LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4575. A0. 1875. Maandag I! Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. -\ Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en al- zoo de personen, geboren in het jaar 1850, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van 16, 23 en 30 December 1874; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den llden Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 13den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 14den Januari voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den lBden Januari voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, •en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en 'bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1875. LJBIDEX, 9 Januari. Het Vaderland deelt mede dat de minis ter van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het nieuwe Academiegebouwen een groot Museum gebouw volgens de plannen van den heer Metze- laar op de Groote Ruïne opgetrokken zouden wor den. Naar gezegd wordt, zou de minister eerst aan de rijks-adviseurs voor de monumenten van ge schiedenis en kunst gevraagd hebben ol er moge- l'ykheid bestond door uitbreiding van het oude Academiegebouw de noodigelocaliteiten te bekomen, en zou in strijd met het gevoelen der adviseurs beslist zijn, van het oude Academiegebouw af te zien. Ook de keus van de plannen van den heer Metze- laar schijnt geschied te zijn in strijd met het advies der rijks-adviseurs. Het laat zich verwachlen, dat de plannen reeds binnenkort zullen tentoongesteld ■worden, en dat in 1875 met het bouwen een aanvang zal worden gemaakt. Naar rnen verneemt zal het programma der feestelijkheden, alhier den 8sien Februari te hou den, tijdig worden openbaar gemaakt en op den feestavond van stadswege een prachtig vuurwerk ■worden ontstoken op het groote Ruïneplein. In de Pieterskerk wordt in het koor en in een gedeelte van het kruis een kolossale tribune gemaakt, daar ook aan de oud-studenten gelegen heid zal worden verschaft, om er de feestrede bij te wonen. Ter bijwoning van hel feest der Leidsche Academie op 8 Fehr. a. s. zijn aan al de leden van de Tweede Kamer uitnoodigingen toegezonden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 91105 vol wassen personen en van 3041 kinderen. De minister van financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Forringlonvan de Commercial Steam ship Company, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 24 Januari a. s. is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van 23 Januari te Rotterdam aangekomen te zijn. De minister van financiën herinnert aan de aankondiging omtrent een in Maart a. s. te hou den vergelijkend onderzoek van adspiranlen voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen: zij, die daaraan wenschen deel te nemen, be hooren zich vóór 1 Februari bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. De gemengde Commissie voor de stenogra phic uit de heide Kamers der Staten-Generaal maakt bekend, dat de heer C. A. Steger 18 Januari e. k. een zesden jaarlijkschen cursus voor stenographic zal openen. Tot het verkrijgen van inlichtingen vervoege men zich hij den heer Steger, De Ruyterslraat n°. 14, in Den Haag, tot den 16den Januari. Het uitreiken van den gouden beker aan generaal Van Swieten zal plaats hebben op a. s. Woensdag in het Parklokaal te Amsterdam. Na afloop der plechtigheid zullen de belangstellenden zich aan een feestmaal vereenigen. Blijkens eene vanwege den Zwitserschen bondsraad hij het departement van huitenlandsche zaken ontvangen mededeeling, is ook de Rumeen- sche regeering toegetreden lot de overeenkomst van Genève van 22 Aug. 1864 voor de verbete ring van het lot der gewonde krygslieden bij de legers te velde. Het stoomschip W. A. Schollen is Donderdag van New-York naar Rotterdam vertrokken; de Rotterdamkapt. J. Jansen, van New-York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Lezard. Zr. Ms. schroefstoomschepen Leeuwarden Cornells Dirks en Prinses Mariaonder hevel van den kapt.-ter-zee Jhr. J. H. v. Cappellen en de kapt.-luits.-ter-zee J. B. A. De Josselin de Jong en H. Van Goens, zijn het eerste den 6den en de beide laatsten den 3den dezer te Barbados aangekomen, en zouden den lOden weder van daar vertrekken ter voortzetting van hun oefenings- en kruistocht. Den lsten dezer is in werking gebracht een nieuw voorschrift omtrent de inrichting en het beheer der bakkerijen van munitiebrood ten behoeve van de corpsen en ziekeninrichtingen van de landmacht. Het toezicht over het beheer van eene militaire bakkerij is daarbij opgedragen aan den militairen intendant of onder-intendant of diens plaatsver vanger in het garnizoen aanwezig. Door den minister van oorlog is bepaald, dat hij het op voet van oorlog brengen van het leger, elk der met den revolver bewapende ruiters 36 scherpe patronen zullen medevoeren. Z. M. heeft P. Visser, rijksontvanger te Wieringen, als zoodanig benoemd te Sluis; aan Mr. J. W. Van Goens, op zyn verzoek, met ingang van 15 Jan. eervol ontslag verleend als subst.- griffier bij het prov. gerechtshof in Overijsel; aan H. F. G. N. Camp vergund het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St.-Anna 2de kl., hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken; benoemd tot directeur van het Kon. kabinet van schilderijen in Den Haag Jhr. Mr. J. K. J. De Jonge. Gemengd Nieuws. Het hof van Zuid-Holland heeft gis- teren twee schippersknechts tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld, als zijnde schuldig bevonden aan diefstal bij nacht op een bewoond vaartuig. Zij hadden te Rotterdam des nachts met een boor gaten gemaakt in gesloten vaten, die een gedeelte der lading uitmaakten en met kolfieboonen gevuld waren, waarvan zij zich een gedeelte hadden toe geëigend. Vijfjaren tuchthuisstraf werden door hetzelfde hof opgelegd aan A. R., sjouwer te Rotterdam, die in den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. in de derde Wagenstraat in Den Haag door twee nachtwakers werd aangehouden en in het bezit werd bevonden van een rol ratine ter waarde van ruim f 40, welk goed hij bekende te hebben ontvreemd uit den winkel van T. in de Spuistraat, na het winkelraam met den elleboog te hebben ingeduwd. Reeds tweemalen onder ging deze persoon gevangenisstraf; hij behoorde blijkbaar tot eene bende, die zich gewoonlijk uit Rotterdam naar Den Haag begeeft en daar o. a. op roof uitgaat, want na arrestatie van R. werden aan het einde van de Wagenstraat goederen gevonden, die, uit denzelfden winkel afkomstig, in het bezit van andere personen moeien geweest zyn. Ter terechtzitting van den Hoogen Raad is gisteren door den lands-advocaat gecon cludeerd tot afwijzing der vordering van den heer J. W. K. Roger, die indertijd te Maastricht aan het postkantoor ter verzending had toever trouwd vier pakketten, behoorlijk van vijf cachetten voorzien, met aangegeven waarde elk voor een bedrag van f 6000, met bestemming naar Am sterdam en welke bij nader onderzoek slechts Belgische couranten en prullen bevatten strek kende om hem te vergoeden het volle bedrag der aangegeven geldswaarde met de wettelijke interessen daarvan en de kosten. Bij zijne uitspraak in de vordering van den heer Doude van Trooslwyk tegen de Rijnsp.-maatsch., strekkende tot het doen stoppen van treinen te Nieuwersluis, heeft de Hooge Raad gisteren, met niet-aanneming der door de maat schappij beweerde overmacht, het arrest van het Hof in Utrecht, dat den eischer zyne vordering ontzegde, vernietigd en de zaak ter nieuwe behan deling naar dat Hof teruggewezen. Omstreeks half zes in den ochtend is gisteren te Amsterdam brand ontstaan in de Tuinstraat. Een perceel, waarvan het grootste ge deelte tot werkplaats van een kastenmaker dient, is voor het grootste gedeelte afgebrand. Met hulp van eenige brandspuiten was omstreeks halftien de brand gehluscht. Donderdag-avond te halftien is afge brand het liuis van en bewoond door Job Slinger, op het Rietland, te Haarlemmermeer; van den inboedel is niets gered kunnen worden. Man, vrouw en kind waren bij het uitbreken van den brand afwezig. De oorzaak is onbekend. De onbekende persoon, die zich in de wachtkamer aan het station te Breukelen door een pistoolschot van het leven beroofde, was de zoon van een makelaar te Amsterdam. Men zegt dat hij sedert eenigen tijd lijdende was aan vlagen van krankzinnigheid. Gisterochtend is hij het rangeeren een wagen van den goederentrein op het station Hedel ontspoord, ten gevolge waarvan de weg gedurende circa een uur versperd werd en de twee eerste treinen uit Utrecht een gelijke ver traging ondervonden. Te Zwolle is gisteren een bekend dronkaard levenloos uit de Willemsvaart opge-*

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1