LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 3 Februari. N°. 4595 A0. 1875 PRIJS DEZER COURANT: 1 Yoor Leiden per 3 maandenf 1. -\ Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, rRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17i. Grooiere letters naar plaatsruimte. ZATERDAG a. s. zat het PREMIE-BOEKWERK voor onze Abonné's verkrijgbaar worden gesteld. STADS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter algemeene kennis dat hij vanwege een oud-student der Leidsche Hoogeschool, Mr. in de rechten, landeigenaar op Java en sinds 1841 aldaar woonachtig, het aanzienlijk bedrag van f 52©©.— on!vangen heeft, om de armen dezer gemeente eene buitengewone uitdeeling in spijs en drank tc doen verstrekken op den 8sten Februari aanstaande, ter gelegenheid der viering van het 3de eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. Leiden, 2 Februari 1875. Loling voor de Nationale Hililie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van deh heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19den Januari 1875, A n°. 187 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 4, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militiealsmede het nader besluit van "25 Januari 11., A, N9. 2G6 (2de afd.), houdende wijziging van de vastgestelde regeling; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mèï'1862 (Slaatsbladn0. 46); Doen te weten: dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1855, zal ge-schieden in een der vertrekken van het Raad huis, op Vrijdag en Zaterdag den!2den en 13den Februari aanstaande, telkens des morgens te lialftien; dat deze loting in eene alphabetische volgorde der aiamen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Vrijdag den 12den Februari 1875, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter K, en op Zaterdag den 13den Februari 1875, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wet is bepaald, dat voorden ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, ter wijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken ge schiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waai- de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene hiet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon <welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelëgenheid be staat ter Secretarie dezer gemeehte, op Dinsdag1 den lGden ■en Vrijdag den 19den Februari aanstaande, van 's voor- rhiddags tien tot 'snamiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van ■den lslen en den Oden Februari 1875 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1875. HER-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 21sten December 1874, n°. 6/1 Provinciaal Blad n°. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April I860 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheek, en wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VI, op den 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12 en 16 Februari, 9 VII, 17, 18, 19, 23, 24, 25 en 26 Fe bruari en 2 Maart, VIII, 3, 4, 5, 9, 10 en 11 Maart, f de buitenwijk, op den 12 Maart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 16 en 17 Maart, d VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 18 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdagen Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 8sten December 1874, de letter E, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester eii Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Lmden, 31 December 1874. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID- HOLLAND, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 {Staatsblad n°. 37), noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan voor 1°. April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten eh)de daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, ver kiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur1 van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2°. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3°. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, wiarom hij als Nederlander is té beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mócht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. J. RöELL, Griffier. 's-Gravenhage, den 25sten Januari 1875. LEIDEN, 2 Februari. Wij vernemen dat Donderdag 11 dezer in de Stadszaal ter eere van de afgevaardigden der uni versiteiten tot het feest der Leidsche Hoogeschool eene buitengewone muziekuitvoering zal gegeven worden door de Nationale liedertafel „Amstels Mannenkoor", onder directie van den heer D. De Lange, met medewerking van het orkest van den heer E. Stumpff, waartoe de afgevaardigden van wege ingezetenen dezer stad zullen worden uit- genoodigd. De gelegenheid tot deelneming aan deze uitnoodiging is opengesteld bij commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier. Gisteren is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer V. Th. Mutsaers, geb. te Tilburg, met stellingen. De alhier gevestigde Smedenvereeniging „Nut door Vriendschap" vierde gisteravond in tegenwoordigheid van haar beschermheer haar derde jaarfeest, bij welke gelegenheid door den secretaris een kort verslag werd uitgebracht van het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de Ver- eeniging in vele opzichten was vooruitgegaan en de financiën zich in gunstige omstandigheden be vonden. Het ziekenfonds, dat in het afgeloopen jaar een belangrijke wijziging onderging, leverde ook de gunstigste resultaten op. De avond werd verder doorgebracht met het zingen van een vier tal liederen, de uitvoering van eenige muziekstukken en het opvoeren van de blijspelen „Verliefd op Mevrouw", „De behanger", en „Jocrisse, de Von deling". Deze drie stukjes, vooral het laatste, werden zeer ten genoegen van de aanwezigen afgespeeld. De zang in de heide eerste stukjes droeg niet minder bij orn het genot van den avond te verhoogen. Na afloop hiervan ging men over tot het bal, dat nog geruimen tijd de zonen van Tubal-Kain met hunne dames te zamen hield. Van de drie studenten aan het Doopsge zind Seminarium, die zich voor het peremptoir- examen hadden aangemeld, zijn gisteren twee geslaagd, de hh. S. J. Dekker, van Rotterdam en W. J. Leendertz, van Cleve. De derde was dooi* iongesteldheid verhinderd aan het examen deel te nemen. Uit Deventer wordt gemeld: De komst van Z. M. den Koning aan het station alhier ken merkte zich Zondag-ochtend door eene groote verrassing. Als naar gewoonte werd Z. M. opge wacht en gecomplimenteerd door den burgemeester Mr. H. R. Van Marle, den kolonel der huzaren A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel en den ritmeester-adjudant G. J. IJsel de Schepper. Uit het spoorrijtuig stappende, ging Z. M. naar kolonel Tengnagel en begroette hem niet alleen als generaal-majoor, maar overhandigde hem tevens het distinctief als adjudant van Z. M. Het stoomschip Koning der Nederlandeny van Nieuwediep naar Batavia, is den SOsten Januari, 's morgens te 9 uren, te Suez aangeko men en te 1 uur vertrokken. Aangezien de noodzakelijkheid gebleken is ten dienste van het openbaar lager onderwijs in Nederlandsch-Indië aldaar eenige hulponderwijze ressen aan te stellen, is bij koninklijk besluit be paald, den minister van koloniën te machtigen, naar gelang der behoefte voor het lager onderwijs aan Europeanen en met dezen gelijkgestelden, Ier beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Jndië te stellen hulponderwijzeressen, die in het bezit zijn van eene akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzeres, hier te lande of in Nederlandsch-Indië verkregen. Hulponderwijzeressen, in Ned.-Indië aangesteld zijnde, genieten eene bezoldiging van 125 's maands en zes driejaarlij ksche verhoogingen, ieder van f 25 's maandsalsmede vrije woning of anders indemniteit voor huishuur tot hetzelfde bedrag, dat thans aldaar voor onderwijzers der 3de klasse is of later mocht worden vastgesteld, Bovendien genieten hulponderwijzeressen na drie jaren dienst nog de volgende verhoogingenwan neer zij in het bezit zijn eener acte als hoofd onderwijzeres, van 600; eener aanteekening voor één taal, van ƒ120; van aant. voor twee talen, van ƒ240; van aant. voor drie talen, van 300 'sjaars. Voor haar, die in het bezit is eener acte van hoofdonderwijzeres, wordt na zes jaren dienst de benoeming van hulponderwijzeres vervangen door die van onderwijzeres. Aan de uilzending uit Nederland zijn verbonden een gratificatie voor uitrusting len bedrage van 500; een voorloopig tracternent, ingaande met i den dag van aankomst te Batavia, ten bedr. van.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1