LEIDSCS DAGBLAD. N°. 457 0. A0. 1875. Dinsdag 5 Januari. STADS-BE RICHTEN. De Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.—. Franco per postn I-Ik Afzonderlijke Nommersn °-02- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.171. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en al- zoo de personen, geboren in het jaar 185G, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van 16, 23 en 30 December 1874; Doen te welen: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 11 den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken IV ten V, op Woensdag den 13den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 14den Januari voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 15den Januari voor de bewoners van de wijken VIII en IX ol" de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die luer niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1875 HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 21sten December 1874, n°. 6/1 Provinciaal Blad n°. 124), houdende bepaling ran de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 4875; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheek, en wel: voor da gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 5 Januari, d d II, 6 en 7 Januari, III, 8, 12 en 13 Januari, IV, o 14, 15, 19 en 20 Januari, R V, 21, 22, 26, 27, 28 en 29 Januari, VI, r .o 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12 en 16 Februari, d VII, 17, 18, 19, 23, 24, 25 en 26 Fe bruari en 2 Maart, o VIII, 3, 4,"5, 9, 10 en 11 Maart, d de buitenwijk, op den 12 Maart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij raedi- cijubereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 16 en 17 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 18 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne rnaten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 8sten December 1874, de letter H, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in deLeidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Lhiden, 31 December 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Sara Maria; Bink, huisvrouw van Pieter Van Bis, winkelierster, daarbij verzoekende om een gedeelte van haar huis in de Janvossensteeg n°. 18 tot bergplaats van petroleum te mogen inrichten; Gelet op arl. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 [Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 7den Januari aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of ineer honden, die aan de be lasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den aangever onderteekend biljet; dat be doelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1874. i. De plaatselijke dagbladen hebben zich tot hier toe niet gemengd in den grooten strijd, die op muzikaal gebied in de laatste dagen te dezer slede heeft plaats gehad. Wellicht was het goed, omdat er zoovele persoonlijke consideration bij gemoeid waren en dan de openbaarheid noodeloos grievend kan worden voor hen, die er in betrokken zijn. In verschillende vergaderingen, waar de levendig heid van discussie zeker niets te wenschen over liet, is de zaak uitvoerig besproken en is men eindelijk tot een soort van compromis gekomen. Maar is het te veel gezegd, wanneer beweerd wordt, dat de persoonlijke belangen op den voor grond stonden en van behandeling van beginselen nauwelijks sprake is geweest? Door dertien leden der maatschappij is een uitvoerig en hoogst belang rijk rapport uitgebracht, dat niet alleen op de persoonlijke quaestiën betrekking had, maar ook de beginselen der maatschappij en de belangen der toonkunst grondig behandelde. Met leedwezen is door mij, wellicht ook door anderen, bemerkt, dat het debat bijna uitsluitend over die personeele zaken liep; dat verreweg de meerderheid voor de andere veel gewichtiger belangen geen oogen of ooren had. Na allerlei moties, die soms met elkander in lijnrechten strijd waren, is de zaak voorloopig geëindigd, zonder dat het voornaamste deel van het genoemde rapport in behandeling is genomen ja, de commissie van dertien leden schijnt zich op de laatste vergade- l) Ingezonden. ring te hebben ontbonden en eindigde haar kort stondig leven met een zelfmoord. Zijn de persoonlijke belangen aldus het hoofd punt geweest van de beschouwingen der vergade ring en de zakelijke belangen ter zijde geschoven, in deze wensch ik juist het tegenovergestelde te doen. Van geen personen zal hier sprake zijn, doch wensch ik juist enkele belangen voor te dragen en toe te lichtengaarne had ik dit op de vergadering zelve gedaan, doch telkens werd die behandeling afgesneden. Voor hen, die de personen op den voorgrond stellen en zich de belangen der zaak zelve niet aantrekken, schrijf ik hier niet; doch ik hoop dat voor degenen, al zijn zij nog zoo weinig in aantal, die mqt mij de zaken boven de personen stellen, deze beschou wingen aanleiding zullen geven tot ernstige over weging. Het valt niet te ontkennen, dat in eene reeks van jaren de belangen der toonkunst te Leiden al meer en meer zijn verwaarloosd. Terwijl men vroeger kon bogen op een eigen orkest en meer of minder goede uilvoeringen van degelijke mu ziek, men denke hierbij aan het vroegere Musis Sacrum en de Dilettanten-veree- niging is dat langzamerhand verminderd en ten slotte geheel geëindigd. Meent men soms, dat in eene stad van Leidens omvang en bevolking uitvoeringen van dien aard niet kunnen plaats hebben, de voorbeelden zijn daar om het tegen deel te bewijzen. Groningen, Deventer, Dordrecht en andere steden van gelijke of geringere bevol king verheugen zich niet alleen in eigen muzikale krachten, maar ook en ten gevolge daarvan in heel wat degelijker en uitgebreider muzikale ont wikkeling dan Leiden. Ook het bestuur van onze Maatschappij voor Toonkunst schijnt eindelijk tot het inzicht te zijn gekomen, dat het zoo niet langer kon gaan, en er iets moest gedaan worden om het muzikale gevoel in onze goede stad te verlevendigen. Toen bij het vertrek van den directeur der schutterij-muziek en de aanstelling van een nieuwen de gelegen heid gunstig was, verbond zij zich met de com missie van het muziekcorps met het doel, om daaruit de kern van een orkest te vormen, dat geregeld uitvoeringen en concerten zou geven. Hierdoor hoopte zij het aantal leden te zien toe nemen en zoo ook hare inkomsten te verbeteren. Door tevens het Financieel beheer der muziek school onafhankelijk te maken van het overige, kon zij gelegenheid vinden om de leden der maatschappij voor hunne contributie op eenige concerten te onthalen. In eene vergadering van leden vroeg en verkreeg zij goedkeuring op de voorloopig genomen maatregelen en was de aan sluiting bevestigd, zoodat tegen de w'y'ze van handelen van het bestuur in dit opzicht niets valt aan te merken. Ja, toch iets, een kleinig heid; rnaar, zooals meer gebeurt, de aanleiding tot grootere gevolgen. Voor de vergadering, waarop die aansluiting is bevestigd, werden convocatie briefjes rondgezonden, waarop alleen stond ver meld mededeelingen van het bestuur en verande ring van een artikel der wet. Wie nu geen. vreemdeling is in de belangen van de stad ea hare verschillende instellingen, weet dat het moei lijk is alle vergaderingen bij te wonen; de meeste worden slecht bezocht; ieder heeft het veel te druk met andere zaken, om, wanneer het niet direct noodzakelijk is, een geheelen avond te wijden aan eene vergadering, waar wellicht niets bijzonders gebeurt en men, zonder de zaak schade te doen, gerust weg kan blijven. Wil men da

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1