Het hof heeft heden den gewezen brievenbesteller Wielart schuldig verklaard aan verduistering van een briefkaart met geldswaarde en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Omtrent de werkstaking te Almelo wordt gemeldDe fabriekarbeiders van twee groote stoomweverijen hebben sedert een paar dagen het werk gestaakt, omdat zij de betaling van het ar beidsloon in Nederlandsch geld verlangen, en de fabrikanten de premie, die aan eiken wever, die een zeker aantal stukken per week afleverde, werd uitbetaald, sinds 1° Januari jl. hebben ingetrokken. Voor enkele goede wevers maakt dit een weke- lijksch verschil van 1 a 1.50. De werkstaking heeft zich uitgestrekt tot 1500 arbeiders in vijf fabrieken en men vreest dat die van alle fabrieken het voorbeeld zullen volgen. Te Bolsward is in den avond van 20 dezer het lijkje van een zesjarig meisje opgehaald. Twee geneeskundigen hebben pogingen in het werk gesteld, om te beproeven of er nog eenig spoor van leven te ontdekken was, doch tevergeefs. Het kind was te halfzeven van buiten de stad gezonden, om een boodschap te doen. Toen het te 7 uren niet terugkeerde, waren de ouders reeds gaan zoeken, maar eerst te halfnegen vond een schipper het kind in een gracht. Donderdag -morgen werd in de veer pont te Boksmeer het lijk gevonden van den heer V. d. V., ontvanger van de registratie aldaar. Een pistoolschot door het hoofd heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Hoewel het wapen, waar mede de daad gepleegd werd, niet gevonden is, en er geruchten in omloop zijn van een moordaanslag, moet volgens lijkschouwing en onderzoek in loco die gewelddadige dood toch aan zelfmoord worden toegeschreven. KOLONIËN. BATAVIA, 19 December. Bij ordonnantie van den gouv.-gen. is goedge keurd het reglement voor het Atjin-fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van uit het garnizoen van Soerabaya afkomstige militairen beneden den rang van officier, gesneuveld in den oorlog tegen Atjin of bij andere expeditiën. Het fonds bestaat uit de reeds bijeengebrachte gelden, zoomede uit geschenken die daarvoor zijn of zullen worden beschikbaar gesteld. Voor ondersleuning zullen in aanmerking komena. weduwen met kinderen; b. weduwen zonder kinderen, en c. wettige en natuurlijk erkende kinderen van Euro- peesche zoowel als inlandsche militairen beneden den rang van officier. Het hoog-gerechtshof van Ned.-Indië heeft het vonnis van den raad van justitie te Batavia in de zaak van den redacteur van den Java-bode, den heer II. B. Van Daalen, bekrachtigd. Deze verklaart in den Java-bode, dat hij den gouver neur-generaal geen gratie kan, rnag, noch zal vragen. Te Djokdja is een ketjoepartij gehouden, en wel in den Kraton van den sultan, 't Is, zegt men, de eerste maal bij menschenheugenis, dat zulk een misdrijf legen den sultan werd gepleegd f 10,000 werd gestolen. Uit Poerwodadie (Grobogan) schrijft men, dat de onderwijzer aan de inlandsche school al daar voor een paar maanden plotseling is ver dwenen, en dat het tot hiertoe niet gelukt is zijn spoor te ontdekken. Het moet een bekwaam en ijverig jongmensch geweest zijn, op wiens ge drag in geen opzicht iets viel aan te merken. Er is een inteekeninglijst in de handels- vereeniging neergelegd, die ook bij de burgerij zal circuleeren, ten behoeve van den fuselier van het 3de bataljon infanterie J. P. C. Rogkair, die den 12den October 187-1 in een gevecht met den vijand op Atjin een schot in het hoofd kreeg, ten gevolge waarvan hij het gezichtsvermogen van beide oogen verloor. Batoe-Toelis was den 14den dezer hettoo- neel van een droevig en bloedig drama. De heer B. werd gedurende eenigen tijd als krankzinnige in het groot militair-hospitaal alhier verpleegd, doch onlangs genezen verklaard en uit de ziekeninrich- ting ontslagen. De ongelukkige gaf evenwel nog steeds blijken van verstandsverbijstering eri dreigde nu en dan dezen of genen dood te schieten, zoo dat zijne familie het noodzakelijk oordeelde ter voorkoming van ongelukken hem opnieuw naar het hospitaal te doen overbrengen. Denzelfden avond wilde men aan dit voornemen gevolg geven en trachten door tusschenkomst van de politie zich van den heer B. meester te maken en hem te vervoeren. Eerst in zijn huis, later op straat, vervolgens nogmaals in zijne woning, poogde een der schouten hern te vatten, maar steeds ver zette zich de heer B. rnet krachtige woorden en onder bedreigingen tegen elke gedwongen weg voering van die zijde. De heer Denis, in die buurt woonachtig, met B. op vriendschappehjken voet staande, meende door overreding te kunnen ver krijgen, wat aan de politie niet geluktehij plaatste zich voor het raam van het bijgebouw van het huis, waar B. tijdelijk verblijf hield, en verzocht hem naar buiten te komen. B., vermoedelijk be grijpende wat rnen op het oog had, dreigde den heer D., die met den rug naar hem toegekeerd stond en dien hij voor den schout hield, zoo hij een stap verder deed, dood te zullen schieten maar nauwelijks was het woord gesproken of B. loste uit zijn geweer een schot, ten gevolge waar van D. met verbrijzelde hersenpan dood ter aarde stortte. Later is het gelukt den heer B. over te brengen. Door den goavernear-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, degew. klerk bij den contr. der ink. en uitg. rechten te Samarang J. A. Picters; op verzoek, eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de griffier bij den landraad te Pekalongan J. W. G. Van Hek. Benoemd: tot griffier bij den landraad te Pekalongan, Mr. A. Viëtor Sibenga; tot schout bij de politie te Cheribon, Th. II. Olfen. Verleend: een twecj. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den resid. van Bezoeki, J. D. Mispelblom Beijer, en aan den ingen. 2de kl. bij den waterstaat en 's lauds burg. openb. werken, J. H. II. d'Arnand Gerkens. Benoemd: door den landraad te Pekalongan tot buitengew. subst-griffier bij die recht bank E. Ketjen; bij de op uit. Januari 1875 te openen kweek school voor Inlandsche onderwijzers te Probolingo tot hoofdon der w., F. B. Nanuink. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapits. der inf. A. J. J. L. Prinsen en C. A. Van Randwijk. Verleend: een twecj. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den milit. ambtenaar 2de kl. Th. O. Doeleman. Departement van Marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de 2de stuurman bij dc gouv.-marine A. Ruijter. Benoemd: tot 2den mach. bij de gouv.-marine, F. Munnik; tot 2den mach. bij de gouv.-marine J. Van Zwieten. BUITENLAND. Frankrij k. De opkomst ter nationale vergadering was gisteren zeer talrijk; ook Thiers was aanwezig. Lucien Brun bestreed de constitulioneele wetten, en beweerde dat de monarchie alléén Frankrijk redden kon. De Broglie toonde aan, dat de wet van 20 No vember de verplichting oplegt om den duur van het bij die wet gevestigde bewind te handhaven, en om het gezag van Mac Mahon te regelen. Jules Favre bepleitte in een lange redevoering de nood zakelijkheid om een definitief bewind te vestigen, en bestreed het herstel der monarchie. De minis ter van binnenlandsche zaken deelde vervolgens mede dat het Kabinet aan Mac Mahon zijne de missie had aangeboden, en dat de president den ministers verzocht had, in functie te blijven, totdat een nieuw Kabinet zou opgetreden zijn; tot zoo lang zou het Kabinet verantwoordelijk blijven. De minister herinnerde de Kamer voorts aan hare verbintenis tot het vaststellen der constitutioneele wetten, en verzocht dat de Kamer zou overgaan lot hare tweede beraadslaging. De Kamer besloot daarop met 557 tegen 146 stemmen, over te gaan tot de tweede beraadslaging over het ontwerp- Ventavon. Duitschlantl. In den rijksdag zijn gisteren na derde lezing de wet op den landstorm en het uitleveringstrac- taat met België onveranderd aangenomen. Spanje. Uit Barcelona wordt gemeld, dat 3000 Carlisten onder bevel van Tristany stormenderhand Granol- lers, op 6 mijlen afstands van Barcelona, hebben ingenomen, aldaar wreedheden bedreven en alle leden van het plaatselijk bestuur weggevoerd. Er loopt een gerucht, dat de Carlisten toebereidselen maken op Barcelona aan te rukken en hopen die stad met hulp der republikeinen binnen te komen. Martinez Campos, die naar Olot ging, is genood zaakt geweest terug te trekken. De bedreiging der Carlisten dat zij, ingeval Zarauz beschoten werd, gewelddadigheden zouden plegen aan den zich aldaar bevindenden kapitei Zeppelin en aan eenige matrozen van de Gxista> heeft het de regeering moeielijk gemaakt II:- hare maatregelen voort te gaan, met het oog t| het levensgevaar dat de Duitschers te Zaran loopen. Toen Koning Alphonsus XII op weg \rr naar Saragossa, waar hem, zooals de telegra, reeds heeft gemeld, een warme ontvangst ten de- viel, heeft hij een petitie van den gemeenteraa van Mores ontvangen ten behoeve van de weduv van een telegraafbeamble, die onlangs door d-' Carlisten doodgeschoten is. De Koning heeft haa 2000 realen 250) geschonken en bevolen di er stappen gedaan zouden worden om haar ee pensioen toe te kennen. De Alcade gaf den Konin; uit naam der inwoners, een paar duiven ten gr schenke, er bijvoegende dat de inwoners te art waren hem een fraai geschenk te zenden. De Konin besloot die duiven naar zijne moeder te zende en de heer Albert Hans, correspondent van dj Liberté, zal zich met de overbrenging belasten. Telegrammen. LONDEN, 22 Januari. Volgens de Globe vraa; de Engelsche regeering ophelderingen van de Peru aansche regeering wegens het aanhouden van ee passagier aan boord van een Engelschen koop vaarder te Callao. De Weekly Register, meldt dat in Maai eene benoeming van kardinaals zal plaats hebbeu waarbij ook de aartsbisschop Manning in aan merking zal komen. De grootvorst Sergius is hier aangekomen, om den hertog van Edinburg een bezoek te bren gen. Men meldt uit Shanghae, dat de gezond heidstoestand van den Keizer van China reda tot bezorgdheid geeft. Het Duitsche gepantserde fregat Kaiser, van 5000 ton inhoud en 1100 paardekracht heeft zijn eersten proeftocht bij Naplin Sands ge daan. De Duitsche commissarissen waren tegen woordig en gaven hunne volkomen tevredenheid te kennen. Het schip liep met volle kracht 14.56 en met halve kracht 12.70 knoopen per uur. PETERSBURG, 22 Januari. De staatsraad in werkelijken dienst, Polowtew, is tot president Ar hoofd-spoorwegmaatschappij benoemd. De BörS! beweert, dat de zevende serie der obligatiën van de „Stadtcreditgesellschaft" te Odessa, waarvan de uitgifte in Januari 1875 een aanvang heeft genomen, drie millioen roebels bedraagt. De spoorgemeenschap met Moskou en Warschau is door sneeuw en vorst aanmerkelijk belemmerd. TUDELA, 21 Januari. De Koning is hier met geestdrift ontvangen. Hij vertrekt morgen weder, doch men weet niet met zekerheid waarheen. Vermits de spoorgemeenschap is afgebroken, zal de reis te paard voortgezet worden. WEENEN, 22 Januari. Op authentieke wijze kan verzekerd worden, dat de Porte in de zaak van Podgoritza formeel afstand gedaan heeft van de voorwaarde door haar gesteld, dat de bij deze zaak betrokken Montenegrijnen door Turksche rechtbanken zouden gevonnist wordendienten gevolge staat niets meer de vredelievende oplos sing dezer quaestie in den weg. Correspondentie. Het stuk van a. S. zullen we Maandag plaatsen. Ter markt te Leiden aangeroerd. 22 en 23 Januari. Wintertarwe 25 hectoliter 8.00 a 9.00. Zorner- tarwe 25 hectol. ƒ7.50 a 8.00 Winterrogge 17 heet. 7.00 a f 7.50. Zomerrogge 17 hectol. 6.0Ó a 6.50. Zomergerst 16 hectol. 7.25 a ƒ7.50. Chevalier-gerst 16 hectol. 8.50 a 9.00. Zware Haver 17 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 17 hectol. 4.25 a ƒ4.75. Dui- venboonen 10 hectol. 9.00 a 9.25 Paardenboonen 10 hectol. f 8.50 a 9.00. Ossen stuks a Stieren, stuks f —.00 a .00 Kalfkoeien 20 stuks 155.00 a 265.00 Varekoeien 65 stuks 140.00 a 195.00. Vette koeien 15 stuks/185.00 a ƒ275.00 Kalveren (vette) 30 stuks 38.00 a ƒ80.00. Kalveren (magere) 17 stuks 6.00 a ƒ11.00. Hamels (magere) 80 stuks t 17 a 23 Hamels (vette) 200 stuks ƒ25.00 a ƒ36.00. Varkens (magere) 4 stuks ƒ15.00 a ƒ26.00 Varkens (biggen) 8 stuks 5.00 a /12.00. Grasboter 4480 kilogr., 1ste qualit. -J- val 70.00 aƒ 74.00. Schei- 2de qualiteit -£ vat f 65.00 a ƒ69.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.75 a 1.85; Schei- 2de qualiteit per kilogr. fa Ter rnarkt aangebracht 101 runderen, 47 kalveren, en 286 schapen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2