betreft, niet ten volle gelijkstaan, en ongetwijfeld zal het van de inrichting van het te ontwerpen reglement grootendeels afhangen of vooral de werkman haat zal vinden bij de nieuwe regeling. Niemand, ook van de belanghebbenden, zal het afkeuren, indien hem zooveel mogelijk faciliteiten worden verleend. Te meer zal men dat toegeven, wanneer men niet uit het oog verliest dat de werkman hierbij nog een andere zaak in zijn nadeel heeft, nl. den afwisselenden stand der loonen. Er zullen zich gevallen kunnen voordoen dat de stadswerkman bij een particulier patroon een of twee gulden meer zal kunnen verdienen dan in dienst der gemeente. Nu moge men het onverstandig noemen, als hij voor die dikwijls slechts tijdelijke verhooging een vaste betrekking met de kans op pensioen opgeeft, onverklaarbaar zou het zeker niet zijn, daar bij veel wat de werkman rnoet ontberen, een betrekkelijk geringe loonsverhooging voor hem zoo groote waarde heeft, dat zij hem zijne belan gen en de toekomst zou kunnen doen voorbijzien. Wij maakten deze opmerkingen, om er op te wijzen, dat daar, waar men een reglement samen stelt voor een nuttige zaak, .waarbij vrijheid van deelneming op den voorgrond staat, men vooral de belangen van hen dient in het oog te houden, voor wie de bezwaren het grootst en de ver houdingen het ongunstigst zijn. LEIBEN, 5 Februari. In de hedenmiddag gehouden gemeenteraads zitting werd door den voorzitter mededeeling ge daan dat o. m. waren ingekomeneene missive van Mej. S. Winkler, houdende dankbetuiging en aanneming met 1 Maart der benoeming tot hoofdonderwijzeres der meisjesschool 2de klasse; eene missive der plaatselijke schoolcommissie, waarin kennis wordt gegeven dat tot voorzitter dier commissie is benoemd Dr. H. Kern, lot vice- voorzitter Dr. D. Bierens de Haan en tot secretaris Mr. F. Was; het rapport van den advocaat Mr. A. Philips in zake de handelingen van den vorigen onder-kassier der Stads-bank van Leening (dit rapport zal voor de leden worden gedrukt) verder werden overgelegd: een suppletoire staat van be grooting der dd. Schutterijeene voordracht tot be noeming van een lid der plaatselijke schoolcom missie ter vervanging van den heer Mr. J. T. Buys; eene voordracht tot verkoop van een 25-tal boomen op het Rapenburg; tevens werd besloten met 1 Mei tot eene nieuwe verpachting der faecaliën van het Liernurstelsel over te gaan. Vervolgens werden B. en Ws. zonder discussie rnet algemeene (18) stemmen gemachtigd tot gunning van de ver nieuwing der Oude-Marepoortsbrug aan den bij de gisteren gehouden herbesteding minsten inschrij ver, zijnde de Koninklijke Nederlandsche Grof smederij alhier, voor f 24,291nog was door anderen ingeschreven voor f 24,300, f 24,333, 24,S00, f 25,190, f 25,500, f 26,240 en f 27,650. Daarna werd de vergadering gesloten. In de maand Januari zijn binnen de ge meente Leiden geboren 147 kinderen, als: 86 zoons en 61 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; overleden 119 personen, als: 25 mannen, 24 vrouwen, 42 zoons en 28 dochters: daarenboven als levenloos aangegeven'12 gehuwd 6 paren. Naar men verneemt is het programma van het vuurwerk, dat den 8sten Februari op de Ruïne zal worden afgestoken, aldus samengesteld N°. 1. Bombardement; 2. Zonnekrans, met het portret van Prins Willem I, door batterijen gedecoreerd3Variatie de Trigonometrie 4. Blinkende Rozetten; 5. Pyrotechnische Tele grafen 6. Aardglobe7. Nieuwe Carousel8. De Nederlandsche Vlag, door vijf girandoles gedragen 9. Centraalzon, in welker midden het Leidsche wapen zal prijken; 10. Mercuriusstaven met draai ende fonteinwerken opgeluisterd; 11. Blinkende Bengaalsche Zon12. Triomfboog, gedecoreerd door vuurzuilen, guirlandes en piramides, prijkende met -een Minerva-beeld en in vurige karakters met de jaartallen 15751875 en de inscriptie „Aanden Roem van Leidens Hoogeschool", ein digende het geheel met een bombardement en bloembouquetten. Tot afwisseling: vuurpijlen, luchtfonteinen, vuurbomrnen en zwermpotten. Ter gelegenheid der feestelijkheden tot viering van het driehonderdjarig bestaan der Hoogeschool zal het Rijkstelegraafkantoor alhier op den Ssten dezer open zijn tot 12 uren des middernachts. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Donder dag-avond jl. heeft de Vereemging tot verbetering van het kerkgezang, te Leiderdorp, in de Herv. kerk aldaar eene zanguitvoering gegeven, met welwillende medewerking van den heer Godefroi. De vereemging, die slechts twee jaren bestaat, heeft duidelijke blijken gegeven dat hare leden met ijver en volharding zich hebben geoefend, onder leiding van den onderwijzer der christelijke school, en zij hebben den toehoorders een genot vollen avond verschaft. Vooral ook de heer Gode froi heeft het zijne hiertoe bijgedragen. Het orgel herkenden wij niet meer toen hij het bespeelde, en dat zijn meesterlijk spel, waarmede hij driemalen het gezang afwisselde, de aanwezigen boeide, be wees hunne gespannen aandacht. Indien wij ons echter nog eene aanmerking mogen veroorloven, zou het de raad zijn, aan den samensteller van het programma, om bij eene volgende gelegenheid het aantal nummers der zangstukken eenigszins te beperken. Moge het voorbeeld dezer Vereeniging in vele andere gemeenten navolging vinden. Het goede resultaat, in betrekkelijk korten tijd verkregen, bewijst, dat wij niet behoeven te wanhopen aan de mogelijkheid om ons volk op muzikaal ge bied meer en meer te ontwikkelen. Te Leidschendam werd door het gezelschap van jongelieden onder de zinspreuk „Liefde adelt genot" Woensdag-avond eene voorstelling gegeven ten behoeve van de algemeene armen aldaar. De stukken „De ring van Gyges," blijspel in een bedrijf door A. Franse, en „Wie ben ik'?", blij spel in drie bedrijven, werden met veel succes opgevoerd. Bij den wedstrijd van voordrachten, uit geschreven door de Schiedarnsche Vereeniging Aeschylus, is de eerste prijs voor de ernstige voordrachten toegewezen aan den heer H. G. Helleman, te Kinderdijkde tweede prijs aan den heer M. Boogaerdt Bz., te Krimpen aan de Lek de eerste prijs voor de luimige voordrachten aan den heer H. C. Mingelen, in Den Haag, de tweede aan den heer T. Boogaard van Amsterdam. Toen deze beslissing bekend werd, stonden alle aanwe zigen met geestdrift op, om den 78-jarigen voor drager hun sympathie te kennen te geven. De beschermheer der jeugdige Vereeniging, de heer P. J. Van Dijk, van Matenesse, lid der jury, gaf daarop te kennen dat de jury zich gedrongen had gevoeld nog van hare zijde twee eerste en twee tweede prijzen uit te reiken, en wel voor het ernstige een eersten prijs aan den heer W. Van Voorst, van Gouda, en een tweeden prijs aan den heer J. btrarig, in Den Haag. Voor het luimige genre bekwam de heer F. A. Wiebes, te Rotterdam, een eersten en de heer J. H. Giezen, werkend lid der vereeniging Borger te Leiden, een tweeden prijs. Na de uitreiking der medailles deelde de beschermheer der Veree niging nog mede, dat hij eene medaille wenschte aan te bieden aan de Vereeniging Aesch y lus, om die aan haar vaandel te hechten, ter herinnering aan haar vijfjarig bestaan. Het stoomschip Conrad, kapt. De Ridder, van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend Gibraltar gepasseerd. Het Syndicaat der leening van de stad Ara- sterdam van 1874 heeft aan den Burgemeester aldaar doen toekomen eene som van 25,900, rnet verzoek dit bedrag tot zoodanig doel aan te wenden, als door hem in het belang der gemeente zal worden goedgevonden. Met het stoomschip Voorwaarts zal ook een detachement van 300 mariniers, begeleid van hunne officieren en onderofficieren, naar Java gaan, welke allen, zoomede de manschappen, eene gratificatie hebben ontvangen. - Het asyl Steenbeek voor gevallen vrouwen te Zetten ontving in het afgeloopen jaar f 19,513.87 en gaf f 15,033.78 uit. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 3405.50. Voor vergrooting van Steenbeek door aankoop van land werd in 't laatste jaar 3013.G2' /2 besteed. De directrice en drie medehelpsters werden verleden jaar door oppassing van eene langzaam stervende zwaar krank. Gelukkig herstelden zj allen. De plaatsing in 't gesticht geschiedt tegen 25 entreegeld en f 2 's weeks kostgeld, waarvoor de bestedelingen kleeding, voeding, geneesmiddelen enz. ontvangen. Door den minister van binnenlandsche zaken is een circulaire gericht aan de Commis sarissen des Kon ings in de provinciën, waarin de wensch wordt uitgedrukt, orn, bij de nieuwe in richting der Staatscourant sedert 1 Januari, op geregelde tijdstippen des jaars bepaalde statisti sche gegevens van algemeen belang zoo beknopt mogelijk in die courant op te nemen, waarvan de bewerking aan den chef van het bureel voor de statistiek in de provincie wordt toevertrouwd. Z. M. heeft bij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemd tot essayeur: te Alkmaar, F. J. Witteveen; te Maastricht, J. E. Simon te Zwolle, R. Van Calcar; te Middelburg Mr. A. Van Lier; tot commies-stempelaar te Am sterdam, J. P. Wieling; te Groningen, C. J. Andrae; J. Nijenhuis, onlv. der dir. bel. en acc. te Bergambacht, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Den Bommelde benoeming van Jhr. G. W. H. Mollerus, burgem. van Hoevelaken, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren A. Van Pesch en H. F. C. Wildeman. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Dordrecht J. Albarda, thans te Gorcum, lot hoofdcommies der posterijen J. H. L. Hogendijck, comm. 1ste klasse. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks drie uren is vrouw G. op den Ouden Rijn, terwijl zij met hare huisgenooten in de kamer zat, door een beroerte getroffen en eenige oogenblikken daarna overleden. Gisteren zou de gemeenteraad in Den Haag de gewichtige verlichtingsquaestie voor die stad weder behandelen, nl. het voorstel tot den bouw eener tweede gasfabriek. Nadat eenige voorstellen van ondergeschikt belang waren afge daan, kwarn die zaak aan de orde en bracht de voorzitter een voorstel van 8 leden ter tafel, ver zoekende eene vergadering met gesloten deuren. Nu werd het publiek verzocht de tribune lo ontruimen, en nadat de raad ruim 3'/i uur in geheime zitting was vergaderd, werd de publieke zitting heropend en toenwas de raadzaal ontruimd. Diepe duisternis bleef dus over het licht gespreid. W. J. S.een 16-jarige Haagsche knaap, die reeds een jaar lang op den Kruisberg vertoefde, stond gisteren wederom terecht en wel voor het hof in Zuid-Holland, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. Niettegen staande hij het hem ten laste gelegde ontkende, verklaarden twee getuigen onder eede, dal deze jongen in den avond van 27 Nov. jl. omstreeks zes uren in Den Haag in een spekslagerswinkel in de Breedstaat was geweest en iets wilde koopen dat niet voorhanden was. Het bakje met zilver geld, ongeveer f 5, dat voor zijne komst nog in de toonbanklade aanwezig was, werd kort na zijn vertrek gemist en op de plaats, waar besch. had gestaan, werden later drie dubbelljes gevonden. Besch. sprak deze opgaven tegen en trachtte den rechter te doen gelooven, dat hij elders met andere jongens was geweest. Adv.-gen. Mr. Van Maarien requireerde, met het oog op den jeugdigen leeftijd van besch., diens veroordeeling tot gevangenis straf van 3 maanden tot 5 jaren. De verdediger, Mr. Lorch, betoogde, dat z. i. geen bewijs voor den diefstal was geleverd en concludeerde lot vrijspraak. Uit Amsterdam wordt gemeld: Chang en Eng, wijlen de Siameesche tweelingbroeders, zijn overtroffen. Zij toch waren twee rnenschen, door een vleezigen band saarngekoppeldde negerin of de negerinnen Millie-Christine echter, die in het Paleis voor Volksvlijt zijn tentoongesteld, ver toont of vertoonen nog grooler afwijking der natuur. Zonder in een beoordeeling te willen treden in hoeverre het wenschelijk mag worden geacht der gelijke monstruositeiten in het openbaar ten toon te stellen, willen wij slechts kortelijk vermelden, dal Millie-Christine twee hoofden heeft en twee bustes. Onder het hart zijn die twee bustes naar den rug toe saamgegroeid, en vormt het lichaam verder één massa, die niet in twee, maar in vier

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2