De minister van binnenl. zaken heelt met 1 April lot inspect, van de gestichten voor krank zinnigen benoemd Dr. H. Van Cappelle, referend. bij zijn departement. P. Van Delden, genees-, heel- en verlos kundige te Hengelo, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiè, om te worden bestemd tot vervulling van een der be schikbare plaatsen als burgerlijk geneesk. aldaar. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat M. A. Dewaele, van het kol. werf- dépót, vergund het dragen der Fransche medaille voor het deelnemen aan de esped. tegen Mexico; op zijn verzoek, aan den kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. H. A. Van Herk, thans met verlof hier te lande, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te ongeveer 3 uren zakte een schaatsenrijder op den Witten Singel, achter de sterrenwacht, door het ijs. Gelukkig werd de drenkeling door een in de nabijheid wonend persoon door het toesteken van lange houten gered. Dat velen belust zijn op het hand- geld van 300, gesteld op het in dienst treden bij de koloniale troepen, is overbekend, maar dat deze som ook begeerd wordt door personen, die de bekwaamheid missen om te worden geënga geerd of wegens hun ongunstig gedrag niet in aanmerking kunnen komen, ook daarvan zijn reeds meermalen bewijzen geleverd. Dit laatste getuigde weder de terechtzitting, gisteren door het Hof van Zuid-Holland gehouden. Voor de vierschaar stond terecht de 25-jarige J. H. v. d. V., kleer maker te Rotterdam, die wegens onverbeterlijke dronkenschap met een briefje van ontslag uit de gelederen was verwijderd en, thans buiten werk zijnde, zich gaarne als koloniaal voor Atjin wilde doen aannemen. Dit verlangen openbaarde hij een zijner bekenden en deze verwees hem naar een anderen Rotterdamschen kleermaker, die zich ook als aanbrenger deed gelden en J. is genaamd. Deze gaf o. a. als zijne meening te verstaan, dat wel eens op valsche papieren militairen worden aangenomen, waarop v. d. V. aan het werk ging en een drietal stukken van v. G. lichtte, die wegens het missen der vereischle lengte vah den dienst was vrijgesteld. Daarop werd de reis naar Harderwijk door v. d. V. met zijn aan brenger (die wist met welke papieren het dierist- nemen zou worden beproefd) ondernomen en op 7 Oct. had werkelijk de aanneming van v. d. V. als koloniaal plaats; hij ontving ƒ300 en zijn aanbieder 10. De vereischte stukken ondertee- kende v. d. V. met den naam van v. G., en ook de aanbrenger hield zich alsof de nieuwe koloniaal v. G. was genaamd. De verlofpas, vervolgens aan laatstgen. afgegeven, bedoelde dat hij zich naar Utrecht zou begeven, maar de reis was natuurlijk naar Rotterdam. Aldaar werd 's lands geld opge maakt, en toen v. d. V. drie dagen na zijn aan neming bemeikte dat bij ontdekt was, begaf hij zich naar het politie-bureel in arrest, bij zich hebbende de belangrijke som van 41 cent. De eerste besch. erkende de bovenvermelde toedracht der zaak, maar hoofdzakelijk op aandrang van zijn medebesch., die zich echter verontschuldigde met de bewering, ter goeder trouw v. d. V. te hebben aangebracht en niet geweten te hebben, dat hij op valsche papieren iemand had doen aannemen. Dit voorwendsel werd echter door getuigenver klaringen wederlegd, waaruit bleek dat J. wel degelijk met de gesteldheid van v. d. V. bekend was. Adv.-gen. Mr. Terpstra hield dan ook de beschuldiging van beide personen vol en requireerde schuldigverklaring aan valschheid in een authen tiek en publiek geschrift, door verzinning (fabrica tion) van verbintenis, het namaken eener hand- teekening en het desbewust gebruikmaken van deze valsche akte, den eersten besch. bovendien aan valschheid in een authentiek en publiek geschrift door het namaken van eene handteeke- ning en het desbewust gebruik maken ook van dat stuk en hunne veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren, benevens 4 boeten van /50 voor den eersten en twee boeten van ƒ50 voor den tweeden besch. Voor v. d. V. trad als ver dediger op Mr. W. J. "Wintgens, die, met het oog op de omstandigheden, waaronder het mis drijf is gepleegd, vooral op de houding van den tweeden besch., verzachtende omstandigheden pleitte. Mr. Vreede verdedigde den aanbrenger en achtte na een uitvoerige toelichting de feiten onbewezen. Het aanbrenggeld is uitbetaald zonder eenig beroep op het valsche stuk en er kon dus naar pleiters meening van geen gebruikmaken sprake zijn. De tweede besch. had geen de minste strafbare handeling bedreven, doch den adspirant- koloniaal slechts naar Harderwijk vergezeld, alwaar hij zijn kameraad aanbracht. Er mogen, gelijk de president in den loop der behandeling opmerkte, schandelijke zaken bij de ronselarij voorvallen, deze kwamen hier niet in aanmerking. Hij concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Uitspraak a. s. Donderdag. Uit Bodegraven wordt gemeld: Sedert enkele dagen is de klok uit den toren der Herv. gemeente alhier geheel onbruikbaar. Verleden week nl. brak onder 't luiden bij een begrafenis de riem, waarmede de klepel was vastgemaakt. De klepel viel, maar kwam zoo terecht, dat de klok bij haar slingering er tegen te bersten sloeg. De welluidende klok heeft haar klank geheel ver loren. Het is nog niet bepaald of de verminkte het aanzijn zal geven aan haar opvolgster. Men denkt ook over den aankoop van een klok, welke vroeger in een thans gesloopte poort te Leiden gehangen heeft. Maandag had aan de Rotterdamsche suikerraffinaderij een treurig ongeluk plaats. Zekere H. kwam met zijn kleeren in aanraking met een der drijfwielen van de machine. Hij werd daardoor eenige malen in het rond gedraaid, terwijl hij telkens met zijn voeten tegen den zolder en een in de nabijheid staanden muur werd geslingerd. Nadat dit eenige minuten had geduurd, gelukte 't de machine tot stilstaan te brengen en den ongelukkige te verlossen. Met gebroken ribben en verbrijzelde voeten is hij per draagmand naar het ziekenhuis vervoerd. De heer J. A. Van Beek, te Amster dam, heeft aan den Koning machtiging gevraagd tot het aanleggen van telegraaflijnen, die de beur zen, veilingslokalen en andere middelpunten van den handel te Amsterdam en te Rotterdam met elkander en met de particuliere kantoren, die het mochten verlangen, in verbinding zullen brengen. Woensdag-avond te halftien is op de stoep van een huis op de Oude Waal te Am sterdam een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht dood gevonden. De politie heeft het naar het bureel aan de Oudebrug gebracht. Gisternacht is te Amsterdam over leden eene vrouw, die zeker tot de oudste inge zetenen dier gemeente behoorde. Zij was geboren in het laatst van '1769 en bereikte derhalve den ouderdom van 105 jaren. Te Amsterdam heeft zich het vrij zeldzame geval voorgedaan, dat een zeer arme vrouw verrast werd met de millioenen van een schatrijken erfoom. De vrouw is afkomstig uit Bennekom en woont thans in een kelder. Jaren geleden had zij, met behulp van iemand die het schrijven machtig was, eene briefwisseling met den rijken bloedverwant gevoerd, doch de corres pondentie was na verloop van tijd gestaakt. Door zekere omstandigheden werd de vrouw, die thans reeds den 70-jarigen ouderdom bereikt heeft, op het vermoeden gebracht, dat haar bejaarde oom overleden zou zijn. Werkelijk was dit het geval en, dank zij der bemoeiingen van een stadgenoot, zal haar eerlang de erfenis uitgekeerd worden, welke, gelijk gezegd werd, eenige millioenen be loopt. Het juiste cijfer is nog niet bekend, maar zeker is het, dat de nalatenschap meer dan vol doende is om de pol ten- en pannenzaak, welke de vrouw tot dusver met haar eenige dochter, eene weduwe met vier kinderen, dreef, vaarwel te zeggen. De familie leeft in het blijde vooruit zicht op het bezit van schatten en geeft gelukkig geen gehoor aan tal van personen, die haar tegen matige rente geld willen voorschieten. AV oensdag-avond omstreeks half- acht heeft te Haarlem eene gasontploffing plaats gehad in den winkel van den behanger O., in de Kleine Houtstraat. Er was een lek ontslaan in een gangetje achter den winkel, en de ontplof- ting heeft in den winkel nogal schade veroorzaakt. In de bekende zaak van den aannemer De Hey tegen de gemeente Haarlemmermeer werd Dinsdag voor de rechtbank te Haarlem over het bedrag der schade gepleit, welke die gemeente zal hebben te voldoen wegens de gepleegde onrecht matige daad, (de gewelddadige ontzetting uit het aangenomen werk, den bouw van het raadhuis). Over het bedrag dier schade bestaat groot verschil, daar de eischer haar begroot op 45,000; de gedaagde meent met haar aanbod van 17,500 te kunnen volstaan. Als eene zeldzaamheid wordt ge meld, dat Woensdag te Dordrecht door een ge achte familie werd gevierd de 78sle verjaardag der moeder, de 51ste der dochter, de 11de der kleindochter en de 2de der achterkleindochter, die allen op dien dag verjaarden en dezelfde voornamen dragen. Aan den familiedisch waren deze vier geslachten in goede gezondheid aange zeten. Men meldt uit Texel van 24 dezeri Op een der wierwaarden, tusschen hier en Har- lingen, zitten twee visschersvaartuigen in het ijs bekneld aan den grond. De schuitjes, die te Terschelling te huis behooren, zijn voor het bloote oog niet zichtbaar; heden ontdekte men ze echter met een verrekijker van den toren te Oosterend. De eene scheen het zeil te hebben geheschen, terwijl bij de andere een hoop ijs opeen was ge schoven. Ernstig beducht voor hel lot der be manning, te meer wijl men wist, dat er geen fourage meer aan boord kon zijn, hadden eenige mannen het voornemen de visschers met een vlet ter hulp te snellen, doch juist toen men een aanvang zou maken om de vlet te vervoeren, kwam er bericht van Terschelling, dat de opvarenden behouden aldaar waren gearriveerd; men vreest echter dat de schuiten veiloren zullen zijn. Uil 's-Hertogenbosch wordt gemeld: In de afgeloopen week passeerde hier op een der stoombooten van de Helenaveen-Maatschappij een 20-tal landverhuizers met have en vee, die het vrucht bare doch overbevolkte land van Maas en AVaal hadden verlaten, om zich als tabaksplanters in half bouw in het Helenaveen te gaan vestigen. Een vijftal gezinnen gingen hen verleden jaar voor. De uitzichten, die zij daar hebben, moeten inderdaad uitlokkend zijn, zelfs zoo, dat het te betwijfelen valt of de meeste emigranten, die den oceaan oversteken, om in Amerika of elders te be proeven fortuin te maken, wel zoo goed slagen, als in de nog jonge Noord-Brabantsche veenkolonie. In het afgeloopen jaar heeft de tabak, in weerwil dat de plant eenigszins door worm en nagel had geleden, voor het aandeel der planters p. m. ƒ600 a ƒ700 per hectare opgeleverd. Gewis een belangrijk resul taat, als men in aanmerking neemt, dat een flink arbeidersgezin, 6 a 7 personen sterk, omtrent 2 hectaren kan bewerken, bijgevolg p. m. j 300 's jaars door arbeid verdienen. Buitendien is in de Peel tusschentijds nog werk te vinden, 't zij in de veenderij, 't zij in de vlasschuur, welk werk ook ruim betaald wordt, al naar gelang van den gedanen arbeid, wijl alle loonen op tarief worden berekend. Geen wonder dan ook, dat de bevolking van Helenaveen sterk aangroeit; geen tweede voorbeeld zal men in Nederland vinden, dat de bevolking jaarlijks met 25 pCt. vermeerdert. Te Uden is Dinsdag brand ontstaan in een herberg nabij het spoorwegstation. In weinige oogenblikken was het geheele gebouw eene prooi der vlammen, en ten gevolge van den hevigen wind bijna niets te redden. Naar men zegt is er voor 2000 aan bankpapier verbrand, terwijl de overige schade nog niet te berekenen is. Gebouw en inboedel waren laag geassureerd. Te Gemert is Dinsdag een hevige brand uitgebroken, die in korten tijd een huis met geheelen inboedel vernielde. Tien stuks vee kwamen in de vlammen om; de bewoners hadden nauwelijks tijd zich te redden. Door den sterken wind deelde de brand zich mede aan een belen dend gebouw, dat mede in de asch gelegd werd, doch waaruit men gelukkig vee en inboedel had kunnen redden. De schade wordt begroot op 7000 a 8000huizen en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. Te Amerongen had AVoensdag het volgend ongeval plaats. Terwijl een jongeling, als jager in dienst bij den heer Harmsen, op de jacht was, ging 't geweer onverwacht af, waardoor hij 't schot voor 't hoofd kreeg, zoodat hij onmiddel lijk een lijk was.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2