tot 75 pCt. her stelden, is bijna het eenige feit, dat te vermelden valt, want het ontwerp van wet lot amortisatie van 10,000,000, dat onder andere omstandig heden wellicht den prijs van onze Nationale Schuld eenigszins zou hebben opgedreven, is nu om zoo te zeggen bloot voor kennisgeving aangenomen, omdat rnen zich te zeer bezig hield met het ge beurde op Java. De meeste onzer industrieele obligatiën bleven goed prijshoudend en worden meer en meer voor geldbelegging gezocht. Van de buitenlandsche Staatsfondsen behielden ook de Russische de ferme prijzen waartoe zij geklommen zijn, evenals de meeste Spoorwegfondsen. Spaansche fondsen, vooral buitenlandsche, bleven in dalende richting; na tot 21 */4 pCt. gevallen te zijn, herstelden zij zich ten laatste nog weder op 22'/4 pCt. Turksche, Egyptische en Peruaansche Obligatiën mochten een klein avance maken, van */4 tot 3/4 pCt; Oostenrijksche waren stationair en zijn bijna verlateneen enkele maal nu en dan poogt men er het oude leven in aan te wakkeren, maar te vergeefs, het publiek wil er niet aan en zoo raken die fondsen, die eenmaal zoozeer de hoofdrol op de beurs speelden, langzamerhand in het ver geetboek. Desgelijks is het met de meeste Noord-Ameri- kaansche Spoorwegfondsen. Luttel slechts gaat er, sedert lang reeds, in om, en hoezeer de richting over het geheel dalende is, mag daaraan niet te groote beteekenis gehecht worden, omdat bij het geringe verlier dat zij hebben, enkele stukken, ter markt gebracht, reeds voldoende zijn om eene daling te veroorzaken, 't Eenige dat van deze fondsen valt te vermelden is eene daling van D/4 pCt. van de Certif. North-"Western, waarvan men zich echter geen rekenschap weet te geven. BUITENLAND. Frankrij k. In de Nationale vergadering is gisteren over gegaan tot het verkiezen van het bureau. De drie groepen der linkerzijde en het rechter-centrum, benevens de gematigde rechterzijde, brachten hunne stem op den heer Buffet, als voorzitter, uit. De rechterzijde stemde voor de herkiezing van het geheele aftredend bureauten slotte is met 479 van de 542 uitgebrachte stemmen Buffet als pre sident herkozen. Tot secretarissen zijn gekozen de heeren Cazenove, Duchatel, Ségur, Voisin en Lamy (linkerzijde)tot quaestoren de heeren Baze,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2