haald. Zijn laatste logement was den voorgaanden nacht het politiebureel, waarin hij zijn roes had uitgeslapen. Uft Gramsbergen wordt gemeld: Van den vermisten persoon G. J. IC. is tot nogtoe geen spoor ontdekt. Zijne familie beeft 25 gulden uitgeloofd aan hem die zijn lijk weet op te sporen. In een ingezonden stuk in de iV. R. Cl. wordt door de heeren P. L. Zeeman en D. D. Borchers vanwege het Kon. Zweedsche en Noord- sche generaal-consulaat te Amsterdam medegedeeld dat er, naar hunne rneening, geen redenen bestaan, kapitein Mörck, gezagvoerder van de bij Katwijk gestrande Mariquinha en haar equipage van kwade trouw te verdenken, maar op het verhaal dien aangaande van den lieer A. Schaap veel valt aan te merken; dat, in één woord, zijn verhaal inde N. R. Ct. voor hen slechts een nieuw bewijs te meer oplevert voor de waarheid van het oude spreekwoord: „de beste stuurlui staan aan wal". In Schotland zijn op nieuwjaarsdag bergen sneeuw gevallen. Bij dozijnen waren de treinen den geheelen Vrijdag-nacht ingesneeuwd, hoofdzakelijk op de „Great North of Scotland"- spoorweg. De passagiers leden erg, zonder genoeg zame hoeveelheid spijs en drank, in een half onder de sneeuw bedolven, stilstaanden waggon, waar het heele water in de stoven zijn warmte had verloren, of buiten den waggon op het open veld in de dikke sneeuw. Van een trein ontspoor de de locomotief door den grooten tegenstand der sneeuw. De passagiers van een trein, die te Glamis stilstond, hadden het geluk een varken te ontdekken en te vangenhet dier werd voor een groot vuur zoo goed mogelijk gebraden en zonder brood of toespijs verorberd. Nog nooit is misschien een varken met zooveel gejuich begroet. Zaterdag ochtend was de weg van Aberdeen open en waren de treinen gered, doch men veronderstelde dat het wel Woensdag zou kunnen worden eer dat in noor delijker richting alle lijnen zouden zijn schoonge veegd. De dooi, die dadelijk na den sneeuwval inviel, deed rivieren en stroomen onrustbarend zwellen, gelukkig zonder dat veel belangrijke overstroomin gen zijn te duchten. Voor zoover bekend is, zijn zes personen in de sneeuw dood gevonden. Hon derden mannen werden dadelijk aan den arbeid gezet. Stormen heerschten zoowel in Schotland als in het noorden van Engeland en hevige regen buien volgden onmiddellijk op de sneeuwperiode. Vele bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de voorvallen die het gevolg waren van deze las tige natuurverschijnselen. Een vrouw van 75 jaar vroor in de sneeuw dood. De wachtkamers der stations werden tot tijdelijke logementen inge richt. Sommige met passagiers geladen treinen hadden 24 uur oponthoud in het open veld. BUITENLAND. I'V'n nlii-ij k. De heer De Larcy, die gisteren bij Mac Mahon ontboden was, heeft hem verklaard, dat hij zich niet met het samenstellen van een nieuw Kabinet kon belasten. De president der republiek heeft toen den heer Dufaure ontboden, om hem voor te stellen een Kabinet te vormen. Den 5den dezer begon in de Madeleine te Parijs het veertig-uren-gebed. De kerk was prach tig met bloemen, draperieën en girandoles ge tooid. Den volgenden dag, 's namiddags te vijf uren, kwam een der draperieën, door de trekking van de lucht, te dicht bij eene waskaars en vatte vuur. In tien minuten tijds stond het hoogaltaar in vlammen. Een der priesters kon slechts met moeite het allerheiligste redden. Het beeld der Heilige Maagd is vrijwat beschadigd. Naar men verneemt zal de schade ongeveer 20000 fr. be dragen. België. liet getuigenverhoor voor het hof van assises te Gent in het proces tegen Stoffijn, Barbier en Van Daele, de beide laatsten burgemeester en schepen van Denderleeuw, wegens moord en mede plichtigheid aan moord, den 28sten November 1872 op Jan Van Droogenbroeck gepleegd, is Donderdag afgeloopen, waarna het O. M., de heer Lameere, terstond een aanvang heeft ge maakt met zijn requisitoir. Het hof begon II. Dinsdag het verhoor der getuigen 4 décharge; Woensdag-ochtend werd als zoodanig de minister van justitie De Lantsheere gehoord, die in 1863 als advocaat was opgetreden voor Barbier; deze werd toen wegens een jacht-delict vervolgd. De minister ontkende, dat in die zaak valsche getui genis zou afgelegd zijn, en wanneer dit 't geval geweest ware, zou zijn eer hem verboden hebben, zich een oogenblik langer met de verdediging van den bekl. te blijven belasten. Ten aanzien van Barbier, met wien hij meermalen in zijne openbare betrekkingen in aanraking kwam, kon hij niet dan de gunstigste verklaringen geven. Als eene bijzonderheid wordt in de verslagen der dagbladen gemeld, dat de minister zijne verkla ringen in vloeiend en zuiver Vlaamsch aflegde. Ter opheldering dezer verklaringen diene, dat sommige getuigen Stoffijn beschuldigen in het jacht-delict valschelijk ten gunste van Barbier te hebben getuigd, waaruit het O. M. in de akte van beschuldiging het bewijs had geput, dat tus- schen beide besch. reeds sedert tal van jaren een bijzonder vertrouwelijke omgang bestond en de waarschijnlijkheid daardoor te grooter werd, dat Barbier zich voor den beraamden moord van den arm van Stoffijn bediende. Duitschlcmd. De Rijksraad heeft gisteren bij eerste en tweede beraadslaging het consulair verdrag met Rusland aangenomen. De Fortschritts-partij diende een voorstel in tot interpretatie van artikel '130 der Grondwet, volgens hetwelk afgevaardigden van den rijksdag slechts bij betrapping op heelerdaad gevangen gezet zullen kunnen worden. Volgens het Berlijnsche Tageblalt zal graaf Hatzfeld, Duitsch gezant te Madrid, thans niet met verlof op reis gaan, maar op zijn post blijven en heeft hij reeds in last ontvangen, bij de optre ding der nieuwe regeering zich met haar in officieuze betrekking te stellen. Aan de Augsburger Postzeitung wordt uit Baden geschreven, dat de Badensche regeering voornemens is, bij het aartsbisschoppelijk kapittel van Freiburg een eisch te stellen om aan Dr. Kübel het aartsbisschoppelijk bestuur te ontnemen en een ander in zijne plaats te kiezen. tri pan je. De Times heeft uit Madrid van 7 dezer eene dépéche ontvangen betreffende de circulaire van den minister van justitie aan de kerkelijke dig nitarissen. Daarin wordt gezegd, dat wanneer de nationale kerk geleden heeft aan de gevolgen van de oneenjgbeden de komst op den troon van een Katholiek vorst, die bereid is onrechtvaar digheden te herstellen, haar betere dagen belooft de betrekkingen met den Heiligen Stoel zullen worden hersteldde Katholieke kerk en hare die naren zullen de bescherming genieten welke hun toekomt van de bij uitnemendheid Katholieke natie. Hoewel alles in Madrid rustig is, zijn de dag bladen voor de Protestantsche propaganda, de Luz en de Bandera de la Reforma, geschorst; daar entegen mag het radicale blad de Bandera Es- panola weer verschijnen. In het nieuwe ministerie is reeds weder verschil van gevoelen ontstaan. Canovas Castillo en zijne partij willen uitsluitend de conservatieve politiek in toepassing brengen en reageeren tegen de richting en de nieuwe instellingen door de revolutie van 1868 in 't leven geroepen. De andere partij, met Romero Robledo en Ayala, vroegere ministers van koning Amadeus, aan 't hoofd, zijn van oordeel dat men, om vastheid aan den nieuwen troon te geven, meer conciliant moet zijn en een groote liberale constitutioneele partij moet vestigen. Dit liberale element in 't ministerie wil volstrekt geen afstand doen van 't geen na '1868 verkregen is, als o. a. de godsdienstvrijheid, het burgerlijk huwelijk enz. Men zou de nieuwe instellingen kunnen wijzigen, verbeteren, volmaken, maar ze afschaffen zou eene groote fout zijn. De correspondent van de lndépendance uit Madrid deelt mede dat (volgens 't verhaal van een officier uit het Noorderleger) aan Serrano te 7 uren des morgens het besluit van de hoofd officieren van het Noorderleger, die den ganschen nacht met elkander beraadslaagd hadden, werd medegedeeld door een officier met de volgende woorden „Ik kom Uwe Hoogheid een slecht be richt brengen." Serrano levendig: „Komt gij mij arresteeren?" De officier: „Neen! Ik kom Uwe Hoogheid mededeelen, dat het Noorderleger be sloten heeft prins Alphonsus tot Koning uit te roepen." Toen antwoordde Serrano zeer kalm: „Daar doet het wel aan, en wel verre van mij tegen dat besluit te verzetten, ben ik het per soonlijk toegedaanhet is de eenige oplossing die thans mogelijk is." jél'OOt-1 ïri Daily Telegraph heeft een telegram uit Parijs, volgens hetwelk de Fransche minister van openbare werken in een particulier onderhoud met den lord- mayor van Londen dezen mededeelde, dal hij den zelfden morgen een bericht van lord Derby ont vangen had, betreffende zijn beslissing tot goed keuring der oprichting van eene Maatschappij met een kapitaal van 25 millioen, welke de voorberei dende maatregelen zal nemen voor den aanleg van een tunnel onder het Kanaal en aan welke, wanneer de onderneming gelukt, voor 30 jaren concessie zal worden verleend. Oostenr.-Hong. M.onarcliie. Omtrent het proces Ofenheirn wordt verder gemeldDe beschuldigde erkent de slechte hoe danigheid der geleverde dwarsliggers en evenzeer dat hij de levering daarvan voor zijne rekening overgenomen heeft; hij deed slechts de keuze uit de meest betrouwbare offerten en de raad van beheer was daarmede bekend. De president constateert dat de beslissingen van dien raad met elkander in tegenspraak zijn. Ofenheirn beroept zich wat de hoedanigheid der dwarsliggers betreft op het gunstig rapport van den hofraad Weeber en zegt, dat hij met de levering van dwarsliggers voor de CzernowilzSuczawal-lijn niets had uit te staan. Hij tracht verder met statistieke opgaven te bewijzen, dat op de LembergCzernowitz-lijn in verhouding minder dwarsliggers moesten wor den vernieuwd dan op andere lijnen De behandeling van het punt van aanklacht betreffende de levering van dwarsliggers is gisteren geëindigd. Telegrammen. NEW-YORIC, 7 Januari. De geestelijkheid van Arkansas ontkent, dat het terrorisme bestaat, waarvan generaal Sheridan gewag maakte. De gouverneur van Missouri heeft de tusschenkomst der militaire macht in Louisiana ten sterkste af gekeurd. Tegen Maandag is aldaar een meeting bijeengeroepen, om aan de verontwaardiging dei- openbare meening over deze interventie lucht te geven. MADRID, 7 Januari. Den lOden zullen 1000 man naar Cuba vertrekken. Don Carlos bevindt zich tegenwoordig in de Guipuzcoa. De gravin Girgenti zal koning Alphonsus naar Madrid vergezellen. Castro, minister van buitenlandsche zaken, is hier aangekomen. Het Engelsche schip Russell is in de golf van Biscaye vergaan. PARIJS, 9 Januari. D'Audiffret Pasquier heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan Mac Mahon, doch zonder bij dezen ontboden te zijn. Naar men verzekert zijn de grondslagen van het nieuwe minis terie vastgesteld. De heeren De Broglie, Decazes en De Fourtou zouden er deel van uitmaken. De andere leden van het kabinet worden nog niet genoemd. WASHINGTON, 9 Januari. Het congres heeft het voorstel aangenomen, om den President in lichting te vragen aangaande de militaire interventie in Louisiana. Twee sneltreinen zijn in de nabijheid van Wash ington in botsing gekomen en in brand geraakt. Er is voor een bedrag van 700,000 dollars in banknoten door de vlammen vernield. Ter markt te Leiden aangevoerd. 8 en 9 Januari. Wintertarwe 18 hectoliter f 9.00 a 10.00. Zomer- tarwe 18 hectol. ƒ8.50 a 9.00 Winterrogge 19 heet. ƒ7.50 a ƒ8.00. Zomerrogge 19 hectol. 6.50 a 7.00. Zornergerst 18 hectol. f 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 18 hectol. 9.00 a 9.25. Zware Haver 29 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 29 hectol. 4.25 a 1.75. Dui- venboonen 10 hectol. 9.25 a f 9.50 Paardenboonen 11 hectol. 8.75 a 9.25. Ossen stuks a f Stieren, stuks —.00 a .00 Kalfkoeien 15 stuks 185.00 a f 265.00 Varekoeien 90 stuks 140.00 a 200.00. Vette koeien 45 stuks 180.00 a ƒ280.00 Kalveren (vette) 25 stuks ƒ36.00 a ƒ82.00. Kalveren (magere) 18 stuks 6.00 a ƒ14.00. Hamels (magere) stuks a Hamels (vette) 90 stuks ƒ18.00 a ƒ30.00. Varkens (magere) stuks .00 a —.00 Varkens (biggen) 6 stuks 5.00 a 12.00. Grasboter 5790 kilogr., 1ste qualit. val 66.00 a 70.00. Schei- 2de qualiteit i vat ƒ61.00 a ƒ65.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.65 a 1.75; Schei- 2de qualiteit per- kilogr. ƒ1.520 a ƒ1.625.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2