LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4581. A0. 1875. Maandag 18 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 Januari. .edi .i is alhier bevorderd tot doctor in de philosophie de heer G. A. Van Geytenbeek, geb. te Mijdrecht, met academisch proefschrift: Proeve eener geologische verhandeling over de provincie Zeeland gedurende het hedendaagsche tijdvak. Z. M. heeft benoemd tot subst.-ofGcier bij' de rechtbank te Zierikzee Mr. C. W. J. J. Pape, thans subst.-off. alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 85101 vol wassen personen en van 3343 kinderen. Naar de Standaard verneemt heeft Ds. C. Krabbe, predikant bij de Nederd. Herv. gemeente alhier, zijn eervol emeritaat gevraagd wegens vol brachten 40-jarigen evangeliedienst in April a. s. Het stoomschip Dahliavan Java naar Nieuwediep, is gisteren te Aden gearriveerd en heeft de reis vervolgd. In de zitting der Eerste Kamer werd gis teren aangaande de afschaffing der lijfstraffen bij de marine door den minister gezegd, dat zijne meening daaromtrent volkomen gevestigd is, maar hij nog overwegen moet, wat daarvoor in de plaats moet komen. Door wijlen mej. G. T. Lagarde, wed. J. P. Auronty, te Amsterdam, is aan het Pu-K. Oude Vrouwen- en Mannengesticht St.-JaCob aldaar be sproken een legaat van ƒ2000, onder bezwaar van levenslang vruchtgebruik. Met het fregatschip Nederlandkapt. Mahne, den 14den te Brouwershaven gearriveerd, zijn 19 veroverde stukken geschut van Atjin aange bracht. Naar het Vaderland verneemt heeft de regeering de onderhandelingen met den heer A. Smit te Slikkeveer doorgezet, en zijn reeds de stukken lot het in gebruik nemen en verder in richten der dokwerken te Vlissingen dien scheeps bouwmeester ter onderteekening aangeboden. In de laatste dagen zijn de praktische oefe ningen op de Zeister-heide aangevangen met het Zwitsersche achterlaadkanon, met kulas-sluitingen, waarvan de bediening levens op een nieuwe wijze georganiseerd is. Dit kanon, waarover verleden jaar door eene commissie van officieren der artillerie zulke gunstige rapporten zijn uitgebracht, is thans bestemd voor de bewapening van het regiment veld-artillerie. R.eeds zijn enkele stukken ontvangen, waarmede de manschappen zich nu voortdurend praktisch zullen oefenen. De Schied. Ct. meent het bericht, dat er plan zou bestaan om een spoorweg aan te leggen van den Hoek van Holland over Maassluis naar Schiedam, le kunnen tegenspreken. De commissie voor het Zaanlandsche Museum, die zich na de tentoonstelling, verleden jaar ge houden, geconstitueerd heeft, en reeds van onder scheidene kanten bewijzen van medewerking heeft ontvangen, is thans door aankoop eigenaar geworden van een gebouw, waar de reeds ingekomen voor werpen later geplaatst zullen worden, om tot een blijvend museum van Zaanlandsche oud- en merk waardigheden te worden ingericht. Naar men verneemt, zal de dies natalis der Utrechtsche hoogeschool ditmaal (om Goeden Vrij dag op 26 Maart) reeds den 18den Maart ge vierd worden, en hoopt de nieuwbenoemde hoog leeraar Dr. N. Beets, nog vóór dien dag, in dezelfde week zijne inaugureele oratie te houden. De inrichting Bethanië, te Zeist, voor ver- Zwakte en herstellende kinderen, heeft dezer dagen haar zesde verslag uitgegeven. Het wijst op het verblijdende verschijnsel, dat in Nederland de be langstelling in herstellingsoorden sedert eenigen tijd ontwaakt is, getuigen de schoone inrichting van mej. Wolterbeek, te Zandvoort; het voorne men, om van den Trompenberg te Hilversum een herstellingsoord te maken, de adviezen van genees kundige commissiën, en de artikelen in de dagbladen. De ervaring, in Bethanië opgedaan, leert 1°. dat zulke inrichtingen een tehuis voor de patiënten moeten aanbieden2°. dat het aantal verpleegden niet te groot moet zijn; 3°. dat vooral min vermogende patiëiiten er een geruimen tijd moeten vertoëvenen 4°. dat het matig berekende kost geld niet voldoende is om zulk eene inrichting in stand te houden. Bethanië is ditmaal voor de eerste maal gedurende den winter open gebleven. Het aantal verpleegden bedraagt thans 7. In het geheel werden erin 1874 48 patiënten verpleegd, in' 1873 23. Bij de meeste was merkbare beter schap of geheel herstel zichtbaar. De uitgaven bedroegen ongeveer 4850. Het tekort a f 800 is niet zoo groot als verleden jaar. Uit Amsterdam kwamen 29, uit Rotterdam 9, uit Den Haag 3, uit Haarlem 2, uit Utrecht 2 en uit andere plaatsen 3 patiënten. De verpleegkosten zijn 0.60 daags. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zijn benoodigd negen-en-twintig praktisch ervaren op zichters der 3de klasse, die den leeftijd van dertig jaren niet zullen hebben overschreden. Aanmel ding tot Febr. e. k. bij gezegeld request aan het departement van koloniën. Bij gelijke geschiktheid wordt de voorkeur gegeven aan ongehuwden. Er zijn drie nota's van bekwaamheid. Met de derde nota kan men in Indië worden benoemd tot op zichter der 3de klasse, en eventueel worden be vorderd tot opzichter der 2de klasse; het bezit van de tweede nota is een vereischte voor bevorde ring tot opzichter der 1ste klasse; en het bezit van de eerste nota een vereischte voor bevordering tot architect. Eerste Kamer. De begrootihgen voor Suriname en Curasao en het hoofdstuk onvoor ziene uitgaven zijn met algemeene stemmen aan genomen. Bij het hoofdstuk koloniën heeft de min. v. kol. medegedeeld de schriftelijke bespre kingen met den gouv.-gen. Loudon, omtrent diens ontslag. Het blijkt dat deze dit reeds onder de vorige regeering gevraagd had, maar niet bekomen. Bij het optreden van dit kabinet vond de minister het voorwaardelijk ontslag, steunende op het minder vertrouwen, door' den minister als lid der Eerste Kamer uitgesproken. De minister betoogde het onge motiveerde daarvan. Degouv.-generaal eischte terug roeping der verklaring des ministers, en toen dit niet gebeurde, bood hij in Dec. voorwaardelijk ontslag aan naar aanleiding van het telegram tot slaking der reis van Levysson Norman. Deheeren Pincoffs en Joost v. Yollenhoven hebben den eisch van den gouv.-gene raal verdedigd, en betreurden de mededeeling in de andere Kamer omtrent de gezonden dépêche. De eerste releveerde vooral, dat, terwijl het telegram tot staking der reis 4 Nov. is verzonden, de minister op 7 Nov. verklaarde dat de reis niets met conversie te maken had en 9 Nov. dal de reis was gestaakt. Hoofdstuk IX is aangenomen. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Aan den student voor den geneesk. dienst der zeemacht B. C. Schuylenburg is wegens onge schiktheid voor den militairen dienst door lichaams gebreken eervol ontslag verleend. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli e. k. aan den inspecteur van den waterstaat Jhr. J. Ortt van Schonauwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; aan den 2den luit. H. Van Ho- gendorp, van het reg. veldartillerie, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. van de Kroonorde, hem door den keizer van Duitschland geschonken. Gremengd Nieuws. Heden legden voor de arrondisse- ments-rechtbank alhier de 12 overige getuigen in zake het spoorwegongeluk te Warmond hunne verklaringen af, die over 't algemeen niet ten gunste van den beschuldigde luidden. Daarna voerde de advocaat Mr. Ph. A. Haas namens zijn cliënt, beschuldigd van „door achteloosheid doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein", het woord. Maandag-middag te twaalf uren zal de officier van justitie zgn requisitoir nemen. Hedenochtend te halftwaalf is, ter- wijl men bezig was een kapspant op te hijschen aan de Sociëteit Minerva, dit voorwerp uit zijn even wicht geraakt, ten gevolge waarvan een werkman, J. B. genaamd, die daarmede in aanraking kwam, zijn schouderblad heeft gebroken. Hij is, na door den heer chirurgijn Junius voorloopig in oogenschouw te zijn genomen, per vigilante naar het Academisch ziekenhuis gebracht, en daarna naar zijne woning teruggekeerd. Den 8sten Jan. jl. des namiddags moest in Den Haag, in de school der Maatschappij tot nut van 't algemeen, schoolblijven de 13-jarige F. W. R. B., verpleegde in het Louisa-gesticht aldaar. Hij is uit de school weggeloopen en nog niet teruggekeerd, weshalve de hoofdcommissaris van politie opsporing, opzending en bericht ver zoekt. Twee jeugdige personen, de een 17 jaren oud en te Brandwijk, de ander 19 jaren oud en te Gijbeland woonachtig, stonden gisteren voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland terecht onder beschuldiging van in den nacht van 29 op 30 Sept. onder de gemeente Molenaarsgraaf een brug of heul aan den Vuilendam, welke zij wisten dat aan den polder Nedervvaard behoorde, voor een deel te hebben vernield door met geweld twee ijzeren slaven uit de leuning te breken en de beide zerken, waarin de leuning bevestigd was, te beschadigen en uit hun verband te rukken door het met geweld heen en weer trekken van de leuning. Na het hooren van vier getuigen, die den toestand van de brug hadden waargenomen voor en na het oogenblik waarop de vernieling zou hebben plaats gehad, eischte adv.-gen. de op legging eener cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. De verdediger, Mr. Pape, concludeerde, zoo het hof het feit als bewezen mocht aannemen, tot ontslag van rechtsvervolging, daar het niet straf baar zou zijn, of de toepassing van het art. van den C. R., waarbij, wegens beschadiging van wegen, als slraf eene boete en vergoeding van schade wordt bedreigd. Utlspraak a. s. Donderdag. Daarna berechtte het hof de zaak van twee hof meesters te Rotterdam, die 20 Nov. jl. naar Dordrecht gegaan zijnde, aldaar eenige diefstallen pleegden van weinig beteekenis. In een kolfiehuis iets gebruikt hebbende en na aldaar een aanvang met hunne bezigheid voor dien middag te heb ben gemaakt, traden zij nog achtereenvolgens drie winkels binnen, een zelfs ten tweeden male,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1