LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4616. Zaterdag A". 1875. 27 Februari. S T A D S - B E RI C H T E N. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad., voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustas 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den Ssten Maart 1875, des namiddags te één uur, voor de lotelingen die de nomraers getrokken hebben van 1 tot 150; op Dinsdag den 9den Maart 1875, des namiddags te lialj- ttoce, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 180; op Woensdag den lOden Maart 1875, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 1S1 tot n°. 250; op Donderdag den lldcn Maart 1875, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 251 tot n°. 324; en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een -oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in -de Leidsche Courant. Burgemeester en \Yethouders voornoemd, v. d. BRANDELÈR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Februari 1875. LEIDEN, 26 Februari. In de gisteravond gehouden vergadering van bet departement Leiden der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen werd het ontwerp van wet, door de Commissie van de wetsherziening samengesteld, aangenomen. Slechts enkele amendementen waren, nadat het ontwerp gedurende den bepaalden tijd voor de leden ter visie had gelegen, bij de Com missie ingediend. Deze werden achtervolgens door den voorzitter in behandeling gebracht. Het eerste, betrekking hebbende op de verkiezing van bestuurs leden, werd met groote meerderheid aangenomen, zoodat de benoeming voortaan op de gewone wijze zal blijven plaats hebben. Een ander amen dement, waarbij de oude bepalingen omtrent hetgeen bij eene eventueele liquidatie der spaar bank zou moeten geschieden worden gehand haafd, werd afgestemd, terwijl eindelijk een amen dement op art. 11 dier inrichting, waarbij aan commissarissen meerdere ruimte in het vaststellen van tijd en plaats der zittingen werd aangeboden, wegens de ernstige bestrijding van de zijde der spaarbank, door den voorsteller werd ingetrokken. Met een woord van dank aan de Commissie voor de vele zorgen, door haar aan de. herziening der wet en reglementen besteed, sloot de voorzitter de vergadering. De nieuwe wet, die thans voor het eerstvolgend tiental jaren verbindende kracht heeft, treedt ééne maand na hare goedkeuring in werking. Aan elk der leden wordt daarvan een exemplaar toegezonden. Aan Ds. W. H. Stoffels, emeritus predikant, is toezegging van beroep gedaan te Reeuwyk, bij Gouda. In de maanden October, November en De cember zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens de onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. Verzonden geweest naar België: W. L. Bae- tings, Degon, beiden te Brussel. Duitschland: A. C. Harlevelt, Cleve; E. Körner, Hamburg; W. v. Manen, KaiserswerthM. Lazarus, Straats burg. Engeland: Miss N. Stevens, Miss Cherrie, F. Neurnan, allen te Londen. Frankrijk: Van Reede van Oudtshoorn ('2 stuks), Grandville; V. Regnault en C0., Mad. Verdier (2 stuks), beiden te Parijs. Zwitserland: W. Muurling, W. N. Du Rieu, beiden te Lucern; F. M. Schneiter, Andermatt. Nadat den 1 7den Juli ll. op de algemeene ver gadering van het Ned. Schoolverbond het beginsel van algemeenen leerplicht was aangenomen, werd aan een commissie opgedragen het formuleeren van eenige punten, die bij eventueele invoering van den leerplicht in een daartoe strekkend wets ontwerp zouden behooren te worden opgenomen. Die commissie, bestaande uit de heeren Mr. R. C. Nieuwenhuys, P. Romyn, Mr. B. H. Pekelharing, W. J. G. Meiners en Dr. F. G. B. Van Bleeck van Rijsewyk, heeft thans aan die opdracht vol daan en in een rapport hare denkbeelden neder- gelegd. Naar hare meening zal eene wet op den leerplicht moeten rusten op de volgende grond slagen 1°. Verplicht lager onderwijs van het 6de tot het 13de jaar, met opdracht aan de gemeente besturen om onder goedkeuring van Gedep. Staten de schooluren en vacantië.n te regelen. 2°. Verplicht herhalingsonderwijs voor allen, die geen uitgebreid lager, middelbaar of hooger on derwijs genieten, van het 13de tot het 16de jaar. 3°. Het onderwijs, op wettig erkende scholen ge noten, wordt als voldoende beschouwd. Op huis onderwijs is een bijzonder toezicht noodig. 4°. Het toezicht wordt uitgeoefend door geheel onaf hankelijke personen, buiten alle betrekking tot gemeentebesturen en schötdcommissiën, en dus door speciale rijksambtenaren. 5°. Het rijk wordt verdeeld in districten van 300,000 zielen en in ieder district een ambtenaar, door den Koning te benoemen, belast met de uitvoering van de wet op den leerplicht. 6°. De straf, welke ouders of voogden kan opgelegd worden, bestaat in boete of subsidiaire gevangenisstraf, bij herhaling binnen het jaar te verhoogen en bij voortdurende herhaling gevolgd door ontzegging der burgerschapsrechten. Gisteren is aan het ministerie van binnen- landsche zaken aanbesteed: lo. het rnaken en stellen van den metalen bovenbouw voor de bruggen tusschen de Boompjes en de Wijnstraat te Rotterdamen 2°. het maken en stellen van dep metalen bovenbouw voor drie bruggen, waar van eene over de Stadsvest en twee over het Hofplein te Rotterdam. Voor beide bestedingen waren IQ biljetten van inschrijving ontvangen. De minste was die van de Gute-Hoönungshütte Actien-Verein für Bergbau und Hüttenbetrieb te Sterkenrade, en wel voor beide werken, voor: n°. 1 210,200 en n°. 2 f 104,700. Den lOden dezer werd een gebpuw tot het plaatsen vap een stoomwerktuig, ten dienste der polders Zestienhoven, onder Overschie, aanbesteed. De laagste inschrijver was de heer A. Kudders, van Schiedam, voor f 12,920. Het stoomschip W. A. Schollenkapt. Hus, op reis naar New-York, is te Plymouth terugge keerd, met schade aan de schroef. Naar het Vaderland verneemt hebben nage- noemde dames, alphabetisch gerangschikt, van het departement van koloniën aanschrijving ge kregen, dat zij binnen weinige dagen ter dispo sitie van den gouv.-gen. zullen gesteld worden om als hulponderwijzeressen in Ned.-Indië bij de gouvernementsscholen te worden aangesteld: mej. Boerema, in Den Haag Daverveldt, te Dordrecht; A. M. E. Keijser, te AmsterdamM. F. Der Kin deren, te Londen Lefeber, te Noord-Scharwoude; Van der Me'yden, te Haarlem; Mikkers te Vianen Van Schooten, te Deventer; Van der Steeden en Syriër, te Amsterdam; Thissen, te Roermond; Verwohlt en Zaalberg in Den Haag. Woensdag is te Utrecht overleden de ge pensioneerde vice-admiraal Pieter Alexander Mat- thijssen. Hij was ridder der Milit. Willemsorde 3de kl. en van den Ned. Leeuw en grootoff. van de Eikekroon. Aangemoedigd door den gunstigen afloop der eerste tentoonstelling, in 1871 uitgeschreven, heeft de vereeniging Artibus Sacrum te Arnhem besloten in 1875 eene tweede tentoonstelling te houden van kunstwerken van levende Neder- landsche meesters. Zij vertrouwt dat de kunste naars, die bij de eerste proeve krachtig, hebben medegewerkt die tentoonstelling te doen slagen, ook nu door inzending hunner beste werken tot het welslagen dezer tentoonstelling het hpnne willen bijbrengen. De tentoonstelling zal gehouden worden van 125 Augustus. Men schryft aan het Utr. Dagbl.: „Van goeder hand vernemen wij, dat het hotel Bellevue te Groesbeek is aangekocht voor de z. g. witte nopnen, die de eer aan zich wenschen te houden en geen uitbannings-edict zullen afwachten om Pruisen te verlaten en zich te vestigen ,op den klassieken bodem der vrijheid. Hoewel het gebruik der Roomsche kerk meebrengt, dat de geestelijke zusters bij het aannemen van den sluier hare eigen namen afleggen, om zoodoende zelfs voor betrekkingen en vrienden onbekend te wezen, is het geen geheim dat de witte nonnen voor het grootste deel behooren tot den adellijken en hoogeren stand." Volgens een bij het depart, van marine ontvangen bericht van den kapitein-ter-zee Jhr. J. H. Van Capellpp, commandeerende het schroef- stoomschip Leeuwarden en tevens de divisie, bestaande uit de schroefstoomschepen Cornells Dirks en Prinses Mariarespect, onder bevel van de kapt.-linfs.-ter-zee J. B. A. De Josselin de Jong en H. Van Goens, was genoemde divisie den 11 den Jan., te Martinique aangekomen. De divisie is den ,12den,naar Guadeloupe gestevend, en na achtervolgens St.-Eustatius en St.-Martin te hebben aangedaan, den 21 sten te St.-Thoipas geankerd, vanwaar den 24sten de reis naar Curasao zou woeden voortgezet. De Kaïper van koophandel en fabrieken in Dep Haag heeft betrekkelijk het eerstdaags te behandelen wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen aan de Tweede Kamer een adres doen toekomen. Zij oordeelt dat bepalingen tot regeling, in het bijzonder van de verantwoordelijkheid der spoorwegondernemingen ten opzichte van het goederenvervoer dringend noodig zijn, doch aarzelt niet in hoofdzaak hare instemming te betuigen met het adres van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerknijverheid in Nederland, waarin op een milderen geest dezer wet wordt aangedrongen. In het bijzonder is zij het eens waar betoogd wordt, dat de regeling van het vervoer niet aan den minister moge worden overgelaten maar in de wet behoort te worden opgepomen. Zr. Ms. raderstoomschepen Brotnoen Merapit te Amsterdam en te Fijenoord, worden met 16 Maart in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen respect, aan den kapt.-luit.-ter-zee W. J. Scholten van Aschat en J. Tromp. Aan P. Thomsen en Comp. te Rotterdam, is, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1