machines. Hij werd aan de voeten en aan de borst gewond. Te Kuilenburg heeft het ijs een drie- tal slachtoffers geëischt. Drie kinderen van 6 a 7 jaren, dichtbij de zoogenaamde „Kleine Lek" wonende, begaven zich des avonds tusschen licht en donker op het ijs, met het gevolg, dat zij er doorzakten en eenigen tijd later met veel moeite levenloos zijn opgehaald. Twee der kleinen waren broeders. Te Amsterdam is gisteren omstreeks middernacht een vrij hevige brand uitgebroken in de Jacob-van:Campenstraat. Vier handspuiten en een stoomspuit waren spoedig in werking en slaagden er in de vlammen meester te worden. Het perceel, waarin de brand uitbrak, is nagenoeg geheel ver nield; het was een nieuw gebouwd huis, waarin beneden een koomenys-affaire werd uitgeoefend, terwijl het bovengedeelte nog onbewoond was. Gisterochtend is een dersleepbooten van Nieuwediep naar het Scheurrak achter Texel gestoomd, om twee visschersschuiten op te sporen die, volgens bericht van Texel, door het ijs in groot gevaar verkeeren. Na geruimen tijd afwezig te zijn geweest, kwam de sleepboot terug met het bericht dat men niets van die schuilen had gezien. Nabij Den Hoef achter Wieringen zag men een schoener of brik zitten, die men reeds sedert een dag of drie met een kijker heeft kunnen op merken. Men verondersielt dat dit zou zijn de brik Twee Gebroederskapt. Man, van Amster dam naar Hamburg bestemd. De Arrih. Ct. meldt: Zeker meisje, oud 14 jaren, wonende in Klarendal te Arnhem, ten huize harer ouders, heelt het ongeluk eenigs- zins gekrenkt van geestvermogens te zijn. Hierdoor scheen het niet mogelijk om dat kind zindelijk te doen worden, waarop de ouders, dit moede, het meisje gedurende bijna een jaar op een gedeelte van den zolder moedernaakt opsloten, alleen voor zien van een bos stroo en een oud stuk tapijt. Naar wij vernemen vond de bevoegde autoriteit, welke deze zaak onderzocht, de ongelukkige in een afgrijselijken en deerniswaardigen toestand, waarbij zij zich letterlijk in haar eigen vuil wen telde. De patiënte is daarop naar het stadszieken huis gebracht ter reiniging en verdere verpleging. Een hoogst treurige zaak hield Dins dag eenigen tijd de aandacht der rechtbank te Arnhem bezig. Men herinnert zich dat onlang» op het instituut van Kinsbergen te Elburg een leerling door een zijner makkers werd doodge schoten; deze laatste nu stond deswege terecht, beklaagd van manslag door onvoorzichtigheid en onbedrevenheid. Uit het gehouden getuigenverhoor en de volledige bekentenis des beklaagden is ge bleken, dat deze, met overtreding van het uitdruk kelijk op dit punt op school bestaande verbod, in het bezit was van een pistool, dat hij op 20 Januari mede had genomen om er mee te schieten op vogels gedurende de wandeling, welke hij wegens zijn leeftijd (17 jaar), met andere jongens, zonder opzicht mocht maken. Het pistool was ge laden met hagel, maar weigerde zesmaal af te gaan, nadat er een percussion was opgezet. De bekl. nam er daarna de percussie af en, te huis gekomen, maakte hij gebruik van een korte afwezig heid van een ondermeester uit de leerzaal, om het uit speelschheid aan te leggen en af te drukken op een zijner beste vrienden. Tot zijn schrik ging thans het schot af; zijn vriend werd a bout portant gewond, en hoewel de bekl. zelf en de inmiddels toegeschoten directeur van het instituut ijlings geneeskundige hulp haalden, overleed de gewonde nog denzelfden avond aan de gevolgen van het schot, dat hij vlak in het gezicht had ontvangen. Een getuige decharge verklaarde, dat het tot de bijna nooit voorkomende gevallen behoort, dat het schot op een percussiewapen afgaat, wanneer er geen dopje op zitdat dit echter kan geschieden, wanneer eerst de percussie heeft geweigerd, maar zich eenig donderpoeder door den veroorzaakten druk heeft losgelaten en op het schoorsteentje van het pistool is blijven zitten, hetgeen in dit geval waarschijnlijk was geschied. De directeur van het instituut verklaarde, dat de bekl. vooral in het laatste jaar een uitstekend leerling was geweest. De subst.-officier van justitie, Mr. Nahuijs, betoogde dat hier volgens de bewezen omstandig heden was gepleegd een doodslag uit onvoorzich tigheid en onbedrevenheid. Hij noemde het be treurenswaardig, dat men, niettegenstaande de talrijke ongelukken, welke met vuurwapenen ge schieden, toch altijd weer menschen aantrof, die met die hoogst gevaarlijke instrumenten onvoor zichtig omgaan en daardoor de grootste onheilen teweegbrengen. Hij meende daarom, dat deze bekl. niet al te licht moest gestraft worden, maar tevens toch aan den anderen kant, dat zijn jeugdige leef tijd, zyn overigens goed gedrag en de wezenlijk ongelukkige omstandigheden, welke zijne daad had den vergezeld, verzachtende omstandigheden waren. Spr. eischte een cellulaire gevangenisstraf van een maand. Mr. E. Scheidius, verdediger van den bekl., meende dat men hier niet te doen had met een onvoorzichtigheid van de zijde van dezen laatste, daar hij een daad had gepleegd, waaruit vooraf bij geen mogelijkheid een noodlottig gevolg was af te leiden. Deskundigen toch verklaren, dat zon der percussie een pistool, om zoo te zeggen, nooit afgaat. Mocht de rechtbank echter meenen, dat hier de strafwet was overtreden, dan wees pleiter op een aantal verzachtende omstandigheden. Hij vestigde zeer de aandacht op den ongelukkigen toestand, waarin de jeugdige bekl. verkeerde, die nu reeds eenige weken lang een zwaarder straf had ondergaan, dan de rechtbank hem ooit kon opleggen en nog jaren lang, ja zijn geheele leven, zou gebukt gaan onder de vreeselijke herinnering aan den 20sten Januari. Pleiter hoopte dat de rechtbank, zoo zij straf uitsprak, termen zou vinden om deze te doen bestaan in een geldboete. De rechtbank zal a. s. Dinsdag te halftien uitspraak doen in deze zaak. BUITENLAND. Frankrij li. De nationale vergadering heeft gisteren het debat voortgezet onder presidium van den heer Kerdrel, doordien de heer Buffet, wegens onrustwekkend bericht omtrent den ziektetoestand zijner moeder, onverwacht op reis moest. Het aangehouden art. 5 der wet op den Senaat (dat de senatoren, door de Karner van afgevaardigden benoemd, worden gekozen bij geheime stemming en bij volstrekte nneerderheid) is aangenomen en een daarop voor gesteld amendement-Delpit (om de senatoren te kiezen uit eene lijst van dubbeltallen, door den president der republiek opgemaaiu) met 4-19 tegen 178 stemmen verworpen. Laroche Jaquelain, sprekende uit naam der royalisten, ontwikkelde het denkbeeld dat evenals de nationale vergadering de republiek vestigt uit haat tegen het keizerrijk, het land zich in de armen van het keizerrijk zal werpen uit haat tegen de republiek. Frankrijk wil geen Bonaparte, «maar wel een souverein. De wet tige monarchie alleen geeft grootheid en vryheid. Het leger, zeide hij, is te zeer onderdanig aan de wet dan dat het de wettige vlag niet zou aanne men. Hij viel ook het monsterverbond van som mige monarchalen met de republikeinen aan. Art. '1 van het ontwerp op de openbare machten werd zonder oppositie aangenomen, daarna ook art. 2, waarbij bepaald wordt, dat de president voor zeven jaar benoemd wordt en herkiesbaar is. Wallon heeft een additioneel artikel op het wetsontwerp op de openbare machten ingediend, luidende: De president van de republiek kondigt de wetten af en waakt voor de uitvoering er vanhij sluit en ratificeert tractaten; hij heeft het recht van gratie, doch amnestie kan alleen door de wet verleend worden; hij beschikt over de legermacht; in over leg met den ministerraad benoemt en ontslaat hij den president en de leden van den staatsraad; hij stelt de gezanten aan. De nationale vergadering heeft dit artikel in overweging genomen en naar de Commissie verzonden. Het gerucht, dat de uiterste rechterzijde bij de nationale vergadering een voorstel tot ontbin ding zou doen, wordt tegengesproken. Ook is het onjuist dat zij had besloten, een voorstel te doen tol herstel der monarchie. Als er zulk een voor stel wordt ingediend, zal het alleen zijn bij parti culier initiatief. De fractie zal enkel eene verkla ring doen voorlezen, waarin zij constateert, dat alleen de monarchie het land rust en voorspoed kan teruggeven en dat de meerderheid verant woordelijk blijft voor de tegenwoordige beslissin gen. De nationale vergadering zou gisteren de plaats voor den zetel van het gouvernement vaststellen. Naar men verzekert, zal de regeering zich ver klaren tegen den terugkeer naar Parijs. Het geographisch congres, dat in Juli a. s. te Parijs gehouden zal worden, zal vergezeld gaan van een tentoonstelling van voorwerpen, die op deze wetenschap betrekking hebben. Hiervoor wordt het bloemenpaviljoen en de daaraan be lendende galerij der Tuilerieën ingericht. In de zaal, waar tijdens 't keizerrijk de Kamers geopend werden, zullen de aardrijkskundigen hun zittingen houden. Voor de vergaderingen der commissie wordt het onderste gedeelte in gereedheid gebracht. T>uitschla.nd. De Prov. Corresp. noemt de pauselijke ency cliek 'een manifest tot ophitsing van revolutionairen hartstocht. Het optreden van den Paus zegt het blad bevestigt inderdaad het woord van Meglia dat de Katholieke Kerk op de revolutie steunen moet. Door de helderheid, welke de Paus in zijne verhouding tegenover de Pruisische regeering heeft gebracht, wordt aan de regeering den weg, dien zij tegenover die revolutionaire aanmatiging ver der te bewandelen heeft, voorgeschreven. Voor de Katholieke Kerk in Pruisen is het nuttig, dat zij tot een helder bewustzijn kome wie in Pruisen souverein is. De vroeger door Bismarck opgeworpen quaestie betreffende de verhouding der regeeringen tegenover de keuze van een Paus krijgt nu nog meer beteekenis. De politie te Coblentz heeft vijf personen in hechtenis genomen, bij welke men een sta peltje nagemaakte Cassen-Anweisungen van 5 thaler en dito Pruisische bankbiljetten van 10 thaler heeft gevonden. Onder directie van Prof. Schilling, te Dresden, is een aanvang gemaakt met de vervaardiging der gipsmodellen voor de beeldwerken van het nationaal monument op den Niederwald. Volgens de begrooting van Prof. Weisbach voor het architectonisch gedeelte zal de bouw, wanneer daartoe graniet wordt gebezigd, op 140,000 en bij bewerking met zandsteen op 110,000 thaler komen. Het totaal der kosten voor modelleering, afgieting en opbouw wordt geschat op 350,000 thaler. Onlangs had men nog slechts J/4 van die som bijeen, doch in de laatste tijden zijn ver schillende, waaronder niet onaanzienlijke, bijdragen ingekomen van Duitsche vorsten, stedelijke en andere autoriteiten, alsook van particulieren. Vooral in Zuid-Duitschland schijnt het met de inschrijvin gen gunstig te slaan. Ook van de Duitschers te Palermo is eene bijdrage ontvangenS Oostenr.-Hong.Monarchie. De Abendpost verklaart, dat de regeering eerst door de dagbladen heeft vernomen hetgeen ge zegd wordt omtrent brieven van den president Hein van het hooggerechtshof aan baron Witt- mann, president der rechtbank, ter zake van het proces Ofenheim. De regeering heeft op den heer Hein voor dien stap noch rechtstreeks, noch zijde lings invloed geoefend. Italië. Den 22sten Maart e. k., den verjaardag van de Venetiaansche omwenteling in'1848, zal te Venetië een bronzen gedenkteeken onthuld worden ter nagedachtenis van Daniele Manin. Deputatiën van de Kamer van afgevaardigden en den senaat zullen er bij tegenwoordig zyn. 't Monument, door den beeldhouwer Luigi Bono ontworpen, is te Munchen gegoten. Op de inlernationale conferentie tot mogelijke uitbreiding van 't metrieke stelsel, die in de eerste dagen van Maart te Parijs gehouden zal worden, zal Italië vertegenwoordigd worden door professor Govi. Telegrammen. PEST, 24 Februari. Baron Bela Wenckheim is met de samenstelling van een nieuw kabinet be last en zal te dien einde met het linkercentrum over «ene fusie onderhandelen. WASHINGTON, 24 Februari. Door het huis van volksvertegenwoordigers is de wet aangeno men waarbij de volgende belasting is vastgesteld op whisky 90 c. en op tabak 24 c., terwijl de rechten op suiker en melasse 25 pCt. zijn ver hoogd, en de vermindering van 10 pCt., in 1872 aangenomen, is afgeschaft. Goederen tot 10 Febr. ingescheept zijn evenwel van die bepalingen uit gesloten. Thee en koffie zijn vrij van rechten. VERSAILLES, 24 Februari. De nationale ver-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2