Ycreeiiiging- „Nut en Genoegen." Het stoomschip Prinses Amalia is den 9den dezer te Batavia aangekomen. De heer Heykamp, pastoor bij da Oud- Katholieke gemeente te Schiedam, door het metropo- litaanseli kapittel van Utrecht benoemd tot aarts bisschop van Utrecht, heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij deze benoeming heeft aangenomen. Het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Amsterdam heeft een voordracht van drie predi kanten opgemaakt, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het emeritaat van Ds. R. Posthumus Meyjes en voortdurende door het bedanken van Ds. G. Doedes te Velsen. Het bestaat uit de heeren J. Brurnrnelkamp, te Veenendaal, Dr. G. J. Van der Flier, te Delft, en Dr. A. H. De Hartog, te Rotterdam. De lnit.-ter-zee 2de kl. A. "Werumeus Buning, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, wordt met den 15den dezer op nonactivi teit gesteld en met den 21sten vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, standplaats Putten, J. J. Wildschut, cand.-notaris te Arnhem; tot lid van den raad van bestuur over 's Rijks Museum te Amsterdam, Jhr. W. Van Loon, te Amsterdam: tot burgem. der gem. Nieuwe-Pekela J. Nieolzon Wassenaar aan de gewezen wachters bij de verlichting te Oostvoorne D. Kruyne, J. Langendoen en I. Ladage toegekend een wachtgeld resp. van 200, ƒ150 en 87 'sjaars. Gemengd Nieuws. Morgenochtend te 10 uren zal voor de arrondissements-rechlbank alhier de behandeling der zaak betreflende het spoorwegongeluk te War mond een aanvang nemen. Het provinciaal gerechtshof te Am- sterdam heeft gisteren de 17-jarige Antje Akkerman, van Schermerhorn, vrijgesproken van de haar ten laste gelegde beschuldiging van vergiftiging van haar vader en 13-jarigen broeder. Het Hof heeft namelijk overwogen, dat niet wettig en overtuigend is gebleken, dat het vergift in de schapenkanen aanwezig was, die door haar aan haar vader en broeder zijn voortgezet, en dat evenmin is geble ken, dat zij den toeleg heeft gehad hun het leven te benemen, welke toeleg zelfs onaannemelijk voor komt, als men bedenkt dat zij zelve van die schapenkanen gegeten en de nadeelige gevolgen daarvan ondervonden heeft. Te Utrecht had Dinsdag het volgende plaats. Van twee gehuwde heden, die eenigen tijd elkander verlaten hadden, wilde de man weder in de gemeenschappelijke woning komen, waarmede zijne echtgenoote echter geen genoegen nam. Dit maakte hem zoo wrevelig, dat hij zich zelfs te water wilde begeven. Reeds had hij het boven raam opgeschoven, om daaruit den sprong te doen, toen anderen hem grepen. De man, ziende dat hij zijn doel niet kon bereiken, ging, voor zien van het hem toekomende deel der goederen, zijn eigen weg. Men meldt uit Amersfoort, dat het kasteel Stoutenburg opgehouden is voor ƒ24000; verkocht zijn het koetshuis voor ƒ5100 en de bloemenkast voor 950. Gisterochtend om 9 uur is te Utrecht in de Keulsche Vaart drijvende gevonden een pakje, dat na onderzoek bleek te bevatten een jonggeboren kind van het vrouwelijk geslacht, en onmiddellijk is gedeponeerd aan het com missariaat van politie. Te Gorcum is H. d. V., die de viering van het kopperfeest in den Stads Doelen had bij gewoond, en in twee opgevoerde stukjes de hoofd rol had vervuld, bij het huiswaarts keeren door een aanval van beroerte ineengezakt en dood opge nomen. Hij was den ganschen avond vroolijk en opgeruimd geweest. Dinsdag had te Beusichem een tret- fend ongeluk plaats. Zekere IC., die in de gemeente Kuilenburg door het gemeentebestuur belast was met het ophalen en verzamelen van slraatvuilnis, reed door het genoemde dorp met een zwaar geladen wagen, toen hij door een onge lukkig toeval van den wagen viel en door twee der wielen overreden werd. Hij was onmiddellijk een lijk. De overledene laat eene vrouw en vijf nog jeugdige kinderen na. Dinsdag stond voor de rechtbank te Deventer terecht de 76-jarige H. Klomp uit de gemeente Raalte, in de wandeling Peetoom ge naamd. Het bleek dat de man sinds eenige jaren geheel onbevoegd de geneeskunst had uitgeoefend of, zooals hij zelf zeide, zoowat gekwakzalverd had, en op vrij groote schaal. Hij had zijne kunst geleerd van een Hongaar, die hem een en ander had op geschreven, en verklaarde niet geweten te hebben, dat hij door het verschaffen van zijne zalf en drankjes zich aan wetsovertreding schuldig maakte. De man had eene uitgebreide praktijk. Het O. M. requireerde eene geldboete van ƒ75. Hierna stond terecht G. J. M., wonende te Wijhe, be schuldigd van diefstal van twee muurbloemen. Het O. M. eischte een cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen. Uitspraak in beide zaken a. s. Dinsdag. Op 1 Januari 1874 telde deze Vereeniging 220 leden, waarvan 82 leden waren der eerste klasse en 75 leden der tweede klasse van het ziekenfonds. Met den aanvang van '1875 was de getalsterkte geklommen tot 385 leden 172 zijn leden der eerste klasse en 91 leden der tweede klasse van het ziekenfonds. Deze vergelijkende cijfers toonen genoegzaam, hoe „Nut en Genoegen" door den werkman op prijs wordt gesteld, en geen wonder, daar zoo menig gezin, waar de man door ziekte of andere onheilen niet in staat was te werken, ondersteuning heeft mogen genieten. In den loop des jaars is het gebeurd, dat een lid zijn arm gebroken, een tweede zijn heen, een derde zich met stoom van het hoofd tot de voeten had ge brand, een vierde zijn duim in een boormachine had gekwetst. Deze vier genoten gelijktijdig onder steuning. In 1874 is voor ruim ƒ600 aan zieken en gekwetsten uitbetaald. In de eerste maanden des jaars werden weder door belangstellende heeren buitengewone spreek beurten vervuld, waarbij werklieden, geen leden zijnde, ook toegang hadden. In de spaarkas, die weder van AprilOctober aan de leden gelegenheid gaf gelden te hesparen, werd door het groot aantal leden wel tweemaal zooveel ingelegd als het voorgaande jaar, welke som met rente en premiën werd uitbetaald. De aanvraag tot boeken uit de bibliotheek nam zoo toe, dat het ondoenlijk werd, allen geregeld op den gewonen Zaterdag-avond te bedienen; daarom werd besloten de boekenverwisseling op Maandag-avond lusschen 8 en 9 uren te doen plaats hebben, welke maatregel uitmuntend werkt. De bibliotheek bevat 700 boekdeelen. Het teekenonderwijs aan 25 jongens, zoons van leden of van weduwen, gegeven, eindigde met Maart, en de tentoongestelde teekeningen van deze eerstbeginnenden mochten de goedkeuring der be zoekers in ruime male verwerven. Met den aan vang der wintermaanden was de teekenonderwijzer J. Goedeljee Jr. weder bereid deze hoogst moeilijke taak geheel kosteloos te aanvaarden. Acht plaatsen waren er beschikbaar gekomen, welke al zeer spoedig door anderen werden ingenomen, en alzoo wordt weder aan 25 jongens teekenonderwijs ge geven tweemaal in de week. "Wat deze Vereeniging gedaan heeft met mede werking van andere corporation te dezer slede bij gelegenheid van het 3de Eeuwfeest van Leidens ontzet, is te overbekend om er melding van te maken, genoeg: ook hare medewerking heeft ge diend tot waardige viering van dien gedenkwaar- digen dag. Op de laatste vergadering van het jaar, dat eindigt met 30 November, werd een nieuw ont werp ter sprake gebracht en met geestdrift ont vangen, namelijk om in het bezit van werkmans woningen te komen. Drie jaren geleden bestond het plan huizen te bouwen, doch zulks is niet doorgegaan, daar ge bleken is dat tot het bouwen van huizen te veel geld benoodigd is, om voor matigen prijs verhuurd te worden. Het doel, dat wij ons voorstellen, is drievoudig: 1°. Den leden voor kleine sommen rente en premiën te verschaffen 2°. leden, die in de wintermaanden niet of weinig te werken hebben, werk te geven; 3". bij eventueel eigendom de leden goedkooper te doen wonen, dan thans over het algemeen het geval is. Om gelden bijeen te krijgen, worden aandeden ad 5 uitgegeven tegen 5 pCt. rente en premiën met jaarlijksche uitloting. Er zal zelfs gelegenheid gegeven worden, dat leden, die geen 5 kunnen missen, door kleine bijdragen te sparen ook een aandeel kunnen bekomen. Het eerste huis wenschten wij op die wijze ge heel alleen uit den boezem der vereeniging te krijgen, daarna zullen belangstellenden in nadere kennis worden gesteld orn door medewerking ook van niet-leden dit plan tot uitbreiding te brengen en bovengenoemd doel te bereiken. Met blijdschap kunnen wij mededeelen dat op dien avond, die voornamelijk aan genoegen was gewijd, voor ruim 100 aandeelen werd geteekend, zoodat het een hoogst nuttige avond mag genoemd worden, waarop de grondslag gelegd werd, die voor de toekomst in vele opzichten gezegende gevolgen kan hebben. Het Bestuur is voor dit jaar als volgt samengesteld: J. GOEDELJEE President, J. N. VAN DER MARK 1ste Secretaris, J. P. GESTMAN 2de Secretaris, J. C. HOFICES 1ste Penningmeester, H. J. TRAP 2de Penningmeester, A. A. DE GRAAFF 1ste Bibliothecaris, J. VAN BEMMEL 2de Bibliothecaris, J. A. JONKER 1ste Comm. v. toezicht, C. J. M. DEN BEZEMER 2de comm. van [toezicht. Aan het einde van dit verslag betuigen wij onzen oprechten dank aan onze hooggeachte eere leden, donateurs en verdere begunstigers, alsook aan het departement der Maatschappij van Nijver heid, die op verschillende wijzen door krachtige hulp ons in het afgeloopen jaar hebben gesteund, en blijven bij voortduring de vereeniging „Nut en Genoegen" in uwe belangstelling aanbevelen. Namens het Bestuur, J. GOEDELJEE Pres. J. N. v. d. MARK 1ste Secr. BUITENLAND. Frankrij li. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek der overeenkomst, door het gouverne ment met de ex-keizerlijke familie, door tusschen- komst van haren gemachtigde Rouher, ter liqui datie van de civiele lijst gesloten, heeft een ge wichtig besluit genomen. Zij heeft namelijk he slist, dat de museums te Fontainebleau en te Pierrefonds, die bij de overeenkomst toegewezen waren aan keizerin Eugenie, beschouwd moeten worden als staatseigendom en dus in 't bezit des lands moeten blijven. Om de zaak tot een einde te brengen, en alzoo een civiel proces te voorko men, waarvan het einde niet te voorzien zou zijn, heeft de commissie zich vereenigd met een voor stel, om den gemachtigde der keizerlijke familie een som in geld, bij onderling goedvinden te be palen, aan te bieden. De kroonjuweelen zijn eindelijk te Parijs teruggekomen. Keizerin Eugenie had ze in Augustus 1870, toen de oorlog reeds eene zeer ongunstige wending voor Frankrijk had genomen, naar het ministerie van financiën doen brengen, en vervol gens naar de Fransche bank. Doch ze ook daar niet veilig genoeg achtende, werden ze op haar last gezonden naar een der militaire havens aan den Atlantischen Oceaan. D&ir nu zijn ze tot in 't begin dezer maand gebleven. Den lOden zijn ze te Parijs teruggekomen, en thans ter bewaring toevertrouwd aan de commissie voor de liquidatie der civiele lijst. Bij de vestiging van het tweede keizerrijk zijn de kroonjuweelen geschat op eene waarde van 20 millioen fr. I >uitschlnricl. De Prov. Corr. meldt dat de Duitsche kanon- neerbooten Albatross en Nautilus in de Spaan- sche wateren vermoedelijk door eenige andere oorlogschepen zullen worden gevolgd. Aangaande den aanval der Carlislen op de Mecklenburgsche brik Gustav zegt zij, dat de Duitsche regeering onmiddellijk en met allen ernst hare aandacht op dat voorval heeft gevestigd en de noodige stap pen heeft gedaan, om voor de Duitsche vlag eene

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2