Uit Amsterdam wordt gemeld dat de beer E. J. Potgieter hedenmorgen te halfzeven overleden is. Tot plaatsvervangers, voor het geval van verhindering der heeren prof. W. Moll en C. AJ. A. Oudemans, afgevaardigden der Amsterdamsche orde van hoogleeraren bij de aanstaande feesten alhier, zijn benoemd prof. T. M. C. Asser en prof. T. Jorissen. Naar men verneemt is het college van den Raad van State, den Hoogen Raad en het Provinci aal Gerechtshof, voor zoover zijne leden niet ver hinderd zijn, uitgenoodigd tot de bijwoning der plechtigheid bij gelegenheid van het aanstaande academiefeest te Leiden. De luit.-ter-zee 2de kl. J. P. J. Lucardie, als officier van politie geplaatst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non-act. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. H. Bernelot Moens. Z. M. heeft aan W. Keyzer, te 's-Hertogen- hosch, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Sil vester; aan C. Hoefnagel en E. Bakker, visschers te Urk, vergund het aannemen en dragen der reddingsmedaille met lint hun door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. Gemengd Nieuws. De subst.-officier van justitie Mr. Roest nam in de gisteren gehouden zitting van de arrond.-rechtbank in Den Haag conclusie in de zaak van den heer J. Melvill tegen den burge meester aldaar, betreffende de ook door genoemden heer ingestelde actie tot terugbetaling van door hem voldane plaatselijke belasting. Op nagenoeg dezelfde gronden als ten aanzien der vordering van den heer v. L. strekte de conclusie tot ontzegging van den eisch, met veroordeeling van den eischer in de kosten. Over vier weken uitspraak. Gistermiddag had aan het station te Haarlem een treurig ongeval plaats. Een reizi ger, die zich naar eene zekere plaats had begeven, werd eenigen tijd daarna dood gevonden. Genees kundige hulp, die spoedig aanwezig was, mocht niet meer baten. De overledene, die te Vlaardingen tehuis behoorde en te Haarlem was geweest om de begrafenis te regelen van zijn schoonvader, was aan eene beroerte bezweken. Het prov. gerechtshof te Amsterdam heeft W. Volkers, vroeger koopman, tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en betaling van 5-4 geldboeten, elk groot f 50, veroordeeld, ter zake van 27 valschheden in geschriften van koophandel en het 27-maal desbewust gebruik maken daarvan. Uit Deventer wordt gemeld, dat B., wien in de vorige week door een zijner broeders met een mes eenige gevaarlijke wonden zijn toe gebracht en die in het stadsziekenhuis verpleegd wordt, niet buiten levensgevaar verkeert. Uit Almelo wordt van den 3den dezer gemeldHedenmorgen zijn de fabrieken weder in werking gebracht en is het volk aangemaand den arbeid te hervatten, doch daar er hun werd bij gezegd dat zij zulks doen moesten op de oude conditiën, nl. uilbetaling der loonen in Pruisisch geld, en met afschaffing der premiën, heeft niemand hunner van dit aanbod gebruik gemaakt, maar blijven zij in de werkstaking volharden. In een grooten optocht trokken zij daarop zingende de stad door, zonder de minste wanordelijkheid te bedrijven. Daar hier alles zoo rustig was en bleef, zijn gisteren reeds weer acht huzaren naar hun garnizoen vertrokken. Algemeen verwacht meti dat de zaak spoedig zal worden bijgelegd. In het Voornsche Kanaal by Helle- voetsluis is gisteren ook het lijk opgevischt van den tweeden marinier, die sedert St.-Nicolaas ver mist was. De arbeider uit Hattem, die Zaterdag te Mastenbroek nabij Zwolle bij ongeluk door een geweerschot werd gewond, is reeds gisterochtend overleden. Te Hoog-Keppel is Maandag een arbeider, die bezig was ee.n boom om te houwen, onder den neervallenden boom geraakt en oogen- Llikkelijk dood gebleven. Maandag-morgen had een reeds be jaard daglooner te Rijssen, terwijl hij bezig was een met hout beladen wagen te lossen, het ongeluk door een van den wagen gevallen stuk hout derwijze te worden getroffen, dat hij des avonds aan de gevolgen daarvan is overleden. De Prov. Gr. CL verneemt met zeker heid, dat Dr. H. Beins thans een officieele opdracht van de Pruisische regeering heeft ontvangen, om zich ten opzichte van de toepassing zijner vinding te wijden aan de Duitsche marine. Deze vinding bestaat in eene eenvoudige en gemakkelijke methode om koolzuur vloeibaar te maken, zoodat in een kleine ruimte een betrekkelijk zeer groote arbeids- voorraad kan worden opgehoopt, en in vele geval len een sterk metalen vat met vloeibaar koolzuur den dienst van een stoomketel kan vervangen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling lezen wij dat er stemmen zijn opgegaan over het ongeval, dat Musschert, hoofd conducteur, op den 30sten Januari 1875 het leven kostte. In het ingezonden stuk N. R. Cl. dd. heden, geteekend AZ, wordt terecht beweerd, dat de ongelukken op den Holl. Spoorweg, ont staan door het ophalen van de plaatsbriefjes terwijl de trein in vaart is, ten laste zyn en blijven van de directie, die de conducteurs tot deze gevaarlijke en in alle opzichten voor den conducteur eerstens, en voor de reizigers ook hoogst onaangename wijze van dienstverrichting verplicht. Gevaar te schuwen, waar gevaar trotseeren noodzakelijk is, wenscht geen man. Maar noode- loos gevaar te brengen in den dienst van schraal loon trekkende ondergeschikten, is onmenschelijk. AZ zegt het, en van A tot Z de zaak be kijkende, kan 't niet anders of ieder die bij nacht, regen, storm, sneeuw, ijzel enz. den dienst zag verrichten, moet erkennen dat het een gevaarlijk werk is. Het gewone einde van conducteurs in dienst van de Holl. spoorwegmaatschappij is wel niet om verminkt of dood van de loopplank te vallen, al gebeurt dit helaas te dikwijls, maar het kan aan eene menschelijke constitutie geea goed doen om gedurende (hoeveel kwart- of halve uren is een conducteur per dag op de loopplank om kaar tjes op te halen?) een geruimen tijd aan den I buitenkant van een snellenden spoortrein tegen snijdenden wind voort te rukken. Hoe menigmaal zijn reizigers beangst over den conducteur als hij bij slormweer groote moeile heeft om de portieren open te maken. Misschien kan de Maatschappij statistisch bewijzen dat hare conducteurs tot in hoogen ouderdom vaardig blijven voor den dienst en vrij van longziekte en rheumatisme. Misschien zullen op haar gezag hygiënisten heftig beweren dat er niets gezonder is voor den Hollander dan deze gymnastiek op de loopplank van snellende spoortreinen hij nacht en sneeuw of bij feilen zonneschijn en 92° Fahrenheit. Maar Musschert en zoovelen vóór hem zijn de onmiddellijke slacht offers van deze allerellendigste dienstregeling, die noodeloos, hierop komt alles aan, de conduc teurs aan levensgevaar en aan ongemak blootstelt en het den reizigers lastig maakt. Immers niemand kan het aangenaam vinden dat het waggonportier t'ydens de vaart plotseling geopend wordt en ge durende eenige seconden koude of wind of stof toelaat. Kon hel niet vermeden worden, dan zou men er in berusten zooals in andere lastige en gevaarlijke dingen. Niemand zal den zee man beklagen die zijn leven wagen moet om schip en bemanning te helpen besturen en redden; maar noodeloos gezondheid en leven van rnenschen op het spel te zeilen is kortaf onmenschel'yk, ongeoorloofd; en het publiek behoorde zich eenparig tegen zulke praktijken aan te kanten. Dat de Maatsch. niet zou weten hoe ze 't heeft aan te leggen om dit gevaar te vermijden mag men niet veronderstellen. Zij heeft niets uit te vinden, zij heeft slechts af te kijken hoe anderen het doen. Kan zij de zaak niet regelen zonder dat de reizigers eenige moeite hebben bij 't aan vaarden of eindigen hunner reis, of zonder dat het eenige minuten kost, dan mag zij zich daardoor niet laten terughouden. Het publiek went aan ongemak, dat weet de Maatsch. 't best, want de toegang tot hare waggons is zoo halsbrekend nu, als voor 33 jaren. Maar het publiek moet zich niet laten gewennen orn aan te zien dat goede, trouwe dienaren, op wie veel aankomt, noodeloos aan gevaar worden blootgesteld. Moge het Bestuur der Holl. IJzeren Spoorwegmaatsch. binnen zeer korten lijd haar dienst zoo regelen, dat de con ducteurs niet meer langs de loopplank moeten gaan om coupons op te halen, dan zal het publiek ongetwijfeld tevreden zijn. Blijft die gevaarlijke dienstinrichting gehandhaafd, dan hopen wij dat het publiek zich aan de zaak zal laten gelegen zijn. Voor een ernstig gemeenden wensch van het publiek moeten misbruiken zwichten. 2 Febr. 1875. D. H. BUITENLAND. Frankrijk. In de nationale vergadering stelde de heer Bertauld gisteren een amendement voor, waarbij aan Mac Mahon het recht van ontbinding der vergadering wordt toegekend, maar dat hij 't slechts eenmaal vóór het eindigen van zijn mandaat zal mogen aanwenden. Luro (rechtercentrum) bestreed het amendement en verweet de Commissie van dertigen, dat zij, niettegenstaande het votum van de Karner, bij haar monarchaal systeem volhardt,, terwijl de republiek de instelling is, die de natio nale vergadering bezig is in te richten. Dufaure ondersteunde het amendement-Wallon, Ventavon bestreed het. Bertauld trok zijn amendement in,. Depeyre nam het echter over. De nationale ver gadering verwierp met 354 tegen 346 stemmen de prioriteit van dit overgenomen amendement en nam met 449 tegen 249 het geheele amendement- Wallon betreffende het recht van ontbinding aan. Duitsclilancl. Naar men verneemt heeft de keizer een eigen- handigen brief van Alphonsus XII gericht, waarbij graaf Hatzfeld als Duitsch gezant in Madrid ge accrediteerd wordt. De overhandiging van dit schrijven, evenals dat van een dergelijken brief van den keizer van Rusland en van dien van Oostenrijk, zal eerstdaags plaats hebben, zoodat daardoor de erkenning van de nieuwe Spaansche regeering door de drie groote noordelijke mogend heden een voldongen feit is. De rechtbank te Kleef heeft den bisschop van Munster vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit: beleedigende uitvallen in eene predi katie, gericht legen wet en overheid. Spanje. Kapitein Zeppelin en zijn stuurman zijn thans op vrije voeten. Duitschland heeft f 18,000 schade vergoeding geëischt voor de Gustav, dat is de waarde van het schip. Wat de lading betreft,, deze behoort aan eene Spaansche firma en daarom is 't niet noodig daarvoor schadeloosstelling te vragen. Telegrammen. DEN HAAG, 3 Februari. De Gouv. Gen. van Ned.- Indië telegrapheert aan het Departement van Koloniën dd. heden: Op Java heeft eene uitbar sting plaats gehad van den Kloet. Dientenge volge is Blitar door den moddervloed zwaar ge teisterd. SHANGHAI, 2 Februari. De dood van de keizerin van China is officieel bekend gemaakt. Een parti culiere dépêche, te Londen ontvangen, bericht, dat de keizerin zich van 't leven heeft beroofd uit droefheid over den dood van den keizer. Daar de- nieuwe keizer slechts drie jaar oud is, is de keizerin-moeder tot regentesse benoemd. LONDEN, 2 Februari. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat Montenegro zijne toestemming weigert tot de schikking, welke door de groote mogendheden aanbevolen en door Turkije aange nomen is. Turkije staat op de tegenwoordigheid van twee gedelegeerden b'y het proces tegen de schuldige Montenegrijnen en hoopt dat de mogend heden allen invloed zullen aanwenden om de schikking ook door Montenegro te doen aannemen. WASHINGTON, 1 Februari. Eene bijeenkomst van republikeinsche senaatsleden heeft Grant's handelwijze betrekkelijk Louisiana goedgekeurd. De heer Brislow, secretaris van financiën, heeft aangekondigd den inkoop van 12 millioen bonds 5/20ers van 1862 met coupons, en van 3 millioen ingeschreven op het grootboek, betaalbaar 1 Mei_

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2