damsche Schouwburgvereeniging èn op de intel- lectueele krachten van ons schouwburgpubliek een waagstuk heeten wat hier wordt ondernomen. De directie ontveinst zich dit niet. Maar de liefde en de ernst, waarmede zij het werk heeft aangevat, de toewijding van mej. Mina Krüseman (die de heeren Albregt en Van Ollefen tevergeefs heeft trachten te bewegen dit werk ten tooneele te brengen) zullen zeker veel moeilijkheden helpen overwinnen. Mogen publiek en critiek deze voor stelling steunen en daardoor bewijzen, dat een Nedeylandsch publiek en Nederlandsche critiek in staat zijn om een meesterstuk te waardeeren. Door H. M. de Koningin is voor de in Maart te Haarlem te houden tentoonstelling van bloembolgewassen, planten enz. beschikbaar ge steld eene gouden medaille, en door Z. K. H. Prins Frederik eene som van honderd gulden, om daarvoor medailles uit te loven. Dinsdag in den namiddag is te Haarlem, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 62 jaren overleden de heer Johannes Bastiaans, sedert 14 Juli 1858 organist van het orgel in de Groote kerk aldaar en lid van onderscheidene muzikale genootschappen, zoo binnen als buiten ons Vaderland. De kunst lijdt door dit sterfgeval een groot verlies. Aan een der leden van de Rotterdamsche ver- eeniging van oud-Indische strijders onder de leus „Je Maintiendrai," den heer J. Schiebaan, gebo ren Rotterdammer, zal op 's Konings verjaardag, 19 dezer, op plechtige wijze de Militaire Wil lemsorde worden uitgereikt. Hij is bij de 2de expeditie tegen Atjin door 3 kogels gewondhij ontving namelijk 1 schot in de borst, door den rug van achteren uitkomende, 1 in den rechter- en 1 in den linkerarm. Beide armen zijn zoozeer verminkt, dat hij ten eenenrnale ongeschikt is door handenarbeid in zijn onderhoud te voorzienhij moet zelfs in alles geholpen worden. Uit de memorie van toelichting tot het voorstel van den heer Viruly Verbrugge c. s. (reeds op het einde der bijeenkomst van de Tweede Kamer in December ingediend) tot aanvulling van het reglement van orde in dien zin, dat den voorzitter de bevoegdheid wordt verleend de discus- siën te sluiten, indien deze naar zijn inzien vol doende zijn toegelicht, blijkt dat de bedoeling niet is, den voorzitter eene discretionaire macht te verleenen. Elk lid kan tegen de sluiting door den voorzitter opkomen en de meerderheid zal dan moeten beslissen. Sluit de voorzitter het debat op een geschikt oogenblik, dan houden zij zich overtuigd, dat de Kamer hem in het gelijk zal stellen. Tot lid der provinciale Staten is in het kiesdistrict Steenwijk gekozen de heer J. R. Mees ters, burgemeester, met 368 van de 558 stemmen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na een vrij uitvoerig debat met 44 tegen 21 stemmen aangenomen het ontwerp tot aanleg van spoorwegen op Java. Naar wij met zekerheid vernemen omvat het heden by de Tweede Kamer ingekomen wets voorstel van de heeren Kappeyne van de Coppello, Tak, De Roo en Mackay, tot aanleg van spoor wegen van staatswege, de volgende lijnen: Harlingen-Sneek-Heerenveen; Grouw-Sneek-Stavo ren; Zwolle-AlmeloNtjmegen-VenloZwaluwe- 's-BoschZevenbergen-SteenbergenBergen-op- Zoom Steenbergen-BrouwershavenBreskens-Gent en Brugge; Rotterdam—Hoek van Holland; Enk huizen-Hoorn-Zaandam Velzen-Zaandam. De 2de luit. der inf. van het O.-I. leger J. W. Yan den Broek zal den 13den der volgende maand* per Conrad naar Java vertrekken. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Roermond Mr. P. M. O. H. Beerenbroek, rechter-plaatsverv. en adv. aldaar; tot griffier der arrond.-rechtb. te Maastricht Mr. E. De Ras, subst.-griffier te Roei mond; tot griffier bij het kantong. te Enschede Mr. C. Van Booven, adv. te Amsterdam; de benoeming van Ch. H. A. A. Engelenberg, burgem. van Westerbork, tot secr. dier gem. goedgekeurdbenoemdbij den grooten staf tot majoor, den ritm. V. W. R. baron Bentinck tot Schoonheten; bij het lste reg. huz., tot luit.-kolonel, den majoor M. G. Matthes; bij het 2de reg. huz., tot majoor, den ritm.-instructeur W. G. K. A. Van Overveldttot ritm. 2de kl. (n. o. v. r.), den Isten luit. W. Voorbeytel; bij het 4de reg. huz,, tot comman dant van het corps, den luit.-kolonel C. L. S. List, van het 3de reg. huz.; tot ritm. 2de kl. (n. o. v. r.), den isten luit. H. G. J. Maas Geesteranus. Gemengd Nieuws. Als eene groote zeldzaamheid deelt men mede, dat eene koe van den landbouwer J. De Wit, te Valkenburg, drie levende kalveren ter wereld heeft gebracht. Het prov. hof in Zuid-Holland heeft, in strijd met het gevoelen van het hof in Utrecht, het bestaan van het heerlijk jachtrecht van Prins Hendrik, als eigenaar van Soestdijk, niet erkend. Het hof besliste bij arrest van Dinsdag dat, bij de wet van 1815 (schenking van dat domein „met al zijn ap- en dependentiën" aan den toen- maligen prins van Oranje) geen heerlijke jacht- rechten zijn overgedragen, o. a. omdat door het souverein besluit van 1814 zoodanige rechten alleen ten behoeve van benadeelde eigenaren, niet ten voordeele van den staat of het domein, zijn hersteld. Eene aanvaring, welke reeds vroeger aanleiding had gegeven tot een strafvervolging, was de grondslag der gisteren voor het hof van Zuid-Holland (lste Kamer) gevoerde pleidooien. De stoomboot Maasstroom had de sleepboot Vrouw Maria ter hoogte van het Yachtclubhuis te Rotterdam aangevaren, en dientengevolge was de sleepboot gezonken en waren de vrouw en het kind van deri kapitein der sleepboot verdron ken. De daarop gevolgde strafvervolging tegen den loods van de Maasstroom wegens manslag door niet-inachtneming van reglementen was ge ëindigd met een vrijspraak; en van het appèl, door het O. M. ingesteld, was indertijd gedesis- teerd. De civiele vordering tot schadevergoe ding, gegrond op het voorschrift van arl. 534 Wetb. van koophandel, werd door de rechtbank te Rotterdam ontzegd. Het hooger beroep, daar van ingesteld door Joh. Bekker, werd toegelicht door Mr. S. Van Houten, die betoogde, dat uit de gehouden enquête was gebleken, dat de Maasstroom in strijd met de voorschriften der reglementen buiten zijn vaarwater had gevaren en daardoor het ongeluk veroorzaakt. Voor den kapitein van de MaasstroomMulder Drenth, trad op Mr. G. Van der Linden, die de juistheid van het vonnis des eersten rechters aan toonde; hij meende het ongeluk te moeten wijten aan onvoorzichtigheid van den schipper der sleep boot, die niet genoeg had bedacht, dat hij een zestal schepen op sleeptouw had, terwijl daarentegen de Maasstroom met de noodige zeemanschap had gevaren en zelfs reeds stillag, toen de aanvaring plaats had. Uitspraak Maandag 22 Maart. Dinsdag-avond is te Utrecht de 14-jarige zoon van G., die aan den Amsterdam- schen straatweg in een boom geklommen was, daaruit gevallen en heeft zich zoo ernstig aan het hoofd bezeerd, dat men voor zijn leven vreest. In het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam wordt eene proef genomen om door het spannen van draden de acoustiek te verbeteren, daar het voornemen bestaat een orgel in de groote zaal te plaatsen, indien het althans mogelijk blijkt den nadeeligen galm in het lokaal weg te nemen, Het middel heeft in buitenlandsche kerken en ook in eemge kleinere zalen hier te lande gunstige uilkomsten opgeleverd. Naar men verneemt is in de zaak van Jacob Wolff ook door den advocaat-generaal cassatie aangeteekend. Maandag-avond is zekere Scheid e- laar, te Apeldoorn woonachtig, toen hij huiswaarts keerde, in eene sloot gevallen en daar niet spoe dig hulp opdaagde, er in verdronken. Naar men zegt moet de drank weder oorzaak van dit onge val zijn. Het is de politie te Tiel na gedaan onderzoek gebleken, dat het lijk dat in het laatst der vorige maand onder die gemeente is aange spoeld, is dat van Helena Acket, oud 63 jaren, geboren te Willemstad, weduwe van Theodorus Limbeek, zijnde hetzelfde dat in October 1873 door den burgemeester van Wamel in het al gemeen politieblad is gesignaleerd geworden. Op het lijk, dat niet meer te herkennen was, is gevonden een gouden vingerring, gemerkt T. L., welke tot de zekere herkenning van het lijk heeft geleid. Een der familieleden van de overledene is dan ook van Rotterdam naar Tiel overgekomen om den ring te herkennen en in ontvangst te nemen, waarna de inschrijving in de registers van den burgerlijken stand heeft kunnen plaats hebben. Uit Nieuwe Schans wordt gemeld: Het lijk, onlangs gevonden in hel Wiemeersler- diep, is dat van een uit Stade ontslagen tucht huisboef. Bij zijn ontslag is hem een pas verleend naar Holland en werd hij dan ook door de Pruisi sche gendarmen naar de Hollandsche grenzen getransporteerd. De burgemeester van Nieuwe Schans vond het echter beter Duitschland in 't bezit van zulke exemplaren te laten, en liet door de aanwezige veldwachters bedoelden persoon weder over de grenzen brengen. Dit schijnt vol gens de getuigenissen van sommigen met geweld dadigheden gepaard te zijn gegaan, zoodat dan ook is geconstateerd, dat de dood een gevolg is geweest van vroeger toegebrachte verwondingen en niet van verdrinking. Ook zou gemelde persoon, toen hij in N. Schans gebracht werd, in 't bezit zijn geweest van 8 th. reisgeld, 't welk bij 't lijk niet meer werd gevonden. Dinsdag had te Naaldwijk een treu rig ongeval plaats. De timmermansknecht J. Veer man, met een vracht hout op een „mallejan" rijdende, bevond zich bij hel wiel, toen de as daarvan brak. De wagen viel om, en het zware hout verbrijzelde den benedetiarm. Slechts met groote moeite gelukte het eenige personen hem van onder het hout weg te halen. In deerniswaardigen toe stand werd de man thuis gebracht. Eene vrouw te Meppel, die dezer dagen onvoorzichtig genoeg was een geweerpatroon met een hamer te verbrijzelen, heeft aan deze roekeloosheid de verminking van drie vingers te wijten, terwijl van een kind, dat zich in de nabij heid bevond, ook twee vingers zwaar gekwetst zijn. In den nacht van 16 Februari had te Rijssen een brutale diefstal plaats ten huize van den vleeschhouwer S. S. De dieven zijn, door eene opening in het dak te maken, naar binnen gekomen, hebben zich toen naar het woonvertrek begeven, waar meest alle huisgenooten sliepen, en zich aldaar alleen van twee aan den muur hangende zilveren zakhorloges meester gemaakt. Naar men vermoedt hadden zij het gemunt op een kastje, waarin /500 aan contanten geborgen was. Gelukkig echter had de slager, voor hij zich ter ruste begaf, het geld daaruit genomen en in de bedstede, waarin hij sliep, geborgen. Het prov. hof in Limburg heeft uit- spraak gedaan in de zaak van De Beaumont contra Stevens (namaak van geweren). Aan eerst genoemde is de eisch tot schadevergoeding ontzegd hij heeft van dit arrest zich in cassatie voorzien. De equipage van het van Sydney om zeewier te laden naar de Zuidzee-eilanden ver trokken schip James Berney is door de inboor lingen van de Howe-eilanden gevangengenomen en vermoord, behalve de tweede stuurman, die ontsnapt en te Hobarttown gearriveerd is. In Noorwegen heeft men beproefd om onverbeterlijke misdadigers te straffen met koudwater-douches. Het resultaat was echter geenszins bevredigend. In de gevangenis van het fort Bergenhuus werd dit systeem voor het eerst toegepast. De gevangene werd gebonden en daarna in tegenwoordigheid van den dokter ge durende 42 minuten aan den kouden waterstraal blootgesteld, met het gevolg dat hij stierf. De directeur en de geneesheer staan thans terecht wegens manslag. De prins van Macao, een der hoogst- geplaatste personen van Japan, is tegenwoordig als een gewoon gezel werkzaam in de lands drukkerij te Parijs, met hel doel om het druk kersvak in zijne onderdeelen te leeren kennen. Hij is, evenals de andere werklieden, gekleed in eene blauwe kiel en heeft zich op last van den Taikoen derwaarts begeven. BUITENLAND. Frankrij k. De commissie van dertigen heeft gisteren be sloten het voorstel te doen, dat de senaat

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2