LEIDSCI DAGBLAD. N°. 4580. A0. 1875. Zaterdag 16 Januari. EERLIJK, MAAR NIET EERVOL. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)£R ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Groolcre letters naar plaatsruimte. Ieder, die op eerlijke wijze zijn brood verdient, beeft aanspraak op de algemeene achting. Dat is zoo een van die uitdrukkingen, zooals wij ze dagelijks in den mond hebben en die wij ook dagelijks logenstraffen, hetzij door onze eigen woor den en daden, hetzij door ons rnet een zekere onverschilligheid neer te leggen bij toestanden die wij, als wij ze met onpartijdigheid beoordeelden, zonder aarzelen zouden afkeuren. Het is maar de vraag hoe men dat woordje „eerlijk" opvat. De kroeghouder, die zich in het bezoek van een groot aantal klanten mag verheugen, verdient zijn brood op „eerlijke" wyze. Wel is in de lade van zijn toonbank de welvaart van menig huisgezin verdwenen, wel heeft reeds meer dan één \an die bezoekers, mei of zonder opzet, zijn leven op ellendige wijze geëindigd, maar ziet ge dat zijn nu eigenlijk hun zaken, en bovendien, de wet drukt hel zegel op die meening; immers ter wille van zijn hoogen aanslag in de patent belasting schenkt zij hem voorrechten, welke voor anderen, die er meer aanspraak op rneenen te heb ben, niet zijn weggelegd. Wij zijn dus nogal vrij toegevend op het punt van „eerlijke broodwinningen". Pardon Toch niet zoo heel erg* „Jongen, als je zoo doorgaat, zal je nog eindigen met soldaat te worden!" Of wel: „Wil je niet deugen, dan moet je maar naar het oorlogschip Let wel, lezer, de verstoorde Nederlandsche huis vader zegt nimmer tot zijn weerbarstigen zoon dan zal je nog eens kroeghouder worden Och neen, de soldaat in de kazerne, de matroos op het oorlogschip staan in zijn schatting nog heel wat lager dan b. v. de kroeghouder uit de „Blauwe Druif." Toch herdenken wij met trots de wapenfeiten der voorvaderen te land en ter zeewant, mogen wij den soldaat en den matroos ook al beneden ons achten, den door hem behaalden roem rekenen we ons al heel spoedig toe als nationaal eigendom. Er bestaat dus een wanverhouding, waai van zich de gevolgen, zoodra 't op vrijwillige dienst neming aankomt, maar al te vaak doen gevoelen. Waaraan 't anders toe te schrijven, dat de ser- geanls, uitgezonden om tegen betrekkelijk hoog handgeld manschappen voor het Indische leger le werven, reeds uit meer dan één provincie onver- richterzake terugkeerdenof wel dal voor eenigen tijd de tocht van een oorlogsvaartuig, op orize binnenrivieren ondernomen, om het contingent der toekomstige matrozen le vermeerderen, al even weinig resultaat opleverde? Neen, de weg wij bepalen ons hier meer uitsluitend tot de marine om goede matrozen te hekomen leidt niet van het platteland recht streeks naar het oorlogschip. Onze Kweekschool voor Zeevaart is de plaats, waar de toekomstige zeelieden geruimen tijd moeten pleisteren alvorens het ruime sop te kiezen. De allerwegen meer en meer verrijzende ambachtsscholen leveren het be wijs dat men tot de overtuiging is gekomen, dat zonder degelijke opleiding geen knap werkman kan worden gevormd. En zou men dan fiksche toekomstige matrozen willen zien in hen, voor wie die Kweekschool een gesloten plaats bleef? Zeker niet; het standpunt van den zeeman moet door grondige ontwikkeling worden verhoogd; <ian eerst zal bij ons volk het besef levendig worden, dat zijne zonen ook bij de marine een eerlijk niet alleen, rnaar ook een eervol bestaan kunnen erlangen, en alle wervingen zullen overbodig zijn geworden. Daarom deed het ons genoegen, dat het der Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweek school gelukte het zestal belangrijke maatregelen te doen bekrachtigen, waarvan onze lezers in een vorig nummer van dit blad melding vonden ge maakt. Zoolang men echter de mensch-onteerende lijf straf aan boord der schepen in stand houdt, zal het naar onze overtuiging een illusie blijven, het aantal marine-matrozen aanmerkelyk le doen toenemen of hun gehalte te verbeteren. Hij, wien een andere weg openstaat om in zijn onderhoud te voorzien, zal zich niet vrijwillig onder de be velen stellen van de chefs, wien de wet het recht toekent hem tol een alle eergevoel uit- doovende lijfstraf te verwijzen. Zoolang de tonen van het Volkslied aan boord onzer oorlog schepen soms nog moeten strekken om de kreten van pijn der lot de ranselstraf verwezen matrozen onhoorbaar te maken, zal een flink matrozencorps naar onze meening tot de vrome wenschen blijven behooren, en indien wij eindigen met den wensch dat de voorgenomen keuring op den 25sten dezer goede resultaten zal opleveren, is het alleen in de hoop dat de nieuwelingen nimmer dienst zul len doen onder het regime der touwslagen. Zoolang dat nog heerseht, mogen onze matrozen hun brood op e e r 1 ij k e wijze verdienen, op e e r- volle zeker niet. LËIOE1V, ld «Januari* Men verneemt dat de aanstaande feestvie ring der hoogeschool zal worden voorafgegaan en voorbereid op 7 Febr. door eene godsdienstige rede in de Academiebeurt, des voormiddags in de Hooglandsche kerk, le houden door den hoog leeraar Prins. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer T. A. Sannes, geb. te "Wildervank, met academisch proefschrift het Staatsverband, eene vergelijkende rechtsstudie. Gisternamiddag is bij hel departement van koloniën ontvangen een telegram van den gouv.- generaal van Ned.-Indië, berichtende dat den 9den dezer door kolonel Pel, militair en civiel bevel hebber in Aljin, het volgende aan de Indische regeering was geseind In Longbaltah zijn den Sisten December 9 ver sterkingen en 4 stukken geschut na hevigen tegenstand genomen en eenige punten bezet. Aan onze zijde sneuvelden 21 minderen en werden gewondmajoor Romswinckel, kapitein Van Haaften en luitenant Van Berinekom licht, luitenant Roëll zwaar; voorts 61 minderen. De vijand ver loor 171 dóoden. Onze konvooien werden nog dagelijks door den vijand verontrust. Den 4den Januari is Zuid-Longbaltah bezet. Den 2den is het eskader naar de Westkust vertrokken. Van 20 tot 31 December verbeterde de gezondheids toestand aanmerkelyk; sedeit was die iets minder gunstig. Een deel van Pedir heeft zyne onder werping aangeboden. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Het stoomschip Java zal 30 Januari a. s. uit Nieuwediep vertrekken. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede een brievenmail naar Padang verzonden worden. Ten gevolge van het bedanken van Dr. Flier voor het beroep naar Den Haag is voor de predikants-vacature een nieuw zestal opgemaakt, samengesteld uit de heeren: Baart de la Faille, te PüdderkerkDoedes, le VelzenDr. De Har- tog, te Rotterdam; Knoltnerus, te Dordrecht; De Koe, te Utrecht, en Sjoers, te Oppenhuizen. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam zijn geplaatst1°. Dr. G. De Jager Meezenbroek, directeur der zeevaartkundige school te Veendam2°. dé heer J. J. Suyver, directeur der zeevaartkundige school te Amsterdam; 3°. de heer J. P. J. Lucardie, luitenant-ter-zee 2de kl. te Nieuwediep. De regeering heeft, op voorstel van de administratie van het weduwenfonds voor de ge ëmployeerden, tot het algemeen bestuur behoorende, besloten, dat wegens den gunstigen toestand van dat fonds voorlaan alle weduwen als pensioen zullen ontvangen de helft van de jaarwedden, die hare echtgenoolen vroeger genoten. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over den aanleg van spoorwegen op Java, was een aanmerkelyk aantal leden voor Staats- aanleg, terwijl vele leden daartegen bezwaar had den en voor aanleg bij concessie waren. Gelijk verschil van gevoelen bestond over de vraag nopens de exploitatie van Staatswege, waar velen tegen en een aanmerkelijk getal vóór waren. Door de commissie van rapporteurs zijn een aantal vragen tot den rninisler gericht, ook naar het algemeene plan, waarvan dit ontwerp slechts de voorlooper is. De minister heeft breedvoerig op het verslag en de gedane vragen geantwoord, en hij verheugt zich over den steun dien het voorstel gevonden heeft. Hy verdedigt nader liet beginsel van Staats- aanleg en Slaals-exploilalie. Geidleening beoogt de regeering niet. De heer Stieltjes heeft een critiseerende nota overgelegd. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met den lsten Sep tember dezes jaars vijf jongelingen zullen worden bestemd, om, onder het oppertoezicht van Dr. G. J. Mulder, oud-hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid lot militaire apothekers voor den dienst in Oost-Indië. De verzoekschriften tot deze toelating moeten voor 1 April e. k. bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 19den April e. k. en volgende dagen in Den Haag een onderzoek zal plaats hebben van candidaten naar de betrek king van landmeter 3de klasse bij het kadaster. Zij behooren zich vóór 20 Maart bij request tot den minister te wenden. Er zijn te Schiedam in den hatsten tijd ge heime raadszittingen gehouden. Dit wordt in verband gebracht met een plan van de Nederl. Rynspoor- weg-rnaatschappy om namelijk een spoorweg te leggen langs den nieuwen waterweg naar zee, naar den Hoek van Holland. Die lijn zou loopen over Maassluis, over Vlaardingen naar Schiedam, van daar zich naar het noorden buigen, om zich bij de lijn GoudaDen Haag aan te sluiten. Ten noorden van Schiedam zou dan een centraal goede renstation komen. Op zoodanige wijze zou de Hoek van Holland met het Europeesche spoorwegnet in verbinding gebracht worden zonder Rotterdam aan le doen. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Madrid heeft de directeur-generaal der Spaan- sche douane zich bereid verklaard, tol ultimo Februari a. s., de opmerkingen en reclamaliën te.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1