voerd„Kikkerstein en Eksterlust of de twee ■villa's", van Ruysch, en „Kort van memorie", van v. d. Stempel, die, afgewisseld door muziek en zang, den aanwezigen eenige aangename uren verschaften. Daarna werd het overige gedeelte van den avond met zang en dans op genoeglijke wijze doorgebracht. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. N. De Vos van Steenwijk, geb. te Ambt-Vollenhove, met acad. proefschrift: Het kapitaal van naamlooze vennootschappen volgens het wetb. van koophandel. Men schrijft van hier aan het Vaderland'. Het bericht in het U. D- ale zouden er tenge volge oneenigheid tusschen curatoren en profes soren op 8 Februari twee diners worden gegeven, een door curatoren waar Z. M. de Koning zou aanzitten en een door professoren, is onjuist. De vergissing is waarschijnlijk daaraan toe te schrijven, dat na het uitspreken van de feestrede in de Pieterskerk aan Z. M. den Koning en andere autoriteiten een collation zal worden aangeboden. Van twee diners is echter geen sprake. Er wordt slechts één diner gegeven door curatoren en den senaat gezamenlijk. Aan dat diner zal noch Z. M. de Koning, noch Z. K. H. de Prins van Oranje deelnemen. Met het stoomschip Java, van de maat schappij „Java", waarvan het vertrek uit Nieuwe- diep op den 30sten Januari is bepaald zal, behalve voor Batavia, een brievenmail naar Padang wor den verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 29sten en de brieven den 30sten 's mor gens per eersten trein aan Den Helder aangeko men te zijn. Het stoomschip Conrad is den 23sten dezer des avonds te zes uren van Port-Saïd, via Napels, naar Nieuwediep vertrokkende Torring ton, van Rotterdam naar Java, is gisteren met een diepgang van 51 decimeters door den nieuwen waterweg in zee gestoomd. De voorwerpen, in te zenden naar de Aard rijkskundige tentoonstelling te Parijs, worden van 1 Mei tot en met 20 Juni in ontvang genomen aan het tentoonstellingsgebouw te Parijs. De aanvragen tot inzending, waarvan, op franco verzoek, gedrukte modellen bij den Nederlandschen commissaris, den heer W. F. Versteeg, gepensioneerd luit.-kolonel der genie van het leger van Ned.-Indië, te Am sterdam, zijn te bekomen, moeten vóór 15 April, ingevuld, bij hern zijn ingekomen, opdat hij de gele genheid hebbe de noodige stappen te doen om in tijds aan de inzenders het adres en ordenommer hunner inzendingen te doen toekomen. Belang hebbenden kunnen zich om inlichtingen tot ge noemden commissaris wenden. Te Vorden is Zondag overleden, in den ouder dom van 62 jaar, de heer W. De Jong, die onder den nederigen titel van „boerenarbeider" zich door menig geschrift op het gebied der dichtkunde een goeden naam verworven heeft. Omtrent den gepensioneerden majoor der infanterie, G. Overbeek, die te Amsterdam onlangs op 91-jarigen leeftijd is gestorven, worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld: Den 16den November 1783 te Zwolle geboren, trad hij in 1799 in dienst als kanonnier bij het 3de bataljon artillerie. In hetzelfde jaar reeds nam hij deel aan de krijgsverrichtingen tegen de Engelsch-Russische legermacht, die in Noord-Holland geland was. In 1803 tot korporaal bevorderd, woonde hij den oorlog in Oostenrijk bij, die volgens decreet des Franschen keizers voor twee veldtochten werd gerekend. In 1806 was hij sergeant en nam deel aan de veldslagen, die in het noorden van Duilsch- land tot 1808 werden geleverd; en in 1809 be vond hij zich weder in Zeeland, waar de Engelschen geland waren. In 1810 werd hjj met de Fransche artillerie op de Medusa naar Java gezonden, waar hij bevorderd werd tot sergeant-majoor en in'1811 benoemd werd tot 2den luitenant bij het corps rijdende artillerie. In dezen rang maakte hij de expeditie tegen de Engelschen mede, waarbij hij door een sabelhouw aan het hoofd werd gewond, na denzelfden dag twee paarden in den strijd verloren te hebben. Hij viel in handen van de Engelschen en werd eerst 4 Jan. 1814 ontslagen. Drie weken later werd hij als 2de luitenant in Nederlandschen dienst aangesteld, later bij het 10de liniebataljon, en woonde als 1ste luitenant den slag bij Waterloo bij. In 1828 werd hij kapitein en in 1830 bevond hij zich in de vesting Antwerpen. Bij den oorlog tegen België was hij lid bij den krijgsraad van het leger te velde. In 1842 tot majoor bevorderd, werd hij 2 jaar daarna gepen sioneerd, na een diensttijd van 45 jaren, waar voor hem het ridderkruis van de Eikekroon werd geschonken. Hij droeg natuurlijk ook het zilveren kruis van Waterloo, de Helena-medaille en het Metalen Kruis. Z. M. heeft den kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. L. J. H. Pel, als een uitstekend blijk van Zr. Ms. bijzondere tevreden heid wegens den moed, het beleid en de trouw, door dien hoofdofficier voortdurend aan den dag gelegd in zijn betrekking van militair en civiel bevel hebber in Atjin, bevorderd tot commandeur der Militaire Willemsorde. Als een eerste stap tot verbetering bij het wapen van den militair geneeskundigen dienst der landmacht, wordt, naar men verneemt, binnen weinige dagen eene verhooging in de hoogste of oudste rangen van dat wapen tegemoet gezien. Men verwacht de benoeming van één inspecteur- generaal, één kolonel, twee luitenant-kolonels, vier majoors en zes kapiteins. De minister van financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de officieele uit gave van de „Postgids voor het Koninkrijk der Nederlanden", jaargang 1875. Dit werkje bevat alle opgaven betreffende den dienst der postad ministratie, die het publiek kunnen te pas komen, zoowel ten aanzien der tarieven en verdere be palingen voor verzendingen binnenslands als om trent die van en voor de koloniën en vreemde landen. In den loop van den zomer zal de bestaande Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw te Middelburg haar 25-jarig bestaan vieren. Zij is voornemens bij die gelegenheid een groote tentoon stelling te houden. Door Z. M. den Koning zijn reeds een gouden, een zilveren en een bronzen medaille, en door Z. K. H. Prins Frederik een gouden medaille beschikbaar gesteld, terwijl de gemeenteraad een zilveren vergulde medaille benevens een geldelijke ondersteuning heeft toegezegd. De gouvernements-kweekscholen voor inland- sche onderwijzers te Amboina en te Probolinggo zijn geopend respectievelijk op 18 Nov. 1874 en op 1 Januari dezes jaars. Het getal der in werking zijnde kweekscholen in Ned.-Indië is daardoor ge stegen tot zes. Eene kweekschool is tijdelijk ge sloten wegens verplaatsing, en het tot stand komen van nog twee dergelijke inrichtingen wordt tegen het begin des volgenden jaars tegemoet gezien. De hoofdonderwijzer J. Kluiver is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is, met ingang van '1 Febr., den spoorwegopziener 3de kl. H. Du Croix opge dragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den staatsspoorweg van Maastricht naar Venlo en der spoorwegen van Maastricht naar de grenzen in de richtingen van Hasselt, Luik er. Aken, ter standplaats Maastricht. Bij resolutie van den minister van financiën zijn bevorderd tot landmeter 2de klasse bij het kadaster B. J. C. L. Schregardus te Zutfen en N. F. Perk te Haarlem; benoemd tot landm. 3de kl. bij het kad. P. J. U. Modderman, in Den Haag; F. G. Stucki, thans te Winschoten; P. Sillevis, in Den HaagS. A. Spaarwater, te Am sterdam; J. T. H. Meijer, thans te Deventer, F. P. M. Baetens, te Gorcum, en C. J. D. Van Eek, in Den Haag. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het poslk. te Roermond A. P. Van der Marik, thans te Helmond; met 1 Maart in hunne betr. beves tigd F. R. J. Dubois en J. A. Enuma, comm. ter dir. van de registr. en dom. resp. over Zuid- Holland en over Noord-Holland en Utrecht. Z. M. heeft, met ingang van 1 Febr. a. s., bevorderd tot adj.-commiesbij de dir. der marine te Amsterdam, J. J. Schokking, C. E. Plugge en L. J. G. Deybij de dir. der marine te Willems oord, H. J. Schuyt, L. F. Over de Linden en P. J. Lupgensbij de dir. der marine te Hellevoetsluis D. Van der Blom en C. Admiraal. Ojremeng'tl Nieuws. Bij arrest van den hoogen riad is uitspraak gedaan: 1°. in het beroep van C. M. B. O. te Amsterdam tegen een arrest van het hof in Noord-Holland, waarbij hij ter zake van onwilligen manslag, na herhaalde vrijspraak en veroordeeling door rechtbank en hof te Amster dam, ten slotte in eene straf van 45 dagen een zame opsluiting en 8 boete is verwezen. De raad heeft, in overeenstemming met de conclusie van het O. M., het eerste aangevoerde cassatie middel gegrond verklaard, verworpen het beroep ingesteld tegen het incidenteel vonnis der recht bank te Amsterdam, het arrest van het hof ver nietigd, en de zaak verwezen naar het hof van Utrecht; 2». ten aanzien der voorziening van C. Verweij tegen een arrest van het hof in Utrecht waarbij deze tot twaalf jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens moedwilligen doodslag op een zijner kameraden; in deze heeft het hoogste rechts college de voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond verklaard en het beroep verworpen. Maandag-middag werd te Amsterdam eerie bejaarde blinde vrouw door een rukwind opgenomen en in de Vijzelgracht geworpen, terwijl haar geleider, een knaapje, zich even had ver wijderd. Een voorbijganger begaf zich zonder be raad te water en had de voldoening de ongelukige te redden. Men zal zich herinneren dat onlangs te Deventer zekere B. zijn broeder een gevaarlijken messteek toebracht en voor dat feit tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld. LI. Vrijdag had tusschen de overige familieleden van hetzelfde gezin weder een hevige twist plaats, die zóó hoog liep, dat de onlangs gewonde broeder nu aan een zijner andere broeders twee zeer ge vaarlijke sneden rnet een mes toebracht. Ten gevolge van geweldig bloedverlies werd de gewonde Zondag naar het gasthuis overgebracht. Men meldt uit Oud-Beierland, dat door B. en Ws. dier gemeente de leverantie van den schoolinkt, niettegenstaande aldaar vier boek- verkoopers zijn gevestigd, welke dit artikel niet voor den pronk maar ten verkoop in hunne winkels voorhanden hebben, tegenwoordig aan de gemeente veldwachters, tegen een aardig sommetje, wordt gegund. Te 's-Hertogenbosch werd Vrijdag morgen een man dronken op straat gevonden. Door twee personen opgenomen en in een nabu- rigen stal nedergelegd, vond men den dronkaard een paar uren daarna dood. Alle weverijen te Almelo staan stil; op twee spinnerijen na is thans in alle fabrieken de arbeid gestaakt. "Wegens de dreigende houding der arbeiders is er gisteren per extra-trein een detachement huzaren van Dpventer aangekomen. Aan het Utr. DagDl. wordt uit Am sterdam gemeld, dat men bevreesd is, dat de in hechtenis genomen valsche munters wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid zullen worden gesteld. Den 4den Januari heeft de heer A. Van Lier, tooneeldirecteur te Amsterdam, zich tot den minister van binnenl. zaken gewend met een adres ter zake van het verbod der opvoering van „Pariser Leben" te 's-Hertogenbosch. Hierop is thans door den minister geantwoord„dat zoo adressant meent recht te hebben op vergoeding van schade, uit het bedoelde verbod voortgevloeid, hij zich tot den bur gerlijken rechter kan wenden, maar de wet in deze aan den minister niet veroorlooft tusschenbeide te komen." INGEZONDEN. Hlnderkerk. Mijnheer de Redacteur, Dat wij in een tijd leven dat publieke opinies meer en meer in dagbladen voorkomen, zal wel niemand betwijfelen. Op de aangekondigde predikbeurten van een zeker kerkbriefje zag ik gisteren vermeld: Zondag voorm. 10 uur Kinderkerk in het "Wijkgebouw. Dat woord is velen onzer inwoners onbekend en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2