LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4578. A0. 1875. Donderdag 14 Januari. 4 STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf -1 Franco per postn Afzonderlijke Nommersn 0;02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 régelsf 1.05. Iedere regel meèr0.11\. Grootcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, 'f- Herzien de openbare kénnisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en al- zoo de personen, geboren in het jaar 1856, dismede voor hen die eerst na het intreden Van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge- .'tvorden, geplaatst in de Leidtche Courant van 16, 23 en 30 December 1874; Doen te welen dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Donderdag den 14den Januari vóór de bewoners van wijk VII, óp Vrijdag den 15den Januari voor de béwoners van de wijken VIII en IX of de b'iiitenwijk, «n dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats, van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie 'dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsc/ie Courant en i bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1875. LEIDEN, 13 Januari. Z. M. heeft voor 1875 benoemd bij den militieraad te Leiden: tot lid den majoor W. G. Weier, en tot plaatsvervanger den kapitein W. C. F. Van der Plas. De onlangs hier ter stede opgerichte tooneel- vereeniging „T h a 1 i a" zal bij gelegenheid van het jubileum der Leidsche lioogschooi als hare eerste uitvoering geven: „De Zoon van den AVater- -<geus". De zuivere opbrengst zal strekken ten -rvoordeele van het voor P. Az. v. d. Werf op te •irichten standbeeld. Waar een jeugdige vereeniging i op deze w'yze voor de goede zaak hare krachten ten beste geeft, kunnen wij gerust onze stadgenoolen tot een druk bezoek aanspóren. In de Maandag te Arnstërdam gehouden ver- 'gadering van de letterkundige afdeeling der cKoninklijke Academie van wetenschappen leverde de heer De Goeje eene bijdrage tot de geschiedenis der Zigeiimers. Dat déze van Indischën oorsprong zijn en sedert 1417 zich uil Hóngarije over Duitsch- land verspreid hebben, wordt thans irij algeiVieen - aangenomen, maar de oudere geschiedenis van dit raadselachtig volk ligt nog in het duister. Dit Arabische bronnen werd aangetoond dat dit volk, hetwelk deOostersche geografen ónder den naam van „Zot" kennen, oorspronkelijk woonachtig was in het noordwesten van Hindostan, langs de oevers van den Indus. In de tiende eeuw onzer jaartelling vindt men hen aldaar als nomaden en levende van de kameelteell. Nog vroeger opklimmende, vinden wij, dat omstreeks 710, met de overbren ging van den Islam naar Indië, een deel van deze stammen overgevoerd is naar Syrië, bepaal delijk naar de omstreken van Antiochië. Omslreeks de helft der negende eeuw hadden zij aan de oevers van de Beneden-Tigris de rnacht in handen en wisten zelfs den toevoer naar Bagdad af te snijden, totdat zij in 834 onderworpen werden. I Sedert 855 vinden wij de eerste Zot, welke naam hun trouwens alleen in Syrië, gebleven is, over- geplant in het Byzantynsche rijk. Nog vele eeuwen later, ook na de tuchtiging door Timur, vinden wij de overblijfselen van de oorspronkelijke stam men aan den Beneden-Indus, Muzelmannen veelal meer in naam dan inderdaad. Tot hen behooren nog heden de bewoners van Sidh en twee-vijfden der bewoners van Pendjab. Zij schijnen de oor spronkelijke Aziërs te zijn, die het land het eerst bevolkt hebben. Hunne taal staat zeer dicht bij de verschillende Prakrit-dialecten. In Damascus is de naam Zot nog heden gebruikelijk; zich zeiven noemen zij „Romni", dat wil zeggenmannen. De afleiding van den naam Zigeuner werd bespro ken, maar bleef eenigermate onzeker. Hunne taal sluit zich, gelijk gezegd is, nauw aan het Sindhi aan, doch bevat ook Slavische beslanddeelen, evenzeer Grieksche woorden en, wat in West- Europa de aandacht trekt, enkele Arabische uit drukkingen. De 20,000, die in 855 naar het Byzantijnsche rijk zijn overgebracht, mogen ldter nog toevoér hebben gekregen. Adn de discussie werd deelgenomen door den heer Kern, die aantoonde, dat de taal der Zigeuners met eèn der Prakrit-dialecten overeenstemt, uit een tijd, veel ouder dan Timur, namelijk omstreeks het jaar 500 onzer jaartelling; ook hij achtte het nagenoeg bewezen, uit de resultaten der taalwe tenschap, dat de Zigeuners van den Indus afkomstig zijn een resultaat, dat nu door de Arabische schrij vers bevestigd wordt. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Nieuwediep naar Batavia, is gistermiddag te 1 uur van Southampton vertrokkende Ma dura, van Nieuwediep naar Batavia, via Suez, is 10 dezer van Yarmouth (eiland Wight) vertrokken. Door de Vereeniging van burgerlijke inge nieurs is aan de Tweede Kanier een adres inge diend, waarbij zij verzoekt dat, bij de behandeling van de wet op het hooger onderwijs, dit ontwerp zoodanig worde gewijzigd, dat de wel toelaat, ook de opleiding van ingenieurs onder het universi tair onderwijs op te nemen. A. s. Donderdag des middags te 12 uren zal in Den Haag in de Maliebaan door den gene- raal-majoor Van der Schrieck, bevelhebber in de lste mil. afd., het eereteeken der Milit. Wil lemsorde 4de kl. worden uitgereikt aan den luit.- kolonel Bouwmeester van het leger in Ned.-Indië. De Haagsche gemeenteraad heeft den heer Reinders, gemeente-architect te Zwolle, benoemd tot architect-directeur der gemeentewerken. Ten behoeve van den spoorweg van Rot terdam naar Munster over Arnhem zal ia dit jaar met de werkzaamheden lusschen Schoonho ven en Rotterdam een aanvang worden gemaakt. Men deelt aan het Utr. Dagbl. mede De eenige oorzaak waarom de werving op het platte land voor het Oost-Indische leger geen resultaten oplevert en ook niet zal leveren, is dat den boe renarbeiders in al zijn kleuren het soldatenleven in Indië wordt medegedeeld door de commissio nairs in plaatsvervangers en nummerverwisselaars voor de natonale militie. In de meeste plattelands- herbergen vindt men biljetten, waarop hun, die zich bij deze heeren verbinden willen, tot 500 beloofd wordt en den aanbrenger zelfs tot f 25 premie wordt toegekend. Is het dan te verwon deren, dat de werving voor het Indische leger geen resultaten oplevert? De numrnerverwisselaar of plaatsvervanger ontvangt nagenoeg eens zooveel, blijft in het moederland en dient in de meeste harmonie, terwijl het leven van den Indischën soldaat vol ontberingen is, een voortdurenden dienst vordert en slechts een handgeld geeft van f 300. Wanneer de regeering geen andere mid delen beraamt, zal haar werving weinig opleveren. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal morgen niet plaats hebben. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis Wan belanghebbenden, dat in de t weede helft van de maand Maart a. s., ter benoeming van rijksopzichters van den waterstaat van de 4de kl., een vergelijkend onderzoek zaljplaats hebben. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van ƒ900. Eerste Kamer.Heden zijn na discussie de hoofdstukken buitenlandsche zaken en justitie mét algemeene stemmen aangenomen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft hedenvoormiddag den Voorzitter en de leden van de Eerste Kamer in gehoor Ontvangen. Naar wij vernemen zal eene buitengewone missie van Den Haag naar Brussel worden af gevaardigd, ten einde Zr. Ms. gelukwenschen aan koning Leopold ovér te brengen met en Hd. te vertegenwoordigen bij de voltrekking van het huwelijk van diens oudste dochter met den prins van Saksen-Cóburg. De Ned. Bank had op 11 Jan. bij een muntmateriaal van 137,209,300.66 voor eene som van 107,760,662.13 minder aan bankbil jetten in omloop dah waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 43,104,264.85 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Vree land en Nichtevecht J. G. E. baron Van Iltersum, secr. dier gem.; aan G. M. Koentz, gewezen adjunct-commandant van, -het huis van correctie te Hoorn, verleend een verhoogd pensioen ten laste van den staat van f 967 'sjaars; bij de kon. maréchaussée benoemd, bij de div. van Limburg, tot lsten luit. n. o. v. r., den 2den luit. K. Dors man, van die divisie; C. N. A. F. Peltzer, thans verificateur der 3de categorie voor den act. dienst der directe bel., in- en uitg. rechten en acc. te Zwolle, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Aalten. Gertlengd IVievrws. Volgens de N. Z. Cl. loopt in Den Haag het gerucht, dat dè justitie eindelijk er in geslaagd zou z'yn, de moordenaars van mevr. de wed. v. d. Kou wen op het spoor te kómen. Men mompelt aldaar, 'dat de ouders der vermoorde dienstmaagd in arrest zouden zijn genomen en dat deze zich door eene reis naar de Kaap aan de aandacht der justitie hadden weten te onttrek ken; nu onlangs gerepatrieerd zijnde, zouden zij gearresteerd zijn geworden. Maandag-middag sprong van de Maar tensbrug te Utrecht een persoon in 't water, met het doel om zich het leven te ontnemen. Een hem toegestoken langen stok wilde hij dan ook niet grijpen, zoodat er niets anders overbleef dan hem een langen schippershaak toe te werpen, die hem in de kleeren haakte, waardoor men hern naar den wal kon trekken, wdar hij echter nog moeite deed om zich aan de hem ter redding toegestoken handen te onttrekken, zoodat het veel moeite kostte hem op 't droge te krijgen, te meer daar er wel veel toeschouwers maar weinig helpers waren. Te Kampen heerschen de mazelen thans in erge mate. Men berekent het aantal aangetaste personen op meer dan duizend. De stadsbewaarschool voor armen en minvermogenden is dan ook tijdelijk gesloten. Het R.-K. liefdege sticht wordt door slechts enkele kinderen bezocht, terwijl er in den regel omstreeks 300 kinderen schoolgaan.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1