weduwnaars 54, weduwen 82. Nog zijn alhier ingeschreven 24 personen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 82 kinderen als levenloos aangegeven. Overleden zijn: 392 be neden het jaar, 201 van 1 tot '10 jaar, 50 van 10 tot 20 jaar, 74 van 20 tot 30 jaar, 65 van 30 tot 40 jaar, 71 van 40 tot 50 jaar, 69 van 50 tot 60 jaar, 228 van 60 tot 70 jaar en daar boven. Gehuwd 338 paren. In de maand December zijn binnen de ge meente Leiden geboren 145 kinderen, als: 91 zoons en 54 dochters, waaronder is begrepen '1 tweelinggeboorte; overleden 130 personen, als: 28 mannen, -23 vrouwen, 32 zoons en 47 dochters: daarenboven als levenloos aangegeven 4gehuwd 23 paren. Regenten en regentessen van het Evang. Luthersch weeshuis alhier hebben aan den heer Schlette en aan de dames Kruseman en Sparen- berg als bewijs van hoogachting en genegenheid Maandag-avond ieder een aandenken aan het 25-jarig regentschap vereerd. Door de jubilarissen zeiven werd Dinsdag aan de ouden van dagen en aan de weezen, die zoo keurig het gesticht met groen en bloemen hadden versierd, een genoegelijke avond verschaft, die in ongekunstelde vreugde en in dankbare stemming werd doorgebracht en hun lang in 't geheugen zal blijven. Men verneemt dat de minister van oorlog aan den aannemer Jac. v. d. Kamp alhier heeft op gedragen het maken van een schoolgebouw bij de kazerne van het instructie-bataljon te Kampen, alsook het aanbrengen van een gasverlichting in die kazerne, waarvan de aanbesteding den 29sten December jl. heeft plaats gehad. Naar wij vernemen is aan de firma D. A. Schretlen en Co. alhier opgedragen de vervaardi ging van den ijzeren bovenbouw voor een draai brug over de westelijke doorvaart in het open havenfront te Amsterdam, ten behoeve van den Staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam, alsook van een vaste- en een draaibrug voor het gedeelte Staatsspoorweg van Nieuwe Schans tot de Hannoversche grenzen. Het stoomschip Madura is gisteren van Nieuwediep naar Batavia via Suez vertrokken. Naar men verneemt heeft de heer Feitb, referendaris aan het departement van binnenl. zaken, hoofd der afdeeling armwezen, zijn ontslag gevraagd. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat met Febr. a. s. 400 man mariniers onder een luit.-kolonel, twee kapiteins en zes luitenants naar Atjin zullen vertrekken. De dienst te Nieuwediep zal dooreen bataljon infanterie worden verricht, omdat er geen enkele marinier meer zal overblijven. In een daartoe strekkend wetsontwerp is aan de Tweede Kamer de bekrachtiging voorge legd van den onderhandschen verkoop van de drie Rijkskribben met de daartusschen, boven en be neden gelegen oppervlakte langs den rechteroever der Maas onder Briel. Bij verschillende resolutiën van den minister van financiën zijn de ontvangkantoren der dtrecte belastingen en accijnzen te Maarssen, Woubrugge en Nieuwkoop gerangschikt in de zevende en dat derzelfde middelen te Zeist in de zesde klasse. De heer H. J. C. Bonemeyer is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de wis- en natuurkunde bij de afdeeling „hoogere burgerschool" van het gymnasium Willem III te Batavia. De Ned. Bank had op 4 Jan. bij een muntmateriaal van f 137,235,879.705 voor eene som van 110,722,647.01 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 43,889,058.805 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht G. Deketh, thans te Leeuwarden; aan Mr. R. L. F. A. Yaillant, op verzoek, met ingang van 26 Januari, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Terborg; aan P. F. Uhlenbeck, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. als lid der commissie, bedoeld in art. 3 der wet van 28 Mei 1869 (Staatsblad n°. 97), onder dankbet. voor de in die betrekking bewezen diensten, en als zoodanig benoemd den officier-machinist 1ste klasse bij de marine J. H. Jullien, te "Willemsoord; voorts Dr. P. L. Ryke, te Leiden, die met 1 Januari 1875 aftreedt als lid en voorzitter der bedoelde commissie, opnieuw als zoodanig benoemd; aan den ofï.-van- gez. lsle kl. bij het leger in Ned.-Indië Dr. A. K. W. Arntzenius vergund het aannemen en dragen der versierselen der Kon. Kroonorde 4de kl. met het roode kruis op het witte veld aan het herin neringslint en van de medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog 187071. de over artikel 17 der wet op de besmettelijke ziekten van 4 Dec. 1872 gewisselde stukken en de in de Kamers gehouden beraadslagingen dui delijk aantoonen, dat de bedoeling van dat artikel is geweest om de sinds lang bestaan hebbende, op de lagere scholen toepasselyke verordeningen op de koepokinenting, over het geheele land ver bindend te maken en geenszins om onder het daarin voorkomende woord „scholen" ook te begrijpen inrichtingen van hooger onderwijs. Ware dat laatste bedoeld, er zou in het artikel gespro ken zijn van hoogleeraren en studenten. Professor. Willeumier is mitsdien ontslagen van rechtsver volging. Gemengd Nieuws. Maandagochtend te 6 uren strandde te Noordwijk-aan-Zee, een uur benoorden het dorp, bij laag water, de Engelsche stoomboot Lyonkapitein Fife, geladen met steenkolen, komende van Londen, waar zij vee gebracht had, en bestemd naar Rotterdam. De reddingboot, onder bestuur van den heer E. Smit, was spoedig ter plaatse aanwezig om hulp te verleenen, doch dejse werd geweigerd. Twee passagiers echter wilden de boot verlaten en werden door de reddingboot aan strand gebracht. Nogmaals werd daarop de reddingboot, waarin zich thans ook de burgemeester bevond, uitgezonden om de equipage over te halen de boot te verlaten, doch men bleef weigeren. Met het opkomen van het water is de boot weder vlot geraakt en heeft koers naar zee gezet. Maandag-nacht is een der logés van een logement op het Damrak te Amsterdam uit het raam gesprongen en zwaar gekneusd naar het gasthuis gebracht. Bij onderzoek bleek, dat hij in den droom zijn bed had verlaten en naar beneden gesprongen was. Hij was voornemens des morgens naar Oost-Indië te vertrekken. De Tiv. Ct. bericht, dat Yrij dag-avond te Wierden de gemeente-veldwachter J. De Yries, in een twist met eenige herbergbezoekers, zekeren Niezink een doodelijke wonde met den hartsvanger heeft toegebracht. Gisteren had de eerste openbare te rechtzitting van het Hof plaats in de zaak der beide ex-directeuren van de Overijselsche Bank. L. E. J. Scheurleer was niet tegenwoordig, ter wijl Jacob Wolff door ziekte verhinderd was op de openbare terechtzitting te verschijnen. Het Hof sprak een arrest uit, waarbij Scheurleer ander maal ter verschijning op de openbare terechtzit ting werd opgeroepen, en wel tegen Dinsdag 26 dezer, en gelastte dat hij, zoo mogelijk, zou wor den in hechtenis gesteld, terwijl de behandeling der zaak ten aanzien van den tweeden besch., Jacob Wolft, tot dienzelfden dag werd geschorst. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad heelt adv.-gen. Mr. Polis in het cassatie-beroep van den heer O. te Amsterdam, die in appèl door het hof van Noord-Holland tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en geldboete is veroordeeld, wegens een hem ten laste gelegden onwilligen manslag, waarvan hij door verschillende rechtscolleges reeds driemalen was vrijgesproken, geconcludeerd tot niet-ontvankelijk verklaring van het beroep, voor zoover dat onbeperkt was inge steld, tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 25 dezer. Het hof van Zuid-Holland heeft bij arrest van gisteren vernietigd een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, gewezen in de zaak van den Londenschen logementhouder T. en be treffende diens veroordeeling tot 2 jaren gevan genisstraf en f 600 boete, ter zake van het niet-teruggeven aan den eigenaar eener som van f 6600, die hem ter bewaring was ter hand gesteld. Het hof, opnieuw recht doende, oordeelde dat het hem ten laste gelegde niet voldoende was bewezen en sprak den beklaagde T. vrij. Hij werd echter niet dadelijk in vrijheid gesteld. De rechter in het derde kanton te Amsterdam, Mr. J. De Vries Jz., heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van het O. M. tegen Mr. G. M. J. Willeumier, hoogleeraar in het staats- en strafrecht bij het Athenaeum Illustre. De kantonrechter heeft overwogen, dat BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft na redevoeringen van Warnier en Jules Favre, die het in staat van beleg verklaren van Algerië als onwettig be streden, en van Mervilleux, Duvigneaux en den minister Chabaud-Latour, die den maatregel ver dedigden, besloten met 416 tegen 250 stemmen, dat de staat van beleg in Algerië zou gehand haafd blijven. Uit Parijs wordt van 5 dezer gemeld: De geruchten omtrent ministerieele wijzigingen worden gelogenstraft. Het bevestigt zich, dat de heer Decazes bij Alphonsus een bezoek heeft afgelegd. Men verzekert, dat Alphonsus morgen vertrekken zal. Het Spaansche eskader zal heden te Marseille aankomen. Het blijkt dat de zware ijzel, die Nieuwjaars avond te Parijs gevallen is, zeer vele ongelukken heeft veroorzaakt. Alleen op de Place du Carrousel waren meer dan 50 paarden op den grond ge vallen. Vele daarvan hadden een of meer beenen gebroken. In 't geheel wordt het aantal personen, die uitgegleden zijn en door hun val zich min of meer bezeerd hebben, op 1500 geschat. Een zwaar lijvige vrouw viel op het voetpad van de Rue Neuve-des-Martyrs en liet telkens de zucht hooren: „Ach, laat mij- hier maar stervenTwee personen waren bij haar gekomen om haar hulp te bieden maar ook dezen vielen en hadden zelf hulp noodig. In de Rue des Martyrs hadden omstreeks een zestigtal ongelukken plaatséén persoon, een grijs aard van 82 jaren, is spoedig na zijn val over leden. In de Rue de Vaugirard viel iemand, met dat gevolg, dat zijn borstbeen verbrijzeld was. De stervende bleef er meer dan een uur liggen, vóór dat men hem kon wegbrengen. Een jongman viel op den Boulevard des Batignolles met het hoofd op het voetpad, en was dadelijk dood. België. Het geruchtmakende proces tegen Jaumart, achtereenvolgens door de hoven van Namen en Luik, wegens 't desbewust gebruik maken van een valsch testament, ten nadeele van de wettige erfgenamen van baron Paquez d'Acoz, tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, heeft eindelijk zijn beslag gekregen. Het hof van cassatie te Brussel heeft bij uitvoerig gemotiveerd arrest, overeenkomstig de conclusiën van het O. M., de door den verdediger van Jaumart, den bekenden Brusselschen advocaat Paul Janson, aangevoerde cassatiemiddelen onge grond verklaard en het arrest van het hof van Luik bevestigd. Buitsclilancl. Het gerechtshof voor kerkelijke zaken heeft den bisschop van Paderborn, die niet verschenen was, uit zijn ambt ontzet verklaard. Naar hetgeen uit Roermond (Nederland) aan de Crefelder Ztg. wordt gemeld, heeft de aartsbisschop van Keulen aldaar het huis van een onlangs overleden advocaat gehuurd, ten einde, ingeval hij door zijne oppositie tegen de Pruisi sche wet genoodzaakt wordt zijn land te verlaten, te Roermond domicilie te nemen en van d&dr zijn bisdom te besturen. Spanje. Aan de Kölnische Ztg. schrijft men, dat Al phonsus zich geheel als een modern vorst wenscht te gedragen; hij wenscht de Spaansche grandes niet meer te tutoyeeren en zelfs wil hij de strenge Spaansche hof-etikette afschaffen. Reeds nu duldt hij niet dat men de hand, die hij reikt, kust. De staf van de Spaansche ambassade te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2