ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 3de kl. bij het mijnwezen daar te lande. De offic.-van-gez. 2de kl. Hoogeboom van het 6de reg. infanterie te Breda, die eerst naar Utrecht zou gaan ter bijwoning der lessen over de oogkliniek te Utrecht, wordt thans bij de Kon. Milit. Academie aan den eersten offic.-van-gez. toegevoegd. Z. M. heeft aan Mr. H. A. Van Dijk, hoofd commies bij het min. van buitenl. Zaken, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 3de kl.aan Mr. C. Le Clercq, laatst secret.-generaal van het min. van buitenl. zaken, een pensioen verleend van 3414 's jaars; benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Lemmer F. Harting, ontv. der reg. en dom. aldaaraan Jhr. G. J. G. Klerck, adviseur voor den aanleg van staatsspoorwegen in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2de kl. der orde van de Kroon van Pruisen met de Ster en van eere- grootcommandeur der Huisorde van Oldenburg. Gemengd Nieuws. De voorjaarspaardenmarkt te Am sterdam zal aldaar gehouden worden Vrijdag 19 Maart a. s., op het Frederiksplein. Zooals men weet, looft het gemeentebestuur daarbij prijzen uit tot eene gezamenlijke waarde van 1000. Het prov. gerechtshof te Zwolle heelt gisteren Jacob "Wolff, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden om den jeugdigen leef tijd, veroordeeld tot 5 jaren correctioneele gevan genisstraf en 50 boete of subsidiair 7 dagen gevangenis, wegens het desbewust gebruik maken van een valsche akte. Uit Meppel schrijft men aan de Asser Ct.: De hoop van de erfgenamen van Teyler van der Hulst, om in het bezit van diens nalatenschap (Tevler's stichting enz. te Haarlem) te geraken, is meer dan ooit verlevendigd. Het schijnt, dat men het nu zeker acht, dat de vroeger afgewezen vordering zal worden toegewezen, omdat men zich sterk maakt het recht op de nalatenschap te kunnen bewijzen. De ontbrekende documenten zijn, zegt men, in Duitscliland gevonden door een van de rechthebbenden te Roermond. Deze heeft dezer dagen hier vertoefd, om de talrijke erfgenamen van een en ander nader op de hoogte te brengen. De geruchten van den gelukkigen uitslag van diens nasporingen liepen hier sinds lang. Ieder van de erfgenamen betaalde tot goedma king der voorloopige kosten 3, onvermogenden waren van de betaling vrij. Met eenige rechtsge leerden en procureurs is nu overeengekomen, dat zij de zaak tot in het hoogste ressort zullen behandelen zonder kosten, onder voorwaarde dat hun, als de vordering wordt toegewezen, 10 pCt. van het bedrag der nalatenschap zal worden uitgekeerd. De namen dier rechtsgeleerden zijn vooralsnog onbekend. De opgewektheid onder de erfgenamen is thans bijzonder groot. Menig hunner zou zijn recht voor geen geld willen verkoopen, zoo zeker acht lnj den gelukkigen afloop der jarenlange quaestie. En als men dan de verhalen hoort over de fabelachtige schatten, die de nalatenschap uit maken, dan kan het geen verwondering baren, een van de meest enthousiastische erfgenamen.te hooren uitroepen, dat Haarlem nagenoeg te gronde gaat. Hoe gelukkig dan toch mocht dat nood lot Haarlem treffen dat een groot gedeelte van die schatten naar Meppel en Staphorst gaat, naar Drente en Overijsel, waar nog zooveel voor het kapitaal te doen overig blijft. Dezer dagen is te Zutfen overleden een zieke man, die wekelijks 1.50 en 40 turven van de diaconie trok, terwijl hij met zijne vier kinderen een zeer armoedig leven leidde. Hij was drie dagen voor zijn dood naar het gasthuis over gebracht, en toen hij aan Dr. v. Z. de sleutels van eenige meubelstukken had overhandigd, vond men, onder allerlei lompen en oude papieren, aan geld, obligatiën, munt- en bankbiljetten, gouden en zilveren voorwerpen, bedden en linnengoed in oude toegespijkerde koffers, voor eene waarde van 4500. De vrek had vrijwillig ellende geleden. Een 23-tal kanonniers van het gar- nizoen te 's-Hertogenbosch, die bij het fort Crève- coeur aan het werk waren, zouden Donderdag middag van daar terugkeeren. Bij het overvaren nam de officier, die met het toezicht belast was, met al zijn kanonniers in één schuitje plaats, met het noodlottig gevolg, dat het, bij de sluis gekomen, omsloeg en allen in het water geraakten, waaruit zij elkaar en hun officieren met moeite redden. Te 's-Hertogenbosch gekomen was de uniform hun als het ware aan het lijf gevroren. Terstond nam de overheid maatregelen, om verdere nadeelige gevolgen te voorkomen. Niettemin zijn reeds enkele manschappen naar het hospitaal vervoerd moeten worden. Als een zeldzaamheid vermeldt men, dat Woensdag een landbouwer uit Westerholte en een uit Ittersum elk een paard hebben afge leverd voor den kapitalen prijs van ƒ1000. Den 3den Februari is uit hare woon- plaats in Den Haag verdwenen eene 23-jarige dienstbode; uit een door haar achtergelaten brief is op te maken dat zij er op bedacht was zich van het leven te berooven. Ruim vier jaren geleden liet zich een welgesteld burger te Leeuwarden voor een som van 1000 afkoopen, om zijn buurman niet te doen vervolgen wegens een door deze in drift gepleegde mishandeling van een zijner huisgenooten; de mishandeling was overigens van geen ernstigen aard en liet geen gevolgen achter. De zaak gaf inder tijd veel stof tot gesprek en de ingezetene, die de ƒ1000 had tot zich genomen, werd er nog menig maal om gehekeld. Een week geleden had zich de publieke opinie ten zijnen aanzien weder alles behalve gunstig geopenbaard. Hij schijnt daardoor eindelijk tot goed besef van het verkeerde zijner handeling te zijn gekomen en heeft nu de genoemde 1000 met de inmiddels bijgekomen rente van 200 aan den burgemeester ter hand gesteld om die som onder de verschillende armen der stad te verdeelen. Vóór eenige dagen zijn te Obbicht en Papenhoven, in Limburg, in eene kiezelgroef, ter diepte en breedte van 1 meter en over eene lengte van 1.50 meter, op evenwijdigen afstand, drie Romeinsche graf-urnen gevonden. Eene der urnen, van blauwachtig glas, was gevuld met de overge bleven gecalcineerde beenderen van den overledene. Over de tweede, eene aarden urn, lage dunne ijzeren staven, ongeveer 30 centimeter lang, welke blijkbaar tot het samenrijgen van richels gediend hadden, terwijl op de slaven eene menigte ijzeren spijkers verspreid lagen. Naast de urn vond men een gedeelte van een slot en de volgende koperen voor werpen eene groote speld (fibula), twee keurig be werkte handvatsels, Iwee ringen, waarvan de draad achtkantig is, eene holle plaat, voorstellende een leeuwenkop, met een koperen ringetje in den muil. De derde, mede een aarden urn, had den gewonen vorm der Romeinsche urnen en bevatte asch, benevens een kleine urn, insgelijks met asch gevuld. Slechts deze laatste is ongeschonden; de overige zijn óf gebroken óf zeer zwaar beschadigd. Aan den heer Jos. Habets, vicaris te Berg en Terblijt en correspondent der rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, is opgedragen om de gedane ontdekking nader te onderzoeken en daarvan een wetenschappelijk ver slag op te maken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Met genoegen las ik heden in uw blad, dat mevrouw Kleine na eene langdurige ziekte weder hersteld is en hoe zij bij haar weder-optreden met bijzondere eerbewijzen ontvangen werd. On willekeurig kwam mij bij het lezen dier regelen haar laatste optreden in onzen Schouwburg in het verdienstelijke stuk van onzen stadgenoot den heer D. F. Van Heyst voor den geest en kwam de wensch weer bij mij op dat tooneelwerk nog maals te zien opvoeren. Het is daarom dat ik door middel van uw blad met bescheidenheid tot de Schouwburgcommissie het beleefde verzoek richt, pogingen te willen aanwenden, dat „George de Lalaing" hier nog eens worde opgevoerd. Niet alleen dat het bijna zeker is dat de Schouwburg bij die gelegenheid weder stampvol zal zijn en er alzoo goede zaken gedaan zullen worden, maar bovendien zal het Bestuur vele waarachtige too- neelliefhebbers aan zich verplichten. 13 Februari 1875. V. D. D. BUITENLAND. Fraiikrij Is. Uit Parijs wordt gemeld, dat de linkerzijde bereid is tot concession, ten einde tot eene over eenstemming te geraken met het rechter-centrum. In de nationale vergadering voerde gisteren Lefèvre-Pontalis namens de commissie van dertigen het woord. Hij beschouwt het aangenomen amen- dement-Duprat onvereenigbaar met zijn ontwerp. Hij zal zich niet in het debat mengen, maar behoud! zich voor dit, zoo noodig, bij de derde lezing wel te doen. De Cissey, vice-president van den minis terraad, zeide, dat de president der republiek het ministerie machtigt zich bij het vervolg der be raadslagingen buiten discussie te houden; maar het ministerie is verplicht te verklaren, dat de laatste stemming een inrichting van de Tweede Ka mer zou kunnen medebrengen, die de conservatieve belangen in gevaar zou brengen. De regeering rekent zich verplicht deze verklaring af te leggen, voordat eene definitieve beslissing gevallen is. De vergadering verwierp het amendement Bé- renger. Bardoux lichtte zijn amendement toe, waarbij de ouderdom der Senaatsleden op 40 jaar wordt bepaald, en door elk departement drie verkiesbare leden gekozen wordendit amendement werd mei 342 tegen 322 stemmen, en met 380 legen 253 het geheele eerste artikel, saamgesleld uit hel amendement-Duprat en het amendement-Bardoux, aangenomen. De vergadering besloot met 368 tegen 345 stemmen, om tot de derde lezing van bet wetsontwerp op den Senaat over te gaan. Duitschlancl. Twee Zwitsersche advocaten, de heeren G. De Seigneur, te Genève en Dr. H. Christ te Bazel, hebben in Juni aan de Zwitsersche bondsverga dering in overweging gegeven, het initiatief te nemen voor eene internationale conferentie, tot het verkrijgen eener gemeenschappelijke regeling van het spoorwegnet. Naar aanleiding van hun adres is den bondsraad opgedragen, met Duitsch- land, Oostenrijk, Italië en Frankrijk daaromtrent in overleg te treden. Duitschland en Oostenrijk hebben zich terstond bereid verklaard om aan die conferentie deel te nemen en, naar thans uit Berlijn wordt gemeld, zal zij nog in den loop van dit jaar aldaar worden gehouden. Overeen komstig de bedoeling der beide adressanten, zal men zich voorloopig bepalen tot het noodigste, om eerst later eene volledige overeenkomst te sluiten. Spanje. De Berlijnsche correspondent van den Times telegrapheertMen zegt dat de Madridsche regee ring, hoewel geneigd aan vele der eischen, door don Carlos gesteld, toe te geven, bedingt dat hij zijn verblijf buiten Spanje zal vestigen. -Uit Madrid meldt men, dat Gutieres de Vega tot prefect van Havanna zou zijn benoemd. Gedurende het verblijf van den markies De Molins te Parijs zal de portefeuille van Marine door Canovas del Castillo worden beheerd. Uit Navarra verneemt men, dat Santa Bar bara nog door de regeeringstroepen gebombardeerd wordt, en uit Guipuzcoa dat de troepen geëche- lonneerd zijn aan den rechteroever van de Oria, tusschen Hernani, Lasarte, Usurbil en Oria; dat de Carlisten drie nieuwe bataljons naar Tolosa hebben gezonden en dat hun generaal Egana de hoogten van Brunza, voor Andoain, versterkt. (Ai-oot-lïi-it:iri nië. De gisteren bij het Hoogerhuis ingediende wet op de brevetten van uitvinding stelt voor eene commissie van onderzoek te benoemen; de speci ficatie van de brevetten zal afhangen van het rapport der commissie; eenmaal toegestaan zullen zij kunnen worden ingetrokken wanneer zij niet vol doende geëxploiteerd worden. Betreffende vreemde uitvindingen wordt voorgesteld slechts aan dezulken brevetten te verleenen, waaraan in 't buitenland ook een brevet is toegekend. Woensdag-avond 11. zijn een aantal dames en heeren, die belangstellen in het onderwijs voor vrouwen, op uitnoodiging van den heer Holloway in diens woning in Oxford-street te Londen samen gekomen, en alstoen heeft de heer Holloway hunne voorlichting en medewerking gevraagd voor de stichting van eene inrichting van hooger onderwijs voor dames. Reeds had hij voor 25,000 p. st. te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2