LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4612. A0. 1875. Dinsdag 23 Februari. IS ET T IM E S-VERHAAL. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)F.R ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc lettere naar plaatsruimte. Met 1 Maart begint een nieuw kwar- taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Onze lezers hebben zich ongetwijfeld evenals wij vermaakt met het belachelijke verhaal, dat een „occasional correspondent" in de Times j van ons academiefeest geliefde te geven en waar van wij een gedeelte in onze kolommen afdruk ten als een proefje van den onzin, dien sommige dagbladen zich niet ontzien aan hun lezers op Ie disschen. Tevens echter zullen niet weinigen onzer stadgenooten er zich aan hebben geërgerd. Wien toch kan het aangenaam zijn dat de spot wordt gedreven met personen of zaken op wier bezit hij prijs stelt en roem draagt? En van spotternij mag hier zeker wel sprake zijn. Gelukkig voor de Times dat het verslag, als men het geschrift dan dien naam wil geven, afkomstig was niet van een gewonen medewerker, maar slechts van iemand die speciaal bij deze gelegenheid als reporter optrad. Toch mag het onverklaarbaar heeten dat de redactie van een der grootste bladen van Europa, het officieele orgaan van geheel het Britsche rijk, zich zoo bij den neus liet nemen. Zij had terstond het ongerijmde van het geheele verhaaltje kunnen inzien en begrijpen dat een beschaafd, zij het dan ook klein land een wetenschappelijk feest, dat zoo nauw samenhangt met zijn roemrijke historie, niet viert op eene wijze als-zij het in haar kolommen voorstelde. Ware het louter te doen geweest om een bespotting, de Engelsche koningin der pers zou beter hebben gedaan met te wachten totdat het tijdperk onzer kermissen weer aanbreekt. Zond zij dan een verslaggever, hij zou genoeg belachelijks vinden op te teekenen om er een gansch relaas van bijeen te flansen, potsierlijk genoeg om er het spleen zelfs van den zwartgalligsten zoon van Albion mee te verdrijven. Thans heeft zij zich allesbehalve haar vorstelijken rang onder hare zusters, de overige cou ranten in Engeland en Europa, waardig getoond. Wat meer is, zij heeft zich op on waardige en tevens on- heusche wijze gedragenonwaardig omdat zij den spot dreef met een plechtigheid waarbij het de weten schap gold, haar die overal haar vaderland heeft, waar hare beoefenaars worden gevonden, haar wie 't vooral te doen is om ernst en waarheid en die verheven is boven de spotternijen en onware voorstellingen die men de Times in deze kan ten laste leggen. Ook van onheuschheid is hel blad te beschul digen, zoowel tegenover eigen landgenooten als tegenover mannen van naam in het buitenland. Zeker, de Engelsche hoogleeraren, die herwaarts kwamen om ook de Britsche universiteiten op Leidens academiefeest te vertegenwoordigen, dach ten er anders over, en zij konden er wel 't allerminst op gesteld zijn dat wij Nederlanders, bij wie zij een gulle gastvrijheid genolen, door het eerste blad van hun land tot een voorwerp van bespot ting werden gemaaktzij 't allerminst, maar even min dat tal van achtbare geleerden, naar ons kleine land gestroomd om te getuigen van hun belangstelling in het derde eeuwfeest onzer eerste hoogeschool. Het is, helaas, niet de eerste maal, dat de vreemdeling zich in zijne dagbladen of tijdschrif ten vermaakte ten koste van ons en ons land. Men scheen Nederland soms te beschouwen als het Baeotië van Europa en het was zoo gemak kelijk voor den toerist, die er slechts weinige dagen vertoefde, om, in zijn eigen land teruggekeerd, datgene wat hij slechis terloops had opgemerkt, onder de verleidelijke werking zijner spotzieke phantasie aan te vullen met hetgeen hij in het geheel niet had gezien. Of wij zei ven volkomen onschuldig waren aan het ontslaan van die valsche voorstellingen'tis een vraag, die wij op het oogenblik niet willen behandelen, al schromen wij niet te zeggen, dat menige gewoonte, ja hebbelijkheid vooral op onze nationale feesten met hun helaas even nationale jenever-vreugde alleszins geschikt is om een zon derlingen indruk te maken op den oppervlakkigen toeschouwer. Hier echter kon daarvan allerminst sprake zijn; de aard van het feest, de namen onzer gasten wij herinneren slechts aan mannen als Madvig en Renan hadden voldoende moeten zijn om ons tegen dergelijke scheeve beoordee lingen te vrijwaren. In hun naam, in naam der wetenschap teekenen wij protest aan tegen het T i m e s-verslag. Wij noch onze waardige gasten zullen de dupe zijn van de onkunde of spotzucht van het Britsche journaal; het blad zal er slechts zichzelf door hebben gecompromitteerd, want de van waarheids liefde, nauwgezetheid en welwillendheid getuigende verslagen van alle andere buitenlandsche bladen zijn daar, om het onzinnig verhaal te logenstraffen van den „occasional correspondent", die geen uniformrok van een wandelcostuum wist te onder scheiden. LEIDEN, 22 Februari. Ds. E. C. Segers alhier heeft een beroep ontvangen naar de Waalsche gemeente te Haarlem. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 50, f 25.00, f 5.40 en 2.60de laagste f 50, f 25.00, f 5.00 en f 2.50. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een gewijzigd ontwerp van wet, strekkende om aan de Amst. Kanaalmaatschappij f 448,000 te ver goeden wegens uitbreiding der bij bestek vastge stelde werken van de havenhoofden te Wyk- aan-Zee. Het bedrag der aan de Tweede Kamer der voorgestelde amortisatie van Nationale Schuld is 10 millioen. Sedert de aanbieding van het, Zaterdag ingetrokken, wetsontwerp tot tijdelijke belegging van kasgeld is niet alleen hel bedrag der in kas zijnde gelden aanzienlijk toegenomen, maar men heeft ook de overtuiging gekregen, dat er veel belangrijker som dan waarop men vroeger meende te kunnen rekenen, aan werkelijke Indische saldo's aanwezig moet zijn. Burgem. en Weth. in Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld om, nu een terrein voor den bouw eener nieuwe gasfabriek is gevonden, den gasprijs van '18 cent tot 13 cent per kub. meter te verlagen, en te besluiten dat geen nieuwe gasverbruikers zullen worden aangenomen, zoolang niet de tweede fabriek in werking is. Aan den korporaal Huppertz te 's-Herto- I genbosch is op 's Konings verjaardag het kruis i der Militaire Willemsorde 4de klasse uitgereikt de sergeant-schrijver van het 5de reg. inf. Van den Bergh ontving de gouden medaille voor 36-ja- rigen trouwen dienst. Zaterdag had te Haarlem de begrafenis plechtigheid plaats van den heer Johannes Bastiaans, in leven organist van het groote orgel in de St.-Bavokerk aldaar. Voorafgegaan door het muziek corps der stedelijke schutterij, toog de stoet naar de begraafplaats, waar het lijk werd opgewacht door eene overgroote schare van vrienden en vereerders des overledenen. Men zag aldaar ver tegenwoordigers van verschillende muziek- en zangvereenigingen, o. a. afgevaardigden van Amstels Mannenkoor, van Amsterdam van Eulerpe, Thalia, de Bachvereeniging te Haarlem, enz. De man- nenzangvereeniging Zang en Vriendschap, te Haar lem gevestigd, voerde een voor die gelegenheid vervaardigd zangstuk uit, terwijl de muziek der schutterij een der Evang. gezangen ten gehoore bracht. De kapitein Iresh Slephenson, van den staf der art., is op zijn verzoek eervol ontheven van de functiën van chef der pyrotechn. werkplaatsen te Delft en in zijn rang overgepl. hij het 3de reg. vest.-art., zijnde de kapt. W. Beyerinck van het 3de reg. vest.-art. benoemd tot chef der pyrotechn. werkplaatsen en in verband daarmede overgepl. bij den staf der artillerie. De luit.-ter-zee 1ste kl. A. J. baron Van Geen en G. C. Sterk, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, respect. 8 en 11 dezer, worden met die tijdstippen op nonact. gesteld. De ofücieren-van gez. 1ste kl. A. Peters, G. A. M. Van Evvijk en P. J. Feitkamp, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, behoorende tot de rol van genoemd wachtschip en dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en die der 2de kl. A. E. Van Nugteren, te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld; terwijl worden geplaatst: te Willemsoord, de offïc.-van-gez. 1ste kl. H. Evertse; in de rol van Zr. Ms. wachtschip en belast met den geneesk. dienst bij de werf, enz. te Willemsoord, de officier-van-gez. lsle kl. B. H. Thomson; en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de off.-van-gez. 2de kl. S. F. Kruyt. Z. M. heeft bij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Iüdië benoemd tot offic. van gezondh. 2de kl. C. F. S. Krainz; den kolonel der inf. van het Ned.-Indisch leger J. L. J. H. Pel bevorderd tot generaal-majoor. Gemengd Nieuws. Zaterdag -middag omstreeks halfeen had alhier op den Singel buiten de voormalige Marepoort een treurig ongeval plaats. Het vierjarig dochtertje van v. M. was, terwijl de moeder eene boodschap was gaan doen, waarschijnlijk door met haar kleeren met de kachel in aanraking te komen, in brand geraakt. Het kindje liep daarop naar het voorvertrek en op het geschreeuw kwamen eenige huren toeschieten, die de onge lukkige door de ramen in vlam zagen staan en na -binnengedrongen te zyn alle middelen aan wendden om het gevaar nog zooveel mogelijk te keeren. Naar wij vernemen is het kindje ten gevolge der hevige brandwonden bezweken. Zaterdag-avond le acht uren had zekere v. O. alhier, oud 72 jaren, het ongeluk door slecht gezicht aan den Zuidsingel in het water te loopen. Door spoedig opgedaagde hulp werd hij gered.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1