Senaat kunnen gehuisvest worden, hebben eenige studenten (11 in getal) hunne kamers beschikbaar gesteld om de buitenlandsche professoren te lo- geeren, onder verklaring dat zij alles zullen aan wenden om het hun gasten zoo gerieflijk mogelijk te maken. In „Vox Sludiosorum" doen zij een beroep op hun medestudenten, om hun voorbeeld te volgen. Het stoomschip Madura, van Nieuwediep naar Batavia, is 27 dezer te Port Saïd aangekomen, en heeft, na steenkolen ingenomen te hebben, de reis voortgezet. Z. M. de Koning heeft weder als ten vorigen jare bij een dezer dagen genomen besluit bepaald, dat aan de pensioen en onderstand ge nietende weduwen en weezen, die op 31 December 1874 in leven en gerechtigd waren tot het ont vangen eener jaarlijksche uitkeering ten laste van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht, bijaldien zij op den lsten April e. k. nog in dezelfde positie, verkeeren, eene buitengewone uitkeering voor eens zal worden verleend ten bedrage van twaalf ten honderd van het door ieder genoten wordend jaarlijksch bedrag. De sergeanten Stroeve, Houbolt, De Vos Spieringhs, Aitton, Zebverder, Grevers en Brem- mer van het instructie-bataljon te Kampen, die aan het voorloopig examen tot 2den luitenant bij de infanterie voldaan hebben, zullen worden voor gedragen om aan het examen voor dien rang in Den Haag deel te nemen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat onder de troepen, die dit jaar naar O.-I. zul len worden uitgezonden, begrepen moeten^ zijn 50 onderofficieren en manschappen van het wapen der artillerie, waaronder 6 onderofficieren van de artill. instructie-compagnie te Schoonhoven. Tot lid der provinciale staten van Utrecht is gekozen Mr. W. J. Roijaards van den Ham, met 519 stemmen. Op Mr. O. Braet Bisdom van Cattenbroek waren 320 st. uitgebracht. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. van wetensch. zal a. s. Zaterdag een gewone vergadering houden. Den 23slen dezer is van de werf der heeren C. Mitchell Co. te Low Walker te water gelaten het schroefstoomschip Friesland, gebouwd voor rekening van de „Rotterdamsche Lloyd" en bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Java. Dit schip is, evenals de Groningen, behoorende aan dezelfde reederij, 350 voet lang, 37 voet breed en 27 voet hol, en heeft eene campagne voor eerste klasse passagiers. Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Bruyns, van Nieuwediep naar Batavia, is den 27sten dezer, 's morgens te 8 uren, te Port- Said aangekomen. In het hoofdkiesdistrict Enschede is tot lid van de Staten van Overijsel verkozen de heer H. J. Van Heek GJzn., met 313 van de 484 stemmen. De voordracht voor rechter bij de arrond.- rechlbank te Zierikzee bestaat uit de heeren: 1°. Mr. B. M. De Jonge van Ellemeet, kantonr. te Sluis2°. Mr. P. A. J. Bouvin, id. te Zierikzee, met het lot tegen Mr. J. H. L. Van Buren, id. te Tholen, en 3». Mr. J. H. L. Van Buren. De opzichter van fortificatiën der 1ste klasse W. F. H. Middelkoop te Dordrecht is door den minister van oorlog benoemd tot hoofdopzichter van fortificatiën. Z. M. heeft W. J. Versfeit, surnumerair bij de administr. der dir. bel. en acc. in de inspectie Groningen, benoemd tot commies ter inspectie bij de admin. te Groningen. Gemengd Nieuws. Een ijzingwekkend ongeluk viel g i s- termiddag aan den Scheveningschen weg even voorbij het Tolhek voor. Van den vroegen ochtend waren een aantal werklieden bezig met het kappen der tamelijk hooge boomen. De kruin van een dier boomen was reeds zoover doorge zaagd, dat zij bevestigd aan touwen naar be neden zou worden gevierd, toen plotseling het touw brak en de zware kruin dwars tusschen den arm van den boom, waar een der werk lieden zich gedekt waande, terechtkwam, zoodat de man tusschen den boom en den nedergestor- ten tak met de borst geklemd werd. Oogenblik- kelijk waren er ladders aanwezig om den onge lukkige uit zijn benarden en liopeloozen toestand te bevrijden, maar het gewicht van de kruin bleek te zwaar om haar zonder krachtige mid delen op te hijschen. Dr. Vinkhuijzen Jr. beklom met een ongeëvenaarde zelfopoffering de vrij hooge ladder om nog eenige geneeskundige hulp te verschaffen, doch hij kon niet anders dan den dood van den man constateeren. Later en na veel moeite is men er in geslaagd het lijk naar beneden te laten, dat vervolgens onder geleide der politie naar het gasthuis is over gebracht. Ter plaatse van het ongeluk werd door den baas van den overledene een omgang onder de vele nieuwsgierigen gehouden, ten be hoeve van de achtergelaten weduwe met hare drie kinderen. Door den laatsten storm is de spoor- weglijn tusschen Amsterdam en Zaandam, welke voor rekening van den Staat werd gemaakt, beschadigd en voor het grootste gedeelte wegge slagen. Op sommige plaatsen is van den dijk, welke aan de kruin een breedte had van 8 meter, slechts 1 meter overgebleven. Te Sloterdijk werd Woensdag-namid dag te ongeveer vier uren een schoon natuurver schijnsel waargenomen. Bij een licht betrokken lucht vertoonde zich om de ter kimme neigende zon een schoone, van binnen rood, van buiten groen gekleurde ring, met een straal van 23°. Loodrecht boven de zon zag men aan den omtrek van dien kring, waarvan de zon het middelpunt innam, een bijzon, helder schitterend en fraai gekleurd, van welke uitgestrekte gedeelten van een nieuwen cirkel uitgingen, terwijl men even wijdig aan den horizon van de zon uit naar het Zuiden en Westen, heldere witte strepen zag ver- loopen. Het lager dalen der zon en de toenemende bewolking deden een kwartier later het schouw spel verdwijnen. Bekend is het, dat men dit ver schijnsel pleegt te verklaren door aan te nemen, dat er tallooze fijne ijskristalletjes in de lucht zwevende zijn, in den vorm van zeshoekige prisma's, aan de einden loodrecht afgesneden. Zaterdag heeft een marinier, die te Utrecht eenige dagen met verlof bij zijne familie was, naar men zegt een einde aan zijn leven willen maken door vergiftiging; bij is naar het hospitaal overgebracht en verkeert nog in bewus- teloozen toestand. Men vreest voor zijn leven. De aanleiding tot zijn daad is, meent men, tegenzin in den dienst. Naar men verneemt worden binnen eenige dagen aan 's Pojks Munt te Utrecht een 10-tal in Atjin veroverde kanonnen verwacht, ten einde daaruit de door den Koning ingestelde medaille voor de krijgsverrichtingen in Atjin te vervaardigen. Aan den machinist bij den staatsspoor- weg C. De Wijs is door eenige belangstellenden, als een bewijs van achting, een zilveren remontoir met gouden randen en ketting uitgereikt, voor zijn flinke houding in het bekende spoorwegongeluk te Dedemsvaart. Uit Almelo wordt gemeld, dat de Commissaris des Konings in Overijsel gisterochtend weder van daar is vertrokken, en dat het tusschen de fabrikanten en de arbeiders nog niet tot een schikking is gekomen. Dinsdag-avond slingerde men een fabrikant een steen naar 't hoofd, die in den muur terechtkwam, zonder den fabrikant te treffen. Overigens is alles rustig. Uit Enschedé bericht men van 26 dezerVermoedelijk ten gevolge der werkstaking te Almelo en begonnen oproerigheden, heeft gisteren de uitbetaling aan de fabriek der firma L. Ten Cate Zn. alhier plaats gehad in Holl. geld, hetwelk tot dusver half en half geschiedde. Te Vlissingen zijn aangebracht door de Fransche bark Hirondelle zeventien man dei- equipage van het Engelsch stoomschip Lord Nagar, kapt. Melvill, den 24sten dezer op den Gallooper totaal verongelukt. Vijf man zijn verdronken, waaronder de kapt., stuurman en de machinist, terwijl nog vijf man, die met een andere sloep van boord zijn gegaan, vermist worden. Het Fransche schip Marie Reine, kapt. Durin, van Duinkerken naar Senegal be stemd, geraakte met zwaar stormweder bezet in de baai van Portland, en toen men de zeilen verloren had, was de gezagvoerder verplicht het schip bij Chesilcove op strand te zetten, alwaar het spoedig door de hooge zee, die lot over de marsstengen van het schip heen liep, aan stuk ken werd geslagen. Door middel van het vuur pijltoestel werden 10 man gered. De-gezagvoer der, opperstuurman en twee man der equipage zijn verdronken. Kapitein Boyton, een jonge Ameri kaan, is verleden Zaterdag van Wapping na,ar Vauxhall over den Theems gedreven, gekleed in een harnas van getah-perdja, dat hem als een watervogel op de rivier deed drijven, of dat hem toestaat tot aan de borst in het water te staan en zich met een kleine pagaai te wenden waarheen hij wil. Een krachtige ebbe deed het gele water van de machtige rivier met onstuimige kracht onder de bruggen doorschieten, doch het was den jongen Amerikaan volkomen onverschullig, of hij in kalm of in woelig water dreef. Midden tusschen schepen en booten gleed hij door; hij ging onder de bogen der bruggen, waar de stroom het gevaar lijkst scheen, en loonde dat een man, gekleed als hij, zonder het minste gevaar kan gaan in stroomen en te midden van golven, waaraan geen roeiboot weerstand kon bieden. Hij had een mist-trompet en scherpe fluit bij zich, waardoor hij blies, wanneer hij schepen .wilde waarschuwenhij rookte zijn sigaar en wuifde de Amerikaansche vlag boven zijn hoofd, en deed wat hij wilde met het grootste gemak. Duizenden en tienduizenden toeschouwers juichten den uitvinder van deze life preser ving dress toe. Velen hunner begrepen, dat hier een proef werd gedaan met een uitvinding, welke bijzonder geschikt is om aan duizenden het leven te redden. Boyton's reddingkleed kan in twee minuten worden aangedaan en is zoo eenvoudig, dat iedereen het behandelen kan. Door vier of vijf verschillende getah-perdja pijpen wordt het kleed opgeblazen, en de drager omringd door een laag lucht. De opgeblazen ruimte achter het hoofd vormt een kussen, dat het hoofd boven water houdt. Op den rug liggende met de voeten vooruit, drijft men als een reddingboei op het water. Boyton heeft een waterdichten zak bij zich voor drinkwater en voedsel, en eenige vuurpijlen om seinen te geven. In de groote getah-perdja zolen onder de voelen zijn gaten, waarin een klein mastje kan gestoken worden met een kort zeil. Het is te hopen dat kapitein Boyton ook in Nederland zijn uitvinding bekend zal maken. BUITENLAND. Frankrij Ir. Omtrent de leening der stad Parijs wordt het volgende gemeld. Aandeelen groot 500 fr.. prijs van uitgifte 440 fr. Stortingbij de eerste inschrij ving 40 fr.bij de verdeeling 70, in de eerste helft van October, alsook in April 1876 en in October daaraanvolgende, telkenmale 110 fr. Rente 20 fr. Aflossing in 75 jaren, in driemaandelijksche trekkingen van 225,000, waaronder eene premie van 100.000 fr. Eerste trekking 5 Mei. Voor vervroegde storting wordt een bonificatie van 3.50 fr. toegestaan. De eerste coupon betaalbaar 15 October. Naar men verneemt heeft de ex-keizerfn reeds tweemalen in Engeland eene leening gesloten, ieder van 500,000 pd. st. Daarbij is bepaald, dat die leeningen geen rente zullen geven; maar na de troonsbestijging van den keizerlijken prins zullen ze afgelost worden met het tiendubbele bedrag. X>«itschlantl. De rjjksdag heeft gisteren de bankwet tot art. 44 bij tweede lezing aangenomen, meest over eenkomstig het gewijzigd ontwerp der commissie. De bepaling dat de rijksbank zal zijn vrijgesteld van staatsbelastingen is aangenomende vrijstel ling van gemeentelijke belasting is verworpen. De Beiersche bisschoppen hebben gezamen lijk den koning hunne bezwaren tegen de invoering van het burgerlijk huwelijk medegedeeld. De Spaansche gezant te Berlijn heeft Dins* dag den Keizer in een particuliere audiëntie de kennisgeving der troonsbeklimming van koning Alphonsus ter hand gesteld. De bemanning der brik Gustav, uitgezon derd de kapitein en drie matrozen, is te Keulen aangekomen en heeft van daar de reis naar Meck-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2