LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4579. Vrijdag A°. 1875. 15 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. - Franco per post.,n 1*40. Afzonderlijke Kommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer.n 0.i74. Grootere letters naar plaatsruimte. 1 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de be lasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den aangever onderteekend biljet; dat be doelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1874. LEIDEN, 14 «Januari. Heden aanvaardde de heer C. K. Hoffmann het hoogleeraarsambt in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier met het houden eener redevoering over de arbeidsverdee ling en ontwikkeling in de natuur. Gisteravond hield de heer J. J. Cremer in de Stadszaal alhier zijne aangekondigde voordracht. Hij vergastte zijn vrij talrijk en gedistingueerd ge hoor op zijne jongste vertelling: „Het hart op de Veluwe," welke èn op de Yeluwe èn in de Betuwe speelt, voor het meerendeel Betuwsche figuren tot handelende personen heeft en in het Overbetuw- sche dialect werd voorgedragen. Moeien we hier gewagen van het onnavolgbare talent, waarmede deze terecht gevierde novellist zijne scheppingen voordraagt; van de natuurlijkheid, waarmede hij zijne diepgevoelde, maar toch eenvoudige karak terschetsen aanschouwelijk weet voor te stellen? Neen! Wat Cremer ons weet te malen is zoo warm, zoo helder, zoo klaar als licht, dat liefde wekt in 't leven. De keurige schets tin telt van humor, waarheid en gevoel. Bijna alle karakters, die ons worden voorgesteld, zijn mees terlijk geleekend. Den baatzuchligen Oa.rendsen, de ruwe maar eerlijke Nolleke, het lieve zachte Drieske, den verliefden Bram, den edelen blinden oom Witte en den valschen veerknecht wist Cremer met de strengste objectiviteit en de beknoptste hulpmiddelen als 't ware voor onze oogen te doen leven. Mogen wij hem spoedig nogmaals in ons midden zien optreden! Naar men verneemt zijn de feestelijkheden ter viering van het 300-jarig bestaan der Leidsche hoogeschool in hoofdzaak geregeld als volgt: Zondag 7 Februari. Ontvangst van heeren cura toren en hoogleeraren der Leidsche hoogeschool mei hare gasten, de afgevaardigden der binnen- en buitenlandsche hoogescholen, door het gemeen tebestuur van Leiden. Maandag 8 Februari, te 1 uur. Feestrede in de Pieterskerk door den aftredenden rector mag nificus, A. Heynsius, in de Nederlandsche taal; 's namiddags 5 uur: Feestmaaltijd door den senaat aan de autoriteiten en gasten der hoogeschool aangeboden. Dinsdag 9 Februari. Uitreiking der diplomata aan de bij gelegenheid van het eeuwfeest benoemde doctoren honoris causa, 's Avonds receptie bij heeren curatoren der hoogeschool. Men verneemt, dat ook de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels uitgenoodigd is, zich bij de viering van het derde eeuwfeest der hoogeschool door haar president en haar secretaris te doen vertegenwoordigen. Hun, die op den met rassche schreden nade renden merkwaardigen gedenkdag met hart en ziel zullen feestvieren, zal het genoegen doen uit achterstaande advertentie te zien, dat de feestrede, die door Dr. A. Heynsius op 8 Febr. zal worden uitgesproken, bij den uitgever A. H. Adriani alhier zal verschijnen en dat de gelegenheid tot intee- kening bij alle boekhandelaren is opengesteld. Velen voorzeker zullen zich dit blijvend aandenken aan het feest 't zij in prachtgewaad of in eenvoudiger vorm aanschaffen. Te Harlingen is benoemd tot directeur der burger avondschool de heer M. G. De Jongh, leeraar aan de h. burgerschool aldaartot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de Ju b. school Dr. J. L. ^.ndreae te. Leeuwarden; tot hulponder- wijzeres aan de 2de meisjesschool mej. N. Datnen, te Leiden. In de zitting der Eerste Kamer werd gis teren door den minister van justitie in hoofdzaak het volgende gezegd als antwoord op eene vraag van den heer Hein De minister jneent dat de heer Hein niet noodig had op den kinderarbeid in de fabrieken de aandacht van de regeering te vestigen, wan neer men er op let hoe deze minister, kort na zijne optreding, niet alleen de wet heeft uitge voerd, maar dat hij ook verklaard beeft de ver dere goede uil voering zooveel mogelijk te willen verzekeren. Hij is ook alleszins bereid mede te werken tot uitbreiding dier wet, wanneer hij in het bezit zal zijn van alle elementen omtrent de uitvoering en toepassing en ook na onderzoek der andere vragen, die daarbij in aanmerking komen. De minister zeide dat het niet te ontkennen is, dat deze wet eene zeer gunstige uitwerking nu reeds op de maatschappij heeft gehad en dat zij is kunnen ingevoerd worden zonder schokken of beduidende bezwaren. De minister erkent ook dat deze wet slechts een eerste schrede is en dat ook het voordeel van de aanneming der wet is dat het beginsel wordt begrepen, dat de tijd is aan gebroken om maatregelen te nemen, dat die kin deren niet worden verwaarloosd of geëxploiteerd. Het zal zich bij deze eerste schrede niet bepalen, daarvan geeft hij de verzekering. Ook tegen nach- telijken arbeid zal gewaakt worden. Als alleen maar vermindering van het schoolverzuim het eenige gevolg der wet was, zou dit reeds een verblijdend verschijnsel zijn. Bij uitbreiding der wet zal hij in overweging nemen, of het niet wenschelijk is om bij de toelating tot de fabrie ken op hoogeren leeftijd, alleen toegang te geven, als het bewijs overgelegd wordt dat die kinderen lager onderwijs genoten hebben. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Nieuwediep naar Batavia via Suez, 'is gister middag te 3 uren 45 min. Wight gepasseerd. In het Parklokaal te Amsterdam is giste ren de gouden beker aan generaal Van Swieten overhandigd. De generaal wérd binnengeleid door de heeren Van Eeghen en De ClerCq. De 'heer Gléichman heeft een warme toespraak lot hem gehouden. De generaal antwoordde hiero'p, en zijn woorden werden mei algemeene toejuichingen be groet. Daarna is een diner gehouden, waaraan de heer Van Swieten tusschen den heer Gléichman en den oud-minister Van Bosse heelt aangezeten. Onder de 85 aanwezigen merkle men den voor zitter der Tweede Kamer, den heer Dullert, en den afgevaardigde uit Middelburg, den heer Tak, op. Warme toosten werden er uit^ébracht op Z. M. den Koning, generaal Van Swieten en het 'dappere Indische leger. Het geschenk bestaat uit een gepolijst gouden vaas m^t ornamenten in mat goud. Aan de eene zijae prijkt hqt wapen van Van S\vieten, aan de andere zijde liet rijks wapen. Op het dek sel staat de Nederlandsche maagd met de banier in de hand. Het breede gedeelte van bet deksel draagt in prachtige letters het opschrift Atjeh, en de jaartallen 1873 en 1874 aan de overzijde. Daartusschen zijn de twee helften van den teken den Latijnschen dichtregel aangebracht: Parcere subiectis debellare superbos. (De onderworpenen sparen, de hoovaardigen verslaan.) De vaas staat op een palissanderhou ten voet met gouden geornamenteerde leeuwen- klauwen. Bij dit prachtige geschenk, vervaardigd in de fabriek der heeren A. Bonebakker en Zoon te Amsterdam, is gevoegd een album met goud ge monteerd en met een fluweelen band, prijkende met het monogram van den luitenant-generaal. Vóór de namen der schenkers is de volgende opdracht ge plaatst: Aan Zijne Exc. J. Van Swieten, luitenant- generaal, adjudant in buitengewonen dienst van Z. M. den Koning, Staatsraad in builengewonen dienst, grootkruis der Militaire Willemsorde, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, militair opperbevelhebber, tevens civiel Regeerings-commis- saris van de tweede expeditie tegen Atjin, den wakkeren grijsaard, die gereed was, toen het Va derland hem riep, den moedigen krijgsman, den beleidvollen legerbevelhebber, den trouwen dienaar van den Staat, den overwinnaar van Atjin's Kra ton wordt dit blijk van hulde eerbiedig opgedragen door zijne dankbare medeburgers. 43 Januari 1875. Het meesterlijk pennewerk is van den heer Anto- nie Grevenstuk. In de gisteren gehouden zitting van dén Amsterdamschen gemeenteraad is o. a. behandeld het rapport der raads-commissie in zake de Kanaal maatschappij met dé ontwerp-missive aan de minis- slers van binnenlandsche zaken en van linanciên, naar aanleiding van hun schrijven dd. 23 December 1874 aan B. en Ws. Na langdurige beraadsla gingen is de conceptbrief, eenigszins gewijzigd, goed gekeurd, nadat aan het slot was bijgevoegd eene zinsnede, houdende bereidverklaring om de com missie, daartoe door de regeering uitgenoodigd wordende, te machtigen, nader in overleg te treden met de regeering. Na deze beslissing volgde een geheim comité en daarna nam de raad met algemeene stemmen min één (die van Mr. Corver Hooft) aan een voorstel van B. en Ws., om aan de hoofdcom missie voor het Thorbecke-monument Amsterdam aan te bieden als plaats voor het standbeeld, in dien m,en het na het gebeurde niet in Den Haag zou willen plaatsen. Eerste Karn er. In de zitling van heden heeft de behandeling der begrooting van staatsspoorwegen aanleiding gegeven tot bespreking van verschillende punten. De minister heeft zich in zijn antwoord onthouden van eenige toezegging omtrent den aanleg van Spoorwegen. De begrooting is aangenomen met algemeene stemmen. De be handeling van hoofdstuk binnenlandsche zaken is daarop aangevangen en gevorderd tot de afdeeling onderwijs. Naar nader vernomen wordt zal 's Konings groot meestér, Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, Z. M. vertegenwoordigen bij gelegenheid van het huwelijk der doch (er van koning Leopold te Brussel. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het verslag aan den Koning vart de bevindingen en hande lingen van het geneeskundig staatstoezicht in 1873.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1