LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4607. A0. 1875. Woensdag 17 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L^O. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel mcorn 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimto. LEIDEN, 16 Februari. Men meldt dat een aantal dames alhier zijn overeengekomen bij gelegenheid van de aanstaande maskerade-feesten een nieuw vaandel aan het studentencorps uit te reiken. Mej. Schollen is presidente der commissie van uitvoering, terwijl mej. Polano bij de overhandiging op den 15den Juni, den dag die voor de maskarade is vastge steld, het woord zal voeren. Het stoomschip Voorwaartsvan Nieuwe- diep naar Batavia, is 14 dezer des namiddags te halfdrie Dungeness gepasserd. Volgens de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der Tweede Kamer be trekkelijk het ontwerp tot nadere wijziging van ■de militaire pensioenen bij de zeemacht, zegt de minister van marine o. a. dat hij niet deelen kan in het gevoelen, dat bij de marine eene pensio neering op lateren leeftijd op den voorgrond zou moeten staan; hij zal in overweging nemen in hoeverre eene verhooging van pensioen van 't loodspersoneel raadzaam is; in navolging van de wet betreffende de burgerlijke pensioenen zal eene officieele uitgave voor het algemeen worden verkrijgbaar gesteldniet dan na rijp beraad is overgegaan om de verhooging voor dienstjaren binnen de keerkringen ad f 75 voor ieder jaar voor te stellen, eene progressieve verhooging vond ook bij den minister bezwaar, nl. dat de dienst in de koloniën voor de jongere officieren ver moeiender en afmattender is dan voor de ouderen. De Javasche Courant van 5 Januari bevat een rapport van den militairen en tevens civielen bevelhebber te Atjin, kolonel Pel, tot en met 9 Dec. jl. Daaruit blijkt dat de ellende, die het gevolg is geweest van eene overstrooming, daar de rivieren buiten de oevers traden terwijl zware regens vielen, groot is geweest. Alleen het kruit magazijn in Kolta-Radja bleef droog. Barakken, hospitaal, magazijnen, alles stond gedurende een paar dagen onder water. Een gedeelte van onze troepen logeerde op den Pedirdijk, en tusschen de posten moest de communicatie met prauwen worden onderhouden. Onze versterkingen leden veel en onze troepen moesten aan den arbeid om ze zooveel doenlijk te herstellen. Hel vijandelijk land stond mede onder watermaar dit belette niet, dat men nu en dan toch op ons bleef schieten en tegen ons opdrong, zoodra het water dit toeliet. Door de Raads-commissie te Amsterdam in zake het Noordzee-kanaal is, naar aanleiding der laatste missive van de ministers van binnen- landsche zaken en van financiën, voorgesteld, het volgende besluit te nemen„Binnen zes maanden na den dag, waarop het Noordzee-kanaal zal zijn voltooid, zal de gemeente Amsterdam aan den Staat uitbetalen eene som van drie millioen gulden, vermeerderd met de rente, ad 4 pCt. 's jaars van die som, van den dag, waarop door de Amst. Kanaal-Maatschappij het kanaal zal zijn opgeleverd, tot den dag der uitbetaling toe, mits 1°. die ople vering door de Kanaal-Maatschappij geschiedt vóór uit. December 1878; fc2°. de regeling der hangende vraagstukken tot stand komt op de grondslagen der missive van die Maatschappij, dd. 30 Novem ber 1874, n°. 340; 3°. de slotbepaling van art. 1 der overeenkomst tusschen de regeering en de Kanaal-Maatschappij, dd. 14 December jl., vervalt 4°. het Noordzee-kanaal wordt verbreed tusschen den duinvoet en de Wijkermeer tot 35 meters, gemeten op 7.50 meters onder Amsterdamsch peil 5°. het kanaal bewesten de Noordzee-sluizen wordt verdiept tot 8.50 meters onder Amsterdamsch peil en de Noordzee-haven tot dezelfde diepte van 8.50 meters onder Amsterdamsch peil over de geheele lengte der haven en over eene breedte van 250 meters, namelijk 125 meters aan weers zijden der as; 6°. het kanaal wordt verdiept tus schen de sluizen en Amsterdam lot 7.70 meters onder den normalen waterspiegel en geschikt wordt gemaakt om schepen van 72 decimeters diepgang Amsterdam te doen bereiken7°. de sub 4°, 5°. en 6°. bedoelde verbeteringen zijn tot stand ge komen vóór uit. December 1883.'' De Raad zal heden vergaderen om eene beslissing te nemen. De Kon. stoombootmaatschappij te Am sterdam heeft voor hare rekening aangekocht twee kolossale stoombooten, met twee schoorsteenen, voor de vaart tusschen Amsterdam en New-York; zoodat zij nu vier booten tegelijk in de vaart kan brengen. Naar men verneemt is in eene vergadering van de beoefenaars der werktuigbouwkunde aan de polytechnische «chool te Delft besloten een adres te zenden aan Z. M. den Koning, om bij eventueele benoeming van een hoogleeraar in de werktuigbouwkunde, den heer Huet, thans leeraar in dat vak, dringend aan te bevelen. De heer H. Heemskerk, pred. bij de Rem. gemeente te Amsterdam, heeft wegens ziekte zijn emeritaat aangevraagd. De geneeskundige raad in Noord-Holland heeft dezer dagen eene circulaire doen versprei den, waarin hij, ten einde alles te bevorderen wat leiden kan tot verbetering der volksgezondheid, rnededeeling doet van een ontworpen plan eener provinciale vereeniging tot afwering van epide mische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epide mieën, door samenwerking van ingezetenen. De Commissaris des Konings in Noord-Holland heeft het eerevoorzitterschap aanvaard. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch hebben bij het voor loopig gehouden examen voldaan, en zullen alzoo eerlang naar Den Haag vertrekken om aan het examen voor 2den luit. der inf. deel te nemen, als: van het reg. grenadiers en jagers de serg. De Wolff, Spaan en Van Overveldt; 1ste reg. inf. de serg. Van den Burg, Everts, Tulleken en Luijtjes 3de reg. de serg. Groeneveld en Kamer- mann5de reg. de serg. Libosan, Aubié, Bos- schart, Van Voorthuijsen en Van Heurn6de reg. de serg. Willems (J.), Ebeling, Mees, Willems (R.), Gollard, Vogelvanger, Van der Meersch, Paehlig en Van Tiel; 7de reg. de serg. Lodewijks. De volgende onderofficieren van de 2de klasse cursus bij het 5de reg. inf. hebben alsmede met gunstig gevolg examen afgelegd om naar Den Haag voor den rang van 2den luit. der inf. van het leger in Oost-Indië op te gaantot het afleggen van het gewoon examen de serg. Langen, v. Loenen, Kuijk en Van Epe; voor het lichter examen de sergeant majoor Christen, de serg. Schretsmijer, Carabain, Van Grotenhuis tot Onstein Sr. en Van Groten huis tot Onstein Jr. Voor 2den luit. der inf. hier te lande hebben aan het voorloopig verlicht examen voldaan en zullen alsmede naar Den Haag opgaan de sergeant-majoor Vos en de serg. Braspot, beiden van het 5de reg. inf. Uit een schrijven uit Barbados, van boord van de Leeuwarden, wordt medegedeeld, dat dit vaartuig aldaar den 6den Januari is aangekomen. Het zal zich daar vereenigen met twee andere Nederl. oorlogschepen, om gezamenlijk de Fransche bezittingen Martinique en Guadeloupe, vervolgens St.-Martin, Saba en St.-Euslatius te bezoeken, te Curasao enkele weken te vertoeven en tegen Februari La Guayra en andere Venezuelaansche havens te bezoeken, om er onze vlag te ver- toonen en ons prestige op te beuren en over Cuba omstreeks Mei in Holland terug te keeren. Z. M. heeft aan den Commissaris des Konings in Overijsel machtiging verleend tot bijeenroeping van de Stalen dier provincie in buitengewone vergadering op 11 Maart e. k., ten einde daarin over te gaan tot de keuze van een lid van Gedep. Staten dier provincie. In de buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Utrecht is tot lid van Gedep. Stalen, in de plaats van wijlen Mr. A. J. Van Beeck Calkoen, gekozen Mr. Cock Blomhof. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben zich heden bezig gehouden met een tweede onderzoek over het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Aan het dep. van marine werd heden aan besteed de levering vanN°. 1 wagenschot voor de directie der marine te Hellevoetsluis; 2°. grauw- doek, en 3°. karldoek, voor de directie der marine te Willemsoord. Het minst was ingeschreven: voor n°. '1 door Van Eindhoven en Zoon te Zwolle, voor f 7730; voor n°. 2 Van der Leyden en Dekker te Krommenie, voor f 2760; en voor n°. 3 J. Schaap te Krommenie, voor f 3513. De minister van koloniën heeft Jhr. M. T. J. Van Beyma thoe Kingma gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. -Z. M. heeft aan M. Rochussen, secret, van legatie te Berlijn, verlof verleend tot het aanne men van de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 4de kl.Jhr. W. H. Teding van Berk hout, ontv. der dir. bel. en acc. en van den waar borg der gouden en zilveren werken te Schoon hoven c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Apeldoorn; aan den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. N. A. Iiolmberg de Beckfelt, adjud. van Z. K. H. Prins Hendrik, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk. Gemengd Nieuws. De burgerlijke kamer van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland nam gisteren eene beslissing, vooral voor winkeliers en neringdoenden niet van belang ontbloot. Het was namelijk Ziege- laar en C°. te Rotterdam onaangenaam, dat Wis- sink en Van Rooy, die de zaak had overgenomen, boven de winkeldeur had doen plaatsen „voorheen Ziegelaar en C0.", het eerste woord met kleine, de naam rnet groote letters. Hoezeer deze woorden sedert waren verdwenen, vorderde de firma Z., dat het den anderen heeren verboden zou worden dit in 't vervolg weder te doen. De eisch daartoe werd door de rechtbank te Rotterdam afgewezen, maar het hof oordeelde de handeling van de firma W. en v. R. onrechtmatig, keurde af het doen verdwijnen der geïncrimineerde woorden, waardoor de door de rechtbank bevolene plaatsopneming was verijdeld en achtte de firma Z. en C°. door het vonnis der recht bank bezwaard. Mitsdien heeft het hof de geïn- meerde firma verboden in 't vervolg den naam Ziegelaar en C°. boven haar winkel te plaatsen of op aankondigingen te bezigen en baar veroordeeld tot

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1