den eischer zijn eiscli en veroordeelde hem in de kosten. De reddingboot uit Texel, bemand met 40 man, is gisteren uitgegaan om eenige per sonen te redden, welke op zee op ijsschollen rond drijven. Naar men verneemt zou het gerech- telijk onderzoek van het lijk van Neeltje Leen- dertse, te Haarlemmermeer, geen bevestiging van het vermoeden van een gewelddadigen dood heb ben opgeleverd. Donderdag-middag heeft onder de gemeente Didam een onbekend manspersoon, tusschen de 40 en 50 jaren oud, door een pistool schot zich van het leven beroofd. Nadere bijzonder heden ontbreken. Gisterochtend heeft te Arnhem eene vrouw, weduwe met kinderen, na eerst gepoogd te hebben zich door ophanging enz. van het leven te berooven, tot vitriool haar toevlucht genomen. Zij is naar het stadsziekenhuis gebracht, maar rr.oet reeds overleden zijn. Dinsdag is te "Wezepe een kind, onge veer 4 jaren oud, van G. J. H., in een ketel met kokend water gevallen, en na het doorstaan van hevige pijnen den volgenden dag overleden. Te Eindhoven is M. B., gewezen agent der brandwaarborgmaatschappij „Securitas", door den wachtmeester der maiéchaussée in voor- loopig arrest genomen, beschuldigd van valsch- heid in geschriften. Hij schijnt na zijn ontslag nog gelden geïnd te hebben met oude quitanties, waarin hij de noodige veranderingen aanbracht. Te Hesselingen, onder Staphorst, heeft Donderdag een vechtpartij plaats gehad tus schen beschonken Ruinerwoldsche, Veeninger- en Staphorster boeren-jongelingen. De politie moest er bijgehaald worden, en reeds zijn twee personen in arrest genomen. Een Staphorster boer is vree- selijk over den hoofdschedel gesneden, waardoor een geweldig bloedverlies moet zijn veroorzaakt. De gemeenteraad van Odoorn, die de bezoldiging voor den hoofdonderwijzer aan de school te Exlaarveen op 300 heeft vastgesteld, kan voor die som geen liefhebber vinden. Gedu rende ruim acht maanden is men daar" reeds van het noodige onderwijs verstoken. De uitgezonden wervers uit de ver schillende garnizoensplaatsen voor de aanwerving van militairen, bestemd voor het Indische leger, hebben in het geheel 26 man aangebracht, waar onder die behooren van de gestichten te Veen- huizen. De meeste wervers zijn geheel zonder manschap in hun garnizoen teruggekeerd. In eene der eerstvolgende vergade ringen van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van state zal behandeld worden het beroep, ingesteld door den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in Den Haag, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland, waarbij is gehandhaafd de door B. en Ws. verleende vergunning tot het bouwen eener R.-K. kerk in de Parkstraat. Aan het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken en in de archieven van de provincie Namen zijn diefstallen van zeer belang rijke schrifturen ontdekt. Een gedeelte werd terug gevonden ten huize van een vroeger beambte bij de posterijen, zekeren De Kessel, te Namen. Vele andere zijn echter verkocht en, naar men vreest, naar het buitenland verzonden. De Brus- selsche rechter van instructie, Hector Willemaers, heeft de zaak in handen. Uit de bibliotheek van het departement van buitenlandsche zaken wordt onder anderen een handschrift vermist, dat voor de Nederlandsche heraldiek van hooge waarde is. De 400 bladen, waaruit dit uitstekend geconser veerd boek bestaat, bevatten de geschilderde wa pens en blazoenen van een aantal meerendeels Nederlandsche geslachten; naast de wapens zijn verklarende aanteekeningen geplaatst. BUITENLAND. Frankrij k. De Pays meldt dat de prenthandelaren te Parijs aanzegging hebben gekregen, om de por tretten der Bonapartistische familie voor de glazen hunner winkels weg te nemen. De minister van onderwijs, eeredienst en schoone kunsten, de heer A. De Cumont, heeft tot den directeur der schoone kunsten een brief ge richt, waarin hij dezen uitnoodigt om onverwijld een verslag op te maken over den staat der graf tomben van Molière en La Fontaine op Père- Lachaise, en vooral na te gaan, of men met eenige reparatiën zal kunnen volstaan, dan wel of er voor beide dichters gedenkteekenen behooren te verrij zen, zoowel hunner als Frankrijk waardig, dat hen onder zijne doorluchtigste zonen telt. Ouitschlaricl. Bij de commissie tot onderzoek van de wet op de kerkegoederen der katholieke gemeenten in Pruisen is een voorstel gedaan, om die wet, als zijnde in strijd met de grondwet, te verwerpen, en in overweging te geven, het beheer over de goederen der gemeenten aan de bisschoppelijke autoriteiten over te dragen en het recht op staatstoezicht nader te regelen. Dit voorstel is met '17 tegen 3 stemmen verworpen. In dezelfde zitting heeft de regeerings-commissaris medegedeeld, dat het ministerie bezig is met de voorbereidende werkzaamheden voor eene wet ook op het be heer over de goederen der bisdommen. In de wijk Friedrichsberg, builen de Frank- forter poort te Berlijn, heerschen sinds eenige dagen de pokken. De ziekte heeft zulk een epide misch karakter, dat de politie aan de ouders van schoolplichtige kinderen heeft verboden, hen naar school te zenden, niet alleen zoodra de ziekte in hun eigen gezin, maar ook wanneer zij bij hunne boven-, beneden- of andere buren in hetzelfde huis uitbreekt. Het bericht, dat de bisschop van Straats burg had geweigerd, voortaan eiken Zondag bij de godsdienstoefening te doen bidden voor het rijk en den keizer, wordt in eene Straatsburger correspondentie tegengesproken, onder mededeeling dat reeds last is gegeven om aan de aanschrijving uit Berlijn te voldoen. Het wetsontwerp om de Pruisische Bank tol eene Rijksbank te maken is bij den Pruisi- schen landdag ingediend. De voorwaarden zijn dezelfde, die bij de discussie over de Bankwet in den rijksdag breedvoerig zijn behandeld. Te Berlijn is een plan opgemaakt voor den aanleg eener begraafplaats voor de koninklijke familie. Er wordt voorgesteld: een open ruimte van ruim 35 meter in het vierkant, aan alle zijden omsloten door een zuilengang met graf kelders; aan de oostzijde eene localiteit voor het verrichten van l'ykplechtigheden. De kosten wor den begroot op 3,078,000 mark. De hiertoe noo dige voorstellen zijn bij het Huis van afgevaar digden ingezonden. Spanje. De gravin van Girgenti, zuster des Konings, zal zich te Madrid vestigen om de honneurs van het koninklijke Huis waar te nemen. De koning zal gedurende eenigen tijd op het jachtslot van het Prado, op een uur afstands van Madrid, verblijf houden. Van het oorlogstooneel verneemt men dat de regeeringstroepen bij Fanzara (in de provincie Castellon) twee commandanten en 16 soldaten der Carlislen verrast hebben. Slechts twee dier soldaten brachten er het leven bij af. Eene offïcieele dépêche van generaal Concha uit Cuba van 22 dezer meldt, dat de opstande lingen uit de omstreken van Cinco-Villas, waar zij eenige huizen verbrand hadden, verdreven zijn. Maxima Gomez, dien men vervolgd had, was genoodzaakt zich achter de linie van Incaro terug te trekken. Groot-Britannië. In antwoord op eene vraag van den heer Pim heeft de heer Bourke gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen met Uruguay sinds 1871 afgebroken zijn. De Britsche consul te Montevideo had bericht dat aldaar, sinds de onlusten in Januari, een nieuw gouvernement aan 't roer was, en dat het Brit sche eskader daar ter plaatse voldoende was tot bescherming der belangen van Britsche onderdanen. Italië. De meeste Italiaansche provinciebladen zijn dezer dagen vol geweest van berichten over de strenge koude en de groote hoeveelheid gevallen sneeuw. Te Milaan hielden de buien van den l9den des avonds tot des namiddags van den 20sten aan, toen de sneeuw 52 centimeter hoog lag. Om de straten schoon te vegen zijn den eersten dag 3500, den tweeden 4500 man aan het werk gezet. Te Venetië, waar de sneeuw niet minder overvloedig was, ging zij met een woedenden orkaan gepaard. In Savona moest de postdienst gestaakt worden en lag de sneeuw op sommige plaatsen ter hoogte van één meter. Uit Fiumicino wordt gemeld, dat de pei lingen en andere onderzoekingen, door de inge nieurs verricht, de mogel'ykheid bewijzen om eene haven, een bevaarbaar kanaal en de noodige bassins aan te leggen, ten einde de plannen van generaal Garibaldi tot regeling van den loop des Tibers te verwezenlijken. Telegrammen. BERLIJN, 26 Februari. Volgens de Post heeft de Spaansche regeering te Konstantinopel aange toond, dat Alphonsus slechts wegens den korteren duur van de reis door den Weener en niet door den Konstantinopelschen gezant de mededeeling van zijn troonsbeklimming te Bucharest liet doen. Mazo heeft slechts een persoonlijk schrijven van Alphonsus, als uitdrukking van diens persoonlijke sympathie, overhandigdeene demonstratie als erkenning van de zelfstandigheid van Rumenië werd daarmede niet bedoeld. KOPENHAGEN, 26 Februari. Uit Santa-Cruz wordt van den 25sten getelegrapheerd, dat het leggen van den telegraafkabel tusschen Trinidad, Santa-Cruz en Sint-Thomas gelukkig geslaagd is. ROME, 26 Februari. De senaat heeft gisteren het artikel van het strafwetboek, waarbij de doodstraf wordt behouden, met 73 tegen 36 stemmen aangenomen, en het voorstel van den heer Pica, om die straf niet toe te passen dan met toestemming der gezworenen, naar de com missie verzonden. LONDEN, 27 Februari. De bark Bella Hillf van Liverpool naar Valparaiso bestemd, heeft te Balbriggan (graafschap Dublin) schipbreuk ge leden; 24 menscheri zijn er bij omgekomen. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de Spaansche regeering tegenover Duitschland dezelfde vergissing heeft begaan als tegenover Turkije, bij de mededeeling der troonsbestijging van koning Alphonsus. Zij heeft namelijk die mede deeling aan de Zuidduitsche Staten gedaan door tusschenkomst van den gezant te Weenen. INGEZONDEN. Mde R.f Ik neem de vrijheid u te verzoeken voor het volgende een plaatsje in uw veelgelezen blad in te ruimen. Dat het hier ter stede wordt toegelaten honden als trekdieren te gebruiken, wil ik niet beoor- deelendoch ten sterkste kom ik op tegen moed willige mishandeling: deze toch is ver boden. Doch ter zake. Eiken dag rijdt een met honden bespannen wagen langs de Mare. Onder deze honden bevindt zich een bijzonder kwaadaardige, zoodat zijn nevenman, die veel zwakker is, daarvan voortdurend de dupe wordt. Hierdoor ontstaat (geen dag uitgezonderd) een hevig gevecht; aanval van deze, zooveel mogelijk verdediging van gene zijde. Het zwakker dier met bloedenden kop en ooren laat zich ten laatste liever door het wiel aanrijden, dan naast zijn gevreesden buurman te loopen, of wijkt bij de her haalde woedende uitvallen ter zijde uit, waardoor de wagen in verkeerde richting geraakt en de zachtmoedige eigenaar de honden onder aan houdend gegil en gejank weder een eind voort- sleurt, totdat het gevecht opnieuw begint. Zou het, tegen beter weten in, naast elkander spannen van honden, die steeds blijken de sterkste antagonisten te zijn, soms niet onder den term „mishandeling" vallen? Ik hoop dat de politie door hare tusschenkomst spoedig op deze vraag een bevestigend antwoord zal geven. Ontvang, M. de R., mijn dank voor de plaat sing dezer regelen. Met achting Uw dw. Dr. W. B.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2