De Hoofdcommissie wenschl dat, in overleg met haar, door inzenders van gelijksoortige voor werpen, zooveel mogelijk door onderlinge samen werking, collectief-tentoonstellingen zullen worden tot stand gebracht. Ieder, die aan de tentoonstelling wenscht deel te nemen, heeft zich uitsluitend te wenden aan den voorzitter der Nederlandsche Hoofdcommissie, den heer E. H. Von Baumhauer, te Haarlem. Aan allen, die zich vóór 1 Maart a. s. aan dit adres hebben aangemeld, zullen de invullingsbil- jelten ter vermelding hunner inzending worden toegezonden, welke vóór 1 April 1875 ingevuld moeten worden ingeleverd, daar reeds vóór 1 Mei 1875 hij de Centennial commissie in Amerika de juiste voor Nederland benoodigde plaatsruimte bekend moet zijn. Door de heeren William Thomson, C. William Siemens, W. T. Henley en Carl Sie mens is aan den Times een brief geschreven, waarbij zij eene inschrijving openen en bydragen verzoeken, ten einde aan kapitein Van Dorp, van 't Nederlandsche loggerscbip Willem Beu- kelszoon, een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid te geven wegens 't redden der twee schipbreuke lingen van de La Plata, Lamont en Hooper. Genoemde heeren wenschen kapitein Van Dorp voor zijn nobel gedrag een chronometer en een som gelds te vereeren. Ten einde de 87 mariniers, welke van Rot terdam naar Atjin vertrekken, de reis te helpen korten, hebben eenige heeren door vrijwillige bij dragen zooveel bijeengebracht, dat zij aan den commandant van het detachement, den heer De Gelder, aan boord van het stoomschip Voorwaarts, te Nieuwediep, konden zenden14,000 stuks sigaren, 93 ponden tabak, 1 kist cavendish, 1 harmonica, 6 dominospellen, 6 kienspellen, 6 dam borden en 120 spellen kaarten. Het saldo hunner rekening, dat nog 49.20 bedroeg, is door hen aan het Roode Kruis overgemaakt. Aan het eerstdaags op 's Rijks werf te Amsterdam op stapel te zetten schroefstoomschip der 1ste klasse zal de naam van Atjeh worden gegeven. Door den directeur en commandant der marine is aan het bestusr der afdeeling Amster dam van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank vergunning verleend tot ver spreiding der geschriften en het aanplakken der biljetten op 's Rijks werf. Ter voorkoming van misbruik heeft de minister van binnenlandsche zaken den Commis saris des Konings in dit gewest eene missive doen toekomen, waarin verzocht wordt Gedep. Staten uit te noodigen, om al de stukken, die worden terugge geven aan wegens lichamelijke ongeschiktheid door hen afgekeurde'plaatsvervangers, te voorzien van een nader aangeduiden stempel, aangevuld met bet nummer van het reglement op het geneeskundige onderzoek, op grond waarvan de afkeuring plaats had. Een wetsontwerp tot het verleenen van rechtspersoonlijkheid aan de Coöperatieve Vereeni- gingen is, naar het Vaderland verneemt, bij den Raad van state aanhangig. Openbare vergadering van den Raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 17 dezer, des voormiddags te elf uren. H. M. de Koningin woonde gisteren het diner bij, door Z. K. H. Prins Alexander in Hd. paleis ter eere van onderscheidene der van het academiefeest te Leiden naar Den Haag gekomen buitenlandsche hoogleeraren gegeven. In de onteigeningszaak tusschen Pook van Baggen c. s., eischers, tegen de Hollandsche IJzeren-spoorwegmaatschappij, verweerderesse, en G. Dijkgraaf is bij arrest van den Hoogen Raad heden de voorziening in cassatie van de eischers verworpen. In het hotel Paulez is heden aangekomen de heer E. Millon de la Verteville, nieuwbenoemd secretaris van de Fransche legatie hij het gezant schap in Den Haag, opvolger van den burggraaf De Bresson, thans naar Brussel verplaatst. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Lissabon heeft de Portugeesche regeering bepaald, dat de invoer van monsters tabak in bladen en rollen, tot twee kilogrammen gewichts toe, door de douane te Lissabon, tot dusverre alleen aan tabaksfabrikanten toegestaan, voortaan ook aan kooplieden in Portugal, tegen betaling der verschuldigde rechten, veroorloofd is. De luit.-ter-zee 1ste kl. J. Van Burg zal, naar men verneemt, benoemd worden tot adju dant van den schout-bij-nacht J. M. J. Brutel de la Rivière, die met 10 Mei a. s. den vice-admi- raal J. J. Wichers, als directeur en commandant van 's Rijks marinewerf te Amsterdam zal op volgen. Z. M. heeft aan O. T. Gollcher, Ned. consul te Malta, vergund het aannemen der betr. van consul van Zweden en Noorwegen aldaarbenoemd tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. G. Turk, lid van het hoog militair gerechtshof; met ingang van 1 April benoemd tot leeraar aan de rijks h. burgerschool te Helmond H. W. Groeneveld, tijdelijk leeraar aldaar. Gfemengd Nieuws. By een landbouwer te Voorschoten wordt thans een varken gespeend door een hond, waarvan men de jongen verdronken heeft. De moeder zorgt goed voor haar aangenomen kind. In de terechtzitting van het hof van Zuid-Holland waren gisteren aanwezig een vijftal doozen met rollen zijden linten en gilornamenten, zijnde gedeelten van goederen, die 12 en 13 October waren ontvreemd uit een winkel aan de Delftschevaart te Rotterdam. Het ontvreemde ver tegenwoordigde eene waarde van ongeveer 500, en werd gekocht door een koopman in die zaken voor 35. Drie jongens, respect. 18, 19 en 18 jaar oud, bekenden gisteren op bovengenoemde avonden in 't bezit van de doozen met linten enz. te zijn geweest, nadat de eerste, J. M. genaamd, viermalen in den winkel was geweest en den eersten avond twee, den tweeden avond drie doozen achter de deur van den winkel had weg gehaald. De beide andere jongens, A. H. en M. M. K., hielden buiten de wacht. Beide avonden wer den de gestolen goederen aan J. G., oud 30 jaren, in de Zandstraat, verkocht door de twee jongens, die als wachters hadden gefungeerd; en telkens na den verkoop erlangde n°. 1 zijn aandeel in den buit. De opkooper ventte zijn gekocht partijtje te Rotterdam, Vlaardingen en Gouda op de markt, doch in laatstge noemde plaats legde de politie beslag op zijne koopwaar. Hg gaf op, ze te hebben gekocht van schamel gekleede jongens, die hem hadden mede gedeeld, dat zij door erfenis eigenaren van de linten waren geworden. Het bleek gisteren, dat zy deze opgave werkelijk hadden gedaan, en de opkooper hield ook voor den rechter vol, dat hij niet geweten had, dat diefstal in 't spel was. Adv.- geu. Terpstra achtte de feiten aan de drie jongens ten laste gelegd gestaafd. Wat den opkooper be treft, toonde hij aan, dat deze te kwader trouw eene waarde van ƒ500 voor 35 had weten machlig te worden en releveerde de omstandig heden waaronder de verkoop had plaats gevonden. Hij requireerde voor de jongens: schuldigverkla ring aan diefstallen in een bewoond huis en bij nacht; voor den opkooper medeplichtigheid door het gestolene te hebben geheeld en voor M. M. K., die zich op 12 Oct. jl. uit een herberg een zakje met 5 aan centen toeeigende, bovendien aan diefstal in een herberg waar hij was ontvangen, en hunne veroordeeling tot gevangenisstraf, als J. M. en A. H. tot 3, M. M. K. tot 4 en J. G., den koopman, tot tuchthuisstraf van 510 jaren. Als verdediger voor de jongens voerde het woord Mr. Vreede. Na voor zijn eersten cliënt verzach tende omstandigheden te hebben gepleit, con cludeerde hij voor n°. 2 en 3 tot vryspraak. Mr. Van Gigch, die als verdediger voor den koop man optrad, kwam het voor, dat de vraag, of besch. geweten heeft dat hetgeen hij kocht door diefstal verkregen was, zeer moeielijk, ja onmo gelijk is op te lossen. De aanwijzingen, die het O. M. het tegendeel deden denken, waren, naar pleiters meening, niet gegrond. Hij verzocht ten slotte vrijspraak voor zyn cliënt. Uitspraak Don derdag a. s. Het prov. gerechtshof in Zuid-Ho 1- land deed gisteren uitspraak in de zaken jl. Donderdag behandeld. J. S., die uit een spek slagerswinkel in Den Haag een bakje met ƒ5 aan klein zilvergeld ontvreemdde, werd veroordeeld tot 2 jaren gewone en W. L., beschuldigd eene ezelin uit een weide onder Den Haag en een aantal vogels uit een vinkenhuisje onder Was senaar zich te hebben toegeëigend, tot 5 jaren tuchthuisstraf. Tot 1 jaar gevangenisstraf en twee boelen van 50 werd veroordeeld een arbeider uit Poederoyen, die 28 October jl. op een briefje, door hem vervaardigd en valschelijk onderteekend, te Gorcum 5 bemachtigde en die ten zijnen bate gebruikte. De rechtbank te Rotterdam heeft den heer P. J. R. Laan in al zijne rechten hersteld en den provisioneelen bewindvoerder gelast, alle onder zijne berusting zijnde waarden aan dien heer ter hand te stellen. Naar rnen zegt, is de heer L. voornemens, na eenigen tijd zich wederom als predikant beroepbaar te stellen. Gisteravond omstreeks halftien.is te Rotterdam ten gevolge van eene gasontploffing brand ontstaan in de jongejuffrouwenschool van den heer Lelieveld aan het einde van de Kruis kade. De brand heeft zich bepaald tot de tweede verdieping van het koepelgebouw, die geheel is uitgebrand. Te ruim 10 uren was men den brand meesier. Twee spuiten hebben water gegeven. Gistermiddag omstreeks twee uren ontstond te Dordrecht brarid in het drooghuis behoorende bg de bleekerij van den heer Schampers. Eenige spuiten, waaronder ook die van het wees huis, waren spoedig ter plaatse aanwezig, maar behoefden geen dienst te doen, daar terstond eenige stadswerklieden, in het naburige fabricage-gebouw aanwezig, met eene handbrandspuit en extincteur waren aangerukt, met welke bluschmiddelen, zoo mede met behulp van een aanzienlijk getal emmers water, door buren aangedragen, men den brand spoedig meester was. Eene aanzienlijke hoeveel heid goederen, die in gemeld huis te drogen hin gen, zijn eene prooi der vlammen geworden. Hierbij heeft zich echter de schade bepaald. Het verbrande was, naar men verneemt, verzekerd. j^Onder de gemeente Heerhugowaard, in de buurt Veenhuizen, brak Dinsdag-avond een hevige brand uit, die weldra het geheele huis met den inboedel, benevens een hoeveelheid hooi in de asch legde. De bewoner van het huis,, trachtende den brand te blusschen, viel door het zolderluik, en vermoedelijk in bewusteloozen toe stand verkeerende, is hij in de vlammen omge komen. De brand schijnt door het felle branden van de kachel te zijn ontstaan. In een ingezonden stuk in De Wekker worden omtrent den toestand van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Giethoorn eenige bijzonderheden medegedeeld. Van de school te Dwarsgracht wordt o. a. gezegd, dat ieder school kind eiken dag één turf meebrengt, ten einde een behoorlijke verwarming van het lokaal te verkrijgen, doch dat de ouders niet zelden protes teeren tegen deze belasting, welke hun door de karigheid van 't gemeentebestuur wordt opgelegd. BUIT E;IV LAND. Frank rij k. In de gisteren gehouden zitting der Natio nale Vergadering heeft de constitutioneele com missie verklaard, alle amendementen op de wet op den Senaat te verwerpen. Vervolgens is de Kamer tot de stemming overgegaan over het amendement-Duprat, hetwelk bepaalt dat de keuze van alle leden van den Senaat geschieden zal door het algemeen stemrecht, waarvoor hel rechter- centrum zich verklaard had te zullen stemmen, mits indirect (verkiezing met twee trappen). Twee stem mingen door zitten en opstaan leverden een twijfel achtig resultaat op, waarna tot hoofdelijke stemming werd overgegaan. De zitting is gedurende het opnemen der stemmen geschorst. Ten slotte heeft de Vergadering met 322 tegen 310 stemmen het amendement aangenomen. Batbie zeide, dat thans weinig van het voorstel overblijft hetwelk dopr de Commissie is ingediend, en verzocht dat de Commissie in de gelegenheid worde gesteld niedwe voorstellen te doen. De zitting is daarna opge heven. öuitsclilancl. De Germania maakt eene door 23 bisschoppen onderteekende collectieve verklaring der Duitsche geestelijkheid openbaar, naar aanleiding van de circulaire van de rijkskanselier over de aanstaande Paus-keuze. Daarin wordt gezegd, dat deze circulaire inbreuk maakt op de onbeperkte vrijheid en onaf hankelijkheid bij de keuze van het hoofd der Katho lieke kerk, waartegen de Duitsche geestelijkheid nadrukkelijk moet protesteeren, daar alleen de

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2