LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4617. A". 1875. I Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers-n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grooterc letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 27 Februari. De tweede quartett-soirée verschafte gister avond aan een vrij talrijk en uitgelezen publiek in de groote zaal der Stadszaal een benijdens waardig genot. Te zelden toch wordt men in de gelegenheid gesteld het spel onzer vijf stadgenooten, die zich, met Wetrens aan 't hoofd, tot dat doel vereenigd hebben en met zulk eene uitstekende eenheid in voordracht samenwerken, te bewonderen. Ook nu was het programma keurig samengesteld en werden de verschillende nummers met veel gevoel en virtuositeit op voortreffelijke wijze ver tolkt. De aanwezigen toonden zich dan ook voor al het schoone zeer dankbaar. Wij vernemen dat de rederijkerskamer „Borger" alhier, evenals ten vorigen jare, ook nu weder door het bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeeling Alphen en Aarlan- derveen, is uitgenoodigd om op 9 Maart e. k., in eene vergadering met dames, aldaar op te treden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 85101 vol wassen personen en van 2743 kinderen. In de heden gehouden verloting der voorwerpen, aangekocht voor den 16den jaargang der Kunst- kronijk, is de hoofdprijseen compleet salon-ameu blement, bestaande uit canapé met twaalf stoelen en twee voltaires, mei salon- en canapétafel en étagèrekast van noteboomenhout, met zwart en zijde gestoffeerd, gevallen op N°. 1710; een 7-octaafs pianino op N°. 1749, een marmeren pendule met coupes op N°. 2115, een eleclro-uurw^rk op N°. 91, een gouden damesgarnituur op N°. 3371een schil derij van Jan Striening: kinderen voor een woning, op N°. 2994; een toilet-tafel met tule en netel doek op N°. 2939, een geborduurde sluimerstoel op N°. 1134, een dames-werktafel op N°. 85, een zilveren koffiekan met étui op N°. 3365, een zilveren theepot en melkkan met étui op Nos. 1194 en 3076, een paar zilveren trommels met étui op N°. 757, een milieu en twee fruitschalen op N°. 640, een gouden armband op N°. 1949. De vol ledige uitslag zal aan de deelnemers worden toegezonden. Het Amslerdamsch Studentencorps heeft Donderdag den 243sten dies natalis van het Athenaeum op waardige en luisterrijke wijze gevierd. Namens het corps werd in den Stadsschouwburg eene gala-voorstelling gegeven, die door een talrijk en uitgelezen publiek werd bijgewoond. Men gaf „Een Amsterdamsche winteravond in 1632", van wijlen Mr. Jacob van Lennep (een gelegenheidsstuk van het tweede eeuwfeest in 1832) en het allerver- makelijkst blijspel Het Zangersfeest", van Von Moser, 't welk door het gezelschap der heeren Albregt en Van Ollefen verdienstelijk werd gespeeld. De dames De Vries, Albregt-Engelman en Eveline Kapper ontvingen elk een bloemruiker. Het eerste stuk muntte uit door fraaie costumes en toe- passelijk decoratief. Aan de toejuichingen ontbrak het dan ook allerminst en evenmin werden die gemist toen bij 't begin en 't einde der voorstelling door de muziek het geliefdkoosd „Iö Vivat" werd aangeheven, nt welk door het geheele publiek slaande werd aangeheven. Mevr. Kleine ondervond ook te Gouda, toen zij er Vrijdag optrad in de „Maria Stuart," dat zij vele vereerders bezit. Bleek dit reeds uit de stampvolle zaal, nog meer uit de geestdrift, toen zij voor 't eerst op het tooneel verscheen. Een bloemruiker werd haar toegeworpen, een andere haar door een jonge dame overhandigd. Na i het eerste bedrijf werd eene deputatie van de j Vereeniging „Uiterlijke Welsprekendheid" tot het i tooneel toegelaten, die haar namens dat gezelschap een bouquet en lauwerkrans aanbood. De heer D. Samson sprak eenige dichtregelen uit. Na het 3de bedrijf werd andermaal een deputatie op het tooneel gelaten, die mevr. Kleine namens vele ingezetenen een zilveren lauwerkrans met inscriptie, een gouden armband en een bouquet aanbood. De heer Noothoven van Goor sprak de gevierde tragédienne gevoelvol toe. Overvloedigen bijval von den deze huldebewijzen onder het publiek, en toen mevr. Kleine met een hartelijk woord haar dank betuigde voor al die bewijzen van sym pathie, scheen het of aan het applaus geen einde zou komen. Gisteren is te Amsterdam in hoogen ouder dom overleden de heer S. Muller, emeritus hoog leeraar bij het Doopsgezind Seminarium. In 1827 tot het hoogleeraarsambt geroepen, was hij een lange reeks van jaren, wegens zijn grondige ge leerdheid, het Seminarium tot een sieraad. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw; door den Academischen senaat te Leiden tot doctor in de theologie honoris causa benoemd lid van het Koninklijk Nederl. Instituut, enz. Door bemiddeling van den penningmeester der afdeeling 's-Gravenhage, den heer W. Van Oordt, heeft de Maatsch. van weldadigheid van een onbekende, onder de initialen A. B. (dezelfde onder welke reeds meermalen gelijk bedrag werd ontvangen), eene gift van driehonderd gulden ontvangen. Z. M. de Koning heeft tot Hd. hofleveran ciers benoemd de firma Dresselhuys en Nieuwen- huysen, sigarenfabrikanten en groothandelaren in tabak te Gulemborg, met vergunning het Kon. wapen te mogen voeren. Den 6den Maart e. k. moet te Vlissingen overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Gronitigen een detachement sterk '125 militairen, onder welke 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van het leger in Ned.-Indié J. H. Thieme, terwijl tot medegeleiders zijn aan gewezen de 1ste luit. der inf. van dat leger F. N. Laforce, en de 2de luit. van dat wapen A. A. C. Harting, F. L. Nix (beiden vergezeld van hunne echtgenooten), E. H. Waleson en W. G. A. C. Ghriston. De heer M. L. Van Deventer, benoemd tot Zr. Ms. consul-generaal in Brazilië en de Plata- Staten, noodigt alle belanghebbenden bij den handel of de scheepvaart op die landen, die hem vóór zijn vertrek mochten wenschen te spreken, uit, zich daartoe te vervoegen aan het departement van buitenl. zaken, van Maandag 8 Maart af tot en rnet Zaterdag 13 Maart, tusschen 11 en 3 uren. Het stoomschip Hamptonkapt. W. R. Mc. Montrey, van Java naar Rotterdam, is 24 dezer van Aden vertrokken. Den 22sten dezer is var. de werf der heeren M. Pearse en Go., te Stockton a/Tees, van stapel geloopen het schroefstoomschip Thomas Sorby, van de Star-ball-line en bestemd voor de vaart tusschen Holland en Java. Het schip is ge bouwd volgens de nieuwste plannen, heeft briks- tuig en ijzeren ondermasten, tevens tot ventilators dienende. Er is eene inrichting tot ventilatie door het geheele schip aangebracht. De afmeting is j 263 voet lengte, 32 vt. wijdte en 24 vt. diepte; l het schip laadt 2500 ton. De machine is vervaar digd naar het compound-stelsel, met een vermogen van 130 pk. nominaal. Het geheele bedrag der inschrijving in de geldleening (eerste hypotheek) der Noordbrabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij, lijn Boxtel-Wezel, is f915,900, zijnde 2/3 van de aangevraagde som. Het fundeeren en opbouwen van pijlers en het maken van eenige verdere werken binneh Rotterdam, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 11 dezer, is toegewezen aan L. Westmaas, te Strijen. Dr. F. J. Stamkart is door ongesteldheid verhinderd naar Parijs te vertrekken. Dientenge volge kan alleen Dr. J. Bosscha als technisch gedelegeerde bij de diplomatieke conferentie voor den Meter optreden. Van de 17 jongelieden der artillerie-in structie-compagnie te Schoonhoven, die deelge nomen hebben aan het examen voor den voor bereidenden cursus te Utrecht, zijn '15 geplaatst. De verkiezing van een lid der Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict Gorcum, ter vervanging van den heer A. Visser van IJzendoorn, die in 1880 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 16 Maart a. s., en de herstemming zoo, noodig, den 30sten Maart. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier der arrond.-rechtbank te Leiden Mr. F. A. Van Leeu wen, subst.-griffier te Appingedam. Z. M. heeft A. H. R. Metelerkamp, thans ontvanger van de belastingen te Terborg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en acc. te Gulenborg; aan G. Sonnevelt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur-verificateur van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, en be noemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster J. G. R. Van Haersolte, thans landmeter 1ste kl. Z. M. heeft aan Mr. T. J. Van Outeren, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-recht bank te Amsterdam; aan J. G. Groenewald, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bandong. Gemengd Nieuws. In het jongst verschenen Algemeen Politieblad is eene lijst opgenomen van niet minder dan 169 personen, die van 185*21874 door de arrond.-rechtbank te Roermond wegens verschil lende feiten veroordeeld zijn, maar nog de vrijheid beven een verblijf van korteren of langeren duur in de gevangenis hebben verkozen. De Hooge Raad (burg. kamer) heef gisteren uitspraak gedaan op de vordering tegen den Staat der Nederlanden, ingesteld door J. W. H. Roger de Campagnolle, tot vergoeding eener som van f 24000, welke laatstgenoemde beweert in vier verzegelde pakketten per post verzonden te hebben. Op de plaats van bestemming werden echter in de pakketten, die ongeschonden waren, in plaats van geldswaardige papieren, oude cou ranten gevonden, en daarom achtte de eischer iri deze den Staat aansprakelijk voor de metamor phose die zijn eigendom had ondergaan. De Hooge Raad heeft, overeenkomstig de conclusie van het O. M, o. a. aangenomen dat de pakketten onge schonden zijn in ontvangst genomen en mitsdien de postadministratie niet aansprakelijk geoordeeld voor de door den eischer beweerde vermissing. De IAaad achtte zoowel de ingestelde incidenteele als de principale vordering ongegrond, ontzeide

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1