LEIDSOÏÏ DAGBLAD. N°. 4573. A0. 1875. Vrijdag 8 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*^0. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEtiTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va.n LEIDEN, f Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 10de jaar zijn ingetreden, en al- zoo de personen, geboren in het jaar 1S56, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van 1G, 23 en •30 December 1874; Doen te welen: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voorraiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 11 den Januari, voor de bewoners van de wijken I, IJ en III, op Dinsdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 13den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 14den Januari voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 15den Januari voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, «n dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den 29sten December 1870, .gewijzigd den 30sten November 1871, regelende de heffing «ener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij konink lijk besluit van den llden Januari 1872, n°. 20, waarbij tevens de verordening, regelende de invordering dier be lasting, is aangehaald; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd ■de heeren: I. ENGELS Jr., H. FILLIPPO, P. G. HOUTHUYSEN, B. VAN KLEEF, J. VAN LITH, G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. VERHOOG, en wordt een ieder uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelen te verleenen aan bovengenoemde schatters op alle werkdagen, van des morgens 9 tot's na middags 4 uren, en voorts hun die aanwijzingen en mededeelingen te doen, die strekken kunnen om de be doelde schattingen met juistheid en gelijkmatigheid te verrichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of rneer honden, die aan de be lasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den aangever onderteekend biljet; dat be doelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1874. LEIDEN, 7 «Januari. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam op de gelegenheid ter verzending der correspondentie naar Padang en Batavia per stoomschip Koning der Nederlanden van de maatschappij „Nederland." De laatste lichting aan het postkantoor alhier is bepaald op Vrijdag 8 dezer, des namiddags te 1 uur; voor drukwerken een uur vroeger. De N. R. Ct. deelt mede, dat het den 9den Maart van dit jaar 25 jaar zal geleden zijn, dat de hoogleeraar Dr. Dozy zijn ambt aan de Leidsche hoogeschool aanvaardde. Uit Katwijk-aan-Zee wordt gemeldDoor 46 bomschuiten is van 25 Juni tot 10 December 1874 gevangen 3,954,100 stuks steur- en 9112 ton pekelharing, waarvan werd besomd 203,581. De uitkomst der visscherij is niet zoo voordeelig als in het voorgaande jaar. De heer J. J. Van den Broek, sedert 1857 predikant bij de Ned. Herv. gemeente in Den Haag, en die sinds geruimen tijd aan eene hartkwaal leed, is hedenochtend over leden. Hij was den 17den November 1824 geboren en laat eene weduwe en een talrijk gezin na. De Staatscourant bevat eene verdere op gave van de Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten die in Atjin gesneuveld, gewond of ten gevolge van die krijgsverrichtingen overleden zijn, voor zoover daaromtrent tot op den lOden November bij het dep. van oorlog in Ned.-Indië kennisgave is hekomen. De inspecteur van administratie B. A. Stieler, gedetacheerd bij het departement van marine, wordt met den laalsten Februari a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den inspecteur van ad ministratie P. A. Le Mahieu. Z. M. heeft aan Mr. H. D. E. H. Collaes eervol ontslag verleend als' proc. hij de arr.-rechtb. te Roermond; aan G. J. G. W. L. Van Oordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het corps kon. scherpsch. in Den Haag, en hem als zoodanig bij dat corps a la suite ge voerd; benoemd tot burgem. der gem. Winschoten M. A. D. Jolles, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Nieuwe Pekela; tot burgem. der gem. Simpelveld J. L. H. Van Wersch, secr. dier gem. Z. M. heeft J. H. Frieswijk opnieuw be noemd tot voorzitter van den raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren aan A. Berlling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Dordrecht, beh. aanspr. op pensioen. Gremengd Nieuws. De politie te Rotterdam is op het spoor gekomen van een 16-jarig meisje, dat een paar maanden geleden een kind van vier jaren naar een eenzame plaats gelokt en daar van haar halskettinkje beroofd heeft. Het is gebleken dat dezelfde jeugdige dievegge eenigen tijd geleden van een kind, dat zij op straat had ontmoet, eenig geld had afhandig gemaakt. Te Haarlem begaven zich gistermid dag drie jongens op het ijs van den Singel aan het Bolwerk en zakten er door. Een hunner, de veertienjarige zoon der weduwe B., werd levenloos opgehaald, terwijl van de heide anderen de een er in slaagde den wal te bereiken en de ander met levensgevaar door Jhr. A. W. Van der Wijck, lsten luit. hij het 3de reg. huzaren werd gered. Terwijl men bezig was den drenkeling op te visschen, stonden een eindweegs verder een zestal jongens midden op de Singelgracht te dansen en te springen. Te Rijsoord is het achtjarig zoontje van schipper Alhlas, zich op het brooze ijs be geven hebbende, er door gezakt. Op het hulpge schrei schoten eenige personen toe, van welke drie insgelijks door het ijs zakten. Hel knaapje is verdronken. Dinsdag heeft een gunstig bekend 21-jarig jongeling te Hoorn getracht zich den hals af te snijden. Zijn toestand is zorgelijk. De aan leiding tot dit vreeselyk opzet is onbekend. Dinsdag-avond omstreeks 1 0 uur had in de wachtkamer van het station Breukelen het volgende plaats. Een welgekleed heer, die eenigen tijd in en hij het station vertoefd had, heeft zich in de wachtkamer door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst op een briefje zijn adres en woonplaats doch niet zijn naam te hebben ge schreven. Uit het briefje bleek, dat de daad uit wanhoop is geschied. Een dochter van een landbouwer te Schermerhorn stond Dinsdag voor het hof van Noord-Holland terecht. Zij wordt beschuldigd van haar vader en broeder te hebben willen vergeven, door hun bij het avondmaal vergiftigde schapen- kanen te hebben voorgezet, ten gevolge waarvan haar broeder den volgenden dag overleed. Op de zitting gaf zij op, dat zij door het braken van haar vader en broeder vermoeden kreeg, dat de knecht, die in de schapenkanen geroerd, vroeger van vergiftiging gesproken, en haar met den dood bedreigd had zoo zij hem verklapte, daarbij ge voegd het vermissen van een half lepeltje ratten- kruid, het vergif had toegediend. De knecht was dan ook 2 a 3 maanden in voorloopig arrest geweest; door zijn stellige ontkentenis had hij zijn vrijheid teruggekregen. Dertien getuigen, waar onder ook de vader, werden gehoord. Het bleek dat ook hesch. van de schapenkanen gegeten had en onwel was geworden. De knecht had echter geweigerd te eten. Na alloop van het getuigenverhoor nam de adv.-generaal Backer gisteren zijn requisitoir, achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eischle veroordeeling der besch. tot levenslange tuchthuisstraf. Mr. Mouthaan, ambtshalve voor de beklaagde optre dende, bestreed het bestaan van voldoende bewijzen en concludeerde tot vrijspraak. Over acht dagen uitspraak. Yoor den landbouwer Pieter de Boer, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, gepleegd onder de gemeente Staphorst op den persoon van E. van Laar, is door het O. M., na het hooren van 12 getuigen en deskundigen, gerequi- reerd eene tuchthuisstraf van tien jaren. Uitspraak a. s. Dinsdag. Uit Tricht wordt gemeld, dat dezelfde twee broeders, die zich op het Meifeest van het vorige jaar zoo ongunstig hebben gedragen, nu weder blijk gegeven hebben van hunne boosaardigheid. Op oudejaarsavond hebben zij een jongeling aange grepen en hem zóó mishandeld, dat hij nu ernstige ziek te bed ligt. De bengels zullen er ditmaal niet zoo gemakkelijk afkomen. Yoor de arrond.- rechtbank te Maas tricht is behandeld de zaak tegen L. Thomas, alias Hottinguer, oud 30 jaren, opgevende te zijn leeraar in de wiskunde, geschiedenis en aardrijks kunde, laatstelijk wonende te Amiens (Frankrijk), beschuldigd van diefstal van een portemonnaie, inhoudende 7.50, ten nadeele van den portier van het Lyceum te Maastricht gepleegd. Boven dien is hy aangeklaagd van het vervaardigen en gebruik maken van een valsch certificaat van goed gedrag, voorzien van het zegel der stad Doornik.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1