LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4618. A". 1875. Woensdag 24 Februari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1*40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 Maart begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Februari, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming vau eene onderwijzeres 2de klasse aan dc meis jesschool 1ste klasse. (17). 2°. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (18). 3°. Idem vao een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (24). 4°. Idem van een leeraar in de Hoogdaitsche taal ea letter - kande aan de gemeente-instelliugen voor hooger en middel baar onderwijs (29). 5°. Idem van een controleur van de Bank van Leeniog. (23). 0°. Verzoek van H. Vecfkind Zn., ter bekoming van ge meentegrond. (14). 7°. Idem van J. Brouwer, om ontslag als hulponderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse. (15). 8°. Idem alsvoren van mej. W. M. Vink, als halponder wij - zeres aan de school n*. 1 voor minvermogenden. (28). 9°. Voordracht tot verkoop van hoornen. (16 en 30). 10°. Idem betrekkelijk het bezwaar van L. Zegers Veeckens, tegen zijnen aanslag op het derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874. (19 en 25). 11°. Idem betrekkelijk de afsluiting van de Moer-Anna-steeg (20). 12°. Verzoek van Dr. J. C. Drabbe, om wederom te worden belast met de uitgifte der Handelingen van den Gemeente raad. (21). 13°. Idem van C. C. Stegerhoek, om in het genot te worden gesteld van eene toelage als Directeur der Rijschool, be nevens bet adres van eenige studenten, hondeDde onder steuning van dat verzoek. (22 en 81). 14°. Voordracht betrekkelijk den aankoop van gaskronen voor de Gehoorzaal. (26 en 32). 15°. Snppletoire staat van begrootiug van de dienstdoende schut terij voor het jaar 1875. (27). LEIDEN, 23 Februari. Uit Katwijk wordt ons gemeldIn eene daartoe belegde raadsvergadering is het voorstel der Commissie behandeld, welke zich geconstitueerd heeft om Katwijk-aan-Zee door middel van een waterweg met het kanaal van Rijnland te ver binden. Een talrijk publiek was aanwezig, en na langdurige discussiën werd met algemeene stemmen besloten, het werk van gemeentewege te doen uitvoeren, mits de Staat en de provincie elk voor een derde in de kosten bijdragen. Het grootste bezwaar is voor deze gemeente de rentelast van haar 1 /3 deel. Doch de Raad heeft terecht begrepen, dat de drang der omstandigheden de totstandkoming op deze wijze eischt, en hoopt dat, geholpen door rijks- en provinciale subsidie, daardoor een betere toekomst voor de gemeente zal geboren worden. Den heer W. F. G. Nicolaï, directeur der Koninklijke Muziekschool in Den Haag, werd Zon dag, bij gelegenheid dat gedurende tien jaren deze gewichtige betrekking door hem was bekleed, als blijk van waardeering door eene commissie uit de leeraren van genoemde inrichting een adres aangeboden. Het manuscript, van de hand van den heer Ponlier Jr., élève der Muziekschool, is met buitengewone calligraphische bekwaamheid en in uitstekenden smaak bewerkt en versierd met gothische aanvangletters, met kleuren en gouden sieraden afgezet, 't ls besloten in een fraaien marokijn-lederen portefeuille. Bij de gisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende aanbesteding door de Hollandscbe Spoor wegmaatschappij van het maken van gebouwen en van eenige andere werken op het stationster rein te Apeldoorn, was de minste inschrijver de heer F. Verhrugge te Waddinxveen, voor f 107,849. Het stoomschip John BramttU, van Batavia naar Rotterdam, is 20 Februari te Suez gearri veerd; de Maas, kapt. Chevalier, is Zondag van New-York naar Rotterdam vertrokken. Naar men verneemt zal dit jaar het kamp bij Millingen niet betrokken worden, doch zullen de troepen uit de 2de militaire afdeeling, uit makende de 3de divisie onder de bevelen van den generaal-majoor Beekman, gedurende die periode of korter, op terreinen in en nabij „de Peel" veld-manoeuvres tegenover elkander uitvoeren. De twee vijandelijke brigades, samengesteld uit de bataljons van het 2de en 5de regiment infanterie, met de daarbij ingedeelde cavalerie en artillerie, zouden tot die oefening in kantonnementen worden bijeengetrokken of bivakkeeren. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand December 1874,155,275 reizigers vervoerd; opbrengst 131,026.33 en aan goederen 54,572.80'/2; diverse ontvangsten f 4326.29; totaal f 189,925.42"Sedert primo Januari aantal reizigers 2,234,914; opbrengst van reizigers en goederen ƒ2,566,101.441 /2. De Midd. Ct. meldt [dat door het besluit in de algemeene vergadering van de Koninkl. Nederl. Stoombootmaatschappij thans definitief opgericht is eene reederij, lot uitoefening van een geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en eene der havens op den Theems, met een kapitaal van 800,000, waarin is deelgenomen door Z. IC. ;H. prins Hendrik voor 2/5, genoemde Maatsch. voor 2/5 en door eenige bewoners van Zeeland voor 4/5. Het beheer der reederij zal worden gevoerd door de directie der Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, terwijl, onder voorzitterschap van prins Hendrik, als commissarissen zullen optreden de heeren Tak van Poortvliet, G. J. Sprenger en F. Wibaut. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der wet van 8 Juli 1874 tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunde waren de ge voelens zeer verdeeld. Verscheiden leden konden zich er niet mee vereenigen. De meerderheid echter der in de afdeelingen tegenwoordige leden toonde zich gunstiger voor het ontwerp gestemd. Verscheiden leden wilden nog een stap verder gaan en ook aan veeartsen, die langer dan 10 jaren met een patent hebben gepraktiseerd maar niet tijdig genoeg volgens de nieuwe wet toela ting tot het blijven uitoefenen der veeartsenij- kunst hebben aangevraagd, alsnog het recht geven het gevorderde bewijs van meer dan 10-jarige praktijk te leveren. Het wetsontwerp tot regeling van het vee- artsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenij- kundige politie, bij het voorkomen van besmettelijke ziekten onder paarden van het leger, heeft hij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer nagenoeg algemeen geen bijval gevonden. Wel zagen de meesle leden er geen groot bezwaar in dal, waar een besmettelijke ziekte zich onder de paarden van het leger vertoont, de militaire paardenarts in plaats van den districtsveearts optreedt, de vereischte kennisgeving rechtstreeks aan den burge meester doet en zich door deze met het onderzoek belast ziet of althans de eerste voorbereidende werkzaamheden verricht, maar zij keurden het zeer af, dat de burgemeester in het bedoelde geval door den plaatselijken of garnizoenscommandant zou worden vervangen. Donderdag zal voor de eerste maal in den stadsschouwburg te Amsterdam eene voorstelling gegeven worden ter gelegenheid van den verjaar dag van het Athenaeum Illustre in die gemeente. Deze zal bestaan in „het Zangersfeest" en „een Amsterdamsche Winteravond". Dit laatste stukje van Van Lennep, waarin de beroemde Muiderkring ten tooneele wordt gebracht (Vondel, Hooft, Tesselschade en anderen), zal zoo getrouw mogelijk naar den toen heerschenden slijl worden opgevoerd. Zoo verneemt men dat ten tooneele zal gebracht worden dezelfde stoel, indertijd gebezigd door den baljuw van Muiden tijdens zijne ambtsbezigheden, terwijl eene echte beeltenis, in olieverf, van den drossaart aldaar zal prijken. Van het Amsterdam sche archief worden de stoelen, banieren, trom mels enz. geleverd en een handelaar in oudheden zal zorgen voor een koperen lichtkroon. Eerstdaags zullen te Amsterdam de bestek ken en plannen gereed zijn en zal de aanbesteding worden uitgeschreven voor een badhuis voor gewone en geneeskrachtige baden, in te richten volgens het stelsel van den heer dr. Joh. Nep. Von Heinrich, die te Weenen, Pesth en in andere steden dergelijke inrichtingen met den best moge lijken uitslag heeft geopend, of aan de regeling zijne medewerking heeft verleend. Het badhuis zal worden gevestigd in een groot perceel en in een daarbij behoorenden uitgestrekten tuin, op de Heerengracht bij het Jonas-Daniel-Meyerplein. De Liersche afdeeling van het Willemsfonds heeft een wedstrijd uitgeschreven onder den naam van „Wedstrijd Tony Bergmann," voor een verhaal of novelle in de Nederlandsche taal en in proza, van minstens een vel druks. Alle letterkundigen zonder onderscheid worden tot dezen prijskamp toegelaten. De stukken moeten vrachtvrij inge zonden worden vóór 1 Juni 1875 aan den heer L. Delpire, te Lier, voorzitter der afdeeling. Elk stuk moet een kenspreuk dragen en vergezeld zijn van een gestolen briefje, dezelfde kenspreuk ten opschrift voerende en van binnen den naam en de woonplaats des opstellers behelzende. De prijs voor het best en voldoend gekeurd werk is een som* van Iwee honderd franken, geschonken door mevrouw Tony Bergmann, en een zilveren verguld eermetaal, aangeboden door de afdeeling. De eerste opvoeringen van Multatuli's „Vorstenschool" te Rotterdam door het tooneel- gezelschap onder directie van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels zijn thans vastgesteld op Dinsdag 2 en Donderdag 4 Maart a. s. Ten einde te voorzien in hel ongerief, dat bij het verbouwen of groote reparation van bestaande schoollokalen zou ontstaan, indien de leerlingen tijdelijk van onderwijs moesten verstoken zijn, is door den raad van Amsterdam voor eenigen tijd besloten tot het bouwen van eene verplaatsbare houten hulpschool, die ook nog dit voordeel op levert, dat zij hij onverwachte behoef'e aan een schoollokaal zal kunnen worden verplaatst naar dat gedeelte der stad, waarin de behoefte is ont slaan. Het maken en stellen dier school is gis teren ten stadhuize in het openbaar aanbesteed voor eene som van f 8164 aan den heer J. J. Van Ophoven aldaar. Daar thans het monument de Willemsloren te Dillenburg geheel afgewerkt is, zal dit waardig gedenkieeken aan Oranje den 29slen Juni, den datum der steenlegging, plechtig worden onthuld. Ten einde hieraan nog meerdere herinneringen te verbinden, zullen door de commissie historische voorwerpen worden bijeenverzameld ter verfraaiing van het inwendige van het gebouw. Aan de kweekschool der Doopsgezinden te Amsterdam werd gisteren met gunstig gevolg

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1