LEIDSCH DAGBLAD. j\°. 4590. A0. 1875 Donderdag 28 Januari. BER1CH T. Iets naar aanleiding rail een Verslag. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke ISommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Februari a. s. voor minstens ■4 maanden ad f 1.33 op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen eveneens de „Feestgave bij gelegenheid van het Derde Eeuw feest der Leidsche Hoogeschool," he nevens de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. Dezer dagen kwam ons een verslag in handen, waarvan de inhoud zeker in ruime mate de be langstelling der ingezetenen van Leiden zal opwek ken, daar het hen tevens herinnert aan een Congres, het derde van dien aard, op 22 October 1873 in de academiestad gehoudenwij bedoelen het verslag van den arbeid der Vereenigingen voor Volksvoor drachten en Volksvermaken over 1873/74. Op dat Congres ontbrak het allerminst aan betuigingen van sympathie voor de zaak in wier belang men ■was bijeengekomen, en daarom mag het des te meer verwondering, laat ons liever zeggen leed wezen verwekken, dat er in den laatsten tijd be trekkelijk weinig blijken van belangstelling werden gegeven. Eensdeels toch is het aantal vrijwillige bijdragen aanmerkelijk verminderd, wat natuurlijk ook op de financieele krachten een nadeeligen invloed uitoefende; anderdeels gaven een groot aantal besturen in 't geheel geen gehoor aan de dringende uitnoodiging van het Centraal Bestuur om het door meer of minder uitvoerige mede- deelingen de bouwstoffen voor zijn verslag te verschaffen. Waaraan dit verschijnsel toe te schrijven? Er schijnt een zekere reactie te zijn ontstaan, althans op enkele plaatsen. Zoo stelt de verslaggever uit Middelburg de vraag, of niet de tijd nadert dat de Vereeniging aldaar haar werk uit handen zou kunnen leggen: doch juist de reden, die hij daar voor aanvoert, moet, dunkt ons, tot het tegendeel nopen. De Werkmansvereeniging aldaar nl. heeft der Vereeniging voor Volksvoordr. en Volksverm. ten deele het werk uit de handen genomen, althans wat de volksvoordrachten betreft, waarin zij thans meerendeels voorziet. Hebben wij integendeel niet evenzeer het recht dat naar onze meening geluk kige verschijnsel te begroeten als een vrucht van de pogingen der Middelburgsche Vereeniging voor V. en V., die een ook op dit gebied heilzamen wedijver opwekte? Zoo ooit, dan mag het hier heeten: overvloed schaadt niet. Ook de verslaggever uit Zeelands hoofdstad wij voegen er dit met genoegen by deelt onze meening als hij zegt: „Wij meenen voor alsnog in ontkennenden zin op die vraag (nl. of de taak der Vereeniging als geëindigd kan worden beschouwd) te moeten antwoorden." Uitbreiding, veeleer dan inkrimping zouden wij wenschelijk achten, uitbreiding om meer dan één rëden, al ware 't alleen om die, welke op het Leidsche Congres zoo breedvoerig besproken werd: de verheffing en veraangenaming van het leven van den soldaat. Op de toen opgeworpen vraag: „Wat wordt er voor den militair gedaan?" kan wog slechts een weinig bevredigend antwoord worden gegeven. Het door den voorzitter van het Cenlraal Bestuur, den heer P. H. Teslas, met jzorg opgemaakte verslag zegt er slechts dit van: I „Dordrecht en Woerden vermelden dat zij den jinililairen vrijen toegang verleenen, terwijl Hoorn een zeker aantal kaarten kosteloos ter beschik king van den garnizoens-commandant stelt." Zeker, dat mag geen ruime oogst heeten. Men zal ons tegenwerpen dat in vele garni zoenen den militair tegenwoordig in of bij de kazernen de gelegenheid wordt verschaft zich aan genaam en tevens nuttig te verpoozen. Reeds op bovengenoemd Congres werd met belangstelling vernomen wat ook hier ter stede in dat opzicht werd gedaan. Maar hoe lofwaardig dat streven ook moge worden geacht, niet minder aanbeve ling verdient het ongetwijfeld, den militair in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de ver gaderingen, waar volksvoordrachten worden ge houden, zooals te Dordrecht, Woerden en ten deele ook te Hoorn geschiedt. De militien het wordt maar al te dikwijls vergeten is juist niet altijd voor zijn vermaak soldaat, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, bij slechte kazer neering enz.; hij is 't omdat de wet hem voorschrijft zijn dienstplicht jegens den staat te vervullen, als hij geen vermogen genoeg bezit om een ander in zijn plaats te stellen. Voortgekomen uit het midden der burgerij, zal hij tot haar weer terugkeeren, en tijdens zijn soldaatschap kan hij er zeker ook eenige aanspraak op maken dat hij niet geheel van den omgang met zijne medeburgers worde uitgesloten. Ook ter bevordering van die goede verstandhouding kunnen de Vereenigingen voor V. en V. nuttig werkzaam zijn. Beslaat Leiden uithoofde van het Congres van 1873 een groote plaats in het verslag, ook ter wille van de hier in navolging der Amsterdamsche Vereeniging Floralia gehouden tentoonstelling van door den werkman gekweekte planten en bloemen wordt de academiestad met onderscheiding ge noemd. Alles zeker redenen genoeg voor de hier ter stede gevestigde Vereeniging om op den ingeslagen weg voort le gaan en den goeden naam te handhaven dien zij onder de overige Vereenigingen terecht geniet. Noblesse oblige. LEIDEN, 27 Januari. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer T. JE. I. Van Eysinga, geb. te Leeuwarden, met Stellingen. Tot afgevaardigden van het Athenaeum Ulustre te Amsterdam bij de Leidsche academie feesten zijn benoemd de heeren professoren W. Moll en C. A. J. A. Oudemans. In eene Maandag te Utrecht gehouden bijeen komst van daar wonende oud studenten der Leidsche hoogeschool is besloten den 8sten Februari de vaderlandsche vlag en oranjewimpel uit hun wonin gen te doen wapperen en een door allen onder teekend adres aan den academischen senaat te Leiden, als bewijs van belangstelling in het feest, aan te bieden. Naar de Haart. Cl. verneemt, heeft Z. M. de Koning voor de door heeren studenten aan geboden eerewacht, bij zijne komst binnen deze gemeente op 8 Febr. e. k., bedankt. Een regeeringstelegram uit A Ij in van 15 dezer meldt: Den lOden Januari werd een punt bezet bij de Atjinrivier, noordwaarts van de missigit Longbattah; de tegenstand was gering en wij leden geen verlies. Onze konvooien werden sedert niet meer verontrust. Veel volk van de XXVI en XXII Moekim was in den omtrek van Longbattah en Loong vereenigd. Berichten spraken van een voorgenomen aanval op Longbattah en Penajong, maar die is niet beproefd. De gezondheidstoestand was sedert 1 Januari minder gunstig; tot den 15den hadden zich 17 gevallen van cholera voor gedaan de koorts was heviger. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Aan Dr. Hugoy De Vries, leeraar in de natuurlijke historie aan de H. B. School en Han delsschool te Amsterdam, is door de Duitsche regeering de bewerking opgedragen van wetenschap pelijke monographieën der cultuurplanten, welke thans in het Duitsche Ryk worden verbouwd. Tot dit doel zal de heer De Vries eerlang naar Würz- burg vertrekken. De burgemeester van WTarmond Mr. A. Nederburgh ondervond jl. Zondag, den dag waarop hij voor 25 jaren zijn ambt aanvaardde, vele blijken van deelneming. Uit vele huizen wapperden de vlaggen. Door de leden van den raad en door eenige ingezetenen werden hem geschenken ver eerd. Het bestuur der afdeeling Alphen en om streken van de Holl. Maatschappij van landbouw heeft zich gewend lot het hoofdbestuur dier maat schappij, met het verzoek om zijne tusschenkomèt bij de hooge regeering, tot voorkoming, dat in het aanstaande weideseizoen voor het vee weder zal worden toegepast de in het vorige jaar voor geschreven maatregel in zake het verwijderen van het vee, dat graasde op stukken land, belendende aan besmet verklaarde stukken, omdat uit dien maatregel voor de veehouders vaak de grootst mogelyke ongelegenheid voortvloeit, zonder dat daaraan op eenigerlei wijze wordt tegemoetgekomen. Immers de schadevergoeding, die wordt toegekend voor de voeding van het vee, dat, bij gebrek van gelegenheid tot voldoende afzondering in de weide, moet worden opgesteld, kan voor een zuivelbe- reidend bouwman in geenen deele de veroorzaakte schade compenseeren. Gisteren is in den Haagschen gemeente raad o. a. mededeeling gedaan van een schrijven der Gedeputeerde Staten, waarbij B. en Ws. wor den uitgenoodigd aan den raad kennis te geven, dat bij den koning bezwaar bestaat tegen de goedkeuring der verhooging van het minetval. De min. van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in de maand April in Den Haag een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. Aanmelding vóór of op 15 Maart e. k. Tot aanvulling en verbetering van de dezer dagen vermelde opvoering van Multaluli's Vorsten school door 't tooneelgezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels te Rotterdam, met medewerking van de dames Mina Kruseman en Elize Baart, deelt men aan 't N. v. dD. mede, dat van wijzigingen in dat stuk door den schrijver geen sprake is, terwijl 't medegedeelde omtrent de bijwoning der uitvoering zoowel als de leiding der repetitiën door den schrijver minstens voor barig is, daar hij daartoe tot dusver geen officieele invitatie ontving, waaraan hij trouwens wellicht toch geen gevolg zou kunnen geven. De wijding van den heer Claessens, als bisschop te Batavia, zal op 2 Februari a. s. in de hoofdkerk te Sittard, de geboorteplaats van deri nieuwen prelaat, rnet veel plechtigheid plaats heb ben. De heer Vrancken, aartsbisschop van Atalia, oud-administrateur van het vicariaat van Batavia en vroeger pastoor-deken te Sittard, is met de zalving van den hieuwen Indischen kerkvoogd he iast. De plechtigheid zal worden bijgewoond door een groot aantal hooge geestelijken, o. a. door dea

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1