LEIDSCÏÏ DAGBLAD. J\°. 4587. A0. 1875 Maandag 25 Januari. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Hommersn 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DRIJS DER ADVERTENTIES: i 1G regels1.05. Iedere regel meer. Grootere letters naar plaatsruimte. 0.174- STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat door hen, naar aanleiding van art. 1, in verband met art. 66 der Verordening op het Brandwezen, van 15 Juni tot 24 Augustus 1871 Gemeenteblad n°. 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Com missie van fabricage, zijn benoemd Aan de spuit n#. 1, tot opper bran d m eester de heer JACOB ENGELS, thans opperbrandmeester aan de spuit n°. 3, en aan de spuit nö. 3, tot opperbrand meester de heer PIETER MARKS, thans brandmeester aan de spuit n°. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1875. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrikus Olieslagers, gevan genbewaarder, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het perceel aan het Pie terskerkhof n°. 18; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 Occober 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 28sten Januari aanstaande, 's voorrniddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1875. LEIBEN, 23 Januari. Als vervolg van onze vroegere mededeeling omtrent de vreemde hoogleeraren, die bij het Derde Eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool de buitenlandsche Universiteiten zullen vertegenwoor digen, kunnen wij nog melden, dat als afgevaar digden van Frankrijk zijn aangemeld de heeren Carrière, Colmet Dauge, Milne Edwards, Alph. Milne Edwards, E. Egger, G. Paris, E. Renan, Snéfer, Ch. Thurot en Wurtz, allen te Parijs. Uil Zwitserland en Duitschland zijn sedert onze eerste opgave nog aangemeld de hoogleeraren Sieber van Bazel, Von Stinlzing van Bonn, Cas- pary van Koningsbergen, Nöldeke en Von Gusse- row van Straatsburg. Het geheele getal afgevaardigden van bui tenlandsche hoogescholen bedraagt thans (35, waar van echter 6 nog niet met name bekend zijn. Het vertrouwen, dat de gastvrijheid van Leidens ingezetenen zich niet onbetuigd zou laten, is niet teleurgesteld. Overal werd de meest bereidwillige en beleefde medewerking ondervonden, met dit gelukkig gevolg, dat reeds aan alle met name opgegeven vreemdelingen eene even eervolle als aangename huisvesting is aangewezen. Naar wij vernemen zal ook de sociëteit Amicitia niet achterblijven op 8 Febr. a. s. Door eene matinée musicale in de binnen- en buitensociéteit tegelijk en des avonds muziek in de buitensociëteit, waartoe o. a. het muziekcorps der huzaren is geëngageerd, zal den leden zoowel als hunnen gasten uil binnen- en buitenland gelegen- heid gegeven worden tot eene aangename ver- poozing. Van geachte zijde schrijft men ons: Gis teren hadden wij het genoegen eene repetitie met orkest van de Zangvereeniging Caecilia bij te wonen. De Mis van Schumann, een heerlijk kunstgewrocht, waardoor deze groote meester zich op het gebied van kerkelijke muziek ook een genie toont, wordt gezongen met eene zekerheid, kracht en voordracht, die onze goede verwachtingen nog overtroffen hebben, terwijl de moeielijkheden, die het schoone Schicksalslied van Brahms in menigte aanbiedt, schitterend worden overwonnen. Ofschoon de Walpurgisnacht van Mendelssohn dien avond niet werd gerepeteerd, zoo twijfelen wij niet, of ook dit deel van het programma zal op waardige wijze vertolkt worden. Ieder, die van degelijke muziek houdt, neme dus deze gelegenheid waar om eene schoone zang uitvoering te hooren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 85'102 vol wassen personen en van 3141 kinderen. Men schrijft uit Den Haag aan het Utr. Dagblad„Verschillende bladen hebben in de laatste dagen min of meer juiste berichten gegeven over het ophanden zijnde Eeuwfeest der Leidsche hoogeschool. Er schijnt een noodlot te rusten op onze nationale feesten geen kan eendrachtig gevierd worden ook heeft dit feest weder aan leiding gegeven tot de meest treurige verdeeld heid. Bekend is het, dat de Curatoren zich niet hebben kunnen vereenigen met het denkbeeld, om de feestrede in het Hollandsch uit le spreken, maar minder bekend is het, dat ook het doen der invitaties een oorzaak van twist tusschen Cuiatoren en Professoren is geworden, 't Gevolg daarvan is geweest, dat er twee diners plaats zullen hebben, een van Curatoren waaraan Z. M. de Koning zal deelnemen, en een van de Pro fessoren met de vreemde gasten, voor welk diner de Koning heeft bedankt. Z. M. zal de feestrede in de kerk bijwonen en daarna op het stadhuis de vreemde hoogleeraren op audiëntie ontvangen. Armzaliger feest, dan dit worden zal, kan men zich moeielijk denken; de vreemde heeren zullen een raar denkbeeld krijgen van ons feestvieren. Op de gastvrijheid der ingezetenen is een beroep gedaan, en zij, die geen gast in huis kunnen of willen hebben, kunnen volstaan met een bon op Paulez af te geven: „Goed voor een man logies". Kon het nationale „Beleg van Leiden" niet ten gehoore worden gebracht, kon men een ge deelte van de gelden, die op de begrooting voor het feest zijn uitgetrokken daarvoor niet hebben bestemd? Kon men het geheele feest niet hebben laten samenvallen met de maskerade in Juni? Wat wordt nu den vreemden aangeboden! Be halve de plechtige? ontvangst door den gemeente raad en door curatoren, rector en senaat, een diner, een speech in 't Hollandsch, een audiëntie en illuminatie van academische en andere openbare gebouwen, plus een vuurwerk om 10 uur op de Ruïne op 8 Februari. Hierna moeten de gas ten, die bij Paulez logeeren, nog rnet den extra- trein naar 't Haagje terug. Al de bovengenoemde onaangenaamheden roepen in het geheugen terug een even amusanten als komischen strijd, die in de vorige eeuw onder de Leidsche professoren gewoed heeft en die niets meer of minder betrof dan het gewichtige vraag stuk, of de aftredende dan wel de nieuwe rector het diner presideeren moet, dat aan het einde van elk academisch jaar door de hoogleeraren genoten wordt. De overwinning bleef aan den aftredende ten koste van de maag van den nieuwen rector, die sedert die nederlaag aan het diner geen deel meer neernt. Om hem te troosten gaat men nu na het diner bij den nieuwen thee drinken. Er zijn toch altijd kleine groote mannen geweest! Misschien schrijf ik u nog wel eens over dit Eeuwfeesl." De loling voor de nationale militie zal in het rnilitie-kanton Leiden plaats hebben 9, 10 en 11 Februari. Naar wij vernemen is de heer W. F. Ver steeg te Amsterdam benoemd tot Ned. commis saris bij de aardrijkskundige tentoonstelling, die hij gelegenheid van het aardrijkskundig congres, dat op 31 Maart a. s. te Parijs zal gehouden worden, van voorwerpen, die op de aardrijkskun dige wetenschappen betrekking hebben. In de nabijheid van het expositie-gebouw zal een lokaal beschikbaar worden gesteld om de emballage op te slaan, zoolang de goederen geëxposeerd zijn. Met kosten van ontpakking, weder-inpakking en bezorging wil de commissaris zich belasten tegen later remboursement. Gedrukte „Demandesd'admis- sion" zullen bij hem verkrijgbaar zijn. Moge een druk bezoek het loon zijn voor de pogin gen, om meer bekendheid te geven aan hetgeen op de aardrijkskunde betrekking heeft, en de Nederland- sche inzending eene waardige plaats ter toonstel ling innemen. Op 's Konings geboortedag, 19 Februari e. k., zal in een gedeelte van Den Haag wederom eene fraaie illuminatie worden ontstoken. De aan besteding der daarvoor benoodigde 16000 illumi neerglazen is op Vrijdag 29 dezer van gemeente wege aangekondigd. Den 29sten dezer zal een detachement supple tie-troepen, sterk 90 man, per stoomschip Java naar Java vertrekken, onder het bevel van den kapt. der inf. O. I. Van den Vrijhoef, en onder medegeleide van de 2de luit. der inf. A. A. Veen- huyzen, D. A. Okhuyzen, M. C. T. Cajaux, J. A. P. Geil, J. W. Sanders, F. S. T. Verhofstad, J. R. Jacobs en W. Lemke. Door den minister van oorlog zijn benoemd lot kapt. 1ste kl. W. Weytingh; tot instructeur inde rijschool de 1ste luit. C. A. baron Bentinck eervol onthevenop zijn verzoek, met ing. van 1 Sept. a. s., uit zijne betr. bij de Kon. Mil. Acad., de kapt. A. J. Voorduin van het corps ingen. enz.; als onderwijzer bij den cursus voor 2den luit. der inf., met ing. van 1 Mei, de 1ste luit. Jhr. M. B. W. Des Tombe en Jhr. A. W. v. d. Wijck en W. A. E. Wupperman en de laatste overgepl. bij het 1ste reg. Iiuz.be stemd rnet dien datumtot onderw. bij ge- melden cursus de 1ste luit. R. F. C. baron Bentinck, J. R. A. H. Higly en J. K. J. Van Son. Bij het depart, van just, zijn bevorderd tot eerste klerken J. T. E. Canneel en A. E. G. Goossens. Gemengd Nieuws. Donderdag-middag is te Amsterdam in het Binnen-gasthuis gebracht K. De Boer, oud 48 jaren, van beroep scheepssjouwer, die, aan boord van de Hullsche stoomboot werkzaam, door den laadboom zoodanig aan het hoofd is getroffen, dat hij reeds bij aankomst in het gasthuis was overleden. In het Politieblad wordt de opspo ring verzocht van den gevluchten directeur der gemeente-gasfabriek te Doetinchem, die door de justitie vervolgd wordt ter zake van verduistering van gelden door een publiek depositaris en van misbruik van vertrouwen. De behandeling voor h e t p r o v i n ci a a I gerechtshof te Middelburg der zaak van de 34 personen uit St.-Philipsland, beschuldigd van rebel lie, is uitgesteld tot 11 Maart a. s., daar een der vrouwelijke beschuldigden wegens bijzondere om standigheden afwezig was.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1